Skocz do zawartości

Shure E500


nfsu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nisko schodzi bas w E500 - porównywalnie do UM2 (bardziej, mniej)?

I jak wygląda sprawa z sybilizacjami. Pewnie każdy napisze mi, że takowych nie ma, ale wychodzi na to, że ja mam strasznie wrażliwe uszy, bo w moim UM2 słyszę je wyraźnie (nie na wszystkich utworach oczywiście), co mnie z deka drażni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nisko schodzi bas w E500 - porównywalnie do UM2 (bardziej, mniej)?

I jak wygląda sprawa z sybilizacjami. Pewnie każdy napisze mi, że takowych nie ma, ale wychodzi na to, że ja mam strasznie wrażliwe uszy, bo w moim UM2 słyszę je wyraźnie (nie na wszystkich utworach oczywiście), co mnie z deka drażni.

 

gdzieś pisałem o tym.

Ja mając UM2, spodziewałem po e500, że będą grały chłodniej, bardziej analitycznie - tak wynikało z opisów.

Nic bardziej mylnego, dla mnie ilościowo basu jest nawet więcej w shurkach, z tym, że jest bardziej jakby zbity,

wyraźniej słychać kiedy się zaczyna i kończy. Ogólnie e500 to takie UM2 wyczyszczone z wszelich brudów,

dokładniejsze, ale przy tym ciągle bardzo muzykalne.

 

Co do sybilizacji w Westonach, to chyb masz trochę racji, bo nie jesteś jedyny który to słyszy. Na head-fi często

piszą o tym, nawet przy nowych Westone 3 :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś pisałem o tym.

 

Fakt, w końcu udało mi się znaleźć i spodobało mi się to, co przeczytałem ;)

 

Co do sybilizacji w Westonach, to chyb masz trochę racji, bo nie jesteś jedyny który to słyszy. Na head-fi często

piszą o tym, nawet przy nowych Westone 3 :blink:

 

I właśnie ta informacja a propos 3 mnie zmartwiła. Co z tego, że może brzmieniowo mogą być lepsze niż E500, skoro będą mnie kłuły w moje najwyraźniej przewrażliwione uszy. Myślałem, że to kwestia przyzwyczajenia, ale nie jest tak do końca. Owszem, czasami zapominam o tym, kiedy skupiam się dodatkowo na czymś innym, ale w większości przypadków lubię słuchać szczegółów, a wtedy sybilizacje stają się nazbyt dla mnie wyraźne.

 

I chyba dlatego coraz bardziej skłaniam się do E500. Chyba że po zakupie dobije mnie ich gorsza ergonomia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chyba dlatego coraz bardziej skłaniam się do E500. Chyba że po zakupie dobije mnie ich gorsza ergonomia wink.gif

 

a z tym to wcale nie jest tak źle. Na początku nie mogłem sie ogarnąć z krótkim kablem + przedłużka itd. - ogólnie taki zestaw jest troche za długi,

na dodatek kabel jest sztywny i grubszy niż w westonach.

 

Wszystko sie zmieniło w momencie jak zacząłem nosić playera na smyczy. tutaj krótki kabelek jest idealny :rolleyes: i teraz nie zamieniłbym się

na wersje e530 bez PTH, za żadne skarby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie nie daje spokoju ta ich wątła budowa. Niestety przy zakładaniu słuchawek z um56 trzeba się trochę nagimnastykować i czuję się, że ta gumowa nasadka na kabel w końcu da się we znaki. Co trzeba przyznać to zwartej obudowy westone'a nie przebije chyba nic. U mnie w grę wchodzi tylko wersja bez PTH, bo X5 nosić na szyi byłoby trochę niewygodnie, a odzwyczaiłem się na szczęście od plątaniny kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to oznacza, bo zapewne nic dobrego, a dosłowne tłumaczenie niewiele mi mówi?

Zrolowana góra. W codziennym życiu to nie przeszkadza i jeśli nie słuchałeś np. takich HD595 to w ogóle tego nie zauważysz :)

Z tego, co czytałem w rozmowach z ludźmi na head-fi, zestaw dobry line-out + dobry amp powinien choć w części rozwiązać sprawę miękkich sopranów.

X5 nosić na szyi byłoby trochę niewygodnie, a odzwyczaiłem się na szczęście od plątaniny kabli.

Pomyśl raz jeszcze: bez PTH cały kabel ma z 1,5 metra i nie chcesz już przedłużek? Z tego, co wiem, X5 ma wejście audio z boku a plug E500 ma kształt litery I... Kup wersje E500 PTH i poluj na przedłużkę od EX71 (której sam używam :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciebie @PsiCore, paradoksalnie może być to dobra wiadomosć.

Chodzi prawdopodobnie o to, zę e500 obcinają skrajnie najwyższe pasmo, co

dla niektórych jest wada a dla innych może byc zaletą bo nię męczą uszu ostrymi

i czasem klującymi dźwiękami.

 

Zrolowana góra. W codziennym życiu to nie przeszkadza i jeśli nie słuchałeś np.

takich HD595 to w ogóle tego nie zauważysz

 

Dokładnie - to co nazywamy sybialantami to nadmierna energia akustyczna w paśmie

5kHz-10 kHz .( 8kHz to taki "punkt g " sybilacji :D ) Dlatego Sennhesier w swoich topowych

słuchawkach > HD 600 ,HD 650 też te częstotliwości wyraznie roluje - dokładnie tak samo

jak zrobili inzynierowie Shure w E 500 Inna sprawa że w przypadku klasycznej membrany jest

jeszcze szansa "odbicia" pomiedzy 10 kHz- 20 kHz . W przypadku słuchawek z przetwornikami

armaturowymi nie jest to już takie łatwe i z sposród nie -customowych IEM-ów właściwie tylko

Etymototici Er 4 ( zwłaszcza ich wersja 100 ohmowa ) oraz Shure E 4 nie mają zrolowanej góry i

przenoszą dzwięki powyżej 10-11kHz

 

Charakterystyka częstotliwosciowa Shure E 500

 

shuree500oi6.gif

 

Charakterystyka częstotliwościowa HD-650

sennheiserhd650pv2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X5 nosić na szyi byłoby trochę niewygodnie, a odzwyczaiłem się na szczęście od plątaniny kabli.

Pomyśl raz jeszcze: bez PTH cały kabel ma z 1,5 metra i nie chcesz już przedłużek? Z tego, co wiem, X5 ma wejście audio z boku a plug E500 ma kształt litery I... Kup wersje E500 PTH i poluj na przedłużkę od EX71 (której sam używam :) ).

Normalnie same schody. ;) W sumie w um1 kabel ma 1.2m i jest na styk, te dodatkowe 30 cm w e500 można jeszcze upchnąć w kieszeni. Ja zawsze myślałem, że wersja bez PTH ma podobny, krótki kabel, tylko zamiast aparatury z mikrofonem jest zwykła "kablowa" przedłużka (bo samo PTH można sobie dokupić oddzielnie). Bardziej mnie zmartwiłeś tym prostym wtykiem. Choć wyjściem jest jeszcze przejściówka z regulatorem głośności. No cóż mam jeszcze czas na podjęcie decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy E500, UM2, UM1 nadają się do słuchania Mp3 z niskimi birate'ami. Bo mam kilkanaście plików Mp3 128 kbps i nie wiem, czy pchać się w tej klasy sprzęt z taką zawartością merytoryczną ;)

 

Zobrazuję to w ten sposób: To tak jakbyś kupił Porsche tylko po to żeby jeździć nim po bułki do sklepu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zobrazowalbym to inaczej. To tak, jakbym kupił sobie auto z klimą, zamiast malucha. Na równi z jakością dźwięku stawiam wygodę i izolację. A ta w Westone'ach i E500 jest wychwalana.

 

Czy podczas słuchania takich utworów (128) będzie słychać cosik więcej aniżeli wcześniej (EP630)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie na pewno słychać więcej > ale muszę Cię zmartwić - także błędy kompresji

i fatalną rzeczywistą plików muzycznych zapisanych w bitrate 128 kb/s czy 160 kb/s .

 

Dobre słuchawki są niestety bezlitosne , obnażają wszystie ułomności fatalnie nagranej

muzyki . Moim zdniem słuchanie na nich muzyki zapisanej w bitrate poniżej 192 kb/s

(i to niezaleznie czy jest to mp3 , ogg , aac czy jeszcze coś innego ) będzie zawsze

tak naprawdę bardzo męczące. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od człowieka, mnie np. mp3@128 doprowadza do szału nawet na px'ach, @192 zaczyna wkurzać coraz bardziej.

Zależy też od muzyki, bo np. niektóre płytki na 128 nie brzmią wcale źle, na innych 192 mnie dobija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdniem słuchanie na nich muzyki zapisanej w bitrate poniżej 192 kb/s

(i to niezaleznie czy jest to mp3 , ogg , aac czy jeszcze coś innego ) będzie zawsze

tak naprawdę bardzo męczące. :unsure:

 

cóż, mylisz się...

 

 

 

mówienie o progach 128kbps (granica "słuchalności") i 192kbps (granica "przeźroczystości") dotyczy tak naprawdę tylko MP3 i może (różnie wg. różnych osóB) WMA...

 

... a już np. pliki Ogg Vorbis i AAC czy zwłaszcza AAC+ (oba MP4) brzmią znacznie lepiej niż MP3... i to nie tylko przy wysokiej przepływności (przecież żadna to filozofia "brzmieć dobrze" mając bitrate zbliżony do kodeka beztratnego... -_-' ) ale własnie w nikiej przepływności, do tej pory (dzięki kompresji MP3) uznawanej za "martwą dla audiofila"

 

 

 

dla przykładu kompresowałem ostatnio trochę muzyki do HE-AAC (AAC+, więc AAC+SBR) 64kbps, potem spowrotem do FLAC i na Karmę (Karma nie odtwarza AAC) i jestem pozytywnie zaskoczony - tego DA SIĘ SŁUCHAĆ, do tego brzmi LEPIEJ niż MP3 128kbps (przy połowie bitrate'u!)... nie sprawdziłem jeszcze, ale wydaje mi się że AAC+ 80kbps czy AAC 128kbps jest "zupełnie OK"

 

takowoż Ogg Vorbis w jakości Q2 (~96kbps) naprawdę brzmi bardziej niż "zadowalająco"... i to od dawna, tylko wszyscy bez żadnych testów odsłuchowych prą w Q10 albo "skromnie" w Q7-Q8... a jak się okazuje Q3-Q5 jest często zupełnie przeźroczyste jak przyjdzie co do czego

 

 

 

osobiście uważam że czas już najwyższy by obalić "mit 128kbps", brzmiący: "niczego poniżej 128kbps nie da się słuchać", czasy i kodeki się zmieniają...

 

 

 

[edit] powyższe nie dotyczy oczywiście słuchawek typu "high end" typu HD595, HD6xx... 64kbps nie zastąpi nigdy(?) CD-Audio... ale zupełnie sprawdza się dla tańszych słuchawek, dokanałowek i oczywiście wszystkich "pchełków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[edit] powyższe nie dotyczy oczywiście słuchawek typu "high end" typu HD595, HD6xx... 64kbps nie zastąpi nigdy(?) CD-Audio... ale zupełnie sprawdza się dla tańszych słuchawek, dokanałowek i oczywiście wszystkich "pchełków"

 

KHRoNie- zauważ że uwaga że kompresja 192 kb/s to "granica przyzwoitości" odnosiła

się własnie do Shure E 500 , a są to słuchawki przy których HD-595 są już lekko zamulone :)

 

A moje ogólne zdanie o dalszym rozwoju niskich bitrate jest takie że one staną się powoli

przyżytkiem . Po co nam one ? Trzy lata temu flashowe playerey miały 128 czy 256 MB

, w tej chwili 8GB a pod koniec roku będą miały 16 GB albo 32GB

 

Nawet piraci komputerowi mają coraz szybsze łacza i mogą ściągać z sieci coraz większe pliki :D

 

A wbrew pozorom muzyka zapisana w formatach stratnych poczyniła bardzo dużo zła

> wystarczy kupić za 150 zł stary ale dobry tuner HI-FI na Allegro żeby zobaczyć jak

różni się jakościowo to co w ciagu dnia serwuje właściwie w każdej rozgłośni radiowej

komputer na którym zapisane są playlisty w mp3 lub ogg od muzyki granej z prawdziwych płyt CD

którą jeszcze czasami zdarza się usłyszec w audycjach autorkich puszczanych najczęściej poznym

wieczorem albo w sobotę/niedzielę głównie w II lub III Programie Polskiego Radia.

 

Raczej nie chciałbym dożyć czasów kiedy dla 99 % mniej wybrednych konsumentów wytwórnie

płytowe będą sprzedawały muzykę w sieci w postaci 128 kb/s zabezpiecczonych plików muzycznych

podczas gdy pozostały 1 % stać będzie na kupownanie dobrej jakości płyt SACD , DVD-Audio czy sciągąnie

WMA lub FLAC 24 bit które mają przepływowości od 2500 kb/s do 3500 kb/s.

 

Apropo tych ostatnich , to ponoć ma zostać otworzona pierwsza witryna która będzie oferowała

sprzedaż muzyki we FLAC-u 24 bit . Na razie - dla zachęty -zaoferowała możliwość ściągnięcia

pierwszych czterech sampli ( po 100 MB ... a co :D )

 

>> http://01688cb.netsolhost.com/samplerdownload/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> odnosiła się własnie do

 

ok, nie wyłapałem z kontekstu...

 

> niskich bitrate jest takie że one staną się powoli przyżytkiem . Po co nam one ?

 

ostatnio ustalono nowy standard dźwięku 5.1 do zastosowań mobilnych i internetowych (np. filmy z wypożyczalni internetowych)

 

wybrano kodek AAC o przepływności 64kbps (sic!) oczywiście z PS (Parametryczne Sereo - odnoszące się w tym przypadku do wszystkich 5 kanałów) i chyba SBR, ale nie jestem pewien...

 

... i nie powiem, na prawdę brzmi to "całkiem znośnie" O_o bo w sumie takie AC3 jako format to dziś prawie jak zabytek...

 

> kiedy dla 99 % mniej wybrednych konsumentów

 

to już to przegapiłeś ;] od dawna przecież znakomita większoś osób ma na dysku "jakieś empetrójki" ze źródła niewiadomego (od znajomego albo po prostu skądśtam), a zaledwie garstka osób ma CD-Audio czy po prostu muzykę w jakimś formacie bezstratnym... tak się składa że wśród forumowiczów ta proporcja jest nieco inna, to wszystko...

 

> dobrej jakości płyt SACD

 

"dobrej jakości" i "SACD"? po lekturze ostatnich artykułów na ten temat, "dobrej jakości płyta SACD" to dla mnie oksymoron... i ponoć "wystaczą" HD595 albo "dobre" głośniki żeby się o tym przekonać...

 

> sprzedaż muzyki we FLAC-u 24 bit

 

najs... tylko na czym tego mam słuchać O_o chyba już czas najwyższy na 24-bitową kartę dźwiękową i głośniki z prawdziwego zdażenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KHRoNie- zauważ że uwaga że kompresja 192 kb/s to "granica przyzwoitości" odnosiła

się własnie do Shure E 500 , a są to słuchawki przy których HD-595 są już lekko zamulone :)

To zależy od definicji zamulenia. Moje uszy cierpiały słysząc obcięcie góry w E500, bo poza tym byłyby to doskonałe słuchawki. Co do zamulenia, jest to pojęcie dość względne. HD-ki bardzo łatwo zamulić... interkonektem od wzmacniacza. Nie wiem jak można pomóc E500, ale pewnie equalizerem? Natomiast zgodzę się, że 192kb/s może być granicą słuchalności na dobrych słuchawkach. Mając clixa2 jechałem sobie w dół z jakością słuchając tych samych płyt. Na Q8 byłem zachwycony (pomijając terkot przy ciszy i artefakty czasem ;] ) barwą dźwięku i ogólną prezentacją, na Q7 czułem niedosyt. Q6 nie byłem w stanie słuchać przez dłuższy czas, po prostu zbyt zimno i bezbarwnie, a clix2 to jeden z cieplej, a zarazem najlepiej grających playerów jakie słyszałem. Powtórzę ten test na Meizu M6 kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności