Skocz do zawartości

Roon - "game changer" czy zwykły program do odtwarzania muzyki


surround

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam mieszane uczucia. Mi to wygląda tak, jakby ludzie nie kupowali premium scamu za 500% wartości rynkowej, to teraz wciskają coś tańszego. Aż strach pomyśleć, jaki to będzie kastrat w środku. Wg mnie  to brakuje rozsądnie wycenionej opcji serwera dla Roon Core. To jest tylko komputer w ładnej obudowie i nic więcej. Jak ktoś lubi mieć gadżet z fabrycznie wytłoczonym logo producenta, to ok, ale samemu zamówić części, obudowę oraz emblemat i sobie to złożyć (albo nawet komuś za to zapłacić) wyjdzie kilka razy taniej. Niemniej ok z ich strony jest to, że dają te Nucleusy jedynie jako opcję i do nich w żaden nie przymuszają. Udostępniają materiały, jak wszystko zainstalować samemu na dowolnym OS, a na forum mogą prężnie się rozwijać wątki o alternatywach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

Wiecie co, to jest też tak z tym Nucleusem One, że on kosztuje te 499 USD. Jak ktoś wydał połowę tego na kabel USB, a chce mieć coś, co postawi sobie razem z resztą sprzętu - to już zupełnie abstrahując od tego, co tam jest w środku - to pewnie to kupi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź masz już w moim oryginalnym poście. Jak ktoś nie umie w komputery, może komuś zapłacić za złożenie i skonfigurowanie takiego plug'n'play Roon Core na mini-PC w pasywnej obudowie. Będzie to sprzęt mocniejszy od zapowiadanego Titana za ułamek jego ceny. Jedyne, co mogę zrozumieć to to, że komuś się po prostu nie chce w to bawić i woli mieć gotowca na szybko. Ewentualnie boi się, że takiego składaka od kogoś nie odda tak łatwo na gwarancję w razie potrzeby. Pozostaje kwestia, czy warto za to tyle dopłacać. Jakby miał się taki składak zepsuć, zrobienie jeszcze dwóch kolejnych i tak wyjdzie sumarycznie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy NUC z i5 na pokładzie 2300 PLN, 16GB RAM 200 PLN, dysk SSD 2TB 500PLN, obudowa pasywna 750PLN. Można przyciąć 500 PLN, wybierając wcześniejszą generacją NUC bądź dorzucić, jak ktoś chce mieć i7. Opcja z i3 będzie z kolei jeszcze nieco tańsza i też sobie poradzi ze kolekcją paru tysięcy albumów. Ja na NUC i3 10. generacji trzymałem 1k zgranych płyt i NUC pracował na 5%, pobierając 7W z gniazdka. Streamowanie filmów 4K tak samo. To nie są wymagające zadania dla nowoczesnego PC.

 

Czyli kręcimy się w okolicach nieco ponad 4k PLN za całość w przypadku topowej specyfikacji i 2.5k PLN w przypadku słabszej konfiguracji. Obie ceny już z dyskiem SSD 2TB.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem swój Roon Core na Intel NUC i5 Mini PC (nie pamiętam z którego roku, ale raczej już starszy), którego kupiłem w zeszłym roku na OLX za 500 zł. Do tego dołożyłem dysk 256GB SSD. Nie zdecydowałem się na żadną specjalną obudowę odprowadzającą ciepło, okazało się, że jest to zbędne. Nawet w największe upały Roon Core nie ma najmniejszej zadyszki. Śmiga idealnie.

 

Co do konfiguracji - skorzystałem z dokładnej instrukcji znalezionej na stronie Roon. Pamiętam, że musiałem coś pogrzebać w pamięci operacyjnej NUC’a… Nie jest to może dziecinnie proste, ale do zrobienia.

 

Czy kupiłbym „gotowca” od Roon Labs? Hmm, chyba jednak nie…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



[...] Jak ktoś nie umie w komputery, może komuś zapłacić za złożenie i skonfigurowanie takiego plug'n'play Roon Core na mini-PC w pasywnej obudowie. [...] Jakby miał się taki składak zepsuć, zrobienie jeszcze dwóch kolejnych i tak wyjdzie sumarycznie taniej.


Trzeba znaleźć kogoś kto złoży, a potem w razie jakichkolwiek czkawek trzeba się albo z nim użerać, albo się nauczyć.

Ja dokładnie tak zrobiłem. Złożyłem sobie serwer na bazie NUCa na i5 w pasywnej obudowie, chodził i robił co trzeba generalnie, ale na przyklad miał czkawkę streamując do Wiima mini. Składając coś zawsze ostatecznie jesteś swoim własnym supportem, a większość ludzi nie chce tego robić, co ja doskonale rozumiem.

Teraz mam serwer roona na macu mini. Za niecałe 3k. Niby ma wiatrak, ale nie slyszalem zwby go używał.Taniej niż składaki o których piszesz, cicho i bardzo wydajnie.
To też jest jakaś opcja zamiast dedykowanego core ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde wszystko można, streamer na malinie też można złożyć, a niektórzy wolą gotowca nie słysząc różnicy w brzmieniu.

Ja mam Core na NUC i5 10gen i też wentylator nie przeszkadza. Wiadomo dzis nie będę zmieniał na inny sprzęt bo działa dobrze ale gdyby te kilka lat temu był gotowiec w takiej "bieda" cenie jak teraz to kupił bym.

Myślę, że jednym z powów wprowadzenia tego sprzętu na rynek był koniec produkcji NUCów przez Intela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, hammerh34d napisał(a):

Trzeba znaleźć kogoś kto złoży, a potem w razie jakichkolwiek czkawek trzeba się albo z nim użerać, albo się nauczyć.

 

Prawda, ale zainstalować sobie Windowsa czy jakieś Ubuntu z filmikiem na YT to jest 30 minut. Żadne rocket science. Dalej, dalej, dalej i gotowe. Potem Roon i wsio. Przepakowanie NUC do pasywnej obudowy - ok za pierwszym razem może być z tym nieco walki, ale zawsze można pozostać przy oryginalnej obudowie. Patrząc po postach tutaj, wentylator w NUC jest nieszkodliwy w przypadku używania go jako serwera Roon. Już po złożeniu nie wiem, z czym miałbym się użerać w przypadku PC, który odsługuje raptem jeden program.

 

3 godziny temu, hammerh34d napisał(a):

Składając coś zawsze ostatecznie jesteś swoim własnym supportem, a większość ludzi nie chce tego robić, co ja doskonale rozumiem.

 

To mnie nie przekonuje. Nigdy mi się Roon na NUC nie zepsuł, ale gdyby już, to wolę sobie zrobić samemu backup plus format i za godzinę mieć naprawione, zamiast bawić się w wysyłanie na gwarancję i czekać x tygodni na oficjalny serwis. Patrząc po innych sprzętach, nie ma żadnej gwarancji, że gotowiec będzie działał bezproblemowo. Każdy sprzęt/soft może nawalić.

 

3 godziny temu, hammerh34d napisał(a):

Teraz mam serwer roona na macu mini.

 

Też fajna opcja, ale w czym jest lepsze użeranie się z Mac od użerania się z NUC, jeśli już coś by miało nie zadziałać?

 

3 godziny temu, waski napisał(a):

gdyby te kilka lat temu był gotowiec w takiej "bieda" cenie jak teraz to kupił bym.

 

Pytanie tylko, co będzie siedzieć w tym "bieda" PC za $500. Jak dadzą tam chociaż jakieś i5 i 16GB RAM - spoko, ale jak będzie to jakiś wykastrowany ARM, to bez jaj. Ja w zasadzie też bym kupił takiego gotowca sygnowanego przez Roon, ale nie w przypadku, gdy dostaję trzy razy mniej za trzy razy więcej Vide Nucleus Titanium. Szanujmy się.

 

2 godziny temu, blackromek napisał(a):

500 $ to cena tego tańszego wariantu Nuc , do  dużej biblioteki i upsamplingu raczej trzeba lepiej

 

$500 to jest cena w US. Dolicz transport, VAT, cło. Do tego dysk i w magiczny sposób zrobi się 4k PLN, czyli cena wypasionej wersji NUC.

 

2 godziny temu, blackromek napisał(a):

dużej biblioteki i upsamplingu raczej trzeba lepiej

 

Nie wiem, co to znaczy "duża", ale wg Roona i5 da sobie radę z 10k albumów, a do większych kolekcji zalecają i7. Przy czym jest to stare info, a na forach Roon sami autorzy przyznali, że Nucleus+ rev. A miał w sobie - uwaga, niespodzianka - NUC 7i7BNH. Dzisiaj nowy NUC z i5 znacznie przewyższa tą leciwą już konstrukcję ze starą i7.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
Prawda, ale zainstalować sobie Windowsa czy jakieś Ubuntu z filmikiem na YT to jest 30 minut. Żadne rocket science. Dalej, dalej, dalej i gotowe. Potem Roon i wsio.


Dla Ciebie może tak. Dla mnie - w sumie też, ale to jest czas (pół godziny... dobre... Pewnie ze 4 dla kogos kto nie jest w temacie), który mógłbym poświęcić na mnóstwo innych rzeczy. I wolałbym. Bo raz już przekładałem NUCa do pasywki i nie chce mi się tego powtarzać.

Nie zrozum mnie źle - nie ma w tym nic złego, jak się to lubi i umie, oraz znajduje w tym przyjemność. Ale ja z biegiem czasu coraz wyraźniej widzę, że to czas właśnie jest tym dobrem, którego nie można sobie kupić. Więc gdybym nie miał ochoty postawić sobie maca pod blatem, do roona i zabawy, to kto wie czy nie kliknął bym "preorder". Bo zamiast instalować Ubuntu wolę słuchać Stevena Wilsona chociażby, a czasu na to mam z każdą sekundą o sekundę mniej, więc wolę go marnować na przyjemne, dla mnie oczywiscie, rzeczy.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, hammerh34d napisał(a):


 

 


Dla Ciebie może tak. Dla mnie - w sumie też, ale to jest czas (pół godziny... dobre... Pewnie ze 4 dla kogos kto nie jest w temacie), który mógłbym poświęcić na mnóstwo innych rzeczy. I wolałbym. Bo raz już przekładałem NUCa do pasywki i nie chce mi się tego powtarzać.

Nie zrozum mnie źle - nie ma w tym nic złego, jak się to lubi i umie, oraz znajduje w tym przyjemność. Ale ja z biegiem czasu coraz wyraźniej widzę, że to czas właśnie jest tym dobrem, którego nie można sobie kupić. Więc gdybym nie miał ochoty postawić sobie maca pod blatem, do roona i zabawy, to kto wie czy nie kliknął bym "preorder". Bo zamiast instalować Ubuntu wolę słuchać Stevena Wilsona chociażby, a czasu na to mam z każdą sekundą o sekundę mniej, więc wolę go marnować na przyjemne, dla mnie oczywiscie, rzeczy.

 

Można słuchać podczas składania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
5 godzin temu, blackromek napisał(a):

Brawo Roon. 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności