Skocz do zawartości

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Krótka piłka: NIE.

 

Potrzebujesz wtyk XLR i Jack 6.3 Stereo (a nie mono). Sygnał zbalansowany to masa + sygnał + sygnał z odwróconą fazą. W mono masz tylko masa + sygnał, więc nie będzie to zbalansowany tor.

 

Potrzebujesz czegoś takiego:

http://www.thomann.de/pl/cae_1755209_patch.htm

 

Albo z tego całego DJshopu:
http://www.djshop.pl/k12,kable/i2505,proel,proel-dh220-stereo-jack-m-xlr-f-2-m.html


Temat ogólny więc pytanie też zadam ogólne :). Monitory, o których się tutaj rozmawia mają nazwę "bliskiego pola". Jeżeli ja bym chciał nagłośnić pokój 4,5 x 3,5 i wcisnął takie monitory w szafki stojące na górze szafy ( odstęp między nimi to by było tak z 2-2,5m )kierując je lekko ku dołowi ( żeby pod sufit nie grały ) to uda mi się posłuchać siedząc na przeciwległej ścianie ? Czy po prostu bym musiał się nastawić na większe żeby coś z tego wyszło ?

 

Teoretycznie mógłbyś. Praktycznie to już cięższy temat (zależny od mocy, wielkości i konstrukcji monitorów). Żeby porządnie nagłośnić Twój pokój musiałbyś zainwestować w coś z 8" wooferem prawdopodobnie.

Edytowane przez nismovsky
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cofnij to zamówienie, bo tam w tym kablu nie widać czy to wtyk czy gniazdo XLR. Ty potrzebujesz zarówno wtyku jack jak i wtyku XLR. Dopisz to tam w uwagach albo zadzwoń do nich jutro żeby się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dobry kabel, jack męski stereo - XLR męski (wtyk), djshop używa oznaczeń M(ale) i F(emale):

http://www.djshop.pl/i2511,proel,proel-dh230-stereo-jack-m-xlr-m-3-m.html

 

Z kablami przyjadą monitory i scarlett 2i4

Edytowane przez marcinz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet integra w kompie im podoła. Kwestia tego jaką jakość dźwięku mają prezentować. Wiesz w ogóle jak je należy ustawić? Bo na biurku, tuż przy ścianie to głupi pomysł w przypadku tych LSR305... Powinieneś to wiedzieć jeśli rzeczywiście czytałeś o nich sporo ;)

 

Co do Twojego FiiO... Będziesz musiał pokombinować z przejściówkami żeby je wpiąć, ale sygnał i tak będzie niezbalansowany, więc zdecydowanie nie wykorzystasz maksimum możliwości tych JBL.

Czyli jak rozumiem to fiio dało by radę ale tylko jako rozwiązanie tymczasowe.

Jaką kartę/dac trzeba by było kupić żeby była godna tych monitorów? Widzę że często pojawia się scalett 2i2, ale czy to ma sens w przypadku gdy nic nie tworzę a tylko słucham?

Mają twoim zdaniem w ogóle sens te monitory tylko do słuchania muzyki?

 

Z tego co czytałem to powinny one stać minimum około 50cm od ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką kartę/dac trzeba by było kupić żeby była godna tych monitorów? Widzę że często pojawia się scalett 2i2, ale czy to ma sens w przypadku gdy nic nie tworzę a tylko słucham?

Mają twoim zdaniem w ogóle sens te monitory tylko do słuchania muzyki?

 

Z tego co czytałem to powinny one stać minimum około 50cm od ściany.

 

Te 50 cm to absolutne minimum przy DOBREJ ADAPTACJI AKUSTYCZNEJ. A tej z pewnością nie posiadasz. Nawet w profesjonalnych recenzjach piszą, że typowa odległość od ścian dla tych monitorów to 100 cm. Widzę, że uparłeś się na JBLe... Popatrz sobie bardziej w kierunku Presonus Eris E5, Tannoy Reveal 502 czy od biedy Alesis M1 Active MK2.

 

Monitory mają wielki sens do słuchania muzyki, bo grają lepiej niż konsumenckie sprzęty w ich cenie! Niestety, podpinanie ich do słabego źródła zepsuje sporo z tego efektu. Dlatego polecamy często najtańsze nawet, ale jednak interfejsy audio. Są to zasadniczo DAC/karty dźwiękowe, ale posiadają zbalansowane wyjścia TRS do monitorów, dzięki czemu wyciśniesz z takich "paczek studyjnych" o wiele więcej. Focusrite słynie z dobrej jakości wykonania i stabilnych sterowników, dających niską latencję. Do tego taka Scarlett wygląda dość ładnie na biurku, więc często się ją wybiera. Sporo masz 2i2 na OLX/Allegro.

 

Polecam poczytać inne tematy o monitorach na tym forum - naprodukowałem się już niemało w tej kwestii i bez sensu się w kółko powtarzać :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle co się uparłem co widzę że zbierają bardzo pochlebne opinie i często je polecasz, mam też niedaleko od siebie sklep w którym mógłbym je kupić na miejscu.

Sugerowałem się tym że reklamowane są jako nadające się do różnych warunków.

Odsunąć metr od ściany nie mogę ponieważ musiałbym siedzieć w połowie długości pokoju :blink:

 

Co do eris e5, jak z ich jakością? W innym temacie pisałeś że były jakieś problemy z nimi.

I ile od ściany mogą stać? Jeden z forumowiczów pisał że 40 cm było dla nich w porządku.

 

A kartę niezależnie od wybranych monitorów mogę zmienić na scarlett 2i2?

 

Dziękuję nismovsky za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób tak: kup sobie interfejs i kable, a potem idź do tego sklepu pobliskiego i spróbuj wypożyczyć (nawet za drobną kaucją) te monitory. Powiedz, że nie jesteś pewien czy będą dobrze brzmiały w Twoim pomieszczeniu i nie kupisz ich w ciemno. Jak je podepniesz i będzie Ci pasowało to, co słyszysz - nie zwracaj uwagi na mnie czy kogokolwiek innego. To Tobie ma pasować brzmienie! :)

Z Erisami był jakiś problem, ale ewidentnie rozwiązany, bo już nie słyszę o zwrotach ani niczym takim. Presonusy (jak i inne z bass-portem z przodu) możesz postawić nawet te 10-15 cm od ściany i będzie okej. W tej cenie jednakże nie masz zbyt wielkiego wyboru. Z nówek to w sumie tylko Tannoy Reveal 502, Presonus Eris E5 oraz właśnie JBL LSR305. Możesz ewentualnie szukać perełek w stylu Fostex PM0.5n

 

Kartę możesz zmienić spokojnie na Focusrite Scarlett 2i2 / Presonus AudioBox / Behringer Uphoria UMC22. Jednakże polecałbym pierwszą opcję (choćby dlatego, że znam jakość linii Saffire i Scarlett z własnego doświadczenia). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obrazy którego impresjonistycznego malarza są lepsze: Renoir czy Monet? :P

 

Przestańcie porównywać wszystko jeśli część (lub nawet większość) z porównywania dotyczy subiektywnych odczuć. Wypisałem Ci najlepsze jakościowo modele w tej (dość niskiej) cenie. Resztę doczytaj sam, porównaj jeśli możesz i podejmij samodzielną decyzję.

 

Nie mam Twojego słuchu, więc nie wiem które będą dla Ciebie lepsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem.

Teraz będzie trzeba przejechać się i spróbować zobaczyć,odsłuchać je na żywo.

Dzięki za pomoc i wyjaśnienia. :)

 

Zdaje sobie sprawę że jak na tego typu głośniki to budżet jest minimalny ale w porównaniu do głośników które używam do tej pory to i tak dla mnie dużo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie tylko dodam, ze nie polecam w/w JBL-i do zwyklego odsluchu, glownie z uwagi na fakt, iz graja agresywna srednica, to typowy sprzet do pracy w studiu, nie do przyjemnego plumkania w domciu ;).

Mozesz jeszcze wziac pod uwage M-audio z serii BX, oraz Yamaha z serii HS. Zarowno HS50, jak i HS80 mialem i zdecydowanie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to tylko rozwinięcie lub kosmetyczna zmiana w Edirolach (Edirol to marka należąca do Rolanda) to nie polecam. Pierdziawki komputerowe poniżej poziomu takich Behringerów MS40, a nie monitory studyjne :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamahy to akurat nie moje granie, ale sporo osób je chwali i słusznie. Ładnie wyglądają, mają mocną górę i dół, także jest to trochę granie V-ką (ale nadal z wieloma detalami). Pendragon miał jakieś Yamaszki prywatnie, a ja się nigdy nie przekonałem i zawsze były to tylko "gościnne występy" w moim przypadku ;)

 

Tylko prze bass-refleksie z tyłu należy pamiętać by nie stawiać ich tuż przy ścianie. Tutaj właśnie te 40-50 cm da im odpowiednią ilość powietrza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, bardziej się tyczy interfejsów niż monitorów, ale poniekąd do interfejsu będą podłączone monitory. Chodzi mi mianowicie o różnicę w Focusrite między serią Scarlett 18i6 a Saffire Pro 24, oprócz tego że jeden to USB a drugi to FW? Dlatego te dwa modele, gdyż potrzebują urządzenia, które będzie miało wejście coaxial, optyczne oraz usb albo fw, natomiast będzie posiadało 2 pary wyjść, jedne na wzmacniacz słuchawkowy, drugie na właśnie monitory. Ktoś może słuchał i zna te urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam tylko te wyższe Scarlett. 18i6, 18i8 oraz 18i20. Wersje Sapphire to tylko kwestia FW (no i osobny procesor efektów DSP w niektórych modelach oraz "emulator" ich nalepszych preampów w wersji Liquid Saffire).
Szczerze polecam, bo brzmią super, mają bardzo stabilne sterowniki i jakbyś chciał potem podpiąć im np. gramofon to mają świetne pre-ampy na gniazdach wejściowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Akurat jeśli chodzi o gramofon to narazie nie jest mi to potrzebne, ale może kiedyś. Najbardziej mi potrzebne to coaxial do odtwarzacza CD i optyk do komputera. No i dwa wyjścia żebym nie musiał przekładać kabli. No i oczywiście dźwięk, który jest równy, bez podbarwień i przymuleń. Słuchałem tylko najniższego Scarletta i mniej więcej to jest to co szukam jeśli chodzi o interfejs/dac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego gramofonu...

 

Rozumiem, że jeśli zechciałbym owo urządzenie nabyć to mógłbym go połączyć kablem 2xRCA - Jack 6,3mm do przedniego panelu Scarlett, włączyć funkcję Direct Monitor i używać interfejsu jako regulacji głośności?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności