Skocz do zawartości

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Wpinasz po RCA do ampli z 5.1 i po bólu. Regulujesz głośność wtedy nie monitorami, a amplitunerem.

 

@FeX - a wiesz, że te JBLe to 500 za sztukę? W tej cenie poleciłbym poszukać używanych Fostexów PM0.5n (może odkupisz od Grubbbego jak zrobi upgrade?) albo Presonus Eris E5. Nic innego w tej cenie nie utrafisz, bo monitory po 2000 za parę to też "entry level", więc 1000 za parę to "granica ubóstwa" :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpinasz po RCA do ampli z 5.1 i po bólu. Regulujesz głośność wtedy nie monitorami, a amplitunerem.

No to super, że tak można bo w razie czego ampli mam. Tylko te monitory mają włączniki z tyłu - czy one wchodzą w tryb uśpienia jak nie jest podawany sygnał i się wybudzają jak włączę ampli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elevate 5 to bardziej "zaawansowane komputerówki" niż monitory. Podobnie z Eris 4.5, Behringerami MS40 itd.

FeX - no przykro mi, ale bez tysiaka wkładu raczej nie zaznasz tego "monitorowego brzmienia" ;)

Co do 5.1 to wszystko zależy od amplitunera, a auto stand-by to cecha monitorów. Focale Alpha to mają, ale JBLe już nie. Dlatego jak już wezmę się za ten system 5.1 to tylne będą wpięte w jedną listwę za kanapą, a przednie i sub w drugą. W ten sposób będę mógł wyłączyć tył i zostać z Xboxem czy PS3 w trybie 2.1 kiedy nie będzie trzeba robić surround :) Myślę też o gniazdkach z wbudowanym włącznikiem żeby było wygodniej je odciąć od zasilania jak skończę grać/oglądać, bez walania się listwy po podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. Tylko pamiętaj, że LSR305 potrzebują minimum 50-100 cm miejsca z tyłu. Ustawianie ich tuż przy ścianie zmasakruje dźwięk. Jak potrzebujesz czegoś, co może stać przy samej ścianie to weź Presonus Eris E5. Wszystko przez te bass-porty z tyłu w JBLach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale raczej przy ścianie by musiały stać więc będę rozważał Presonus Eris E5. Tylko ze mną jest taki problem, że mnie kasa parzy jak leży wiec ciężko mi na coś więcej naskładać bo jak już coś mam to od razu wydam :D . Najlepiej jakbym na forum przez kilka miesięcy nie zaglądał :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Nismovsky wyzej napisal, najlepiej podlaczyc pod jedna listwe i wylaczac calosc. Natomiast odnosnie amplitunera, to musisz miec Pre-Out 5.1 lub 7.1-9.2, zeby wyprowadzic sygnal na monitory,

nizsze modele tego nie maja. Najlepiej kupic procesor dzwieku, taki, ktory ma wyjscia XLR, ale to jest juz wydatek rzedu 4-5 tys. zl., za uzywany sprzet ;).

 

http://www.studio-22.com/onkyo/PR-SC5508.htm

 

http://www.salonydenon.pl/pl/MM/Marki/MARANTZ/KOMPONENTY_A_V/AV7701?gclid=COvUo5zPlsYCFcbUcgodnw8BLQ

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL-i nie polecam, co prawda mialem je krotko, ale to typowe narzedzie studyjne, twardy dzwiek, meczacy na dluzsza mete. Yamaha HS80 jest o wiele przystepniejsza, ale brakowalo tam dociazenia srednicy,

dzwiek a'la T90 Beyer-a.

 

Teraz mam Sonodyne SM200AK i to jedyne monitory, ktore maja lagodny przekaz, wszystko brzmi na nich prawidlowo, dzwiek podobny do HD600, ale z lepszym rozciagnieciem na skrajach pasma, no i bardzo

dobra stereofonia.

 

Tyle, ze to juz jest inny budzet ;).

 

Ta tylko ich cena powala.

 

A coś tańszego ? ew pasywne.

Inna sprawa że myślę nad głośnikami pod TV i głośnikami typowo do sypialni "małe". To co mnie boli w większości konstrukcji to brak średnicy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O pasywnych i w zmakach do nich to są inne tematy, Retterku ;)

Co do średnicy to odczuwasz w ten sposób, bo konsumenckie kolumienki to zazwyczaj V-ka, dająca laikom "efekt wow". Monitory studyjne mają być z zasady płaskie, a często posiadają z tyłu filtry LF i HF, więc sam dobierasz sobie wykres (w pewnych granicach) :)

 

Co do konkretnych modeli to ciężko powiedzieć, bo nie wiem jakie masz rozmieszczenie mebli itp. w pomieszczeniach. U Ciebie pewnie lepiej będzie nabyć mini-wieżę w stylu Yamahy Pianocraft. Kupienie monitorów, DACa oraz źródła wyjdzie drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że się zobowiązałem, opisze moje odczucia co do dźwięku Presonusów Eris E8 które zakupiłem parę dni temu, za namową @Nismovsky, za co mu serdecznie dziękuje.

Monitorki stoją po obu stronach biurka, na standach od Rogoz audio, podłączone kabelkami XLR do przetwornika audio-gd reference 10.32. Źródłem jest komputer i jriver/spotify/youtube i inne. Są lekko skręcone do środka, aby ze słuchaczem na kanapie tworzyły mniej więcej trójkąt.

Pierwsze co muszę przyznać, to to, że to są bez wątpienia monitory bliskiego pola, i gdy siedzę przy biurku brzmią dużo lepiej niż na kanapie 1,5 za mną.

Siedząc przy kompie fenomenalne są niektóre rzeczy: Stereofonia, jeżeli dobrze siedzę to cała scena dźwiękowa jest przede mną, między monitorami, a separacja poszczególnych dźwięków jest kapitalna. Przy utworach koncertowych jest na prawdę z rozmachem i precyzją.
Drugą rzeczą, która mi się podoba, a na którą mnie przygotował Nismovsky, to kick bass. Faktycznie, jest świetny, sprężysty i po prostu taki punchy. Nadaje to głośnikom muzykalności, mimo sterylnej barwy.

Na minus na pewno średnica, która od samego początku wydaje mi się wycofana i sterylna. Ona jest bardzo dobra technicznie, dokładna, rozdzielcza, ale przez jej wycofanie np. męski wokal jest lekko schowany, trochę pomaga podbicie MID z tyłu monitorów na 2 pozycję, ale i tak chciałbym tej średnicy trochę więcej.

uwaga, powyższe marudzenie może mieć związek z tym że to są po prostu monitory studyjne, które powinny tak brzmieć, aby stanowić brzmieniowy monolit. Cierpi na tym mój gust dźwiękowy, ale nie można powiedzieć że średnica jest w jakikolwiek sposób zła, bo jest bardzo dobra.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony, wcześniej moim home audio były głośniczki do kompa które po prostu "pierdziały" niemiłosiernie, przy oglądaniu seriali lub słuchaniu muzyki była to katorga. Na Presonusach ostatni odcinek Gry o Tron oglądało nam się obłędnie, ponieważ monitory są szczegółowe i przekazują dużo informacji. Muzyka siedząc przy kompie brzmi na prawdę dobrze i natknąłem się że dziś cały dzień tak słucham, nawet słuchawek ze stojaka nie zdjąłem :)

Chciałem jeszcze raz podziękować @Nismovsky za polecenie ich, na tym na pewno się nie skończy tak więc niedługo ponownie się do niego zgłoszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co muszę przyznać, to to, że to są bez wątpienia monitory bliskiego pola, i gdy siedzę przy biurku brzmią dużo lepiej niż na kanapie 1,5 za mną.

 

Siedząc przy kompie fenomenalne są niektóre rzeczy: Stereofonia, jeżeli dobrze siedzę to cała scena dźwiękowa jest przede mną, między monitorami, a separacja poszczególnych dźwięków jest kapitalna. Przy utworach koncertowych jest na prawdę z rozmachem i precyzją.

 

 

 

kto mówił że przy biurko to za blisko dla 8" ?? ;)

dziwne że 1,5 m i już jakość odsłuchu spada, pewnie przez tą "wycofaną" średnicę

to są pewnie monitorki dla muzyków basistów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja. I nadal tak twierdzę, bo przez te 8? na krótkim dystansie, gubi mi się część informacji z przełomu dołu i środka. :P

Rev, mówiłem Ci, że tak będzie! Przez telefon usłyszałeś "posłuchasz monitorowego grania i nie będziesz chciał ani konsumenckich pierdziawek, ani "audiofilskich" pasywek ze wzmakami" :D co do średnicy to taka zazwyczaj jest. Czemu? Bo tam dzieje się sporo i sporo trzeba poprawiać ;) stąd taki charakter, ale nie bój nic! Są marki monitorów, które grają gładszym stylem (jak piotrusiowe Dynaudio).

 

A z tymi słuchawkami to tak czułem. Myślisz, że czemu nie spieszno mi do coraz to nowych zakupów w dziedzinie nauszników czy doków? :P

 

Miło, że udało mi się trafić w gust i pomóc. Jakby co to pytaj dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne info dla chcących zacząć przygodę z monitorami - są bezlitosne dla dzisiejszych (słaba dynamika) wydań - muzyka komercyjna głównie i chyba jedynie, słabo to "wygląda" można się przejechać.

 

Taki szit jak imagine dragons u mnie włączone przypadkiem - jednym słowem porażka

sorry jeśli kogoś uraziłem

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pierwsze co muszę przyznać, to to, że to są bez wątpienia monitory bliskiego pola, i gdy siedzę przy biurku brzmią dużo lepiej niż na kanapie 1,5 za mną.

 

Siedząc przy kompie fenomenalne są niektóre rzeczy: Stereofonia, jeżeli dobrze siedzę to cała scena dźwiękowa jest przede mną, między monitorami, a separacja poszczególnych dźwięków jest kapitalna. Przy utworach koncertowych jest na prawdę z rozmachem i precyzją.

 

 

 

kto mówił że przy biurko to za blisko dla 8" ?? ;)

dziwne że 1,5 m i już jakość odsłuchu spada, pewnie przez tą "wycofaną" średnicę

to są pewnie monitorki dla muzyków basistów

 

To nie jest tak, ze 8" to za duzo z bliskiej odleglosci. Jezeli monitory stoja w odpowiedniej odleglosci od sciany, a Ty siedzisz przy biurku, tworzac z nimi trojkat rownoboczny, to nie ma problemu

z tej wielkosci glosnikiem.

 

Kwestia jest zapewnienie odpowiednich warunkow, zeby uzyskac optymalny efekt koncowy. A jakosc odsluchu spada, poniewaz tak jest zestrojona wiekszosc monitorow studyjnych bliskiego pola,

one maja grac w bliskim polu, na konsolecie/stole mikserskim, a dodatkowo w trudnych warunkach, gdzie brakuje miejsca i jest problem z pierwszymi odbiciami.

 

Dlatego tez charakterystyka dzwieku nie ma tutaj nic do rzeczy, bo to jest celowo ograniczona kierunkowosc glosnikow. J/w Nismovsky pisal, sa monitorki, ktore graja gladszym dzwiekiem i szeroka

baza stereo, i nie mam tutaj na mysli monitorow sredniego i dalekiego pola.

 

Monitory z szeroka scena, ktore znam to Yamaha HS80 i JBl LSR3xx, a takze Sonodyne SM200ak, te ostatnie brzmia wyjatkowo przystepnie, maja nasycona srednice, swietnie wypelniony bas i

aksamitne wysokie, wedlug mnie graja dzwiekiem typowo Hi-Fi, taki odpowiednik HD600, jak juz zreszta wczesniej pisalem.

Edytowane przez PENDRAGON
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i łyknąłem Yamaszki HS80M ze statywami i kompletem okablowania w niepoważnie okazyjnej i śmiesznej (choć nie dla mojej Małżonki :>) cenie :)

Do pełni szczęścia brakuje mi tylko:

a ) 2 dużych jacków TRS które muszę wymienić w otrzymanych kablach sygnałowych (przeżyłem facepalm, gdy zauważyłem, że poprzedniemu właścicielowi do interfejsu za 2.5k sprzedano niezbalansowane kable XLR-jack mono :F na szczęście sam kabel ma odpowiednią ilość żył więc lutownica i do boju :>)

b ) interfejsu z preampem i wyjściami zbalansowanymi

 

I mam pytanko o rade ws. b ): w Thomannie znalazłem dziwadło Terrasoniq Phase X64 - co o nim myślicie? Cena śmieszna, prócz USB ma Coax-a (dla mnie to duuuuży plus), tylko firmy już chyba nie ma...

Edytowane przez adikadik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci polecę coś innego. Interfejs Behringera, bo kupili oni ostatnio firmę Midas, która robiła fenomenalne konsole.i stoły mikserskie. Masz od nich interfejs Uphoria UMC22 http://www.thomann.de/pl/behringer_u_phoria_umc22_b_stock.htm

 

Cieszę się, że ktoś z forum łyknął te Yamaszki :D co do kabli to jest to częsty problem. W kilku sklepach do monitorów proponowano mi kable jack mono (gitarowe) i nie rozumiano potem mojego rozbawienia :P

 

PS. A na OLX masz Scarlett 2i2
http://olx.pl/oferta/interfejs-audio-usb-focusrite-scarlett-2i2-karta-muzyczna-zadbany-CID751-IDa72j7.html

Edytowane przez nismovsky
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tego Behringera - chyba się skuszę na testy, ew. wróci do sklepu :) Natomiast wynalazłem jeszcze coś tańszego - Lexicon Alpha - którego można dostać używkę w PL w cenie poniżej 200 pe-el-enów

edyta: oba powyższe sprzęty to 24 bit / 48 kHz

Edytowane przez adikadik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj tego Lexicona. To tak jakbyś chciał AKG K701 wpinać w integrę :P
Z polecanych i dobrze brzmiących interfejsów masz tak: Focusrite Scarlett 2i2, Presonus AudioBox oraz te podstawowe Uphorie od Behringera.

 

PS. Rozumiem, że 24/96 to za niska jakość dla Ciebie? ;) To musisz w takim razie podnieść sobie budżet. Ja mam w Saffire 6 USB właśnie 24/96 i więcej nie trzeba, IMO. No ale skoro posiadasz nagrania DSD to pewnie chcesz więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj tego Lexicona. To tak jakbyś chciał AKG K701 wpinać w integrę :P

Za późno :) prócz Behringera przyjedzie też Lexicon, przynajmniej na własne "uszy" przekonam się o tej różnicy :) A że na alle poleciał kuponik + darmowy zwrocik przez inpost, to testowanie będzie zupełnie bez "bulu" :)

 

PS. Rozumiem, że 24/96 to za niska jakość dla Ciebie? ;) To musisz w takim razie podnieść sobie budżet. Ja mam w Saffire 6 USB właśnie 24/96 i więcej nie trzeba, IMO. No ale skoro posiadasz nagrania DSD to pewnie chcesz więcej.

DSD znam tyle co wrzucalem na X5-tke swego czasu pare kawalkow zeby przekonac sie jak ten DAP potrafi zamulic przy takich plikach :) Przekonalem sie rowniez, ze te bity i kHz to o kant d... rozbic przy wiekszosci nagran (i serwisow streamingowych, ktore ostatnio u mnie ze wzgledu na braki czasowe na zrobienie porzadkow wyparly wszystko inne), ale gdy widze urzadzonka 16/48 i 24/96 w zblizonej cenie, to raczej sklaniam sie ku "lepszej" specyfikacji :) (podswiadomosc robi swoje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, że taka różnica to lepiej brać wyższe parametry. Ja tu mówię raczej o wyborze typu 24/96 vs 24/192 ;)
Osobiście przesłuchałem sporo tych budżetowych interfejsów i z doświadczenia polecam Focusrite i Presonusy, bo dają najwięcej jakości w tej grupie cenowej. Wyżej też jest super w przypadku Focusrite (ach, Liquid Saffire 56 :wub: )

 

focusrite-liquid-saffire-56-368046.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności