Skocz do zawartości

Zmiany w Komisie - by żyło się lepiej


Rekomendowane odpowiedzi

Tak Fatso, wszystko się zgadza.

 

Podsumowując, moje typy odnośnie "prototypu" aneksu do regulaminu:

 

- podbijanie ofert,

- dozwolone tylko gdy dodany został przedmiot, bądź raz na tydzień bez powodu

- wszystkie odpowiedzi w pierwszym poście

- spam ofertami,

- jeden temat na użytkownika

- limitowany dostęp do komisu,

- użytkownik ze stażem dłuższym niż miesiąc (3 tygodnie?!), bądź ilością postów przekraczającą 50 (30?!) - w wielu tematach posty nie są liczone, więc o to nie jest (aż tak) łatwo,

// pytanie jak limitować, sam zapis w regulaminie nie wystarczy (bo takie oferty i tak będą się pojawiać), a ręczna aktywacja użytkownika jest przy takiej ilości bez sensu. Chyba, że IPB ma wbudowaną taką opcję. To powinno wiązać się chyba z ukryciem komisu dla tych osób, nie z brakiem możliwości pisania, bo zawsze zostaje kontakt poprzez PW, a potem jakieś wałki z wymianami przedmiotów będą wychodzić. Chociaż z drugiej strony, jeśli ktoś będzie chciał wymienić się z osobą bez "reputacji" to chyba na własną odpowiedzialność, więc punkt do przedyskutowania.

- brak ceny gdy aukcja Allegro jest licytacją, tudzież opisu

- jestem za zakazaniem wstawiania takich ofert, bo to nie miejsce do reklamy, tylko komis. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić na prowizji, to niech wstawi normalne ogłoszenie, bez linka do allegro.

Edytowane przez rytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie, że (chyba) po czasie i pewnej ilości odpowiedzi opcja edycji przestaje działać. Sam nie mogłem czasami zaktualizować pierwszego postu żeby nie odświeżać bez sensu, bo przycisk edycji zniknął.

Wtedy zamiast podbić cytuje się od nowa pierwsze posta i dodaje zmiany, bez problemu można ominąć brak edycji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim weźcie pod uwagę że "komis" to nie żaden system aukcyjny a la ebay czy allegro, to po prostu jeden z działów forum - bez wyspecjalizowanej wyszukiwarki, "płatnego podbijania widoczności" etc. ma on ograniczoną moc przerobową (że tak to ujmę), więc jeśli robi się tam bałagan z uwagi na ilość ofert i podbić naraz... to należy stanowczo ograniczyć ilość ofert i podbić lub zastanowić się nad zmianą formy komisu (może jest do tego jakiś gotowy plugin dla forum już nawet wraz z komentarzami i w szczególności wyszukiwarką?)

 

Z historii komisu:

 

- podbijanie ofert co X dni (np. 7 było kiedyś dość rozsądne z uwagi na ilość ówczesną ilość ofert) od daty wpisania postu, w szczególności edycja zmienia tą datę więc automatycznie zmienia się przepisowe 7 dni (nieprzemyślana edycja działała więc na niekorzyść możliwości podbicia, jeśli czepiać się tej daty)

 

- spam z ofertami podpada pod zdroworozsądkowe wykorzystanie komisu... komis to nie "trzeci ebay czy allegro" tylko właśnie "mały, społecznościowy komis", w szczególności udostępniany grzecznościowo PRZEZ SKLEP który z założenia zarabia na sprzęcie tego samego typu, więc nie szalejmy :) czyli moderacja powinna polegać na "uprzejmym zwracaniu uwagi iż usunięte oferty można wystawić ponownie jako JEDNĄ ofertę, niedostosowanie się zaskutkuje odebraniem uprawnień do komisu"

 

- swoją drogą, kiedyś uprawnienia do komisu się nabywało (ilością postów, problemem był oczywiście bezsensowny "postpotok" żeby tą ilość nabić kiedy komuś się spieszyło), ale w szczególności można było ten dostęp stracić (choć to była ręczna akcja administracyjna, więc jeśli było w danym momencie kilku "niepokornych", to traciło się chwilę czasu żeby to wyklikać czyli zdegradować delikwenta)

 

- kiedyś w komisie nie było linkowania do allegro i był spokój, linkowanie do allegro powoduje że "mały społecznościowy komis" przestaje być tym "małym społecznościowym komisem" a powoli zaczyna się robić zwyczajną tablicą ogłoszeniową (taką na zasadzie "przylep byle gdzie, jest szansa że ktoś zauważy")

 

- przez jakiś czas mieliśmy rzeczy typu "żaden nowy post nie podbija wątku" albo "w ogóle nie da się odpowiadać" ale jakoś się nie sprawdziły, choć teraz już zupełnie nie pamiętam z jakiego konkretnie powodu... być może teraz sytuacja się zmieniła i może miało by to szansę być jakimś rozwiązaniem... ale przykładowo problem podbijania zostałby zastąpiony problemem tworzenia nowych wątków/ofert (a to już ciężej wyłapać nie pamiętając jakie były poprzednie) - być może to był jeden z powodów, dla których się to nie sprawdziło (obie te próby naraz, zarówno brak podbijania jak i brak jakiejkolwiek odpowiedzi w szczególności podbijania)

 

- co do moderacji, to jest jak z polskim wymiarem sprawiedliwości - jeśli jest fikcją, to co by nie zostało wymyślone (w znaczeniu usprawnienie)... to całość wciąż jest fikcją :)

 

... więc nie chodzi o czepianie się, bo jak się nie da to się nie da i tyle, choć kiedyś sam byłem w stanie przeczytać i upilnować do 90% nowych postów. Dzień w dzień. Hobbistycznie i bez zobowiązań. Ok, wiem, zaraz mi ktoś powie że pewnie miałem dużo wolnego czasu. Może tak, może nie...


[dopisek]

 

może "płatna" usługa w postaci przypinania wątków na tydzień? tylko w czym płatna? walutą - wtedy kto to będzie rozliczał? "w punktach forum" - co to za punkty, jak je zdobyć, jak je rozliczyć?

 

jakby znalazł się taki plugin, albo ktoś by miał czas żeby taki napisać (ja nie programuję w php), to mogło by to być całkiem fajne rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również uważam, że allegro w komisie to był zły pomysł. Pojawia się dużo ofert, gdzie sprzedawca nawet ceny nie raczy podać, tylko link. Dobrze, że jeszcze w tytule piszą co sprzedają...

 

Nom :)

http://forum.mp3store.pl/topic/118388-akg-k-240-mkii/#entry1092475

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że powinno być zmienione kilka rzeczy.

 

1. Subfora, jak w przypadku co kupić, przynajmniej w dziale Sprzedam. Ułatwiło by to życie wszystkim.

2. Każdy może mieć po 1 temacie na subforum.

3. Podbicie możliwe co 4 dni bez powodu, co 3 dni w związku z dodaniem przedmiotu lub zmniejszeniem ceny ( nie mniej niż 30 zł )

4. Szablon sprzedaży/kupna/.zamiany dla ułatwienia nawigacji po ofertach - jak widzę oferty : kupię hd 600, to... .

5. Obowiązkowe zdjęcie - dział sprzedam/zamienie

6. Zakaz komentowania cen i ofert - z wyłączeniem alertów o oryginalności, wtedy koment i zgłaszamy post z odpowiednim dopiskiem. Mod/admin po sprawdzeniu oferty albo dodaje adnotację do postu oskarżającego albo banuje użytkownika wystawiającego przedmiot.

7. Nie dostosowanie się do regulaminu - ostrzeżenie, ciągle naruszanie regulaminy - zwiększanie "kary"

 

To tak na szybko.

Edytowane przez Matckhew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeleje to co napisałem na SB tutaj.

 

Komis został stworzony dawnymi czasy jako miejsce tylko i wyłącznie dla dobrych kolegów z forum a celem była możliwość kupna i sprzedaży różnych produktów audio między innymi w celach poznawczych. W tamtych latach sprzętu było mniej i był trudniej dostępny niż jest to obecnie a i użytkownicy byli bardziej konkretni i zaangażowani. Aktualnie ta tendencja jest odwrócona i idzie w złą stronę w typowym rozumieniu społeczności forumowej.

W tamtych czasach było także mniej ofert co za tym idzie komis nie potrzebował żadnych obostrzeń.

Teraz komis zamienił się w magiel. Towarów ilość olbrzymia i straciło to na znaczeniu. Ludzie się rozpasali. Mało osób kupuje, dużo osób chce sprzedać. Jedni chcą oszukać, inni niszczą rynek, trzeci chcą wykorzystać kolegów z forum, dużo by wymieniać

Komis stracił na tym czym miał być w swoim założeniu.

 

Wprowadzenie różnych obostrzeń faktycznie może wykasować z mety dużo ofert jednakże należy przemyśleć pewne sprawy.

Narzucanie ludziom że mogą podbić pod warunkiem zmiejszenia ceny itd mija się z celem bo jak wspomniałem to powinno być zwykłe koleżeńskie a nie jakieś siłą wymuszanie stosownych ofert

Jeden temat jedna osoba :) spowoduje to totalną nieczytelność bo wymusi wchodzenie w poszczególne osoby by sprawdzić kto co wystawił. Średnio to widzę i raczej jestem przeciw

 

Najlepsze są proste zasady.

Uważam że jedynym co mogłoby sporo pomóc to dwie rzeczy

 

1. Możliwość sprzedaży od minimum 2 pozytywnych komentarzy dotyczących zakupu w feedbacku

lub

2. Możliwość sprzedaży od określonego czasu od momentu zarejestrowania

 

Wyeliminuje to osoby które na szybko się rejestrują i od razu pędzą do komisu. Zostaną tylko przyszli potencjalni forumowicze

 

-------------

 

Podbicie niezależnie od czego 7 dni. To nie wyścigi. Masz konkretną oferte. Musi trwać tydzień

 

-------------

 

Szablon wystawienia obowiązkowy. Zdjęcie obowiązkowe tylko dla pewnej grupy osób. Osoby zaufane mogą być z tego zwolnione. Przykładowo np. KHron chce sprzedać słuchawki które są nowe, nierozpakowane itd. Po co robić zdjęcie ?

 

-------------

 

Absolutny zakaz komentarzy w komisie jakichkolwiek. Temat to oferta. Pytanie o wszystko i rezerwacje tylko i wyłącznie na PW. Żadnego podbijania z powodu "rezerwuje", "zarezerwowane dla"

 

-------------

 

I najważniejsze. Dział "Kupie". Wiem wielu nie podzieli tego zdania ale uważam że ten odrealniony dział powinien zniknąć. Przeważnie to sprzedający jak chce sprzedać wystawia oferte a nie szuka osób chętnych do zakupu szczególnie że wiele propozycji jest śmiesznych i niepoważnych. Kupie jak najtaniej k1000 :)

Taki dział powinien służyć jedynie w sytuacjach gdzie ktoś chce kupić rzadką rzecz, coś niespotykanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I najważniejsze. Dział "Kupie". Wiem wielu nie podzieli tego zdania ale uważam że ten odrealniony dział powinien zniknąć. Przeważnie to sprzedający jak chce sprzedać wystawia oferte a nie szuka osób chętnych do zakupu szczególnie że wiele propozycji jest śmiesznych i niepoważnych. Kupie jak najtaniej k1000 :)

Taki dział powinien służyć jedynie w sytuacjach gdzie ktoś chce kupić rzadką rzecz, coś niespotykanego.

 

Z tym się absolutnie nie zgadzam :). IMO ten działa jest bardzo potrzebny, dzięki niemu można kupić np. foamy do AKG :) przecież normalnie nikt takich rzeczy nigdy nie wystawia w "Sprzedam" bo się nie opłaca i jest mała szansa że ktoś kupi. Jeśli dział "Kupię" został by zlikwidowany to chyba oczywistym jest że przeniesie się w statusy?

Edytowane przez soulreaver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna rzecz za nie stosowanie się do regulaminu komisu karny kat. B TV i psp to już jednak przegięcie ....

 

http://forum.mp3store.pl/topic/118404-playstation-3-super-slim-320gb-gwarancja-6-gier/

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze PSP / Nintendo DS itd rozumiem, bo to forum w sumie przenośnego audio, ale stacjonarne konsole w komisie to już dziw nad dziwy (jak z resztą pisałem niedawno w jednym z raportów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciux - na forum jest też Hyde Park z tematem o rowerach - wystawiać moje dwa kółka? ;)

 

Od siebie proponuję żeby każdy user miał max 1 temat w komisie o sprzedawanych słuchawkach, 1 o DAPach/ampach i jeden na inne rzeczy (płyty, kabelki itd.). Słowem: max 3 tematy aktywne, podbijane co 7 dni (bez względu na powód). No i ograniczenie dla nowych userów: sprzedaż dopiero od 50 postów lub 5 pozytywnych feedbacków w komentarzach (ale nie od osób typu 1 post lub dopiero co zarejestrowanych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe widzę uzasadnienia dla robienia jednego tematu czy dwóch czy trzeche per user. I don't get the reasoning behind it. Zamiast 100 tematów będzie 20, które będa zmieniały się jak w kalejdoskopie, a jeżeli nie zmieni się częstotliwość podbijania to komis stanie się bardzo ograniczonym narzędziem sprzedaży i wszystko przeniesie się na allegro (tak, dla mnie komis to narzedzie, bo bez względu na mój wkład lub jego brak w zawartość merytoryczną forum jeżeli chcę coś sprzedać to dla mnie jest naturalne sprzedawanie sprzętu audio tutaj, a dopiero jak tu nie idzie to allegro i ew. inne fora audio).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie rozumiesz, bo nie będą się zmieniały jak w kalejdoskopie. Jak ktoś wystawi np. 3 pary słuchawek, a sprzeda 2 i będzie chciał dopisać kolejne 3 to nie będzie ich "dorzucał" w starym temacie, a zaraportuje o zamknięcie i założy nowy, z 1 niesprzedaną wcześniej parą oraz 3 nowymi. W ten sposób nie będziesz miał stosu tematów typu "wielka wyprzedaż u [tu wstaw nick]". Tu chodzi o wymuszenie zaprzestania praktyk typu "sprzedaję woreczek do słuchawek X", "sprzedaję etui do słuchawek Y" oraz "sprzedaję kartonik do słuchawek Z". 3 tematy, które można zmieścić w jednym, dzięki czemu oferty będą dłużej "na wierzchu".

 

Komis nie jest "narzędziem sprzedaży", a koleżeńskim miejscem do kupienia/sprzedania czegoś z branży audio i pochodnej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic widzę nic w złego w sprzedawaniu woreczka. Co naprawdę Was to obchodzi czy jest 100 czy 1000 tematów w komisie. Who cares. Istotne jest żeby był jasny system kiedy podbijać i co oznacza podbijanie, no i co można wystawiać w komisie (TV nie, dla mnie playstation to też nie bardzo ale fakt jest takie subforum).

 

Nie widzę nic koleżeńskiego w komisie. Gros rzeczy sprzedałem nie kolegom a przypadkowym osobom, których po sprzedaży ani razu nie widziałem na forum albo mam ograniczony kontakt.

Edytowane przez shakur1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie trochę dziwi pomysł z jakimś pułapem obniżania cen - niech każdy sobie obniża ile mu się podoba, albo robi promocje typu wysyłka za darmo itp., byleby nie było tak, że co drugi dzień w temacie pojawia się nowy post z ceną niższą o przysłowiową złotówkę. Tak jak jest teraz jest imho ok - chcesz obniżyć to czekasz tydzień...Natomiast irytujące jest zakładanie x tematów z jedną parą słuchawek, bo się można pogubić w tym zalewie ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO dobrze byłoby dla uporządkowania dział 'Sprzedam' podzielić na słuchawki, odtwarzacze, inne.

Dla zabezpieczeń można wprowadzić ograniczenie dla nowych użytkowników do 5 postów, wpadających tu tylko po to, żeby coś sprzedać. Teoretycznie nikt nie będzie tracił czasu i energii na przebywanie i pisanie na forum, żeby potem oszukać. Jak będzie 50 postów to będzie nie fair wobec wielu uczciwych i zacznie się niepotrzebne spamowanie dla zdobycia punktów.

Czasowe ograniczenie nie jest OK, bo widzę, że są tacy zarejestrowani kilka lat temu, którzy mają 0-5 postów.

Ograniczenie w ilości komentarzy feedback nie wiem czy nie byłoby nie fair dla jednych a faworyzowało drugich - "kup najpierw, wkup się, a potem zacznij sprzedawać". Poza tym znajdą się tacy, którzy dla poważniejszego przekrętu sprzedadzą parę duperelek, kabelków, wtyków, żeby dostać pozytywne komentarze - ja podobnie trafiłem na oszusta z wieloma pozytywami na allegro. Jak ktoś ma wątpliwości może poprosić o sprzedaż na allegro czy ebay i sprawdzić takiego klienta. Ostatni przypadek oszustwa na forum chyba wynikał trochę z nieostrożności - sprzedający miał zerowe konto na ebay. Oczywiście potępiam jak najbardziej oszustów, no ale kupujący trochę był nieostrożny.

Mogłoby być ograniczenie w ilości ofert np. 1-2 na dzień, żeby handlarze nie mogli zaspamować całej strony w komisie.

Podbijanie ofert można IMO zostawić tak jak teraz czyli te 7 dni, a zmiany ceny przez edycję - po wprowadzeniu działów zrobi się na pewno bardziej przejrzyście, jak ktoś szuka tylko słuchawek albo odtwarzacza wejdzie w odpowiednie subforum.

Edytowane przez Bernie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to Aallen kiedyś powiedział wszystko fajnie tylko te pomysły były kiedyś przerabiane ...

 

@Gourney wszystko jest ok gdy to robimy w KOLEŻEŃSKIM gronie znajomych, ale gdy do tego wchodzą nowi albo handlarki co byle obejść regulamin zrobią upa za 10zł. Tu niestety potrzeba sztywnego regulaminu ze tyle i tyle wolo a tyle nie bo się znajdą pokrzywdzeni z byle powodu. Podobnie jak z tym ze w regulaminie pisze telefon tak ale PSP nie. Jak nie umiemy po koleżeńsku to będzie per pan z regulaminem.

 

@shakur1996 to jest forum jakaś społeczność i jednak szacunek byłby mile widziany do innych a nie cwaniactwo upy po 10zł, czy 3-5 tematów bo ktoś sprzedaje 3-5 różnych kabelków (sytuacja z dziś), a potem co tydzień jak to ktoś powiedział pierdzi w każdym UP.

Ale widzisz 5 takich osób po 3-5 tematów robi się kocioł, pracy moderatorom przybywa a jednak nie widziałem nowych osób chętnych do pomocy. Nawet jako raporty ...

 

Jeden temat na osobę to mniejsze zło niż 5 osobnych z drobnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam inne zdanie w temacie, retter. tak naprawdę, ilość tematów może robi zamieszanie w komisie, ale jak chcesz czegoś poszukać to znajdziesz bez problemu, ale w takiej sytuacji jedyny realny problem to: (i) wrzuta 10 tematów na raz (zamiast w jeden) i wtedy wszystkie inne tematy są spychane w otchłań (i jakkolwiek podtrzymuję to co napisałem wyżej, że i tak jak się chce można znaleźć wszystko, ale dla pewnej, dość licznej grupy jak czegoś nie ma na pierwszej stronie to nie istnieje); oraz (ii) konieczność czekania aż 7 dni na bump, sorry nie znajduje żadnego uzasadnienia w tym zakresie (oczywiście, żeby tematów w komisie było o wiele mniej podbijanie co 7 nie byłoby problemem; ale fakty są takie że dużo idzie na sprzedaż rzeczy w ciągu dnia i nie jest to tylko kwestia nowych użytkowników rejestrujących się wyłącznie po to by coś sprzedać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności