Skocz do zawartości

Komputer do domu. General Purpose.


MrBrainwash

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dofinansowanie do kompa 1500zł. Planuje też dołożyć coś od siebie. Czyli chciałbym kupić komputer gdzieś do 2000-2200zł

 

Na kompach znam się nie bardzo. Sobie kompa składałem chyba z 10 lat temu, lapka kupowałem 5 lat temu. Więc moja wiedza jakaś tam jest, ale powierzchowna. Szczególnie nie wiem jakie są teraz różnice między laptopami a deskopami.

 

No właśnie, potrzebuję maszynę do domu:

 

Dla mnie ideałem byłby laptop 17 cali matowy ekran fullhd solidny/aluminiowy, dysk ssd, 8GB ramu i jakaś w miarę grafika lepsza od tych zintegrowanych HD. No ale takie zabawki to ponad 3kzł. Więc potrzebne coś tańszego. Nie tylko ja będę korzystać z niego i nie musi być koniecznie laptop, po prostu na stacjonarkach to się w ogóle już nie znam, PC są z pewnością wydajniejsze, ale same parametry nie wydają mi się lepsze od tych laptopowych w tej samej cenie, lub trochę wyższej (czy się mylę?). W PCetach (laptopach w sumie też, ale mój asus nie szumi tak jak moja obecna skrzynka - odkurzacz) nie lubię szumienia i chciałbym aby komp był cichy i bezproblemowy (i bez obsługowy).

 

Generalnie chodzi o to by maszyna była na czasie i długo jeszcze posłużyła z dobrą wydajnością. Zastosowanie to zwykła praca, jakaś prymitywna obróbka grafiki. Może w coś pogram, ale to nie ma znaczenia takiego. Ma być szybki, trwały i bezproblemowy.

 

Macie jakieś sugestie w tym budżecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latitude, Thinkpad odpada.

 

Jedynie Probook od HP, aczkolwiek nie wiem jak się prezentuje najnowsza seria w porównaniu do choćby modeli z serii 6xx0.

 

Probook 470:

1. http://allegro.pl/probook-470-17-3-i3-4gb-500gb-hd8750-1gb-lin-i4179849805.html

2. http://allegro.pl/probook-470-17-3-i3-8gb-500gb-hd8750-1gb-i4180014870.html

 

Powinien spełnić Twoje oczekiwania, aczkolwiek na dysk SSD w tych pieniądzach może być ciężko. W przyszłości sprzedaż talerzowca i kupno SSD.

 

Ja prywatnie mam Thinkpada jestem zadowolony - genialna matryca, w pracy używam Latitude i te laptopy są niesamowicie ciche. Niektórzy znajomi w pracy mają Probooki/Elitebooki i też zachwalają aczkolwiek starszą serię od 470 i o przekątnej 14''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jednej rzeczy nie wspomniałeś, czy jeśli stacjonarny komp to także monitor potrzebny, czy masz jakiś. Kolejnym plusem stacjonarki jest to, że można większy ekran mieć nie tak drogo. Np. 22' to chyba najtaniej jakoś 300zl obecnie, jeśli dobrze pamiętam.

Ale to oczywiście jeśli wielkość monitora ma dla Ciebie znaczenie - mi się akurat lepiej pracuje na większych monitorach, wcześniej miałem właśnie 22', a obecnie 27' i jak dla mnie do pracy w wordzie idealnie jest (22' już jest niezła -2 strony worda obok na ekranie się mieszczą)

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus jeszcze pytanie czy wliczasz cenę systemu czy też masz system hmm z "innych źrodeł" albo Linuksa :P

 

Anyway ja też polecam blaszaka - łatwiej go ogarnąć, jak coś się popsuje to samodzielnie wymienisz, chłodzenie jak chcesz cichsze to sobie zmieniasz na cichsze i bez problemu, to samo z częściami. Najważniejsze kupić sobie porządną bazę(te podzespoły warto kupić jak najlepsze) - obudowę, zasilacz, płytę główną i procesor, a resztę sobie ewentualnie co jakiś czas możesz zmienić jeśli zajdzie taka potrzeba. Na przykład jak będziesz chciał sobie pograć to kupisz lepszą/drugą kartę graficzną :)

 

Ja bym optował za jakąś przyzwoitą, dobrze wyposażoną markową płytą główną (do 300zł), niezawodnym zasilaczem (do 300zł), wydajnym procesorem ze średniej półki (500-700zł) i wytrzymała i gustowną obudową wedle uznania, a reszta czyli dysk twardy, pamięć ram, napęd cd i karta graficzna powinna się w jakimś tysiu zmieścić, jeśli nie myślisz o graniu. Ceny na jakich operuję to ceny nowego sprzętu, ale myślę, że warto się rozejrzeć za używkami, gdyż często można ustrzelić niezłe okazje, co szczególnie tyczy się procesorów i kart graficznych.

 

Jak jutro się obudzę i coś poszperam po necie to może polecą jakieś konkrety, bo już nie mam siły dzisiaj ;)

Edytowane przez Suszec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Upomnę się o pomoc jeśli padnie decyzja o zakupie PC. Dzięki wam już wiem, że jednak jest to wybór pomiędzy wydajności i możliwościami, a zgrabnością i przenośnością. ;)

 

Co do szczegółów:

- Najlepiej z windowsem od razu i jeśli byłaby możliwość to też z officem.

- Monitor mam samsunga 23" więc nowy na razie można sobie odpuścić.

 

Ten probook wydaje się ciekawy. Naprawdę ciekawy. Chociaż mam źle mi się kojarzy HP. Moja siostra miała jednego to nie wytrzymał próby czasu, a u kogo nie byłem to starsze HPki strasznie wyły. No ale może te nowsze wersje są inne, Trzeba doczytać. :)

 

Ogólnie dalej debatuje z rodziną czy to ma być PC czy laptop. PC starczy na dłużej a laptop poręczniejszy.

 

Czy taki PC pociągnie wiedźmina II i III (i inne RPG tego typu)? Zawsze chciałem w niego pograć, ale na lapku nawet na to nie liczę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydając 2200zł na samą puszkę możesz już złożyć coś ciekawego. Nie mówimy tu o super płynnym graniu w wymagające gry w ultra detalach. Wiedźminem II bym się nie przejmował, ale za to część III może być niezbyt grywalna. Ciężko powiedzieć póki nie wyjdzie :P


Wiedźmina 2 to spokojnie Ci laptop za te cenę pociągnie :)

 

Nie tak znowu spokojnie... Jeśli ma odpalić i pograć w jakiś 20-30fpsach lub mniej to żadna zabawa. Laptopy to nie są maszyny do grania, a na pewno nie te za 2000-2200zł.

 

W komputerach wydajność w grach idzie często w parze z wydajnością w codziennym użytkowaniu. Osobiście polecam dysk SSD, bardzo usprawnia pracę systemu, śmiga aż miło.

 

Laptopa kupujesz raz i tyle. Najczęściej nie ma w ogóle możliwości wymiany części na lepsze, z miejsca tracisz gwarancję. W PC zmienić możesz wszystko, zwiększać wydajność z czasem, nie płacąc za wiele w późniejszym czasie. PC nie musi być głośny, jeżeli obudowa jest dobrze wentylowana, a grafika i procesor posiadają dobre i ciche chłodzenie może być naprawdę cicho.

Edytowane przez FeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie tak znowu spokojnie... Jeśli ma odpalić i pograć w jakiś 20-30fpsach lub mniej to żadna zabawa. Laptopy to nie są maszyny do grania, a na pewno nie te za 2000-2200zł.

 

Lenovo Y580, ponad pół roku temu kupiony i battlefieldy i inne lecą spokojnie. Kosztował koło 2400zł... Myślę że w ciągu pół roku cena o 200zł spadła.

 

Skoro moja stacjonarka (gts 250, athlon ii x4) spokojnie dawał radę Wiedźminowi 2 w hd ready ( a rozdzielczość naprawdę spoko wystarczała chociaż grałem na 40') to jestem pewien że i ten da radę :)

 

W drugiego wiedźmina na tym lapku nie grałem, ale w inne wymagające tytuły i spokojnie dawał radę.

Edytowane przez iMpus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałabym komputer oparty na Intelu i5, karcie graficznej, która pozwoli na komfortowe granie w średnich, wysokich detalach. Całość w niewielkiej eleganckiej obudowie, zasilane cichutkim zasilaczem Be-Quiet. Kartę graficzną możesz kupić w terminie późniejszym, a zamiast niej zakupić Windowsa http://www.morele.net/inventory/info/BcYBLL/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus jeszcze pytanie czy wliczasz cenę systemu czy też masz system hmm z "innych źrodeł" albo Linuksa :P

 

Anyway ja też polecam blaszaka - łatwiej go ogarnąć, jak coś się popsuje to samodzielnie wymienisz, chłodzenie jak chcesz cichsze to sobie zmieniasz na cichsze i bez problemu, to samo z częściami. Najważniejsze kupić sobie porządną bazę(te podzespoły warto kupić jak najlepsze) - obudowę, zasilacz, płytę główną i procesor, a resztę sobie ewentualnie co jakiś czas możesz zmienić jeśli zajdzie taka potrzeba. Na przykład jak będziesz chciał sobie pograć to kupisz lepszą/drugą kartę graficzną :)

 

 

Według mnie najważniejsze to płyta główna, dysk twardy, zasilacz, procesor owszem i ram też, z tym że te dwa ostatnie śmiało można brać używane. W tej chwili i tak opłaca się wziąć podstawkę pod i5 lub coś słabszego z późniejszą wymianą. Ale i tak rozglądałbym się za używanymi podzespołami jak ma być tanio. Zwłaszcza procesor używany.

Zestaw PC:

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=60972

 

Częsci oczywiście szukałbym używanych, np. procesora i może karty z gwarancją jeśli ci aż tak gry nie obchodzą. Ewentualnie zaoszczędzić 100 i wziąć używkę procka :

http://allegro.pl/intel-core-i5-3350p-3-1ghz-6mb-slga1155-i4207785292.html

i na obudowie, za 120 jakiegoś taniego tacensa, albo coolermaster, lub inny sklep, esc aż taki tani nie jest.

 

A z laptopów to może hp 8460p ?

http://allegro.pl/laptopy-491?buyUsed=1&string=hp+8460p

Edytowane przez jameshook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na 90-95% będę brał PCeta. W sumie to nie ja podejmuje ostateczną decyzje. Dla siebie samego brałbym laptopa, lecz jako, że ma to być komputer rodzinny to nawet bardziej wolę aby był stacjonarny. Mimo wszystko powtórzę wymagania co do laptopa, bo może ktoś znajdzie jakiegoś rodzynka, szkoda by było go przegapić. Chciałbym teraz też sprecyzować co mi się spodobało w propozycjach i prosić o wyjaśnienie czy też zapewnienie co do niektórych spraw.

 

Najpierw laptop, aby było z głowy.

 

MONITOR: 17,3 cala / matowy / fullHD
PROCESOR: Dobrze jakby był i5 już co by się nie przejmować. Lecz zdaje sobie sprawę, że tutaj mogą pojawić się oszczędność.
DYSK: najlepiej ssd lub z możliwością późniejszej wymiany na ssd lub jeśli to możliwe w budżecie natychmiastowej wymiany, nie musi jakiś mega pojemny.
RAM: 4GB DDR3 lub więcej (aby komp płynnie chodził), najlepiej 8GB.
GRAFIKA: Jakaś na czasie, nie musi być mega wydajna, trochę lepsza od zintegrowanej, ew. przyzwoita zintegrowana (choć to ostateczny kompromis)
ZŁĄCZA: musi być HDMI
OBUDOWA: Tutaj chyba wszyscy myślą podobnie ;); aluminiowa, solidna, cicha praca, by nie było problemów z chłodzeniem.
SYSTEM: Powinien już być, ewentualnie trzeba wliczyć w koszta.
BUDŻET: 2100-2300zł

 

Może jeszcze jakieś propozycje padną.

 

Teraz PC. Priorytety są takie, aby był cichy, wydajny i starczył na długo. Najlepiej by wszystko było zmontowane i gotowe, żadnego bawienia się (prócz dokupienia grafy z czasem, ale o tym za chwilę).

 

MONITOR: niepotrzebny
AKCESORIA: niepotrzebne
PROCESOR: Zdecydowanie ten i5 co został polecony. Z tego co się wydaje starczy na długo.
GRAFIKA: Jako, że ten procek ma dobrą grafikę, to spodobał mi się pomysł późniejszego dokupienia dedykowanej używanej karty. Dobrze jednak jakbyście podali typy w co później uderzać w kategorii jakość cena. W sumie był polecany tutaj Radeon, ale chciałbym wrócić do Nvidii, jeśli jest taka możliwość, chyba ze mi to wyperswadujecie :P.
RAM: Widzę, że dobre kości nie są takie drogie, więc 8GB co najmniej te co podaliście wydają się spoko. Chyba to akurat te najbardziej opłacalne, czy da się coś jeszcze?
DYSK: SSD na początek powinien wystarczyć. Tak myślę, czy zamiast dokładać drugi dysk, może lepiej dołożyć te 150zł i mieć 240GB Ta wielkość myślę jest dla mnie optymalna. Co myślicie? Jeśli będę potrzebował więcej miejsca to mam stary dysk, który będę mógł włożyć do stacji która jest w obudowie podanej przez Selphy.
SYSTEM: Trzeba będzie dokupić, office pewnie też.
BUDŻET: ~2300zł

 

Te kwestie są mniej więcej ustalone powiedzmy. Tutaj jak sami wspomnieliście będzie sprawa z wyborem ZASILACZA, OBUDOWY i PŁYTY GŁÓWNEJ.

 

Myślę, że obie podane obudowy są tego samego typu, tylko SilentPC jest bardziej dopracowana i ma więcej bajerów. Więc w jej stronę się kieruje. Skoro różnica w cenie niewielka.

 

Z kolei obie podane płyty pod kątem optymalności parametrów są chyba w sam raz, ale mają swoje plusy i minusy. Nie znam się na tym, ale gigabyte wydaje mi się konkretniejsza. Przede wszystkim ma wyjście optyczne i chyba lepszy dźwięk. Alternatyw chyba dużo nie ma?

 

Tak samo oba zasilacze mają taką samą cenę i takie same opinie, ale chyba lepiej wziąć mocnijesy 550W ten co Selphy podał.

 

Czy ten zestaw będzie chodził cicho?
http://www.morele.net/inventory/info/xA0zZ6/

Jest sens czy coś byście zmienili/zoptymalizowali/potanili?

 

Jak dołożę potem jakąś dobrą grafę 400-500zł to wydaje mi się, że będzie już mocna maszyna. Ale właśnie niby jestem zdecydowany, ale czy może lepiej złożyć sobie coś słabszego od razu z normalną grafiką i zamknąć się w budżecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zestawie szum będzie powodował jedynie wentylator na procesorze, grafice i ewentualnie zasilaczu. Na procesorze można ustawić sobie ręcznie prędkość obrotową i będzie on niesłyszalny jeśli będzie taka potrzeba, podobnie z grafiką, choć przy dużym obciążeniu te dwa podzespoły mogą się wtedy nagrzewać. Zasilacz to kwestia kupna cichego, ten XFX jest cichy lecz nie jest Haswell Ready, znaczy nie będzie wzbudzał stanu energetycznego C6/C7. Stan ten pozwala procesorowi włączyć funkcję oszczędzania, przez co pobiera mniej energii. Dlatego polecam SilentiumPC Deus M1 650W, niewiele więcej kosztuje, ale zapas mocy starczy na kilka lat z góry.

 

Co do podzespołów najważniejsze w PC są grafika i procesor. Reszta podzespołów wpływa już raczej marginalnie na jego wydajność. Z tego powodu radzę wybrać najlepszy procesor, jaki będzie mieścił się w budżecie, a grafikę kupić później. Obecnie nowe generacje procesorów nie prezentują tak dużych postępów w wydajności, jak jeszcze parę/paręnaście lat temu, dlatego dobry procesor dzisiaj będzie dobry przez najbliższe 3 do 5 lat (tak zakładam).

Edytowane przez FeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokusić się o Scythe Grand Kama Cross 2, o ile zmieści Ci się w budzie. Zamontowałem jedynkę u syna w kompie i świetnie spisuje się na podkręconym procku.

Cichszy niż mój Mugen 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności