Skocz do zawartości

Komputer do domu. General Purpose.


MrBrainwash

Rekomendowane odpowiedzi

Tak spojrzałem na cenę tego ramu i jakaś takaś wysoka mi się wydawała... No to wygrzebałem fakturę z tego, co zakupiłem 2 lata temu, czyli 16GB Corsair vengeance (CMZ16GX3M4A1600C9), patrzę, a tam 408zł... zerknąłem czy je jeszcze można dostać i owszem, na morelach po 640zł (a w saturionie, gdzie je kupiłem po 574). Fajnie... A martwiłem się, że przyjdzie mi odsprzedawać blaszaka za grosze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta na chipsecie Z87 przeznaczona jest do podkręcania procesora - jeżeli nie masz zamiaru nic kręcić nie widzę zysku z dopłaty. Deus nie jest pewnym zasilaczem; jakość wykonania nie stoi na wysokim poziomie, generalnie to chińczyk z logiem Silentium. Nawet do bardziej wymagających konfiguracji wystarczy 500W sprawdzonej firmy. Jeżeli ma być cicho bierz jakiegoś Be Quieta lub http://www.morele.net/zasilacz-fractal-design-fd-psu-in2b-500w-613067/, ewentualnie tego Anteca http://www.morele.net/zasilacz-antec-neo-eco-c-520w-632750/ Ma komplet zabezpieczeń, japońskie kondensatory. SilentiumPC daje 2 lata gwarancji na swoje zasilacze, natomiast te, które Ci poleciłam 3 lata. Co do obudowy - miałam Fractala, w którym wentylatory były prawie niesłyszalne. Jakość wykonania również bez zarzutu. Poza tym, że spełniają swoje przeznaczenie, to jeszcze pełnią rolę ładnego mebla. Polecam tę http://www.morele.net/obudowa-fractal-design-arc-midi-r2-fd-ca-arc-r2-bl-623141/. Gruba blacha, dobrze rozwiązany system zarządzania okablowaniem, filtry przeciwkurzowe, wykonanie lepsze niż w M40. Jeżeli zostanie jakaś gotówka dołóż do tego SSD http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-2-5-128gb-sata-iii-520-200mb-s-9-5mm-px-128m5s-506401/ - sprawdzony model z dobrymi osiągami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Polecam tę http://www.morele.ne...-r2-bl-623141/. Gruba blacha, dobrze rozwiązany system zarządzania okablowaniem, filtry przeciwkurzowe, wykonanie lepsze niż w M40. "

I ma 23 cm szerokości, zmieszczą się bez problemów najwyższe chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i waży 10kg :) Masakra jak mieszkasz na jakieś stancji/akademiku :) Dwa lata temu kupiłem silverstona TJ08-E pod mATX no i to był świetny wybór. A później doszedłem do wniosku, że jednak szkoda kasy i ją sprzedałem, po czym zrobiłem sobie samoróbkę. W każdym razie pamiętam, że BitFenix Prodigy były wtedy bardzo pożądane (zwłaszcza, że nie kosztowały majątku). Ale to było dwa lata temu... choć patrząc na obecny 'postęp' chyba wiele w tej kwestii się nie zmieniło.

Co do Fractal Design to już najtańszy model, czyli Core 1000 uchodzi za całkiem niezły. Tyko że ona chyba również obsługuje maksymalnie płyty micro atx... ale przy wymaganiach autora wątku nie powinno to być raczej wielką przeszkodą.

 

Płyta np. taka http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z87m-pro4-581494/

 

Zaoszczędzoną kasę przeznaczyć na sensowny zasilacz i chłodzenie procka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obudowa nie będzie przenoszona, waga nie ma znaczenia. Jest ona zaletą, ponieważ nie wpada w wibracje. Fractal Core 1000 ma o wiele mniejsze możliwości. Widziałam na żywo - estetycznie, solidnie wykonana, ale blacha cieńsza i może wpadać w wibracje - szczególnie po zamontowaniu dysków (nie ma tradycyjnych sanek, ale pionowy system montażu). System zarządzania kablami praktycznie nie istnieje, zasilacz na górze, w standardzie jeden wentylator. I największa bolączka - brak dobrych filtrów przeciwkurzowych. Wchodzą coolery do 148mm (Fera 2 nie wejdzie, ponieważ ma 152mm wysokości). Generalnie obudowa solidna, do przyjęcia, jeżeli akceptuje się jej wady, warta swojej ceny, ale jeżeli można warto dopłacić do czegoś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od ponad dwóch lat używam COOLERMASTER ELITE 331.Poza gniazdami na przednim panelu na dole, w swojej cenie całkiem fajna.

Miejsca sporo, Mugen mieści się bez problemu.

http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=615&g=128656&n=OBUDOWA-COOLERMASTER-ELITE-331-BLACK-B-Z&w=c

 

IMGP0115.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up mam taka sama od 5 lat, nie ma na co narzekac, a zasilacz tez mam od ocz z odpinanymi kablami :)

 

tylko Twoja jakos czysta jest, brak kurzu na lopatkach wiatraczkow :(

Regularnie odkurzam sprężarką.

Edytowane przez jd1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co 2 miechy staram się go porządnie wydmuchać. No i kontroluje stale temperatury, jeśli zaczynają rosnąc to już jest dla mnie znak że należy to zrobić.

 

 

Schowek01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza SilentiumPC, jest on naprawdę niezły. Napięcia stabilne pod obciążeniem, z resztą testy możesz przejrzeć. Tylko patrzę, że potrafi być głośny pod obciążeniem, a to już może go wykluczać. Wszakże zasilacza nie zmienia się często.

 

czarna1412 dobrze kombinujesz, ale budżet zostanie przekroczony. Fakt, że zawsze można dorzucić te 100zł tu i tam i będzie lepiej. Sam mam Plextora M5S i szczerze polecam, ale nie widzę przeszkód, żeby wpakować tego Cruciala, a różnica w wydajności w zwykłym użytkowaniu marginalna. Obudowa hmmm... ja rozumiem, że dla kogoś rozwalone lub niezbyt estetycznie ułożone kabelki to obraza stanu, jednak są jakieś granice. Mi służy SilentiumPC Brutus 430, za 140zł i naprawdę nie widzę potrzeby zmiany. Jedynie pozbyłem się diody (odpiąłem) z przodu bo waliła po oczach :)

 

Pamięci RAM też nie muszą być jakieś super. Zwykłe porządne kości bez zbędnych bajerów. Procesor i tak nie będzie podkręcany.

 

Tak naprawdę do każdej części można dołożyć i kupić coś lepszego, tak jest najprościej, tylko zmieścić się w budżecie staje się problemem. Temat podzespołów zawsze kończy się tak, jak rozważanie, które słuchawki grają lepiej :)

Ja osobiście wolę kupić lepszy proc, grafikę niż ram, obudowę, płytę, czy kosmiczny zasilacz. Zależy mi jedynie na wydajności i ciszy. Reszta podzespołów po prostu porządna, nic ponad to. Mam regulator obrotów Scythe do 4 wentylatorów w budzie i mam spokój z hałasem. W moim prawie 8 letnim Chieftecu 450W już zdążyłem wymienić wentylator na SilentiumPC Zephyr 120mm (jakieś 4 lata temu) i chula aż miło i zyskał na ciszy.

Edytowane przez FeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też liczy się wydajność i cisza. ;)

 

Dlatego mimo, że wiele droższych propozycji mi się podoba (w tym lepsza obudowa, wygląda fajnie) to zostanę przy podstawowych elementach. Bo podwyżki tu i tam w końcu wyniosą kilka setek, a ja w sumie nie muszę mieć wszystkie na maks. I tak jak porównywałem to zestawienie do gotowych zestawów to wysuwa się na przód. :)

 

Chyba coś takiego będzie:

http://www.morele.net/inventory/info/2Gsjj/

 

Idealnego zasilacza chyba nie ma, ale ta sugestia Czarnej jest dobra :) 3 letnia gwarancja i wio.

 

Tego chłodzenia na procek co JD podał to też nie ma na morelach a w innych sklepach po 170zł. Czy koniecznie trzeba zmieniać to chłodzenie? Macie jeszcze jakieś alternatywy?

 

Myślicie że z tym wszystkim będzie cichy i wydajny? ;)

 

W następnej kolejności chyba pomyślę o systemie. Nie wiem czy opłaca się sięgać po 8emkę czy po prostu 7 sobie zainstaluje.

 

A za niedługo chyba wezmę kartę grafiki na raty. No i będzie cacy. :)

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ssd - bierzcie Cruciala. Trwałe, nie słyszy się o dziwnych "padach". Do tego cena za GB robi wrażenie. W normalnej pracy nie widać w zasadzie różnicy w stosunku do wydajniejszych. To jedna z tych zdrowych oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SSD Samsunga w Laptopie - mogę jak najbardziej polecić ;)

 

Co do chłodzenia to jakieś bajki Panie tu opowiadają. Spokojnie możesz brać stockowego coolera i się nie przejmować - każda nowa generacja Inteli idzie w kierunku oszczędzania energii czyli zmniejszania emisji ciepła. NIe bierzesz ani procka ani płyty "dla overclockerów" więc jakieś wydziwiane chłodzenie to wyrzucanie kasy w błoto. Żeby nie było i5 model K i to na poprzedniej architekturze spokojnie się kręci OC na stockowym coolerze u mnie i temperatury są jak najbardziej OK i to w ciasnej budzie HTPC.

 

Co do ciszy - jak komp nie jest do grania to stockowe elementy są zazwyczaj "good enough" a jak masz zamiar kupić kartę pod granie to o ciszy i tak możesz de facto zapomnieć :P i co byś nie robił to i tak będzie słychać. Z kart Gigabyte serii Windforce ma niezłe wyniki jeżeli chodzi o głośność (nie jest wyjącą suszarką) przy bardzo dobrej cenie.

 

EDIT: Tylko, jedna uwaga ten komp który tutaj podałeś to tak średnio się ma do budżetu zakładanego ;) bo z kartą graficzną i systemem to ponad 3k wyjdzie. Ale będzie fajnie chodził.

Edytowane przez Reyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopłaci 50 zł i ma Samsunga 840 Evo z ponad dwukrotnie szybkim zapisem. Deal with it.

 

ct120m500ssd1_1t6m67h.jpg

 

EVO:

mz-7te120bw_1s3ie51.jpg

 

No nieźle. Cena Samsunga ładnie poszła w dół. Jeszcze w grudniu kupowałem Plextora za 349zł, a dziś już można Samsunga dorwać za 280-290zł. Ile to może człowiekowi umknać przez kilka miesięcy :) IMHO Samsung to teraz chyba jedna z najlepszych propozycji.

Edytowane przez FeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie Scythe Grand Kama, czy innego poważnego chłodzenia nie ma sensu, ponieważ nie będziesz kręcił procesora. Można ewentualnie dokupić SilentiumPC Spartan Pro, jeżeli jesteś bardzo wrażliwy na hałas i w przyszłości zamierasz grać. Wentylatory w Gladiusie są ciche, zasilacz praktycznie bezgłośny. Możesz wrzucić do koszyka usługę montażu http://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-266770/ a w polu "Twój kod promocyjny" wpisać: W3FHN58JFW i otrzymasz montaż za 1zł. Transferami dysku tak bardzo bym się nie zajmowała. Zakup każdego SSD i tak daje poważne przyspieszenie. Jeżeli szukasz jeszcze jakichś oszczędności można zmienić płytę na http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h81m-hd3-h81-lga1150-pcx-dzw-glan-sata3-usb3-ddr3-matx-ga-h81m-hd3-606110/ - ma wszystko, co potrzebne do sprawnego działania i obudowę na mini-ATX http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-n200-nse-200-kkn1-584078/ - choć format mini mieści coolery do 160mmm i karty graficzne do 355mm, bardzo polecana i wysokiej jakości http://www.coolermaster.com/case/mini-tower/n200/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

Kupowanie Scythe Grand Kama, czy innego poważnego chłodzenia nie ma sensu, ponieważ nie będziesz kręcił procesora. Można ewentualnie dokupić SilentiumPC Spartan Pro, jeżeli jesteś bardzo wrażliwy na hałas i w przyszłości zamierasz grać. Wentylatory w Gladiusie są ciche, zasilacz praktycznie bezgłośny. Możesz wrzucić do koszyka usługę montażu http://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-266770/ a w polu "Twój kod promocyjny" wpisać: W3FHN58JFW i otrzymasz montaż za 1zł. Transferami dysku tak bardzo bym się nie zajmowała. Zakup każdego SSD i tak daje poważne przyspieszenie. Jeżeli szukasz jeszcze jakichś oszczędności można zmienić płytę na http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h81m-hd3-h81-lga1150-pcx-dzw-glan-sata3-usb3-ddr3-matx-ga-h81m-hd3-606110/ - ma wszystko, co potrzebne do sprawnego działania i obudowę na mini-ATX http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-n200-nse-200-kkn1-584078/ - choć format mini mieści coolery do 160mmm i karty graficzne do 355mm, bardzo polecana i wysokiej jakości http://www.coolermaster.com/case/mini-tower/n200/.

 

Pozwolę sobie podpiąć pod wątek, własnie rozbudowuje swojego sprzęta stacjonarnego, zasadniczo jest to MSI X79 GD45 (8 DIMM), i7 3820, Noctua NH-U12, na razie 2x4 GB G.Skill 1600 MHz CL9, OCZ Vertex 4 128 GB. Obudowa to Antec 300, zasilacz to stary Chieftec.

 

I teraz tak:

- jest sens, przy rozbudowie pamięci (potrzebuje 32 GB) zamieniać te moduły na szybsze, niż 1600 CL9? Odczuję realną różnicę?

- Pewnie dla zabawy będę kręcił procka ale raczej nie planuje robić tego bardziej wyczynowo, to w kontekście powyższego

- Jaki drugi SSD? Bo Vertex zostanie na plik wymiany dla programów, w ktorych pracuje.

- Co teraz można kupić z dużych (2-3TB) dysków na przechowywanie materiałów A/V? Barracuda? Jak teraz jest z trwałością u WD? (mam na myśli serię RED) Wiesz może?

- Myślałem nad nową obudową - Corsair Obsidian 550, jest tutaj jakaś alternatywa?

 

Grafika to będzie docelowo Quadro 6000 albo któryś z GTX'ów to jeszcze muszę przemyśleć w kontekście tego, jakiego softu będę częściej używał i co dla mnie będzie bardziej ważne, czy przyśpieszenie viewportu(ów), czy większa ilość rdzeni CUDA, do chociażby softu NLE. Skłaniam się jednak w stronę Keplera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up W kwestii grafiki nie pomogę, ponieważ nie posiadam odpowiedniej wiedzy - trzeba szukać pomocy na specjalistycznych forach. Zysk z zakupu wyżej taktowanych pamięci nie będzie odczuwalny. Trzeba się skupić raczej na napięciach pamięci (Intele nie lubią napięć powyżej 1,5V, im wyższe napięcie, tym szybciej zużywać się będzie kontroler) i niskich opóźnieniach. Dysk SSD z transferami rzędu 500MB/s np. Samsung 840 Pro. Dyski WD Red, są bardzo ciche i przeznaczone do długotrwałej pracy 24/7, więc powinny zapewniać bezawaryjną pracę. W sieci są bardzo chwalone; brak informacji n/t ewentualnych awarii. Co do dysków na magazyn najlepiej sprawdzone Seagate Barracuda lub Western Digital Blue. W kwocie ok. 400zł i powyżej jest wiele dobrych obudów, w tym także Obsidiany (CC650DW-1 i proponowana przez Ciebie 550). Obejrzyj Fractal Define R4, XL, Lian Li (np.PC-9FB Midi-Tower jeżeli niekoniecznie zależy Ci na malowanym wnętrzu), Silverstone SST-TJ04B-E, Anidees AI-06BS, Antec Performance One P280 - wybór jest naprawdę duży. Zasilacz Chiefteca - jaki konkretnie model, jak długo już pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to dziwnie robisz, nie mówie że SSD jest złe, dokupienie coolera, itd. ale ja bym to inaczej rozegrał. A karty coś w stylu może takich odświeżonych radeon 5670 i nowsze myślę że może spełniłyby twoje kryteria. Ale nie wiem w jakiej grasz rozdzielczości. W sumie za 2300 to i tak komromisów nie ma to może przesadzam :)

 

Czarna mamba wyżej wydaję się sensownie pisać, WD blue będzie najlepszy, red nie.

 

PS. w blue można przedłużyć gwarancję, bodajże po okresie 2 lat na 3 działająca tak że dostajesz inny model równowazny kwocie zakupu lub zwrot. Dopłata bodajże max 20 zł. dysk w miare szybki,i cichy - mam otwartą obudowę i nie jest to problem.

 

PS2.

Aż się miło czyta kobity, mądrze pisze, ale bierz pod uwagę raczej ubogość mini atx w stosunku do pełnowymiarowej patrząc na to z kilku płaszczyzn...

Edytowane przez jameshook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się właśnie z opiniami, że dodatkowego coolera nie ma sensu brać. Więc dzięki to będzie oszczędność kosztów.

 

Co do dysku to zauważyłem nawet sam tego samsunga. Przeczytałem test porównawczy samsunga i cruciala, z niego wynikło, że samsung rzeczywiście szybszy, ale w użytkowaniu tak tego nie widać i czegoś tam z oszczędzaniem energii nie ma na samsugu i jakiejś innej sprawy, więc ostateczny wynik testu wyszedł, że są to dyski porównywalne. No ale skoro mówicie że samsung lepszy to go uwzględnię.

 

Budżet 2 koła + 300 ew. na system dlatego, że nie mam na razie kasy, jak się kasa zwolni to miałem zamiar dokupić grafę. Podobno ta zintegrowana z procesorem daje radę, a wymagań na początek nie mam.

 

Cichość jest ważna, chociaż absolutna cisza to chyba też przesada. Chodzi o to by z czasem nie zaczął buczeć. Bo z początku prawie każdy komp jest w miarę akceptowalny. Chodzi mi właśnie o to by cicho chodził tak do zaakceptowania i by chodził tak przez cały czas. W moim starym kompie to grafa najgłośniej huczy, więc tutaj należało by pomyśleć o czymś w miarę cichym.

 

Koleś ze sklepu ma mi zrobić wycenę i jednocześnie zaproponować własne zestawienie. Coś nosem kręcił na płytę główną i chyba starał się mnie przekonać do zakupu od razu karty graficznej, bo pierwszy raz się spotkał z takim rozwiązaniem.

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat płyta główna w Twoim zestawie jest bardzo dobra, sprawdzona i polecana. Integra na razie do podstawowych zastosowań da radę. Będziesz robił zakupy w jakimś sieciowym sklepie? Tylko nie pozwól sobie wcisnąć byle czego. "Fachowcy" w sklepach często kręcą nosem na zestawy składane na forach, bo te nie zawierają podzespołów, których oni nie potrafią się pozbyć. Często pada stwierdzenie, że trzeba zasilacz co najmniej 650W, albo płyta za słaba, obudowa nie ta lub inne bzdury. Ja kupiłam swój komputer w sklepie Techplanet, z usługą złożenia. Złożyli w dwa dni, nawet estetycznie poukładali kable. Wszystko dotarło do mnie sprawne i gotowe do instalacji systemu. Jeżeli będziesz kupował grafikę zwróć uwagę na grafy od Gigabyte z chłodzeniem Windforce lub od Sapphire - robią ciche karty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych dysków różnice są dość znaczne, ale w testach. W codziennym użytkowaniu możesz tego nie zauważyć. Co do chłodzenia... niby boxowe daje sobie radę, ale w upalne dni pod obciążeniem możesz mieć, nieco wyższe temperatury i wentylator zwiększy obroty i tym samym hałas. Spodziewaj się nawet 70*C na Haswellu przy sporym obciążeniu, a wtedy to już nieco wyje. Jeśli teraz nie możesz kupić, to nic straconego, kupisz kiedy indziej. Każdy model karty ma przynajmniej kilka wersji różnych producentów, jest z czego wybierać.

Edytowane przez FeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD warto rozważyć nową propozycję Pleaxtora. A co do HDD to myślę że warto zapoznać się z tym i wyciągnąć wnioski. Myślę również że WD blue będzie lepszym wyborem, redy sprawdzają się tam gdzie wydajność jest sprawą 2 lub 3 rzędną, lub też w sytuacji kiedy planujemy RAID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności