Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko, a do makro wypróbuj sobie jakieś manualnej 28mm na odwrocie. 4x taniej i 4x większe odwzorowanie niż z 'typowymi' macro :)

 

@jd1210 jeśli chodzi o samą jakość obrazka to k-01 jest najlepszym z pentaxów (no może pomijając k5IIs). Nie kłapie lustrem, więc wychodzi nieco lepiej niż w k5 czy k30. Tylko jak to coś wygląda...

Edytowane przez Jimmi Dragon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie to szukam jakiegoś obiketywu co da mi 50 :) 30 tutaj mniej więcej pasuje, ta 30 f2 daje nawet nawet ładny obrazek. no i za 1k, to też dobra cena :)

potem lampe, 85 1.8 potem i styknie na jakiś czas :)

 

coś konkretnego polecasz z manualnych ? mam od praktiki 50 pancolara :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ty masz canona, a ja pentaxa, więc co najwyżej mogę Ci polecić pentaxową 28mm/2.8 (m albo k) na odwrotkę. Ewentualnie poluj na legendarnego vivitara close focus (choć nawiasem mówiąc nie zauważyłem jakieś specjalnej przewagi. Może trafiłem na gorszą sztukę...) . W canonie fajnie jest z mieszkami, bo stosunkowo łatwo możesz sobie przeniesienie styków zrobić.

 

Pod m42 to takumary są fajne (w sumie to to samo co pentax, tylko z gwintem zamiast bagnetu). Ale moim skromnym zdaniem zabawa w m42 nawet z pentaxem i jego zielonym przyciskiem to tak trochę dla masochistów... no jeszcze przejdą jakieś portretówki, których i tak na pełniej dziurze będzie się używało...

Edytowane przez Jimmi Dragon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli chodzi o coś świeżego to 90tki tamrona są nie do pobicia (w sensie cena/jakość), a jest też chyba 60tka.... Jedyne co wkurza to fakt, że kiedyś bodaj w fotojokerze robili wyprzedaż tych tamronów (pod pentaxa) i zdaje się, że chodziły za 2 stówki (nówki!) :D Oczywiście poszły momentalnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie opowiadaj. Sigma od lat prowadzi akcję, w ktorej wystarczy do nich wysłać body i obiektyw, a oni sparują je idealnie. Z tamronami nigdy nie miałem problemów.

A Sigmy miałem 2 (70-200 2,8 i 24-70 2,8) obydwie chodziły perfekcyjnie. Ta której teraz używam, również super, ale wszystkie 3 obiektywy to seria EX (odpowiednik Lki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setka canona ma świetne opinie, więc raczej nie będziesz żałował zakupu. W ogóle canon jest fajny do macro, zwłaszcza jeśli możesz sobie pozwolić na zakup MP-E 65mm f/2.8 :)

 

Co do sigmy to już nawet wysyłać nie trzeba :)http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17026&sigma-usb-dock-test

Edytowane przez Jimmi Dragon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie opowiadaj. Sigma od lat prowadzi akcję, w ktorej wystarczy do nich wysłać body i obiektyw, a oni sparują je idealnie. Z tamronami nigdy nie miałem problemów.

A Sigmy miałem 2 (70-200 2,8 i 24-70 2,8) obydwie chodziły perfekcyjnie. Ta której teraz używam, również super, ale wszystkie 3 obiektywy to seria EX (odpowiednik Lki)

 

 

nie zmienia faktu, że wysyłanie po to by skalibrować- mi się nie widzi :)

tamronów także, chociaż z Tamronami to na tyle prościej- że można kupić od Cichego na allegro i podesłać mu body :) nie zmienia to faktu- że nie widzę nic fajnego w niskiej cenie sigmy ani tamrona (no może to zastępstwo kita- 17-50 jest fajne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w znacznej większości przypadków wystarczyłby jakikolwiek lepszy kompakt. Dla reszty, czyli kiepskiego światła i płytkiej GO to hm... mógłbym wybrać jedno szkło - 17-50 2.8 na cropa. Wolę jednak bardziej poręczny sprzęt, stąd m4/3. Kurcze, nie dajmy się zwariować. Jeśli tylko nie współpracujemy z jakimiś wybitnymi agencjami foto itd., to praktycznie dowolna puszka i dowolny obiektyw z danym kątem i światłem koło 2 będą wystarczające. Oczywiście nie zrobi się tym zdjęć sportowych pośrodku pola na wsi o północy... ale ilu z nas serio ma potrzebę fotografować sprinterów w nocy? xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, ale wszystko ma swoje wady i zalety.

 

Małe w porównywalnej klasie- też jest w podobnej cenie.

Weź sobie epl-5 czy omd- też chore pieniądze :)

 

Niestety obsługa lustra jest parę naście razy wygodniejsza od takiego e-pl2 Szybko dostęp do wszystkiego praktycznie.

 

Po za tym nie każdy każe codziennie nosić aprat. Zopsik masz sporo czasu, młody jesteś- nie masz pracy, domu na utrzymaniu itp itd. Po prostu się nie chce codziennie robić po drodze :) A dwa- po to są aparaty w smartphonach już w takich s3 wychodza bardzo fajne zdjęcia. Jak się zupełnie nie patrzy na jakość to po co nawet małpka, jak to samo Ci da tel? :)

 

 

ps. jeśli uważasz że drobny jest skok miedzy 20-80 a 85 1.8- to gratuluje ;)

 

 

ps.2- olympus czy sony w nexach też super tanich obiektywów nie ma tak naprawdę ;) fakt 45 jest tania, ale jakies inne średnie.

 

ps. dla mnie np. gdzie robię zdjęcia koncertowe i w kiepskich warunkach kupno kolejnego body typu olympusa, która ma większe szumy niż mój 400d- mija się z celem. Na codzień tak, ale do zadań specjalnych lepiej już lustro :)

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakieś 8 razy mniej światła to faktycznie spora różnica. Sam dlatego mam 1.8.

Co ma moja codzienność do fotografii? :D Noszę aparat przy sobie, bo lubię robić zdjęcia. Przy okazji ten sam aparat pozwala mi fotografować z ręki w nocy i w warunkach studyjnych.

Jak się komuś po prostu nie chce, to lepszy sprzęt nie pomoże. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi, że nie chce się bo nie- tylko nie ma człowiek siły :) tracę 3h dojazdu do pracy, pracuje 8h- uwierz mi, najmniej mam ochote na branie aparatu ze sobą :) nawet nie chodzi o wielkość, tylko zanim do neigo się dostanę że szybciej wyciągnę komórkę :) a po za tym nic ciekawego nie mam :) Myślę że nie tylko ja mam taki problem :)

 

Ty masz kupę czasu, to różnica ;)

 

 

Jeszcze myślę nad 17-40 canona :) do tego 85 1.8 na koncerty :)

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... inaczej, bo dyskusja zły tor obiera.

 

Ja lubię robić zdjęcia temu, co zauważę. Dlatego mam aparat przy sobie. Robię zdjęcia w szkole, w pracy, na spacerach. To mój wybór i nikogo nie nakłaniam.

 

Nie mam nic do fotografii smartfonem, ale jaki jest wtedy sens rozmawiać o szklarni złożonej z obiektywów po kilka tysięcy?

Fotografia tak bardzo, bardzo okazjonalna kojarzy mi się raczej z testowaniem sprzętu, niż fotografowaniem.

 

Podstawa, to po prostu robić zdjęcia. Nieważne czym. Ważne, by czerpać radość z obrazu samego w sobie, a nie jego exifa. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO tak pewnie, ale jeszcze chodzi o to jak nie masz dobrej jakości to tez niezbyt Cię to cieszy :) mikrokontrast to niestety nie da się uzyskać tanim obiektywem :) i dwa to zależy co robisz, bo są i tanie na canonie wex taki 85 1.8- fajny obiektyw portretowy, światło fajne i używki kupisz za 1k w super stanie- wiec nie aż tak drogo :)

 

17-40 l- też nie jest drogi (używka)

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oboje macie racje ale to tylko narzędzie i sposób pracy macie inne wiec po co ta dyskusja ?

ja mam oba lustro z stalkami i mydelniczka

 

aza c10-22 dobre ale drogie szkło, 85/1.8 kocham to szkło od pierwszych strzałów ...

Edytowane przez retter6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamron ma jedną wadę, jego jakość jest losowa i to loteria.

 

Generalnie tak, ale dlatego kolega napisał o tamronie od Cichego, który niby sprawdza ich jakość

 

Z tamronem jest inny problem - autofokus nie działa za szybko i lubi jeździć w jedną, w drugą zanim wyostrzy - do reporterki byłby problem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności