Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. To ma znaczenie, dwa obietywy pod aps-c mają bliżej soczewkę niż na FF. Dlatego te pod APS_C nie zamontujesz pod FF.

 

Allen będziesz miał inny kont widzenia i trochę inną perpektywę :) olymp ma dobre obiektywy, nie ma co kombinowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia pod jaki system został przygotowany obiektyw, jeśli ma te same parametry (np. 10-20mm pod FF), to:

- na matrycy mniejszej bądź równej systemowi pod jaki został zrobiony da identyczny efekt co obiektyw o tych samych parametrach (np. użyty na 4/3 w porównaniu do obiektywu 10-20 pod 4/3)*

- na matrycy większej niż system pod jaki został zrobiony nie naświetli pełnej klatki (np. APS-C na FF daje "wizję tunelową")

 

___

*) małe "ale" polega na tym, że obiektyw FF użyty na APS-C przykładowo naświetli zdjęcie jedynie środkową - lepszą jakościowo - częścią, unikając przy tym "degradacji w rogach" czyli na granicy, pod jaką został stworzony... wtedy zdjęcie jest idealne zarówno w rogach jak i w centrum, ale okupione jest to używaniem obiektywu nierzadko większego niż sam aparat :) np. duży jasny obiektyw FF na maleńkim u4/3 :)

 

[edit] obrazki poglądowe

 

tak wygląda obszar naświetlenia kontra coraz mniejsze matryce (albo patrząc na środkowe koło, na większe):

 

image_circle.jpg

 

a tyle krawędzi oryginalnego naświetlenia jest odciętych przez mniejszą matrycę (tyle w praktyce się marnuje, dlatego robi się obiektywy pod mniejszy system - są mniejsze i tańsze):

 

APS-C.jpg

 

a tu jest pokazane na czym tak naprawdę polega "odpowiednik ogniskowej" (zwróćcie uwagę że może i "wygląda jak", ale tak naprawdę jest tylko przyciętym na krawędziach zdjęciem z obiektywu o zupełnie innych parametrach, ze zupełnie innej kompozycji):

 

476px-Full-frame_vs_APS-C.svg.png

Edytowane przez KHRoN
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jest normalne- bo masz przejściówkę- już masz różnicę w odległości od matrycy :) a przypuszczam że w 3/4 jest inaczej ustawiona matryca względem aps-c (w sensie odległości). Nie możesz ręcznie ostrzyć?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APSC ma przelicznik 1.5 a FF 2.0

 

Co? FF to czyli Full Frame to wielkość klatki kliszy 35mm więc przelicznik jest 1:1 w APS-C dobrze napisałeś czyli x1.5

 

Przy APS-C i innych nie zmienia się ogniskowa obiektywu tylko zmienia się kąt widzenia a to jest różnica i większość popełnia ten błąd.

Chodziło mi o przelicznik ekwiwalentu ogniskowej (tym jest właśnie kat widzenia) a nie wielkości matrycy (czy w zasadzie jej przekątnej)

 

no właśnie myślałem że z racji ten minimalnej odległości nie będzie takich różnic jak np po wpinaniu słoików do APS-c. Ręcznie się da ale np na 10-20mm dopiero od 14 :) ale daje to to samo co na kitowcu od Olka

 

Mydli na każdym obiektywie na najjaśniejszym ustawieniu przysłony. Trzeba przesunąć około 6 mm by można było normalnie ostrzyć. Dodatkowo ostrzenie nie pokrywa się ze skalą

Masz kiepska przejściówkę - reklamuj. Jak ktoś wcześniej zauważył przy mniejszej przekątnej matrycy znikają typowe wady obiektywów czyli nieostrość w rogach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz dużego wyboru przejściówek nie mam. Była słownie jedna wśród setek z micro 4/3 na A/S. Chyba ze masz jakiś sklep i doradzisz to porównam ;) Obiektyw raczej nie. Problem jest na każdym

Ja używam fotodiox'a do m42 i starej minolty - wszystko działa bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś był zainteresowany, mam na sprzedaż obiektyw M42 MC Porst 55mm 1.4 w fajnym stanie, mogę dorzucić adapter pod Canona.

Bardzo ciekawe szkło, chociaż zawsze trochę w cieniu Takumara i innych japońskich wynalazków. Bardzo plastyczny obrazek, żyleta już od przesłony 2, pierścień ostrosci ma ze trzysta stopni regulacji i chodzi bardzo płynnie. Optyczne w niezłym stanie, zawsze miał założony filterek ochronny. Bardzo dobry do video, współpracuje bez problemu z follow focusem, co jest rzadkością przy starszych obiektywach.

Sprzedaje, bo mam za dużo pięćdziesiątek, poza tym zbieram na Samyanga 35/1.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś był zainteresowany, mam na sprzedaż obiektyw M42 MC Porst 55mm 1.4 w fajnym stanie, mogę dorzucić adapter pod Canona.Bardzo ciekawe szkło, chociaż zawsze trochę w cieniu Takumara i innych japońskich wynalazków. Bardzo plastyczny obrazek, żyleta już od przesłony 2, pierścień ostrosci ma ze trzysta stopni regulacji i chodzi bardzo płynnie. Optyczne w niezłym stanie, zawsze miał założony filterek ochronny. Bardzo dobry do video, współpracuje bez problemu z follow focusem, co jest rzadkością przy starszych obiektywach.Sprzedaje, bo mam za dużo pięćdziesiątek, poza tym zbieram na Samyanga 35/1.4

Zależy za ile. Adapter pod Canona mam. Aczkolwiek powiedz mi czy jest porównywalny do pancolara 1.8 50 zaiss?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optycznie może nie, ale performance'owo to wyższa klasa (w sensie jaśniejszych/ostrzejszych zdjęć w trudnych warunkach oswietleniowych). Pancolar to raczej klasa Pentacona 50 1.8, którego zresztą nie tylko ja uważam za lepszego od Zeissa, a miałem oba.

Porst 1.4 to w latach osiemdziesiątych był raczej hi-end, ekwiwalent dla Pentaxa, podczas gdy większość 1.8, w tym wynieniony Pancolar, to raczej masówka wyższej klasy.

Jeśli strzelasz w trudnych warunkach, potrzebujesz zmniejszyć czasy naswietlania bez straty jakosci, jeśli nagrywasz reportaże, koncerty, cokolwiek w ciemnych miejscach, to będziesz bardzo zadowolony.

Szkiełko ma też bardzo naturalne odwzorowanie barw, świetne do edycji, i w tym przypadku akurat bije na głowę Takumara (miałem trzy w swojej "karierze" i z każdym trzeba było kombinować z WB i w postprodukcji, żeby było tak jak chce).

A cena to 250 zł, czyli ok. stówkę taniej niż średnia na Allegro.

Ufff, ale się rozpisalem...

 

Aha, no i jeśli chcesz strzelać jakieś makro, to możesz się rozczarować, bo on ostrzy dopiero od ok 50-55 cm, ale to raczej domena każdej starszej portretowej stałki ~50mm.

Edytowane przez daroq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś był zainteresowany, mam na sprzedaż obiektyw M42 MC Porst 55mm 1.4 w fajnym stanie, mogę dorzucić adapter pod Canona. Bardzo ciekawe szkło, chociaż zawsze trochę w cieniu Takumara i innych japońskich wynalazków. Bardzo plastyczny obrazek, żyleta już od przesłony 2, pierścień ostrosci ma ze trzysta stopni regulacji i chodzi bardzo płynnie. Optyczne w niezłym stanie, zawsze miał założony filterek ochronny. Bardzo dobry do video, współpracuje bez problemu z follow focusem, co jest rzadkością przy starszych obiektywach. Sprzedaje, bo mam za dużo pięćdziesiątek, poza tym zbieram na Samyanga 35/1.4

pisz PMKe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ja potrzebuje z micro 4/3 na Sony/Minolta. To był jedyny. Jest to adapter bez soczewki korygującej, wykonany bardzo dobrze, posiada popychacz przysłony.Nie wiem co moze byc nie tak. Jeslito reguła jak mówi Azahiel to co miałbym reklamować ?

AFAIR fotodiox tez ma taka. To co Azahiel napisal nie jest prawda - przejsciowka to nie tylko zmiana gwintu ale takze dostosowanie odleglosci od matrycy wiec na dobrze zrobionej powinno ostrzyc bez problemu na kazdej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ja potrzebuje z micro 4/3 na Sony/Minolta. To był jedyny. Jest to adapter bez soczewki korygującej, wykonany bardzo dobrze, posiada popychacz przysłony.Nie wiem co moze byc nie tak. Jeslito reguła jak mówi Azahiel to co miałbym reklamować ?

AFAIR fotodiox tez ma taka. To co Azahiel napisal nie jest prawda - przejsciowka to nie tylko zmiana gwintu ale takze dostosowanie odleglosci od matrycy wiec na dobrze zrobionej powinno ostrzyc bez problemu na kazdej ogniskowej.
i tak i nie. Obiektyw i tak jest dalej od matrycy wiec...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

hmm ja potrzebuje z micro 4/3 na Sony/Minolta. To był jedyny. Jest to adapter bez soczewki korygującej, wykonany bardzo dobrze, posiada popychacz przysłony.Nie wiem co moze byc nie tak. Jeslito reguła jak mówi Azahiel to co miałbym reklamować ?

AFAIR fotodiox tez ma taka. To co Azahiel napisal nie jest prawda - przejsciowka to nie tylko zmiana gwintu ale takze dostosowanie odleglosci od matrycy wiec na dobrze zrobionej powinno ostrzyc bez problemu na kazdej ogniskowej.

 

i tak i nie. Obiektyw i tak jest dalej od matrycy wiec...

Jakby był dalej od matrycy to by nie ostrzył - dlatego też w lustrzankach nie da się stosować części szkieł (Np. M39). Przejściówki muszą być wykonane bardzo dokładnie inaczej efekt jest właśnie taki że nie obiektyw nie działa poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś był zainteresowany, mam na sprzedaż obiektyw M42 MC Porst 55mm 1.4 w fajnym stanie

 

Wrzucam kilka fotek tego szkła, fotografia produktowa może nie jest moją najmocniejszą stroną, ale stan obiektywu jest naprawdę niezły, te paprochy na soczewce są oczywiście na zewnątrz, w środku jest czyściutko, nie ma żadnych grzybów itp. Sprzedam za 250 zł.

 

Wrzucam też świetny warsztatowo materiał nagrany w całości tym Porstem i EOSem 550d

http://vimeo.com/65542790

IMG_42581 kopia.jpg

IMG_42591 kopia.jpg

IMG_42641 kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności