Skocz do zawartości

UWAGA oszust!


Woocki

Rekomendowane odpowiedzi

Ten sam użytkownik, z którym handlował Dusty. Wczoraj przelane 250, dziś żadnego kontaktu. Jeszcze za wcześnie na wyciąganie pochopnych wniosków, ale ostrzegam żeby handlować ostrożnie.

 

Za późno. Znaczy, że loguje się na konto. Żyje. Więc i maile czyta. Tyle że nie odpisuje. Nie licz, że się odezwie.

Edytowane przez Dusty_PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie można podawać danych osobowych chronionych ustawą i nazywać kogoś oszustem bez wyroku sądu. Tzn można - bo wszystko można, ale trzeba się liczyć z pozwem o zniesławienie za co grozi do 2 lat więzienia.

 

Jeśli zniesławienie jest bezpodstawne, bo konstatacja stanu rzeczy w formie Pan Kowalski ukradł mi samochód jest więc złodziejem jest tylko dosłownym opisem faktu.

 

Poza tym jedna wskazówka - nie handlować z ludźmi nowymi z kilkunastoma, kilkudziesięcioma postami i tyle.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwanie numeru konta, ani danych które podał nie przynosi odpowiedzi w google. Jeśli faktycznie okaże się że to oszustwo to ja zgłaszam sprawę na policję. Zastanawiam się ile czasu musi upłynąć od przelewu, zanim będzie można to zgłośić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jedna wskazówka - nie handlować z ludźmi nowymi z kilkunastoma, kilkudziesięcioma postami i tyle.

 

Ta rada to objaw kompletnego braku zaufania do ludzi i założenie, że każdy potencjalny nowo poznany to złodziej, oszust i szubrawiec. Statystyka jednak pokazuje, że tak nie jest.

 

Gdyby nie zaufanie do ludzi, Max na sąsiednim forum, nie pożyczyłby całkiem obcej osobie - mnie - słuchawek za c.a. 700 złotych, inny użytkownik tego forum nie dokonałby zamiany ze mną, w końcu nie dostałbym niedawno przelewu (bo mam raptem kilka wpisów na forum) za sprzedawane słuchawki od stałego bywalca.

 

Oszustwa są nie tylko dlatego bolesne, że powodują utratę majątku. Są bolesne przede wszystkim dlatego, że nadwyrężają nasze zaufanie do ludzi a tym samym naruszają nasze poczucie bezpieczeństwa. Ale co ja Ci tu będę tłumaczył... ;)

 

Oczywiście w moim przypadku jeśli pieniądze nie zostaną zwrócone na konto sprawę zgłoszę na Policję. Można powiedzieć, że mam już pewne doświadczenie w bojach z takimi cwaniaczkami. ;)

Edytowane przez Dusty_PL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszustwa są nie tylko dlatego bolesne, że powodują utratę majątku. Są bolesne przede wszystkim dlatego, że nadwyrężają nasze zaufanie do ludzi a tym samym naruszają nasze poczucie bezpieczeństwa. Ale co ja Ci tu będę tłumaczył...

 

to całkowita prawda wg mnie. większe są straty moralne (kac moralny). forsę łatwiej odrobić niż utracone zaufanie.

coś na wzór żony która zostawia męża ślubując mu wcześniej " nie opuszcze cię aż do śmierci" :)

psy szczekają, karawana jedzie dalej.

powodzenia w walce z uczciwymi inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie, już nie przesadzajcie, dorabiacie jakąś dziwną ideologię do tego typu sytuacji, a smutna prawda jest taka, że u podstawy większości oszustw internetowych leży chęć ominięcia tej kilkuzłotowej prowizji Allegro.

Zaoszczędziłeś 15 zł, ale straciłeś 5 stówek.

 

Nie twierdzę, że program ochrony kupującego Allegro zapewnia pełne bezpieczeństwo, ale jednak w większości przypadków gwarantuje zwrot kasy (po pół roku, ale lepsze to niż nic).

Poza tym miałem kilka takich sytuacji i nie raz zdarzyło się, że zasadniczo anonimowy sprzedający (nawet na tym forum) nie zgadzał się na wystawienie aukcji, co od razu skreślało go jako kontrahenta.

 

Jeśli chodzi o zaufanie przy transakcjach internetowych, to sorry, ale nie opierajmy się na jakichś umoralniających truizmach, tylko na faktach, które w razie reklamacji/zwrotu/ czegokolwiek innego pozwolą zidentyfikować sprzedającego. Jeśli nie masz pewności, odpuść sobie "zaufanie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku oszust rozpoczął karierę na allegro. Znany jest z podrabianych dowodów, potrafi nawet podpisać umowę. Zagościł już na wielu forach, trafił nawet na wykop.

 

Mnie przekonał zdjęciami - wykonał mi je przed sprzedażą (sprawdziłem EXIF). Okazuje się, że zawsze "sprzedawał" to co posiadał - osoby, które chciały odzyskać pieniądze i odwiedzały jego mieszkanie często dostawały towar za który zapłaciły. Z tego co wyczytałem w Internecie ma za sobą kilka spraw i trzy letnie zawiasy. Dziwne, że miał NAWRÓT i używa tego samego konta bankowego, nr gg co w poprzednich przekrętach.

Miałem następnego dnia przeczucie, że coś poszło nie tak - kilka faktów i dziwnych sytuacji w trakcie rozmowy dotarło do mnie po czasie. Wszedłem na forum i zobaczyłem nowe posty w tym temacie.

 

Mam nadzieję, że ultimatum poskutkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jedna wskazówka - nie handlować z ludźmi nowymi z kilkunastoma, kilkudziesięcioma postami i tyle.

 

Ta rada to objaw kompletnego braku zaufania do ludzi i założenie, że każdy potencjalny nowo poznany to złodziej, oszust i szubrawiec. Statystyka jednak pokazuje, że tak nie jest.

 

Gdyby nie zaufanie do ludzi, Max na sąsiednim forum, nie pożyczyłby całkiem obcej osobie - mnie - słuchawek za c.a. 700 złotych, inny użytkownik tego forum nie dokonałby zamiany ze mną, w końcu nie dostałbym niedawno przelewu (bo mam raptem kilka wpisów na forum) za sprzedawane słuchawki od stałego bywalca.

 

Oszustwa są nie tylko dlatego bolesne, że powodują utratę majątku. Są bolesne przede wszystkim dlatego, że nadwyrężają nasze zaufanie do ludzi a tym samym naruszają nasze poczucie bezpieczeństwa. Ale co ja Ci tu będę tłumaczył... ;)

 

Oczywiście w moim przypadku jeśli pieniądze nie zostaną zwrócone na konto sprawę zgłoszę na Policję. Można powiedzieć, że mam już pewne doświadczenie w bojach z takimi cwaniaczkami. ;)

 

Cypis, to nie tak, że każdy nieznajomy jest podejrzany. Ale ludzie to nie maszyny, myślą heurystykami, a te podpowiadają nam, że naturalny jest lęk przed nieznanym i całkiem słusznie, bo często nas to nie zawodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jedna wskazówka - nie handlować z ludźmi nowymi z kilkunastoma, kilkudziesięcioma postami i tyle.

 

Ta rada to objaw kompletnego braku zaufania do ludzi i założenie, że każdy potencjalny nowo poznany to złodziej, oszust i szubrawiec. Statystyka jednak pokazuje, że tak nie jest.

 

Gdyby nie zaufanie do ludzi, Max na sąsiednim forum, nie pożyczyłby całkiem obcej osobie - mnie - słuchawek za c.a. 700 złotych, inny użytkownik tego forum nie dokonałby zamiany ze mną, w końcu nie dostałbym niedawno przelewu (bo mam raptem kilka wpisów na forum) za sprzedawane słuchawki od stałego bywalca.

 

Oszustwa są nie tylko dlatego bolesne, że powodują utratę majątku. Są bolesne przede wszystkim dlatego, że nadwyrężają nasze zaufanie do ludzi a tym samym naruszają nasze poczucie bezpieczeństwa. Ale co ja Ci tu będę tłumaczył... ;)

 

Oczywiście w moim przypadku jeśli pieniądze nie zostaną zwrócone na konto sprawę zgłoszę na Policję. Można powiedzieć, że mam już pewne doświadczenie w bojach z takimi cwaniaczkami. ;)

 

DustyPL powiem Ci szczerze, założenie, że nowo poznany nieznajomy jest oszustem to bardzo racjonalne i słuszne podejście... Złodziej to każdy i nikt, a lekcja po kradzieży jest bardzo cenna. Miło, że kolega Max zaufał Tobie a Ty jemu, ale gdyby tego nie zrobił, zapewne nie byłbyś zdziwiony.

 

Wart mieć też na uwadze, że sprawa z policją wcale nie musi przebiegać tak jak sobie to kowalski wyobraża... przynajmniej nie w tym kraju. Po zgłoszeniu raczej warto przygotować się na polecony z umorzeniem, jeżeli już jakimś cudem złapano złodzieja to czekaj pare miesięcy na decyzję prokuratury, potem sprawa cywilna o odzyskanie majątku, potem ewentualne odwołanie, komornik - który wcale nie gwarantuje odzyskania pieniędzy. Niestety, to się liczy w latach, szybkie sprawy tylko u Anny Marii Wesołowskiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepszą zasadą byłoby na odwrót niż na allegro wysyłka za pobraniem dla nowych użytkowników, a dopiero po 5 czy tam 10 komentarzach możliwość przesyłki po wcześniejszej wpłacie na konto (odwrotnie do tego co dzieje się na allegro. 10 pozytywów, możliwość pobrania) . Dobre wyjście z sytuacji? Moim zdaniem owszem. Dodatkowo można wymagać od sprzedającego zdjęć przedmiotu z nickiem z forum na kartce tak, żeby zweryfikować czy przynajmniej ten przedmiot ktoś posiada.

System z komentarzami może okazać się krzywdzący dla nowych i rzadko sprzedających ludzi, ale jakoś trzeba sobie radzić z kradzieżami, bo jest ich coraz więcej (oczywiście w przypadku użytkowników z dłuższym stażem na forum i większą ilością postów zasady można zmienić, ale to już kwestia do ustalenia), a patrząc na gościa, który z zawiasami dalej kradnie to nie ma innego wyjścia.

Sam raz kupiłem słuchawki, ale na moje szczęście na allegro i okazało się, że sprzedający był złodziejem. Po 2 miesiącach allegro zwróciło mi pieniądze, a sprawę złodzieja zgłoszono na policję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smutna prawda jest taka, że u podstawy większości oszustw internetowych leży chęć ominięcia tej kilkuzłotowej prowizji Allegro.

Zaoszczędziłeś 15 zł, ale straciłeś 5 stówek.

 

Świetna teoria tyle, że całkowicie błędna. Podstawą wszystkich oszustw jest niestety zaufanie, które zostaje wykorzystane.

Edytowane przez Dusty_PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smutna prawda jest taka, że u podstawy większości oszustw internetowych leży chęć ominięcia tej kilkuzłotowej prowizji Allegro.

Zaoszczędziłeś 15 zł, ale straciłeś 5 stówek.

 

Świetna teoria tyle, że całkowicie błędna. Podstawą wszystkich oszustw jest niestety zaufanie, które zostaje wykorzystane.

 

Ty mówisz zaufanie a ja mówie łatwowierność. Znasz przysłowie okazja czyni złodzieja? Dopóki ludzie będą się dawać oszukiwac do wtedy będą oszuści. Przykładowo używając allegro kompletnie nie interesuje Cie czy sprawca zostanie złapany, czekasz jedynie na list z policji o rozpoczęciu postępowania (do 30 dni od zgłoszenia) a później już krótka piłka i zwrot z allegro. Moim zdaniem takie zabezpieczenie jest warte tych kilkunastu złotych.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na allegro tez robisz czesto wplate z gory na konto. a za godzine gosc wylatuje do egiptu i tyle go widzisz. ale oczywiscie kazda gwarancja zwrotu jest lepsza niz zadna. w szczegolnosci jak chodzi o kwoty rzedki setki zlotych i powyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mówisz zaufanie a ja mówie łatwowierność. Znasz przysłowie okazja czyni złodzieja? Dopóki ludzie będą się dawać oszukiwac do wtedy będą oszuści.

 

Przepraszam ale pierniczysz takie głupoty, że ziemniaki w piwnicy kiełkują.

 

Stawiając taką tezę ja powyższa twierdzisz że to ja jestem winien oszustwa bo byłem łatwowierny. Czy Twoim zdaniem również gwałcone kobiety są winne bo ubierały się zbyt wyzywająco?

Edytowane przez Dusty_PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwałcone kobiety są winne bo ubierały się zbyt wyzywająco?

 

Po części tak

Owca, takich głupot to Ty nie pisz... Z tego co wiem i opowiadała mi siostra, która studiuje psych. sądową, to takim zwyrodnialcom wszystko jedno, czy laska jest w mini, czy w habicie. Potwór, nie potwór, ważne, by miał otwór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mówisz zaufanie a ja mówie łatwowierność. Znasz przysłowie okazja czyni złodzieja? Dopóki ludzie będą się dawać oszukiwac do wtedy będą oszuści.

 

Przepraszam ale pierniczysz takie głupoty, że ziemniaki w piwnicy kiełkują.

 

Stawiając taką tezę ja powyższa twierdzisz że to ja jestem winien oszustwa bo byłem łatwowierny. Czy Twoim zdaniem również gwałcone kobiety są winne bo ubierały się zbyt wyzywająco?

 

Kompletnie nie widzę tutaj analogii. Raczej uważam że jak zostawisz otwarty samochód z kluczykami w środku i ukradną to tak, jesteś sobie winny. Jak przelewasz kwotę kompletnie nie znanej osobie z krótkim stażem na forum nie używając do tego żadnych portali aukcyjnych które oferują ochrone no to chyba oczywiste że możesz zostać oszukany. Twierdzisz że piernicze głupoty ale to Ty zostałeś oszukany a nie ja :) Dwa razy zostałem naciągnięty na allegro ale kase dostałem z programu ochrony kupujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mówisz zaufanie a ja mówie łatwowierność. Znasz przysłowie okazja czyni złodzieja? Dopóki ludzie będą się dawać oszukiwac do wtedy będą oszuści.

 

Przepraszam ale pierniczysz takie głupoty, że ziemniaki w piwnicy kiełkują.

 

Stawiając taką tezę ja powyższa twierdzisz że to ja jestem winien oszustwa bo byłem łatwowierny. Czy Twoim zdaniem również gwałcone kobiety są winne bo ubierały się zbyt wyzywająco?

 

No kolego, zastanów się dobrze co piszesz. Nie żyjesz w świecie maszyn tylko ludzi. Jeżeli nie zabezpieczasz się na ile to mozliwe przed zagrożeniami z których sobie sprawę zdajesz to sam jesteś sobie po części winien.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mówisz zaufanie a ja mówie łatwowierność. Znasz przysłowie okazja czyni złodzieja? Dopóki ludzie będą się dawać oszukiwac do wtedy będą oszuści.

 

Przepraszam ale pierniczysz takie głupoty, że ziemniaki w piwnicy kiełkują.

 

Stawiając taką tezę ja powyższa twierdzisz że to ja jestem winien oszustwa bo byłem łatwowierny. Czy Twoim zdaniem również gwałcone kobiety są winne bo ubierały się zbyt wyzywająco?

 

No kolego, zastanów się dobrze co piszesz. Nie żyjesz w świecie maszyn tylko ludzi. Jeżeli nie zabezpieczasz się na ile to mozliwe przed zagrożeniami z których sobie sprawę zdajesz to sam jesteś sobie po części winien.

 

co wy prawicie? O_O

 

prawdą jest że przysłowia/powiedzenia "okazja czyni złodzieja" i "przezorny zawsze ubezpieczony" nie wzięły się znikąd, ale do diabła nie żyjemy w żadnej kulturze pierwotnej ani w jakimś kraju którego poziom społeczny ledwie odstaje od zwyczajów plemiennych...

 

nie można popadać w paranoję i zakładać że wszyscy dookoła chcą nas okraść/zgwałcić/zabić... to przecież bez sensu

 

a z drugiej - w rzeczy samej - nie wolno nigdy zapominać o zdrowym rozsądku, ale mam nadzieję że to akurat jest oczywiste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności