Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

Logika i doświadczenie wieloletnie. Pewnie jakieś poradniki ktoś, gdzieś, kiedyś stworzył.

 

Jeśli w obudowie będzie się robić ciśnienie to automatycznie zaburzy się obieg. Z przodu jeden wentylator i 1-2 góra+ 1 tył. Konkretnie jakie to już zależnie od obudowy, sprzętu i budżetu. I tak największą robotę mamy za nami, gdy zasilacz jest na dole i jest odcięty praktycznie od reszty, ale to standard od dawien dawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej powinno być wwiewających, niż wywiewających wentylatorów. Czyli ciśnienie powinno być pozytywne, a nie negatywne. Lepiej dostarczać komponentom więcej chłodnego powietrza, niż wysysać ciepłe. Negatywne ciśnienie powoduje, że zasysane jest mnóstwo kurzu przez otwory w budzie, a z tego co słyszałem, sprawdza się to gorzej w chłodzeniu - w końcu potrzeba chłodnego powietrza, żeby grafika/procek miały jak oddać temperaturę.

 

Tutaj ciekawe:

 

JayzTwoCents miał to też chyba nieźle wytłumaczone.

 

Edit:

 

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obiegiem powietrza to też jest ciekawy temat. Pan DawidN20 z yt (może niektórzy kojarzą) twierdzi, że obieg pozytywny jest lepszy, bo "powietrze samo pcha się na zewnątrz", więc nie jest zasysane każdą możliwą dziurą - jest to logiczne wytłumaczenie i moim zdaniem ma sens. Natomiast znawcy z forum Benchmarka twierdzą, że należy stosować obieg negatywny. Może jest tak: obieg pozytywny - czystość, obieg negatywny - wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się kiedyś w różne konfiguracje wiatraczków i wedle moich obserwacji wynikło że generalnie 2 wloty i jeden wylot są najbardziej optymalne. Obecnie w obudowie mam 4 wiatraki 140mm na najwolniejszych obrotach. 2x przód wloty fractala stockowe z obudowy, wlot od spodu i wylot z tyłu 140mm obydwa bequiet silent wings 2. Gdyby nie radeon z windforcem 3x który mnie rozczarował głośnością w stresie to miałbym praktycznie niesłyszalny komputer bo coolera na procesorze i zasilacza nie sposób usłyszeń nawet z 10cm od obudowy w stresie.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawn, mam taką samą konfigurację, jedynie wszystko 140 mm Fractala. Zawiodłem się nimi, dwa z czterech tyrkoczą lekko przy niskich obrotach. Z daleka niesłyszalne, ale nie jest to poziom BeQuieta. Tyrkoczą te Silent Series 2, Dynamic cichutkie. Teraz niby wyszła nowa wersja Silent Series, niby lepsze + tańsze.

 

Co masz na procesorze?

 

Ten dolny 140 mm miałem w sumie pod kartę AMD, teraz niezbyt potrzebny - i tak nie mam klatek na dyski przed frontowymi. Pewnie go zdemontuję i tam trafi dysk w tym Schythe Himuro, ale to za jakiś czas. Okazuje się, że ostatnio pracując - sporo programów, kilka przeglądarek - pełno kart, dużo otwartych plików, zjadłem 6 GB RAMu z 8 GB. Gry też potrafią już 6 GB zeżreć, więc pewnie coś dołożę. Chciałoby się do 12 GB, ale stracę wtedy dual channel, a moich kości 2 x 2 GB ni ma.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej powinno być wwiewających, niż wywiewających wentylatorów. Czyli ciśnienie powinno być pozytywne, a nie negatywne. Lepiej dostarczać komponentom więcej chłodnego powietrza, niż wysysać ciepłe. Negatywne ciśnienie powoduje, że zasysane jest mnóstwo kurzu przez otwory w budzie, a z tego co słyszałem, sprawdza się to gorzej w chłodzeniu - w końcu potrzeba chłodnego powietrza, żeby grafika/procek miały jak oddać temperaturę.

 

Tutaj ciekawe:

 

 

JayzTwoCents miał to też chyba nieźle wytłumaczone.

 

Edit:

 

 

 

Tworzenie podciśnienia jest ściśle powiązane z dostarczaniem zimnego, z zewnątrz obudowy. Krótko mówiąc wszystko to ma na celu stworzenie obiegu - przewiewu przez obudowę. Można sobie wyobrazić dość łatwo sytuację, np na podstawie tego:

gdzie wszystkie będą tłoczyły powietrze do środka. Obieg się zatraci i powietrze będzie wypychane gdzie popadnie. Również wentylatory montowane na bocznym panelu robią często więcej złego.

 

Oczywiście cały czas nawiązuje do konfiguracji opartych o sensowne obudowy i wentylatory, bo czasem to szkoda sobie głowy zawracać nawet.

 

Swego czasu nawet kombinowałem z wentylatorem na front od Silverstone (teraz nie chce mi się szukać modelu), który tworzył bardziej skupiony strumień powietrza i dostarczałby powietrze 'celniej' w okolice grafiki. Niestety nie mógł on mieć za sobą żadnej przeszkody, np w postaci siatki obudowy, bo wtedy momentalnie tracił swoją własność i wiał jak każdy inny (tj. na boki). Na przód najlepiej jakiś 200m wolnoobrotowy, na coolerze coś mocniejszego i na tył, a na górę to też coś wolnoobrotowego wystarczy (czy to np 200 czy 2x120/140).

Edytowane przez Mayster
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dodają obecnie do płyt głównych i/lub dysków SSD kabelki SATA ? Będę potrzebował dwa do podpięcia dysków.

 

Damix, broń Boże zwykłych kabli sata nie podłączaj! :D

tylko i wyłącznie takie :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy dodają obecnie do płyt głównych i/lub dysków SSD kabelki SATA ? Będę potrzebował dwa do podpięcia dysków.

Damix, broń Boże zwykłych kabli sata nie podłączaj! :D

tylko i wyłącznie takie :D

 

Lecem pendzem bo zabiorm wszyskie !!!111! :D

 

W sumie dość ciekawą propozycję ma Asus na płytę główną: http://www.x-kom.pl/p/240967-plyty-glowne-socket-1150-asus-z97-pro-gamer-z97-3xpci-e-ddr3-rog-gladius.html

160 zł cashback do tego myszka o wartości prawie 300 zł. Sprzedam ją lub zostawię gdyby mój 8 letni Logitech G5 w końcu skończył żywot :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy dodają obecnie do płyt głównych i/lub dysków SSD kabelki SATA ? Będę potrzebował dwa do podpięcia dysków.

 

Damix, broń Boże zwykłych kabli sata nie podłączaj! :D

tylko i wyłącznie takie :D

 

Już wiem dlaczego mi się transjenty rozmywają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam, że to ten oplot robi całą robotę. Jak coś jest w oplocie to zawsze podnosi dźwięk o co najmniej dwie klasy. Takie są fakty. Period.

Edytowane przez Arthass
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dodają obecnie do płyt głównych i/lub dysków SSD kabelki SATA ? Będę potrzebował dwa do podpięcia dysków.

 

Do dysków nie dają, do płyt - owszem. Do MSI Z97 Gaming 3 dostałem 2 kabelki, do wyższych modeli dają więcej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dość ciekawą propozycję ma Asus na płytę główną: http://www.x-kom.pl/p/240967-plyty-glowne-socket-1150-asus-z97-pro-gamer-z97-3xpci-e-ddr3-rog-gladius.html

160 zł cashback do tego myszka o wartości prawie 300 zł.

gdzie ten cashback? :v Edytowane przez Jackzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sumie dość ciekawą propozycję ma Asus na płytę główną: http://www.x-kom.pl/p/240967-plyty-glowne-socket-1150-asus-z97-pro-gamer-z97-3xpci-e-ddr3-rog-gladius.html

160 zł cashback do tego myszka o wartości prawie 300 zł.

gdzie ten cashback? :v

 

O ile jest to ta sama płyta, bo na tej stronie nieco inaczej podpisana.

Najlepiej jakby się wypowiedziała osoba, która skorzystała z tej promocji. Czy ma znaczenie w jakim sklepie się kupiło itd.

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie

 

Coś lepszego w X-Kom powiedzmy do 3100 kupię? Siostra się powoli na laptopa decyduje. Czas pracy na baterii mniej istotny, byle te 2-3 h podziałał na przeglądaniu pdfów czy przeglądarce. Do X-Koma mam zaufanie i raczej tam planuję zakup.

http://www.x-kom.pl/p/210080-notebook-laptop-15-6-asus-r510jk-dm011d-8-i5-4200h-8gb-128-500-dvd-gtx850.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie

 

Coś lepszego w X-Kom powiedzmy do 3100 kupię? Siostra się powoli na laptopa decyduje. Czas pracy na baterii mniej istotny, byle te 2-3 h podziałał na przeglądaniu pdfów czy przeglądarce. Do X-Koma mam zaufanie i raczej tam planuję zakup.

http://www.x-kom.pl/p/210080-notebook-laptop-15-6-asus-r510jk-dm011d-8-i5-4200h-8gb-128-500-dvd-gtx850.html

Czy mi się zdaje czy już o to nie pytałeś jakieś 3 miesiące temu ? Grafiką będzie oglądana tak ? podstawą jest obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Panowie i Panie

 

Coś lepszego w X-Kom powiedzmy do 3100 kupię? Siostra się powoli na laptopa decyduje. Czas pracy na baterii mniej istotny, byle te 2-3 h podziałał na przeglądaniu pdfów czy przeglądarce. Do X-Koma mam zaufanie i raczej tam planuję zakup.

http://www.x-kom.pl/p/210080-notebook-laptop-15-6-asus-r510jk-dm011d-8-i5-4200h-8gb-128-500-dvd-gtx850.html

Czy mi się zdaje czy już o to nie pytałeś jakieś 3 miesiące temu ? Grafiką będzie oglądana tak ? podstawą jest obraz

 

Powiedzmy, że temat był odroczony i trochę się zmieniły wymogi. Generalnie wydajny allrounder, ale przede wszystkim nieźle wykonany powinien być.

Sam dysk SSD zapewni wystarczającą wydajność samego systemu, siostra też raczej najnowszymi grami niby nie zakatuje, ale ostatnio nowego Tomb Raidera tyrała, także coś pod maską by się przydało.

 

Do samej grafiki zapewne za x czasu do laptopa dokupi zewnętrzny monitor i nie będzie problemu, przez pół roku przeżyje te 15 cali ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o rozmiar a kontrolę tfuuuu obraz jaki daje. Niektóre lapy mają IPSa co powiem że nawet nawet się spisuje reszta to TNka jak znajdę to pokaże o co biega.

 

Mocna buda ma kluczowe znaczeniem dla długości życia laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam dwie kości RAMu po 2GB, dokładniej TE G.Skille (1600MHz, CL9 1.5V) które kupiłem dawno jeszcze do pierwszej platformy.
Obecnie jednak te 4GB zaczyna robić się mało - przeglądarka swoje wcina a co nowsze gry też lubią mieć przynajmniej 6 czy 8.
Czy http://www.x-kom.pl/p/208530-pamiec-ddr3-crucial-8gb-1600mhz-ballistix-sport-cl9-2x4096.html to dalej najbardziej opłacalna opcja?

Zastanawia mnie jeszcze kwestia posiadania 12GB RAMu - czy nie będą się gryźć i działać normalnie XMP. Z podwójnym dual channel chyba nie powinno być problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorionn: W praktyce raczej single channel vs dual channel się nie odczuje, co nie? Też potrzeba mi kapkę więcej RAMu, ale 16 GB to już overkill. 12 GB by stykło, czyli jedna kość więcej.

 

Podobno niektóre płyty potrafią odpalić dwie kości w dualu i jedną w singlu, ale nie mogę znaleźć info czy moja to potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności