Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

Screen wyzej wyglada na mutacje linucha.

 

Ja czekam na 16 gen prockow intela zeby wymienic i5-12400f na i7 14 gen i na premiere gtx6000 aby wymienic 3060ti na 5060ti.

 

Nic ciekawego na temat win12 nie slyszalem, a win10 ma jeszcze do 10 lat wsparcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacmiszcz92 napisał(a):

Screen wyzej wyglada na mutacje linucha.

 

Ja czekam na 16 gen prockow intela zeby wymienic i5-12400f na i7 14 gen i na premiere gtx6000 aby wymienic 3060ti na 5060ti.

 

Nic ciekawego na temat win12 nie slyszalem, a win10 ma jeszcze do 10 lat wsparcia


Oby RTX 5000 pokazały coś więcej od RTX 4000 które poza koszmarnie wycenionymi 4080 i 4090 są totalnie beznadziejne. 
 

Inna sprawa, ze póki co i tak za bardzo nie ma w co grać na tych kartach, bo dotychczas wydane tytuły z nawiązką ciągną starsze generacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2023 o 10:30, Rafacio napisał(a):

Powiedzmy, że też mam w miarę topową płytę gigbyte obecnie AM3+, ale chcę przejść po doświadczeniach z laptopem na Windows 11, a aktualny sprzęt mi to uniemożliwia. "Siłowe" czy cwaniackie rozwiązanie nie wchodzą w grę.

Bez żadnych "siłowych" rozwiązań zainstalujesz na tym sprzęcie, wystarczy program WinToHDD https://www.easyuefi.com/wintohdd/index.html i drugi dysk.

Program w wersji darmowej umożliwia instalację dowolnego windowsa na dysku podpiętym do komputera za pomocą SATA lub NVME. Wersja Pro umożliwia robić to również na dyskach podpiętych przez USB.

Ja tak od kilku lat instaluję wszelkie windowsy (mam kilka komputerów do obsłużenia), jest szybciej i bezproblemowo.

Podpinam dysk (na kompie głównym), instaluję windowsa i potem ten dysk z wstępnie zainstalowanym windowsem (tak jakby do pierwszego restartu), przenoszę do kompa docelowego i tam już dalej konfiguruję.

W Twoim przypadku wystarczy zainstalować WIn11 na drugim dysku, a potem w BIOSie przestawić na startowanie z tego dysku.

Ten drugi dysk, to też nie musi być dysk "na stałe", jak już z niego uruchomisz system, to możesz tam zainstalować WinToHDD i sklonować ten działający i skonfigurowany Windows na dysk pierwotny. Dyski nie muszą być tej samej wielkości, docelowy może być nawet mniejszy, byleby zmieścił ilość danych, która jest na dysku pierwotnym.

Tutaj screen z tego programu, jest bardzo prosty w obsłudze.

wintohdd-select-reinstall-action.png

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://learn.microsoft.com/en-us/windows/release-health/supported-versions-windows-client

 

2032-01-13

 

Oczywiście nie namawiam do korzystania z tej wersji - ma inny system licencjonowania

  

1 godzinę temu, Dirian napisał(a):


Oby RTX 5000 pokazały coś więcej od RTX 4000 które poza koszmarnie wycenionymi 4080 i 4090 są totalnie beznadziejne. 
 

Inna sprawa, ze póki co i tak za bardzo nie ma w co grać na tych kartach, bo dotychczas wydane tytuły z nawiązką ciągną starsze generacje.

 

Przymykając oko na cenę to 4090 i 4080 mają jakiś sens. Pozostałe karty nie.

 

Nie spieszy mi sie zagrac w cyberbuga. 100 za gre i drugie tyle za dlc. Meh, poczekam na blak frajer, moze bedzie promo

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jacmiszcz92 napisał(a):

cyberbuga

Chodzi ci o Cyberpunka którego już dwa razy skończyłem? Co ty masz z tym bugiem? Super gra, jedna z najlepszych ever moim zdaniem, drugiej takiej nie ma, a ty żyjesz jakąś przeszłością. 

Edytowane przez Rafacio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Chodzi ci o Cyberpunka którego już dwa razy skończyłem? Co ty masz z tym bugiem? Super gra, jedna z najlepszych ever moim zdaniem, drugiej takiej nie ma, a ty żyjesz jakąś przeszłością. 


Do super to moim zdaniem jej daleko, kreacja świata jest świetna, klimacik wspaniały, fabuła nie najgorsza, ale mechaniki rozgrywki są zrobione fatalnie - na czele z totalnie zepsutym systemem strzelania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2023 o 23:33, Hustler napisał(a):

Ja się mogę pochwalić rekordem w postaci ponad 8 lat na jednym systemie bez reinstalacji

10 lat bez reinstalki, w tym darmowe przejście z 7 na 10, spalony GTX 660 na 760 i potem na RX 570. Kiedyś nie do pomyślenia na Windowsie :) Do tego system nadal na Kingstonie 128GB, a tak wszyscy płakali wtedy że po 5 latach będą padać jak muchy.

 

A w Cyberpunka też mi się świetnie grało i czekam na dodatek. Walka na hackowanie/strzelanie była bardzo satysfakcjonująca do połowy gry gdzies tak, potem jesteś bogiem śmierci i wszystko wokół ciebie pada zanim zdąży wyciągnąć broń. No ale ja praktycznie nie gram w szutery (poza Doomem 2016, jego kocham) także mogę nie mieć punktu odniesienia. 

Edytowane przez zdzichon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dirian napisał(a):

ale mechaniki rozgrywki są zrobione fatalnie - na czele z totalnie zepsutym systemem strzelania. 

Nie zgadzam się.

Godzinę temu, zdzichon napisał(a):

No ale ja praktycznie nie gram w szutery (poza Doomem 2016, jego kocham) także mogę nie mieć punktu odniesienia. 

No, a ja praktycznie tylko w szutery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. Nowa płyta Gigabyte (no nie przełamałem się na waszego Asrocka) wg specyfikacji włącznie z ta ze strony producenta niema BT, a jednak moja fizycznie ma. Ciekawe. Swoją drogą ciekawe, że taki mały sklep jak gral płacze, że jest mały i mało może, ale moje zamówienie anulowali (niby, że ja zrezygnowałem). No to kupiłem u tych z x w nazwie.

Czy ktoś się orientuje czy chłodzenie Wraith z FX (takie duże, heatpipami i podświetleniem), będzie pasowało do Ryzena. Bo mam wrażenie, że niepotrzebnie zdemontowałem zaczepy i bezpośrednio do płyty wkręciłem Wriath Stealth z kompletu z Ryzenem. Czy temp 82 st w stresie to normalne? Bo FX nie osiągał nawet 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafacio napisał(a):

Wriath Stealth z kompletu z Ryzenem. Czy temp 82 st w stresie to normalne?

Z takim chłodzeniem to normalne, nawet i z 10-15 stopni więcej, jak dłużej "postresujesz"

 

Jakie masz finalnie podzespoły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia ze współczesnym chłodzeniem BOX od AMD, ale te od Intela nie nadają się do niczego oprócz typowej pracy biurowej. Chłodzenie do Q9400 w taniej obudowie było bardziej ciche podczas grania niż chłodzenie do i5-12400f w wyciszonej obudowie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Dirian napisał(a):

Ten Wraith z FX'a powinien pasować do tych zaczepów co zdemontowałeś, ale ręki sobie uciąć nie dam.

Dzięki. Też mi się tak wydaje i chyba gdzieś czytałem (z informacji z choćby alledrogo też to wynika), że tylko rozstaw otworów w płycie jest inny niż wcześniej, ale się upewniam, bo w celu sprawdzenia tego faktu muszę płytę główną znów demontować, a nie chcę tego robić bezsensu. Ten z FX wygląda tak jak Prism ze zdjęcia. Nawet teraz mi się przypomniało, że też świeci.

 

wraith.jpg

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2023 o 12:38, jacmiszcz92 napisał(a):

Nie mam doświadczenia ze współczesnym chłodzeniem BOX od AMD, ale te od Intela nie nadają się do niczego oprócz typowej pracy biurowej. Chłodzenie do Q9400 w taniej obudowie było bardziej ciche podczas grania niż chłodzenie do i5-12400f w wyciszonej obudowie.

 

True.

 

Fortis 5 FD, albo AiO, jeśli chodzi o Intela.

 

U mnie F5 DF schładza i5 13600KF do jakichś 70-75C podczas naprawdę ostrej młócki np w BG3.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowa praca biurowa jest akurat bardzo częstym zastosowaniem komputerów :)

U Intela chłodzenie nie jest jedynym problemem. Drugi problem to niska efektywność energetyczna rdzeni performance. Taki i7 13700k w programach potrafi żreć 250W. Zresztą 13 generacja ma więcej rdzeni również efficient, no taki i5 13500 ma 14 rdzeni fizycznych. I potem jak to schłodzić?

Zresztą jedyny pomysł Intela na 13 i 14 generację to więcej rdzeni efficient (do gier zbędne) i wyższe traktowania rdzeni performance. Tylko że rdzenie performance sweet spot wydajności i poboru mocy mają gdzieś przed barierą 5GHz. Czyli idąc ich tokiem upgradeów 13 i 14 generacji - te pobierają nieporównywalnie więcej mocy niż AMD 7000 (zen 4).

Sam mam i7 12700k i wszystko super fajnie w grach, ale jak się włączy programy do obliczeń/renderingu to dopiero zaczyna się zabawa przy chłodzeniu. Trzeba mieć porządne chłodzenie wodne żeby przy OCCT small data size mieć mniej niż 100 stopni

A na i7 13700k ze zdjętym power limitem a co za tym idzie i9 12900KS i i9 13900K oraz i9 13900KS nie ma takiego AiO na którym będzie mniej niż 100 stopni w OCCT small data set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Thomm napisał(a):

U mnie F5 DF schładza i5 13600KF do jakichś 70-75C podczas naprawdę ostrej młócki np w BG3.

Hmm, schładza. A to o FX się mówiono grzałki. 

2 godziny temu, Pioj napisał(a):

Typowa praca biurowa jest akurat bardzo częstym zastosowaniem komputerów :)

U Intela chłodzenie nie jest jedynym problemem. Drugi problem to niska efektywność energetyczna rdzeni performance. Taki i7 13700k w programach potrafi żreć 250W. Zresztą 13 generacja ma więcej rdzeni również efficient, no taki i5 13500 ma 14 rdzeni fizycznych. I potem jak to schłodzić?

Zresztą jedyny pomysł Intela na 13 i 14 generację to więcej rdzeni efficient (do gier zbędne) i wyższe traktowania rdzeni performance. Tylko że rdzenie performance sweet spot wydajności i poboru mocy mają gdzieś przed barierą 5GHz. Czyli idąc ich tokiem upgradeów 13 i 14 generacji - te pobierają nieporównywalnie więcej mocy niż AMD 7000 (zen 4).

Sam mam i7 12700k i wszystko super fajnie w grach, ale jak się włączy programy do obliczeń/renderingu to dopiero zaczyna się zabawa przy chłodzeniu. Trzeba mieć porządne chłodzenie wodne żeby przy OCCT small data size mieć mniej niż 100 stopni

A na i7 13700k ze zdjętym power limitem a co za tym idzie i9 12900KS i i9 13900K oraz i9 13900KS nie ma takiego AiO na którym będzie mniej niż 100 stopni w OCCT small data set

To po co kupuje się Intela. Zwłaszcza, że jedzie na licencji AMD/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rafacio napisał(a):

To po co kupuje się Intela. Zwłaszcza, że jedzie na licencji AMD/


Bo w wybranych zastosowaniach profesjonalnych wypada wyraźnie lepiej od AMD (np obróbka video).

 

Do gier i codziennego uzytku natomiast Intel na dziś za dużo sensu to nie ma na tle AMD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam termopady Honeywell PTM7950 na wszystkie gołe czipy do sprzętu po gwarancji. Co prawda sprawuje się odrobinę gorzej od ciekłego metalu, ale znacznie lepiej niż inne pasty. Na razie przetestowałem na Dellach E5530 i E5450

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po prawie 20 latach porzuciłem lisa na rzecz lwa tzn. przesiadłem się z Firefox na Brave. Różnica w szybkości działania i apetycie na RAM jest kolosalna. Strony ładują się na pewno ze dwa razy szybciej, a pamięci zużyte jest z kolei ponad dwukrotnie mniej. Wtyczki których używałem są też dostępne na Brave, a części już nie potrzebuję np. U-Block Origin. Ogólnie przeglądarka tuż po instalacji jest w zasadzie gotowa do użycia. Dodatkowo Brave lepiej współpracuje z niestandardową skórką do Windowsa 10 (mam zainstalowany globalny, ciemny motyw i na Firefox część stron miała czarne tło i niebieskie napisy przez co były nieczytelne) oraz trudniej jest też przez pomyłkę utracić bieżącą sesję. Z minusów na pewno możliwości personalizacji, których w porównaniu do FF jest malutko np. nie można przenieść kart pod pasek adresu lub usunąć wszystkich przycisków z paska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Hustler napisał(a):

części już nie potrzebuję np. U-Block Origi

A co jest lepszego, bo ja bez w/w nie wyobrażam sobie internetu. Zresztą nie bardzo wiem, jak on wygląda bez ublocka. Chyba, że pokochałeś reklamy.

W dniu 26.08.2023 o 12:36, jacmiszcz92 napisał(a):

na wszystkie gołe czipy do sprzętu po gwarancji

A co to ma dać? Nigdy jeszcze żaden sprzęt komputerowy mi się nie zepsuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności