Skocz do zawartości

Beyerdynamic T1


golasos

Rekomendowane odpowiedzi

Na headfi ktoś 1770 nazwał Beyerowymi HD650... ciekawa sprawa. Kilka osób potwierdziło dosyć mocny bas.

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowanie T1 na Marantz-u jest raczej dość niefortunne. Oczywiście T1 z niektórymi tranzystorami zagrywają się dość dobrze (np. z Burson - słuchałem ponad rok), ale według mnie pełnię swoich możliwości pokazują tylko z dobrą lampą. Jednak nie z każdą lampą jest synergia - np. z tak chwalonym LEBEN CS 300. Jeżeli zatem komuś podobają się w połączeniu z tranzystorem to tylko szukać odpowiedniej lampy - niestety raczej nie będzie tania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zatem komuś podobają się w połączeniu z tranzystorem to tylko szukać odpowiedniej lampy - niestety raczej nie będzie tania.

Przyznam, że mam problem ze zrozumieniem tej myśli. Jak się coś komuś podoba, to ma szukać czegoś z innej bajki, co dodatkowo będzie drogie? Jakiego najlepszego tranzystora słuchałeś?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie myśl nie jest skomplikowana, ale proszę bardzo. Skoro komuś podobają się dane słuchawki grające z tranzystorem, a z lampą potrafią zagrać lepiej to warto poszukać wzmacniacza lampowego. Z tranzystorów nie słuchałem może zbyt wielu, i pewnie żadnego z bardzo wysokiej półki, ale z tych ciekawszych i mających dobre recenzje (często moja opinia była inna) to: Burson, Trilogy 931, Divaldi, Black Pearl (Twój), Audio GD SA31, Violectric V200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro komuś podobają się dane słuchawki grające z tranzystorem, a z lampą potrafią zagrać lepiej to warto poszukać wzmacniacza lampowego.

Tylko po co szukać, skoro już gra dobrze?

Idąc Twoim tropem:

1. podobaja mi się T1 z tranzystorem, szukam lampy,

2. nie podobają mi się z tranzystorem, co robię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro komuś podobają się dane słuchawki grające z tranzystorem, a z lampą potrafią zagrać lepiej to warto poszukać wzmacniacza lampowego.

No właśnie. Przyjąłeś za aksjomat coś, co jest tylko Twoją lub czyjąś opinią. Owszem, z dobrą lampą zagrają znakomicie, ale moim skromnym zdaniem to nie jedyna droga, żeby tak było.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, wszystko rozbija się o preferencje. "Lepiej" może być tylko Twoim zdaniem. Dla drugiej osoby nie będzie lepiej.

 

Pomijam już fakt uogólniania. Lampa lampie nierówna i tranzystor tranzystorowi też, a na stereotypach brzmienia nie ma co się opierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz, że w zdecydowanej większości tematów założonych na różnych forach, na temat tych słuchawek, panuje pogląd podobny do mojego. Nawiasem mówiąc, każda osoba która miała okazję u mnie porównać T1 grające na tranzystorze i na lampie, wyrażała dokładnie tą samą opinię (oczywiście jest możliwość, iż była to tylko czysta uprzejmość).

 

Ja z kolei, z Twojego wpisu rozumiem, że znasz tranzystor na którym T1 dorównają dobrej lampie - proszę podaj na jakim, może kiedyś uda mi się posłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale wynika to z tego, że to są najczęściej spotykane preferencje. T1 znam bardzo pobieżnie i wiem, że jest trochę osób, które zarzucą im ostrość i przesadną szybkość. Stereotypowa lampa te niedogodności eliminuje w pewnym stopniu. Tzn łagodzi i spowalnia (szczególnie w dolnym paśmie) przekaz. A co jeśli komuś odpowiada ta "oryginalna" charakterystyka słuchawek i chcą ją słyszeć bez podbarwień toru? Wtedy pójście w lampy nie jest "lepszą" drogą.

 

Absolutnie nie chcę mówić, że nie masz racji, bo masz, ale tylko w odniesieniu do siebie i osób z podobnymi jak Twoje preferencjami i potrzebami dotyczącymi dźwięku.

 

Nie jestem żadnym słuchawkowym guru, żebym miał dyktować co jest dobre, a co złe. Przede mną jeszcze kawał świata audio do zgryzienia. Po prostu chcę Ci pokazać, że najpopularniejsza opinia wcale nie jest bezwzględnie "najlepsza" :)

Swoją drogą i wracając do tematu natknąłem się parę razy na opinię, że T1 nie tyle lubią lampy co lubią wzmacniacze o wysokiej impedancji na wyjściu (i to też wiąże się z odpowiedzią basu). Nie było mi dane tego sprawdzić, ale może kiedyś... :P

Edytowane przez Suszec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz, że w zdecydowanej większości tematów założonych na różnych forach, na temat tych słuchawek, panuje pogląd podobny do mojego.

Kwestia urządzeń z jakimi mieli do czynienia oraz gustu. Ja nie neguję, że lampa do nich pasuje, bo pasuje. Mają 600 omów i to jest optimum dla OTLi.

 

Nawiasem mówiąc, każda osoba która miała okazję u mnie porównać T1 grające na tranzystorze i na lampie, wyrażała dokładnie tą samą opinię (oczywiście jest możliwość, iż była to tylko czysta uprzejmość).

Myślę, że nie uprzejmość, skoro obydwa wzmacniacze są Twoje. ;) No chyba, że chodziło o podzielenie poglądu właściciela.

Ja z kolei, z Twojego wpisu rozumiem, że znasz tranzystor na którym T1 dorównają dobrej lampie - proszę podaj na jakim, może kiedyś uda mi się posłuchać.

Tutaj jest opinia właściciela T1. Z odsłuchem nie powinno być problemu. ;) Natomiast czy to lepiej czy gorzej, albo porównywalnie z dobrą lampą, to nie umiem powiedzieć. Gościłem niedawno dwie różne pary tych słuchawek u siebie, raz z ich nabywcą, i niczego mi nie brakowało w dźwięku.

Swoją drogą i wracając do tematu natknąłem się parę razy na opinię, że T1 nie tyle lubią lampy co lubią wzmacniacze o wysokiej impedancji na wyjściu (i to też wiąże się z odpowiedzią basu). Nie było mi dane tego sprawdzić, ale może kiedyś... :P

Na pewno wysoka impedancja wyjściowa pogrubia i ściemnia ich brzmienie. Tyle że to musi być naprawdę wysoka impedancja, coś jak wyjście prądowe w Bakoonie HPA-21, bo nawet jak są to okolice 150 omów, to wpływ tego na 600-omowe słuchawki będzie nieznaczny. Trochę bas podbije i może nieco obniżyć precyzję transjentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, ja nie miałem okazji posłuchać zbyt wielu tranzystorów, głównie dlatego, że w Trójmieście do niedawna nie było sklepu audio dbającego o lubiących słuchawki. Teraz mamy sklep który trochę kieruje się w tym kierunku, czyli Premium Sound w Gdańsku. Ostatnio jak u nich byłem, wywiązała się rozmowa między innymi na temat T1. Przyczyną było wprowadzenie przez nich do oferty wzmacniacza Cayin HA-A1. Sprzedawca powiedział, że jest to pierwszy wzmacniacz na którym T1 zagrały dobrze. Twierdził, że wszystkie wcześniejsze próby jakie robili z T1 (w większości z tranzystorami) były raczej nieudane.

 

SP nie słuchałem, natomiast BP kompletnie mi nie leżał z T1. Ciekawe jak duża jest między nimi różnica.

Edytowane przez W__
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SP nie słuchałem, natomiast BP kompletnie mi nie leżał z T1. Ciekawe jak duża jest między nimi różnica.

No widzisz, a ja spotkałem parokrotnie polecanie akurat tej kombinacji na pewnym innym forum. Oczywiście sam nie uważam połączenia T1 z BP za szczyt możliwości czy optimum z mojej oferty, natomiast ewentualne zgranie z BP tłumaczę sobie tym, że ktoś inaczej rozłożył akcenty w swoim systemie, pewnie podobnie jak u mnie. Ja od kilku lat stosuję filozofię, że za muzykalność i wszelkie przyjemnościowe aspekty dźwięku (w tym odczucie realizmu i naturalności) odpowiada źródło, a kable i wzmacniacz mają za zadanie to piękno muzyki przenieść na słuchawki w jak najpełniejszej i jak najmniej zniekształconej czy niepotrzebnie udekorowanej formie. Na pewno mamy obecnie "złote czasy" dla wzmacniaczy lampowych, szczególnie tych ubarwiających i zagęszczających przekaz, bo właśnie takiej obróbki pożąda dźwięk z budżetowych źródeł cyfrowych, których obecnie mamy zalew na rynku, głównie ze względu na rosnącą popularność plików oraz serwisów online.

Przesunięcie akcentu muzykalności na źródło (ewentualnie kable) ma jeszcze tę zaletę, że jednak wzmacniacze półprzewodnikowe mają większą zdolność napędzania szerokiego wachlarza słuchawek o bardzo różnej skuteczności i impedancji, a podmiana akurat tego elementu w torze nie dość, że jest najłatwiejsza, to jeszcze przynosi największe zmiany w prezentacji dźwięku.

Edytowane przez majkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już zostałem wcześniej przywołany, to nie pozostaje mi nic innego jak podtrzymać wcześniej wygłoszoną opinię. T1 z SP rev. C stanowią świetną synergię. Zgrywa się zresztą z innymi moimi słuchawkami. Przekonałem się też do duetu SP z he-500.

Co do wzmacniaczy i słuchawek wszystko zależy od indywidualnego gustu. Ja np lubię jaśniejsze granie z dużą ilością detali i dobrą sceną. T1 dobrze napędzone świetnie się w ten klimat wpisują, choć do muzyki klasycznej czasami wolę hd 560 na sommerze od T1. Jednak to te ostatnie pozostają jak na razie subiektywnie najlepszymi słuchawkami z jakimi miałem do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w domu Icona HDP pożyczonego. Słuchałem go tylko jako DACa i w mojej skali poznawczej to taki ledwo średni był. Miałem go modyfikować, ale po sprawdzeniu co się dzieje w środku, a stopień upakowania jest duży - doradziłem klientowi przesiadkę na inny sprzęt. Skończyło się na tańszym DACu po moich przeróbkach + bodajże WBA Sensauris, a w końcu na Eximusie DP-1 i Headonicu. Okablowanie USB, IC, cyfrowy ode mnie. Słuchawki ma Beyery T90, przerobione jak moje. One są nawet mniej "muzykalne" niż T1, ale jak dla mnie bardziej prawdziwe w prezentacji, taki surowy realizm, co mnie akurat odpowiada. Natomiast kierunek grania T1 ten realizm przesuwa w stronę łatwiejszego dopasowania mniej doskonałych źródeł, więc być może to powoduje, że Icon HDP daje radę. Ja z T1 mógłbym żyć, ale że muszę dokładnie słyszeć co się dzieje z konstruowanymi urządzeniami oraz kablami, to stawiam na dobitniejszy obiektywizm.

Nie zamierzam tu wymieniać czego słuchałem, ale zakładam że lampowce poznałem ze wszystkich dostępnych półek jakościowych, w tym słuchany parokrotnie referencyjny wzmacniacz jednego z recenzentów. Jeden wzmak lampowy miałem przez rok w domu - WA 6SE z pakietem upgrade i niezgorszymi lampami. W zamian za uprzejmość zrobiłem w nim pewne poprawki elektryczne i mechaniczne.

Z tranzystorów tak na szybko co zapamiętałem szczególnie dobrze, to Trilogy 933, z pewnymi zastrzeżeniami Bakoon HPA-21 albo Phasemation HA-007. Nieźle NuForce DAC-9. Firm, które nie zrobiły na mnie wrażenia swoimi produktami - nie wymieniam, a znajdą się tu niektóre znane marki z branży słuchawkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze dwa słowa na zakończenie mojego testu. Miałem okazję posłuchać T1 na Cayine HA-3, który bardzo dobrze gra z DT990 Pro, więc myślałem, że i z T1 fajnie zagra, niestety cechy, które myślałem, że ulegną poprawieniu względem Marantza HD-DAC1 - nadal pozostały. Jeszcze słabiej było z M-DACa i TEACa UD-501, także podtrzymuję wniosek, że lampa mogłaby tu dobrze zrobić. Niemniej jednak, po 2 tygodniach słuchania na spokojnie T1 chyba mój słuch się do nich zaadoptował. Góra nie jest już problematyczna, a fajnie rozciągnięta, dźwięczna i bardzo detaliczna. Bas jest świetny, a scenicznie wypadają fenomenalnie. Bardzo fajne słuchawki z klasą (rzekłbym dżentelmeńskie), mógłbym z nimi żyć, zwłaszcza, że słucham raczej spokojniejszej muzyki. :)

Edytowane przez Karmazynowy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności