Skocz do zawartości

GoldPlanar GL2000 vs wyższe modele HiFiMANa - Arya Stealth, HE1000SE lub inne


Silu00

Rekomendowane odpowiedzi

Ile ludzi tyle opinii. Oba te modele grają różnie na różnych torach. Są bardzo czułe pod tym kątem, ale GLe mają znacznie wyższy próg wejścia. Do tego dochodzi inna muzyka i inne preferencje.

 

Opiszę to na przykładzie Venusów. 

Słuchałeś ich u mnie i z tego co pamiętam nie za bardzo przypadły Ci do gustu. Uznałeś, że lepiej Ci się sprawdzają Edition XS. No i to jest spoko. 

Ja z kolei cenię Venusy znacznie wyżej niż XS, ale tez nie zawsze po nie sięgam. Jak puściłem jedną z pierwszych płyt Pink Floyd czy pierwszą płytę A Perfect Circle to nie dało się tego słuchać. Jak włączyłęm kilka płyt King Crimson to z kolei nie mogłem przestać słuchać. Jakiś dobrze nagrany Jazz na przykłąd to tam Venusy wymiatają. 

GLe uważam, że grają o klasę lepiej, ale to nie znaczy, że Venusy się kurzą, bo brzmią jednak trochę inaczej i tez dają dużo frajdy.  

Moja ocena gdybym posłuchał ich z doskoku mogłaby się diametralnie różnić i zależeć od przypadku, więc jedyny sens ma opinia osób które miałyby dane słuchawki przez dłuższy czas i przetestowały je na różnym sprzęcie. Znajomy, który kiedyś porównywał u mnie GL2000 i HEkSE na audio gd 27.38, który kiedyś miałem (z kablem Argentum), stwierdził, że HEkSE znacznie lepsze. Wtedy jeszcze Goldy były na innym kablu. Wczoraj porównywał je u siebie i uznał, że to ta sama liga (kabel słuchawkowy był też inny). No i jakby go ktoś spytał o opinię wcześniej a dziś to byłyby to 2 różne opinie. 

 

 

Mój kontakt z HEkSE póki co był krótki, aczkolwiek wrażenia raczej na minus. Technicznie super, ale nie chciałbym ich mieć przy moim przejrzystym i neutralnym torze. Tak jak ich wczoraj słuchałem z Audio-GD Master 11 Singularity to brzmiały bardzo dobrze przez złącze BNC ale z XLR już mi się nie podobało. (może bardziej chodzi o rodzaj kabla raczej niż złącze, choć ten XLR był 2x droższy niż BNC).

 

Przy słuchawkach z wysokiej półki to najczęściej jest sprawa preferencji niż tego czy coś jest gorsze czy lepsze. 

 

Gdybym musiał zostać przy jednych słuchawkach to nie zastanawiałbym się czy GL2000 czy HEkSE tylko zostałbym przy Crosszone CZ-1, bo one dają mi najwięcej radości, ale gdybym ich słuchał u kogoś przez parę minut to bym sobie wyrobił zdanie, że to najgorszy szrot. One się wygrzewają strasznie długo. Mam je ponad rok ale słucham mało i dopiero 2 dni temu przekroczyły barierę, gdzie grają wybitnie. Kolega ich słuchał raz u mnie jak miały pół roku i kolejny raz niedawno i mówił, że podobają mu się znacznie bardziej a to jeszcze było przed tym jak osiągnęły swoją świetność. Ten przykład też pokazuje, że styczność z danymi słuchawkami to tylko jakaś powierzchowna ocena, która wcale nie musi być miarodajna. W mojej ocenie CZ-1 są znacznie lepsze niż HEkSE, GL2000, ale to subiektywna ocena...jak każda :)

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszo np. że Arye grają szerzej i wyżej, a GL2000 mają więcej basu i są cieplejsze. Także ciężko pisać że któreś tu są lepsze. Wygląda na to że to po prostu inne granie. Też dziwi, że raczej porównywane są do Sundary, przynajmniej pod względem możliwości technicznych. Tonalności jestem sam ciekaw 😁

 

Sam myślę nad upgradem do HEKów, ale to dopiero jak trochę odchudzę "kolekcję". Dla mnie form factor jest top, waga i wygoda idealne, nie chcę downgradu pod tym względem.

 

PS. Od Arii to i Koss Porta Pro potrafią być lepsze. Oczywiście jak włączysz jakieś szczególnie jasne nagranie. :D Audio to sztuka kompromisu, na to by wychodziło.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkimi "upgradami" bym się jeszcze wstrzymał. W sprzedaży są już dostępne na Shenzenie słuchawki Moondrop Cosmo. Jest bardzo prawdopodobne, że to będzie potężny cios dla obecnych flagowców. Kosztują 900$, więc u nas pewnie około 5tys. Pytanie tylko kiedy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, BearPL napisał(a):

W sprzedaży są już dostępne na Shenzenie słuchawki Moondrop Cosmo.

Wiem, widziałem nawet pierwsze opinie:

Cytat

Cosmo's tuning left me an impression as "wateriness"(寡淡、平淡). It provides similar tuning as Para. The transverse soundstage was very narrow and jammed and I can't separate or localize where does the sound of specific instruments come from.

I tried it on different amps: Yulong Aurora 钰龙欧若拉 (4w at 32Ω), Hifiman EF500 (4.5w at 32Ω), Fiio K19 (8w at 32Ω), and a prototype amp from Dunu 达音科 that is not yet available. I found Cosmo's sound varied a lot in different amps. Better amps SIGNIFICANTLY improved its performance, but even with the best amp I tried, Cosmo can't get rid of the shortcomings of narrow soundstage and poor imaging.

I do hope my ear was not performing well at that time. It's possible because of the huge noise in the exhibition.

 

4 godziny temu, BearPL napisał(a):

Moja ocena gdybym posłuchał ich z doskoku mogłaby się diametralnie różnić i zależeć od przypadku, więc jedyny sens ma opinia osób które miałyby dane słuchawki przez dłuższy czas i przetestowały je na różnym sprzęcie. Znajomy, który kiedyś porównywał u mnie GL2000 i HEkSE na audio gd 27.38, który kiedyś miałem (z kablem Argentum), stwierdził, że HEkSE znacznie lepsze. Wtedy jeszcze Goldy były na innym kablu. Wczoraj porównywał je u siebie i uznał, że to ta sama liga (kabel słuchawkowy był też inny). No i jakby go ktoś spytał o opinię wcześniej a dziś to byłyby to 2 różne opinie. 

To jest oczywiście słuszna uwaga, dlatego będę musiał posłuchać i porównać je u siebie. 

 

Ogólnie dźwięk Hifimana bardzo mi odpowiada. Edition XS mnie oczarowały swojego czasu. Anandy Nano również są bardzo dobre, lepsze, chociaż trochę zbyt jasne i suche w niektórych utworach. Arye Stealth po delikatnym liftingu strojenia (nieco większe tąpnięcie na basie, minimalnie uspokojona górna średnica i treble od 8k+ Hz ) to słuchawki wybitne, bo są świetne technicznie, a dodatkowo kapitalnie parują się z "gęstszymi" źródłami jak Aune S17 Pro. Także myślę, że HE1000SE jako naturalne rozwinięcie tego samego to pewniaczek, ale GLe mimo wszystko chodzą po głowie :) 

Edytowane przez Silu00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Silu00 napisał(a):

Ogólnie dźwięk Hifimana bardzo mi odpowiada. Edition XS mnie oczarowały swojego czasu.

A może chciałbyś spróbować modzik tych XS? Jeszcze nie miałem ich na warsztacie, ale po tym co uzyskałem z HE400se, HE400 czy HE500, to po modzie gorzej nie powinno być niż przed.

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GL2000 nie słuchałem ale w angielskim internecie porównują je do Sundar więc faktycznie opinie są rozbieżne. 

Miałeś już 3 modele owalnych hifimanów - czy nie myślałeś o słuchawkach z kompletnie innej szkoły grania? Mnie odległa prezentacja i jedna szkoła grania na dłuższą metę nudzi. Edition XS bardzo sobie cenię, Arye nawet jeszcze bardziej, ale jakby to były moje jedyne słuchawki miałbym ich dosyć jeszcze bardziej niż teraz :)

 

Może coś grającego blisko, gęsto i z impaktem. Sporo opcji masz do wypróbowania: HE6SE V2, Focal Clear, Audeze lcd2/3/X, może ZMF.

Ogólnie z tego co słucham to planary najczęściej mają dużo mniej intensywny dźwięk z mniejszą makrodynamiką i choć mają więcej subbasu nas wykresie, to jego brzmienie jest lekko nudne.

Edytowane przez Pioj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pioj napisał(a):

GL2000 nie słuchałem ale w angielskim internecie porównują je do Sundar więc faktycznie opinie są rozbieżne. 

To zależy do czego się je podepnie. Mogą grać gorzej niż Sundary jak się je podepnie do byle czego a jak się podepnie do wysokiej jakości toru i da im wysokiej klasy kabel to zagrają lepiej niż Susvary. (Na WA23 bardziej mi się podobały GLe niż Susvary).  Ot cała ich tajemnica. Słyszałem też opinię, że zdarzają się egzemplarze, które grają gorzej. Ja pierwszy swój egzemplarz sprzedałem. Drugi kupiłem w ciemno i gra tak samo, więc może ktoś miał pecha. 

 

 

14 minut temu, Pioj napisał(a):

Miałeś już 3 modele owalnych hifimanów - czy nie myślałeś o słuchawkach z kompletnie innej szkoły grania? Mnie odległa prezentacja i jedna szkoła grania na dłuższą metę nudzi. Edition XS bardzo sobie cenię, Arye nawet jeszcze bardziej, ale jakby to były moje jedyne słuchawki miałbym ich dosyć jeszcze bardziej niż teraz :)

 

Może coś grającego blisko, gęsto i z impaktem. Sporo opcji masz do wypróbowania: HE6SE V2, Focal Clear, Audeze lcd2/3/X, może ZMF.

Bardzo dobry pomysł, ale jak znam upodobania kolegi to Cleary to nie jego bajka. Ja sobie Cleary bardzo cenię, chociaż słuchałem OG dość krótko. HE6SE ponoć dużo gorsze niż HE6. HE6 muszę posłuchać jeszcze raz, ale mnie zupełnie nie urzekły.

 

 

14 minut temu, Pioj napisał(a):

Ogólnie z tego co słucham to planary najczęściej mają dużo mniej intensywny dźwięk z mniejszą makrodynamiką i choć mają więcej subbasu nas wykresie, to jego brzmienie jest lekko nudne.

Zupełnie nie podzielam tej opinii jakoby brzmienie planarów było lekko nudne. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Perul napisał(a):

A może chciałbyś spróbować modzik tych XS?

XS już nie mam :) Wymienione na Arye Stealth. 

 

Godzinę temu, Pioj napisał(a):

GL2000 nie słuchałem ale w angielskim internecie porównują je do Sundar więc faktycznie opinie są rozbieżne. 

No właśnie, sporo osób uważa je za sidegrade Sundar, chociaż jest też grono zachwyconych. 

 

56 minut temu, BearPL napisał(a):

Słyszałem też opinię, że zdarzają się egzemplarze, które grają gorzej.

Wersja z pojedynczym magnesem gra gorzej ponoć, albo faktycznie zdarzają się "gorsze" sztuki. Opinie są niezwykle spolaryzowane, więc kto wie. 

 

Godzinę temu, Pioj napisał(a):

czy nie myślałeś o słuchawkach z kompletnie innej szkoły grania?

Jasne, próbowałem już paru szkół - Beyery, Meze (109, od których się odbiłem). AKG. Mam Final Audio jako słuchawki zamknięte, gdy potrzebuję izolacji. Słyszałem Dana Clarka (Aeon X Closed). Fakt, że nie były to słuchawki w tym budżecie, który wydaję na HiFiMany. Prócz muzyki, słuchawek używam również do gier (single player), więc scena i naturalny, przejrzysty dźwięk Hifimanów z fajną górą robi robotę. Ale też w muzyce nie słyszałem do tej pory (na swoim torze) lepszych słuchawek od Aryi. 

  

Godzinę temu, Pioj napisał(a):

Może coś grającego blisko, gęsto i z impaktem.

Z impaktem super. Blisko? Niekoniecznie. Gęsto w sensie, że ciepło i misiowato? Kompletnie nie moja bajka. 

Edytowane przez Silu00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, BearPL napisał(a):

nie podzielam tej opinii jakoby brzmienie planarów było lekko nudne

Zwłaszcza jak się trochę mocniej potencjometr podkręci ;) .

 

Godzinę temu, Pioj napisał(a):

planary najczęściej mają dużo mniej intensywny dźwięk z mniejszą makrodynamiką

Ta słaba makrodynamika to jest domena mocno zdampingowanych planarów, jak się je "poluzuje" to wtedy makrodynamika jest sporo lepsza, a wykop basu (przy trochę większej głośności) świetny. Można je też podczepić pod mocny wzmak, wtedy mocny damping jest niwelowany (w jakimś stopniu) przez zapas mocy wzmacniacza, to właśnie dlatego GL2000 tak zyskują na mocnym wzmaku, a takie HE400se po modzie "poluzowującym" to i z dongla już spoko grają :) .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Perul napisał(a):

Zwłaszcza jak się trochę mocniej potencjometr podkręci ;) .

 

Ta słaba makrodynamika to jest domena mocno zdampingowanych planarów, jak się je "poluzuje" to wtedy makrodynamika jest sporo lepsza, a wykop basu (przy trochę większej głośności) świetny. Można je też podczepić pod mocny wzmak, wtedy mocny damping jest niwelowany (w jakimś stopniu) przez zapas mocy wzmacniacza, to właśnie dlatego GL2000 tak zyskują na mocnym wzmaku, a takie HE400se po modzie "poluzowującym" to i z dongla już spoko grają :) .

Dokładnie. Ja wcześniej korzystałem ze zmodowanaj wersji GL2000 od Ciebie, ale zachwycony tymi słuchawkami znajomy kupił je ode mnie. Teraz mam wersję bez modów i nie planuję nic w nich zmieniać. Był u mnie ostatnio ze swoim egzemplarzem zmodowanym i porównywaliśmy jak grają u mnie teraz kiedy już mam finalną wersję toru . Wyszło na to, że przeprowadzony mod nie daję teraz u mnie żadnej przewagi w brzmieniu. Przy wzmacniaczach o mniejszej mocy ma to duże znaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa lata wstecz nie wierzyłem w to że sluchawki za 3klocki potrafią zagrać 🙂.

Odsłuchałem [nie mylić z ,,posłuchałem''] u @BearPL na własnym torze👍,w komfortowych warunkach GL2000 .

To był nokaut w pozytywnym sensie.

Jednak wyszło mi że nie są to słuchawki uniwersalne.

Choć jest duża szansa aby takie były na moim torze przy sporym dofinansowaniu [kabel słuchawkowy].

 

Ze względu na uniwersalność [choć jest to zdecydowania niższa liga] bez dofinansowania, wybrałem Venus.

Jedne i drugie słuchałem głównie na kablu Argentum Extreme a jestem przewrażliwiony na wysokie tony 🙂.

 

Jeśli drażnią kogoś wysokie , to do Venus  kabel Occ7N i zmiana padów na pełną skórę.

 

Zapewne z czasem dokupię GL2000 i to będzie w moim torze End Game.

 

 

Edytowane przez Tommy66
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze jedną rzecz:

To jest recenzja, która opisuje brzmienie tych słuchawek. Zgadzam się z nią w 100%. Jest najbardziej rzetelna i pokrywa się z moimi doświadczeniami. Jak się ją przestudiuje bardzo dokładnie, najlepiej przeczyta to kilka razy, to daje doskonały obraz tego na co stać te słuchawki. 

Już wklejałem kiedyś, ale wrzucę jeszcze raz.

https://audio-holic.pl/index.php?option=com_rsblog&view=post&id=43:recenzja-goldplanar-gl2000-test-sluchawki-planarne-izodynamiczne&Itemid=226 

Warto zwrócić uwagę na to jaka muzyka jest wspomniana przy recenzji tych słuchawek. 

To co jest tam opisane brzmiało mi za pierwszym razem dość mało prawdopodobnie, ale przekonałem się, że to prawda.

Jak ktoś słucha innej muzyki to pchanie się w GL2000 nie ma za wielkiego sensu. Żeby słuchawki pokazały swoją przewagę to muszą mieć do tego warunki - czyli muzyka musi to umożliwiać. Wczoraj miałem ochotę posłuchać sobie Skunk Anansie. Włączyłem płytę na GL2000, potem na innych słuchawkach a skończyło się słuchaniem na Avantone Planar. 

 

Mi sporą poprawę dźwięku dało na końcu zmienienie źródła, zmiana kabla optycznego na AES/EBU Oyaide i przede wszystkim kabla słuchawkowego.  Argentum Extreme (4 pin XLR) gra rozdzielczo, trochę filigranowo, Miedź srebrzona 7N litz (2x3pin) zmniejsza trochę przejrzystość, ale dźwięk staje się przyjemniejszy a scena więksa, Invictus - bardzo wyostrza dźwięk i jest to przegięcie w stronę zepsucia brzmienia(może musi się wygrzać), Nowa Forza Noir Hybrid (2x3pin) tego słuchałem z Goldami nie na swoim torze, ale jest to zmiana pozytywna w stosunku do poprzedniej wersji Forzy, na końcu Srebro litz 6N - zdecydowanie najlepiej grający kabel z Goldami. Znacznie lepsze wypełnienie, bas i barwa bez utraty detali ani przestrzeni czy dynamiki. 
 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Silu00 Na Argentum Extreme męskie vocale rock'owe typu Ozzy czy R. Plant wypadły nienaturalnie i sucho. Ogólnie w rock'u wypadają płasko, szaro bez wypełnienia.

Chociaż słychać potencjał. Ale wiemy jak z tym bywa.  

Za to D.Gilmour ,,The Division Bell'' brak zastrzeżeń.

 

Fantastycznie wypadły np. P.Barber , D.Miller ,A.M. Jopek , Tingvall Trio, G.Guidi Trio ,Crimson Jazz Trio, K.Jarret, J.Coltrane  itp.

 

Natomiast miałem również przyjemność obcować z  kablem @BearPL'a ,,Srebro Litz 6N''  który to skorygował niedostatki ktore wyłapałem bez kombinowania lampami czy ust. ,,impedencji'' we wzmacniaczu .

Czwarty raz w życiu doświadczyłem extazy [ciarki, pocenie oczu i rwanie do przodu] spowodowanej jakością dżwięku [już z Argentum].

 

Ze względu na budżet i uniwersalność zdecydowałem się na Venus.

Zbywając Lcd 3 spodziewalem się przepaści w budżecie 3kzł. Przesiadka wypadla prawie bezboleśnie, jednak nie obeszło/obejdzie się bez doinwestowania.

 

Przed podjęciem decyzji zakupowej , jednych i drugich słuchawek trzeba posłuchać na docelowym kompletnym torze.

 

 

Edytowane przez Tommy66
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności