Skocz do zawartości
  • 0

Sluchawki planarne - czy warto sie przesiasc?


Alleandir

Pytanie

Czesc,

Korzystam aktualnie z nighthawkow, ale sporo dobrego czytalem o sluchawkach Planarnych hifiman lub Audeze. Moje sluchawki juz coraz bardziej wymagaja wymiany i chcialbym sie doradzic czy z budzetem 5tys na sluchawki (rowniez uzywki) idzie kupic jakies planarne sluchawki i czy rzeczywiscie jest taki skok jakosci jak niektorzy opisuja? 

Czy z podobnym budzetem polecicie moze inne sluchawki i na co warto zwrocic uwage?
DAC/AMP bede jeszcze kompletowal do tego ale pierw chce sie zdecydowac na jakies sluchawki
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Moim zdaniem jednak HE1000 to lepszy wybór.

Natomiast czy warto przesiadać się na planary. Moim zdaniem nie. To ślepa uliczka rozwoju słuchawek dawno temu porzucona, a teraz przywrócona, bo łatwiej i taniej jest zrobić planarny głośniczek niż dynamiczny. Lepszy zarobek dla producenta.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Co jest trudnego w wykonaniu placka i przyklejeniu do niego ścieżek? Jest to tak trudne, że jeden z kolegów z forum zrobił planary w domu.

 

Godzinę temu, NuYam napisał(a):

Zawsze była też to technologia droższa i trudniejsza

Technika jak już.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
4 godziny temu, NuYam napisał(a):

To oświeć mnie, bo żadnej polskiej firmy produkującej planary nie znam. Jak takie proste to po co kupujemy za grube tysiące zagraniczne, a nie robimy sobie w garażu?

Poszukaj wątku na forum. Kolega jest z tego forum. Dość szczegółowo opisywał swoje poczynania w temacie.

4 godziny temu, Pioj napisał(a):

No to co za problem zrobić procesor 5GHz, 8 rdzeniowy na architekturze x86-64 w garażu?

Jaki sens ma ta wypowiedź? Chyba nie porównujesz trudności wykonania kawałka materiału z naklejonymi ścieżkami do trudności przy produkcji procesora? Porównujesz? Powaznie?

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@bakus1233 

tzn budzet jaki mam rowniez na uzywki to do 5tys. Nie patrze na top ale w tej cenie widzialem np. LCD 3 lub hifiman aria
bardziej chodzi mi o topke w tym budzecie ktory mam :D Ja wiem ze topowe planary potrafia kosztowac nawet kilkadziesiat tys. wiec moze zle sie wyrazilem

Edytowane przez Alleandir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, Alleandir napisał(a):

@bakus1233 

tzn budzet jaki mam rowniez na uzywki to do 5tys. Nie patrze na top ale w tej cenie widzialem np. LCD 3 lub hifiman aria
bardziej chodzi mi o topke w tym budzecie ktory mam :D Ja wiem ze topowe planary potrafia kosztowac nawet kilkadziesiat tys. wiec moze zle sie wyrazilem

 

Nie ma znaczenia czy planary czy dynamiki jeśli mówimy o tym co jest "lepsze", bo to jest zawsze subiektywne. 

Wszystko zależy od tego co Ci się najbardziej w muzyce podoba. Słuchawki trzeba dobrać do repertuaru i do swoich preferencji. 

Planary przeważnie grają bardzo dobrze na dużej głośności. 

 

Każdy ma jakieś swoje preferencjie. Ja za najlepsze słuchawki jakie słyszałem uważam GL2000 i Crosszone CZ-1 (CZ-1 są bardzo kapryśne jeśli chodzi o repertuar). Bardzo różnią się od siebie, więc nie mam faworyta. Gdybym sluchał innej muzyki to możliwe, że wybrałbym coś innego. 
 

Do planarów przeważnie też potrzebujesz o wiele mocniejszego wzmacniacza niż do dynamików. 

 

Moja opinia na temat GL2000

https://forum.mp3store.pl/topic/115854-fanklub-wielbicieli-słuchawek-planarnych/page/304/

W stopce mam link do wersji zmodowanej. 

 

Te słuchawki można wyrwać za bezcen w stosunku do tego jak grają. Znajomy sprzedaje za 2500 nowy egzemplarz, który przeleżał w szufladzie, bo ma 2 pary. 

https://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/36/496733.php (aukcję na allegro już zdjął, ale dane kontaktowe tam masz jakbyś chciał).

Do tych słuchawek niestety potrzeba mocnego toru (prądowo i jakościowo). Co ciekawe, kabel stockowy jest bardzo dobrej jakości (niestety tylko jest 1 sztuka z końcówką 4,4mm)

 

Ludzie bardzo sobie chwalą też model Arya Organic, ale ja go nie słyszałem, więc nie będę się wypowiadał. 

Na pewno będzie można te słuchawki o wiele łatwiej napędzić niż GL2000. 
Odnośnie starych Hifimanów - HE-5,6 HE-500itd. One mają wredne mocowanie kabla na tak taką wkrętkę, która sama się lubi wykręcać a kabel stockowy jest do bani. Trzeba by zrobić jakiegoś moda i przerobić na mini jack. HE-500 miałem ok 7 lat. Teraz mój brat je ma. Ostatnio przeszły moda. Grają dużo lepiej, ale nie jest to zdecydowanie poziom GL2000. HE-500 są dla mnie za ostre na wysokich tonach. 

Najlepiej idź do sklepu i posłuchaj. W sklepie niestety nie będą mieli raczej GL2000 tylko to co się sprzedaje najczęściej a sprzedaje się to, co ma najlepsze recenzje, które dość często są opłacone. 


Sam musisz zdecydować czy pchać się w planary.

Tutaj taki ranking słuchawek w zależności od repertuaru. 
https://audio-holic.pl/index.php?Itemid=198 

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

chcialbym porownac Aria Organic z LCD 3/4 jak ich dzwiek ma sie do LCD3?

Na upartego jestem w stanie doplacic do 10K jesli LCD4 beda uzywane gdzies i bedzie sie oplacalo doplacic. Pytanie czy nie lepiej wziac Aria Oranic 

Edytowane przez Alleandir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Alleandir napisał(a):

chcialbym porownac Aria Organic z LCD 3/4 jak ich dzwiek ma sie do LCD3?

Z całą pewnością uproszczając odebrałbyś lcd jako brzmiące cieplej,wolniej, ciężej . Arya jako grające czyściej, przejrzyściej ,szybciej,lżej .

To dwie zupełnie inne szkoły grania ,w zależności od utworu,repertuaru, upodobań różnym osobom mogą podobać się bardziej  jedne czy drugie .

Ogólne sq będzie na podobnym poziomie .

Lcd 3 dla mnie większe wrażenie robi głębokością sceny ,dociążeniem dźwięku ,klimatem . Arya szczegółowością  , większą przestrzennością(głębokość,szerokość,wysokość ),większą uniwersalnością ,czystością grania .

Jeśli miałeś styczność z wersją wcześniejszą stealth magnet , organic brzmią odrobinę cieplej,muzykalniej  z bardziej dociążonym dołem i średnicą . 

Pomimo to i tak mamy kontrast z audeze .

Organic  to taki w sumie kompromis, między tecnicznym a muzykalnym graniem w rozmumieniu Hifimana .

Oczywiście to wszystko,to tylko moja opinia .

P.S

W obecnej chwili można dostać jeszcze na wyprzedaży he1000se ,w cenie podobnej do nowych LDC3. 

Natomiast sq będzie już na poziomie LCD5.

Edytowane przez Tecnoselfrx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Alleandir napisał(a):

Czesc,

Korzystam aktualnie z nighthawkow, ale sporo dobrego czytalem o sluchawkach Planarnych hifiman lub Audeze. Moje sluchawki juz coraz bardziej wymagaja wymiany i chcialbym sie doradzic czy z budzetem 5tys na sluchawki (rowniez uzywki) idzie kupic jakies planarne sluchawki i czy rzeczywiscie jest taki skok jakosci jak niektorzy opisuja? 
 

Fostex T60RP to planary, a grają jaskrawo,  ostro, niemal bez basu, więc z tym skokiem jakościowym różnie bywa. Dużo lepsze wrażenie zrobiły na mnie tańsze Hifiman he400se 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Alleandir napisał(a):

Korzystam aktualnie z nighthawkow, ale sporo dobrego czytalem o sluchawkach Planarnych hifiman lub Audeze. Moje sluchawki juz coraz bardziej wymagaja wymiany i chcialbym sie doradzic czy z budzetem 5tys na sluchawki (rowniez uzywki) idzie kupic jakies planarne sluchawki i czy rzeczywiscie jest taki skok jakosci jak niektorzy opisuja?

A brałeś pod uwagę używane Audeze MX4, słuchawki stały cenowo po środku między Lcd3  a  Lcd4.

Świetny komfort, jedne z najwygodniejszych Audeze, a dzwięk bardziej rozdzielczy jak w trójkach, bliżej im do Lcd 4.

Scena jest mniejsza, bardziej kameralna, ale jakość dzwieku wspaniała, barwa i reprodukcja wokalu na najwyższym poziomie, słuchawki graja bardzo gładko i precyzyjnie.

Używki chodziły w granicach max do 7k, ale można było kupić i za 6k, w tym momencie pewnie i za 5kę.

Moim zdaniem są to słuchawki omijane z powodu kameralnej sceny, sam byłem przyzwyczajony do sceny dużej we wszystkich kierunkach, ale jak posłuchałem jak graja te słuchawki, wylądowały u mnie na długi czas, dopiero Staxy 007mkII, zastąpiły te Audeze.

Polecam, bo są świetne i potrafią czarować jakością dźwięku i bardzo dobrą kontrolą basu, muzyka akustyczna na nich to jest prawdziwa przyjemność.

Scena nie jest klaustrofobiczna a separacja instrumentów bardzo dobra i dużo powietrza.

A to moje MX4 i moje kurczaki.🤣

 

IMG_20210508_130604 (Copy).jpg

IMG_20210508_130635 (Copy).jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 @pablo650 Pamiętasz moje zachwyty nad 4z,oraz porównanie tego co uzyskałem na drugi dzień z trójkami na pożyczonych drutach ?

Na dzień dzisiejszy jest podobnie🙂 . Fakt bas nieznacznie ustępuje względem tego co wtedy uzyskałem. Określam je jako 3 i 7 odnośnie 4z .

Tu drucik tam, drucik tu trafna lampka. Tam wyjście liniowe  [jednak ].

Nie 3 i 7 nie można zarzucić spowolnienia 🙂.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Alleandir napisał(a):

@bakus1233 co aktualnie jest na topie jesli chodzi o planary? Sporo slysze o dobrych recenzjach hifiman arya 

zdecydowanie posłuchaj (na bank w jakimś sklepie w twojej okolicy są)... już Ananda robią robotę ale Arya jak trafisz poniżej 5k to nawet bym się nie zastanawiał

Edytowane przez Karkolomny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamiast wydawać kasę na słuchawki, wydaj na bilet lub paliwo i podjedź do sklepu, który je ma w sprzedaży, albo na targi AVS w Warszawie (za trzy tygodnie).

Wtedy albo zaoszczędzisz sporo pieniędzy, albo sobie coś wstępnie upatrzysz i będziesz wiedział w którym iść kierunku.

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, Play napisał(a):

Kup sobie DT990 pro + dobry tor pod nie i daj sobie spokój z drogimi słuchawkami

Coś ostatnio widzę, że rozkręca się hajp na nie. Będę musiał je od kogoś pożyczyć i sprawdzić tak z ciekawości. Z Beyerami już wydaje mi się, że się pożegnałem na stałe przechodząc przez modele DT880 250 Ohm, T1v1 (mod), T90, DT770 80 Ohm, ale 990tki słyszałem z 10 lat temu i wtedy to były te ze srebrnym grillem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Tommy66 napisał(a):

 @pablo650 Pamiętasz moje zachwyty nad 4z,oraz porównanie tego co uzyskałem na drugi dzień z trójkami na pożyczonych drutach ?

Na dzień dzisiejszy jest podobnie🙂 . Fakt bas nieznacznie ustępuje względem tego co wtedy uzyskałem. Określam je jako 3 i 7 odnośnie 4z .

Tu drucik tam, drucik tu trafna lampka. Tam wyjście liniowe  [jednak ].

Nie 3 i 7 nie można zarzucić spowolnienia 🙂.

Jakie dobre kable do Lcd-3  jestem funboyem trójek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, blackromek napisał(a):

Jakie dobre kable do Lcd-3  jestem funboyem trójek

Ja polecam od siebie Wireworld Nano-Platinum Eclipse

Kabel który jest bezkompromisowy, dzwiek jest doskonały, makro i mikro dynamika na najwyższym poziomie, słuchawki na tym kablu grają i to jak.

Dodam że kabel jest giętki i miły w dotyku, ładnie się układa i jest wytrzymały.

Jest jeszcze model niższy Wireworld Nano-Silver Eclipse, który również miałem i też jest godny polecenia i myślę że z trójkami też będzie świetnie się komponował.

Różnica w kablach jest taka,że seria platinum, to srebro OCC i ma nieco jaśniejszą izolację a seria silver to srebrzona miedz OCC.

Kabel srebrny jest gładki a góra jest elegancka i pastelowa, to klasa sama w sobie.

Natomiast miedziak srebrzony, to kabel uniwersalny bardzo dobrze zgrywał się z moimi słuchawkami, łada barwa i przestrzeń, dobra kontrola niskiego zakresu, mnóstwo detali, sumując, bardzo wysoka kultura grania.

Najlepiej i najtaniej jest kupić kabel na metry i wszystkie potrzebne wtyki i poskładać w całość.

Druga opcja , to kupić już gotowca, złożonego przez kogoś i trzecia najdroższa, to szukać gdzieś w sklepach może ktoś jeszcze sprzedaje nowe fabrycznie konfekcjonowane.

Opcja pierwsza jest najtańsza i można sporo zaoszczędzić, opcja druga jest również tańsza i da się kupić dwumetrowego Platinum na dobrych wtykach za 2k.

Opcja trzecia, to już ceny w granicach 3,5k, albo i większe.

Dodam że można a go zamówić u dystrybutora i czeka się na kabel w granicach 1-2 miesięcy, towar jedzie ze stanów, nie jest dostępny na miejscu, przynajmniej platinum, ale jak pamiętam na serię silver, też czekałem ponad miesiąć.

A teraz cena za 1 metr srebrnego można kupić 2 metry miedziaka srebrzonego, tak więc koszt kabla srebrnego jest dwa razy wyższy.

Nie podaje cen, bo zamawiałem już kilka lat temu i z wiadomych powodów uległy zmianie.

Jednak polecam bo kable są bardzo dobre i jak porównywałem z konkurencją  czy to Nordost Heimdall 2, czy Argentum lub innych, to jednak jest sporo taniej .

Ja swoje oba kable sprzedałem, ale tylko dla tego że przeszedłem na system Staxa, który nie jest kompatybilny z takimi kablami, ale kilku naszych kolegów ma te kable i  może się wypowiedzieć również.

Tak wyglądały kable, pierwszy Silver Eclipse a drugi Platinum Eclipse w wersji prototyp i drugi na bogato.

 

 

 

Wersja Silver Eclipse

20190907_130313 (Copy).jpg

t20190915_143659 (Copy).jpg

Wersja platinum prototyp

20200608_185520 (Copy).jpg

20200608_185559 (Copy).jpg

20200615_133827 (Copy).jpg

Wersja platinum finalnie.

IMG_20211130_124437 (Copy).jpg

IMG_20211130_124543 (Copy).jpg

IMG_20211130_124831 (Copy).jpg

Edytowane przez pablo650
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W moim systemie jak wynika z wpisu jest to wypadkowa wszystkich elementów toru. W tym kontekście obecny kabel wyparł wszystkie które słyszałem do tej pory🙂.

 

Jeśli chodzi o kable słuchawkowe za rozsądne pieniądze pod lampkę mogę polecić kabel Oppo Occ7n + przejściówka , ew.wymiana wtyków. 

oraz takie cuś -,, 4 OFC wires, each with a cross-section of 0.35mm2 / 22 AWG from the length from the Italian manufacturer Tasker, specific resistance of the wires 5.8 Ohm / 100m''  Było to robione pod Eikony a świetnie spasowało z Trójkami.

 

Ten w moim torze wygrał z Argentum Extreme ? [ czerwony z dodatkiem złota] dynamiką, basem oraz ilością powietrza.

U mnie złoto się nie sprawdza, zbyt uspokaja przekaz.

Oppo wygrał i wyparł  Heimdall 2 dynamiką. U mnie jaki kolwiek zauważalny brak/spadek dynamiki eliminuje element. 

 

@pablo650 widzę że mnie uprzedziłeś 🙂. Słuchałeś Nordost'a z Trójkami ? Bo u mnie po efekcie wow okazał się nieporozumieniem.

Edytowane przez Tommy66
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, pablo650 napisał(a):

Ja polecam od siebie Wireworld Nano-Platinum Eclipse

Kabel który jest bezkompromisowy, dzwiek jest doskonały, makro i mikro dynamika na najwyższym poziomie, słuchawki na tym kablu grają i to jak.

Dodam że kabel jest giętki i miły w dotyku, ładnie się układa i jest wytrzymały.

Jest jeszcze model niższy Wireworld Nano-Silver Eclipse, który również miałem i też jest godny polecenia i myślę że z trójkami też będzie świetnie się komponował.

Różnica w kablach jest taka,że seria platinum, to srebro OCC i ma nieco jaśniejszą izolację a seria silver to srebrzona miedz OCC.

Kabel srebrny jest gładki a góra jest elegancka i pastelowa, to klasa sama w sobie.

Natomiast miedziak srebrzony, to kabel uniwersalny bardzo dobrze zgrywał się z moimi słuchawkami, łada barwa i przestrzeń, dobra kontrola niskiego zakresu, mnóstwo detali, sumując, bardzo wysoka kultura grania.

Najlepiej i najtaniej jest kupić kabel na metry i wszystkie potrzebne wtyki i poskładać w całość.

Druga opcja , to kupić już gotowca, złożonego przez kogoś i trzecia najdroższa, to szukać gdzieś w sklepach może ktoś jeszcze sprzedaje nowe fabrycznie konfekcjonowane.

Opcja pierwsza jest najtańsza i można sporo zaoszczędzić, opcja druga jest również tańsza i da się kupić dwumetrowego Platinum na dobrych wtykach za 2k.

Opcja trzecia, to już ceny w granicach 3,5k, albo i większe.

Dodam że można a go zamówić u dystrybutora i czeka się na kabel w granicach 1-2 miesięcy, towar jedzie ze stanów, nie jest dostępny na miejscu, przynajmniej platinum, ale jak pamiętam na serię silver, też czekałem ponad miesiąć.

A teraz cena za 1 metr srebrnego można kupić 2 metry miedziaka srebrzonego, tak więc koszt kabla srebrnego jest dwa razy wyższy.

Nie podaje cen, bo zamawiałem już kilka lat temu i z wiadomych powodów uległy zmianie.

Jednak polecam bo kable są bardzo dobre i jak porównywałem z konkurencją  czy to Nordost Heimdall 2, czy Argentum lub innych, to jednak jest sporo taniej .

Ja swoje oba kable sprzedałem, ale tylko dla tego że przeszedłem na system Staxa, który nie jest kompatybilny z takimi kablami, ale kilku naszych kolegów ma te kable i  może się wypowiedzieć również.

Tak wyglądały kable, pierwszy Silver Eclipse a drugi Platinum Eclipse w wersji prototyp i drugi na bogato.

 

 

Również mogę polecić Wireworld Nano Platinium. Z GL2000 względem kabla Toxic Silver Widow dodał jeszcze większej precyzji i bardziej wyczyścił tło ze śmieci. Dźwięk jakby delikatniejszy. 

Szukałem tego kabla, bo potrzebowałbym 1,8 metra w dobrej cenie, ale nie jest nigdzie dostępny. 
Masz może porównanie z Argentum Extreme? Chętnie bym gdzieś pożyczył Argentum Extreme do testów, ale w producent nie ma takiej opcji w ofercie, więc szukam kogoś kto by miał ten kabelek 2x3,5mm i końcówkę XLR. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Tommy66 napisał(a):

widzę że mnie uprzedziłeś 🙂. Słuchałeś Nordost'a z Trójkami ? Bo u mnie po efekcie wow okazał się nieporozumieniem.

Kilka chwil ale nie podejmę się opisać tego, ale byłem w posiadaniu Tego kabla i grał u mnie z Audeze lcd X oraz z MX4.

U mnie grał dobrze z taką lekka sterylnością ale rozdzielczość i dynamika była bardzo dobra, może przez to że miał tą manierę, wydawał się jakby rozjaśniał i lekko odchudzał dzwiek. Jak wszedł Wireworld, to wnosił więcej i dzwięk był bardziej klasowy i ciekawszy, więc nie czekałem i Nordost, poszedł w dobre ręce.🙂

6 godzin temu, BearPL napisał(a):

Szukałem tego kabla, bo potrzebowałbym 1,8 metra w dobrej cenie, ale nie jest nigdzie dostępny.

Jedna opcja, to zakup z jakiejś aukcji, ale są rzadko w obiegu, albo zakup z polskiej dystrybucji, ale nie od ręki, no chyba że już jest niedostępny, trzeba by zapytać.🙂

6 godzin temu, BearPL napisał(a):

Masz może porównanie z Argentum Extreme? Chętnie bym gdzieś pożyczył Argentum Extreme do testów, ale w producent nie ma takiej opcji w ofercie, więc szukam kogoś kto by miał ten kabelek 2x3,5mm i końcówkę XLR. 

Nie miałem tego kabla u siebie, nie pomogę.🙂

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności