Skocz do zawartości

DAC/AMP do dt 770pro 250ohm


Matrix10001

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,

W moim PC-cie, mam płytę główną Z690 Aorus Ultra rev 1.1, w niej jest dźwiękówka ALC 4080 oraz Creative Sound Blaster Rx5(sterowniki od DanielK),

Z integry nie korzystam bo dźwiek, zarówno na głośnikach i słuchawkach okazał się niezbyt zadowalający. Głośniki TRUST GXT 629 TYTAN 2.1 podłączyłem do Rx5,  kilka dni odebrałem kupione słuchawki DT 770 PRO 250 Ohm.

Sytuacja wygląda tak: 

Trochę pobawiłem się ustawieniami tego Rx5 i udało mi się uzyskać w miare przyzwoity dźwiek(chodź nie perfekcyjny) na tych głośnikach.

Problemem jest dźwiek na DT 770. 

Ustawiałem, kombinowałem, siedziałem dość długo zeby poustawiać, testowałem itd. i mimo to dźwiek na słuchawkach nie jest zbyt czysty taki jakby od czasu do czasu lekko zniekształcony, brakuje detali/szczegółowości bez wyrazu jakby to powiedzieć suchy, jest dość plaski, basy są powiedzmy ok ale szału nie ma. 

Chciałbym dodać ze mialem okazje testować na tym Rx5,  kilka innych modeli m.in Logitech G432, Superlux HD681 i audiotechnica M50x i na każdych słuchawkach dzwiek był niezadowalajacy

Potrzebuje Państwa pomocy.

Czy do tego Rx5, kupic jakis wzmacniacz, a może nową kartę dźwiękową lub do tej nowej karty dźwiękowej jakis wzmacniacz. Sluchawki beda tylko i wyłącznie używane w PC-cie nigdzie indziej gdyż do smartfona mam inne, gdzie dzwiek jest super, taki jak oczekiwałem.

Mogę wydać maks 1.5 tys na lepsza karte + wzmacniacz, bądź na sam wzmacniacz, w razie czego mógłbym zwiększyć budżet

Pozdrawiam, Mateusz Czechura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos dongla - można naprawdę tanio kupić jakiś na DAC-u CX31993 i wypróbować - ja mam i jestem zadowolony, a to przecież tylko 3 dychy :)

https://pl.aliexpress.com/item/1005002254413517.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Matrix10001model słuchawek kfórego używasz jest mało efektywny. W dodatku jeśli używasz korektora to potrzeby mocowe jeszcze rosną. Zniekształcenia które słyszysz to przestery, wyraźny sygnał, że sprzęt nie wyrabia. Nie wiem jak z jakością grania Twoich źródeł ale tym słuchawkom przyda się mocniejsze źródło.

 

Skoro niedawno te słuchawki kupiłeś to zastanowiłbym się jeszcze nad opcją zwrotu i kupienia czegoś o mniejszych wymaganiach mocowych a w tym samym budżecie to może nawet coś lepszego ? jak np. wyższy model DT700x? słuchawki są kluczowyk elementem odpowiadającym za jakość dźwięku. 

 

Opcji do 1500zł jest sporo. Musisz popatrzeć jaka funkcjonalność Cię interesuje. Ja sam posiadam i chwalę Topping DX3 pro+ wiernie otwarza dźwięk, dobrze wypadając w pomiarach, ma spory zapas mocy, nie zajmuje dużo miejsca, wygląda schludnie i ma dużą funkcjonalność. Mimo to alternatyw jest sporo i w dzisiajszych czasach ciężko jest kupić coś co zepsuje dźwięk. Patrz tylko czy masz odpowiednią ilość mocy. 

https://www.headphonesty.com/headphone-power-calculator/?q=eyJpbXBlZGFuY2UiOjI1MSwibG91ZG5lc3MiOiIxMTUiLCJzZW5zaXRpdml0eSI6OTgsInNlbnNpdGl2aXR5TWVhc3VyZW1lbnQiOiJ2b2x0In0=

 

(w tym wypadku napięcie nas najbardziej interesuje conajmniej te 7V RMS dobrze by źródło miało)

 

z kart to popularna u nas była AIM SM808, teraz jednak już tylko jako używkę można ją dostać.

https://kropka.audio/test/wzmacniacze/recenzja-aim-sc808/2/

 

13 godzin temu, Bednaar napisał(a):

A propos dongla - można naprawdę tanio kupić jakiś na DAC-u CX31993 i wypróbować - ja mam i jestem zadowolony, a to przecież tylko 3 dychy :)

https://pl.aliexpress.com/item/1005002254413517.html

 

Mam fajny sprzęt. :) Ale do DT to jakiś wzmacniacz musiałby dojść. No chyba, że przerzuciłby się na DT700x.

 

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MrBrainwash napisał(a):

Mam fajny sprzęt. :) Ale do DT to jakiś wzmacniacz musiałby dojść. No chyba, że przerzuciłby się na DT700x.

No właśnie, jak podłączam bezpośrednio do niego moje K271, to jednak brakuje mocy. Ale do tego jest sAp-II :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MrBrainwash napisał(a):

@Matrix10001model słuchawek kfórego używasz jest mało efektywny. W dodatku jeśli używasz korektora to potrzeby mocowe jeszcze rosną. Zniekształcenia które słyszysz to przestery, wyraźny sygnał, że sprzęt nie wyrabia. Nie wiem jak z jakością grania Twoich źródeł ale tym słuchawkom przyda się mocniejsze źródło.

 

Skoro kupiłeś niedawno te słuchawki kupiłeś to zastanowiłbym się jeszcze nad opcją zwrotu i kupienia czegoś o mniejszych wymaganiach mocowych a w tym samym budżecie to może nawet coś lepszego ? jak np. wyższy model DT700x? słuchawki są kluczowyk elementem odpowiadającym za jakość dźwięku. 

 

Opcji do 1500zł jest sporo. Musisz popatrzeć jaka funkcjonalność Cię interesuje. Ja sam posiadam i chwalę Topping DX3 pro+ wiernie otwarza dźwięk, dobrze wypadając w pomiarach, ma spory zapas mocy, nie zajmuje dużo miejsca, wygląda schludnie i ma dużą funkcjonalność. Mimo to alternatyw jest sporo i w dzisiajszych czasach ciężko jest kupić coś co zepsuje dźwięk. Patrz tylko czy masz odpowiednią ilość mocy. 

https://www.headphonesty.com/headphone-power-calculator/?q=eyJpbXBlZGFuY2UiOjI1MSwibG91ZG5lc3MiOiIxMTUiLCJzZW5zaXRpdml0eSI6OTgsInNlbnNpdGl2aXR5TWVhc3VyZW1lbnQiOiJ2b2x0In0=

 

(w tym wypadku napięcie nas najbardziej interesuje conajmniej te 7V RMS dobrze by źródło miało)

 

z kart to popularna u nas była AIM SM808, teraz jednak już tylko jako używkę można ją dostać.

https://kropka.audio/test/wzmacniacze/recenzja-aim-sc808/2/

 

 

Mam fajny sprzęt. :) Ale do DT to jakiś wzmacniacz musiałby dojść. No chyba, że przerzuciłby się na DT700x.

 

Czy dźwięk na DT700x jest dużo lepszy niż na dt770 pro ? Czy będe potrzebował jakś DAC/AMP żeby też dźwiek był jeszcze lepszy, bo z tego co widzę to one mają ok 50 Om impedancji

 

 

Czy dźwięk na DT700x jest dużo lepszy niż na dt770 pro ? Czy będe potrzebował jakś DAC/AMP żeby też dźwiek był jeszcze lepszy, bo z tego co widzę to one mają ok 50 Om impedancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk DT 700 Pro X będzie inny niż DT 770 Pro - są inaczej strojone i nie mają typowej dla wielu słuchawek tego producenta "górki" w wyższych częstotliwościach. Są stosunkowo łatwe do wysterowania - ponoć wystarczy dokupić im jakiegoś sensownego dongla USB :)

 

Jeśli wziąć pod uwagę, że (z tego co piszesz) podczas testów różnych słuchawek Twoja karta z żadnym sprzętem nie zagrała tak, jak tego oczekujesz, może warto zacząć od przetestowania jakiegoś innego urządzenia… i jeśli obawiasz się, że DT 770 Pro nie zagrają ostatecznie tak, jak byś sobie tego życzył, na Twoim miejscu rozważyłbym zwrot.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Matrix10001 napisał(a):

 

Czy dźwięk na DT700x jest dużo lepszy niż na dt770 pro ? Czy będe potrzebował jakś DAC/AMP żeby też dźwiek był jeszcze lepszy, bo z tego co widzę to one mają ok 50 Om impedancji

 

O niektórych słuchawkach można powiedzieć, że są lepsze od innych przynajmniej w jakimś aspekcie. Jednak w bardzo dużej mierze to kwestia subiektywna, więc nie mogę powiedzieć, że dźwięk jest dużo lepszy. W DT770 dźwięk już jest bardzo dobry (o ile ktoś szuka takiej sygnatury). Zakładam jednak, że jakieś usprawnienia były i możesz się rozeznać w opiniach, które się bardziej ludziom spodobały i może Twoje gusta będą zbliżone do większości. Po za tym w grę wchodzą inne ficzery jak odpinany kabel, łatwość w napędzeniu, miękczejsze pady, inny wygląd. 

 

One są takimi jakby oszlifowanymi DT770

bGeQLjv_d.webp

 

FCqqhrPVUAMfdik.jpeg

 

Jeśli chodzi o źródło do nich to nie wiem jak funkcjonuje to co masz i dlaczego Cię dźwięk zawiódł. Jak się ma łatwiejsze w napędzeniu słuchawki to często wystarczy dobrze grająca integra. Dam Ci swój przykład mam trochę tych źródeł na chacie ale X2HR mógłbym spokojnie słuchać z integry w nowym laptopie lenovo. Nie odczułbym jakiejś znaczącej różnicy. No ale jeśli mimo wszystko nas wbudowany dźwięk zawiedzie to ww. Dongle załatwiłby sprawę.  Tak dla rozrywki dla sprawdzenia podłączyłem Sundara do niego i się zdziwiłem jak to dobrze gra, nawet EQ przyjął wtedy. Jedyną wadą takiego rozwiązania było, że na nim i tych hifimanach zapasu mocy już nie miałem i być może cichszych lub bardziej zbasowanych utworach mógłby sie już wyłożyć. Ale grać, grał dobrze. 

 

Aaa jak jeszcze testujesz te bayery to może być też tak że coś tam podbiłeś w paśmie i nie ustawiłeś preampa. Możesz powyłączaj eq i upiększacze i sprawdź czy dalej masz przestery. A potem włączyć jeszcze raz tyle że z preampem odejmując wartość dB podbicia. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, k2cl napisał(a):

Dźwięk DT 700 Pro X będzie inny niż DT 770 Pro - są inaczej strojone i nie mają typowej dla wielu słuchawek tego producenta "górki" w wyższych częstotliwościach. Są stosunkowo łatwe do wysterowania - ponoć wystarczy dokupić im jakiegoś sensownego dongla USB :)

 

Jeśli wziąć pod uwagę, że (z tego co piszesz) podczas testów różnych słuchawek Twoja karta z żadnym sprzętem nie zagrała tak, jak tego oczekujesz, może warto zacząć od przetestowania jakiegoś innego urządzenia… i jeśli obawiasz się, że DT 770 Pro nie zagrają ostatecznie tak, jak byś sobie tego życzył, na Twoim miejscu rozważyłbym zwrot.

Tak, moja karta nie zagrała z tymi słuchawkami

Godzinę temu, k2cl napisał(a):

Dźwięk DT 700 Pro X będzie inny niż DT 770 Pro - są inaczej strojone i nie mają typowej dla wielu słuchawek tego producenta "górki" w wyższych częstotliwościach. Są stosunkowo łatwe do wysterowania - ponoć wystarczy dokupić im jakiegoś sensownego dongla USB :)

 

Jeśli wziąć pod uwagę, że (z tego co piszesz) podczas testów różnych słuchawek Twoja karta z żadnym sprzętem nie zagrała tak, jak tego oczekujesz, może warto zacząć od przetestowania jakiegoś innego urządzenia… i jeśli obawiasz się, że DT 770 Pro nie zagrają ostatecznie tak, jak byś sobie tego życzył, na Twoim miejscu rozważyłbym zwrot.

Myślałem o kupnie karty dźwiękowej np. coś o Creative np. AE-5, AE-7(z tym że nie bardzo się opłaca wg mnie, wysoka cena, gdzieś w necie chyba na Xkomie, czytałem jakiś Pan, napisał że AE-7 z dt 770 250ohm gra super, fajny dźwięk, a w grach dosłownie wszystko słychać, nawet coś czego wcześniej nie usłyszał :)

Godzinę temu, MrBrainwash napisał(a):

 

O niektórych słuchawkach można powiedzieć, że są lepsze od innych przynajmniej w jakimś aspekcie. Jednak w bardzo dużej mierze to kwestia subiektywna, więc nie mogę powiedzieć, że dźwięk jest dużo lepszy. W DT770 dźwięk już jest bardzo dobry (o ile ktoś szuka takiej sygnatury). Zakładam jednak, że jakieś usprawnienia były i możesz się rozeznać w opiniach, które się bardziej ludziom spodobały i może Twoje gusta będą zbliżone do większości. Po za tym w grę wchodzą inne ficzery jak odpinany kabel, łatwość w napędzeniu, miękczejsze pady, inny wygląd. 

 

One są takimi jakby oszlifowanymi DT770

bGeQLjv_d.webp

 

FCqqhrPVUAMfdik.jpeg

 

Jeśli chodzi o źródło do nich to nie wiem jak funkcjonuje to co masz i dlaczego Cię dźwięk zawiódł. Jak się ma łatwiejsze w napędzeniu słuchawki to często wystarczy dobrze grająca integra. Dam Ci swój przykład mam trochę tych źródeł na chacie ale X2HR mógłbym spokojnie słuchać z integry w nowym laptopie lenovo. Nie odczułbym jakiejś znaczącej różnicy. No ale jeśli mimo wszystko nas wbudowany dźwięk zawiedzie to ww. Dongle załatwiłby sprawę.  Tak dla rozrywki dla sprawdzenia podłączyłem Sundara do niego i się zdziwiłem jak to dobrze gra, nawet EQ przyjął wtedy. Jedyną wadą takiego rozwiązania było, że na nim i tych hifimanach zapasu mocy już nie miałem i być może cichszych lub bardziej zbasowanych utworach mógłby sie już wyłożyć. Ale grać, grał dobrze. 

 

Aaa jak jeszcze testujesz te bayery to może być też tak że coś tam podbiłeś w paśmie i nie ustawiłeś preampa. Możesz powyłączaj eq i upiększacze i sprawdź czy dalej masz przestery. A potem włączyć jeszcze raz tyle że z preampem odejmując wartość dB podbicia. 

To bardzo możliwe, że coś podbiłem, popostawiałem, jeszcze raz na spokojnie przejże od początku i bede sie brał za testy

Z głośnikami G GXT 629 2.1, dźwięk/ muzyka w grach oraz nawet zwykłą muzyka różnych gatunkó nie jest perfekcyjna ale jest super :) a tec cholerne słuchawki, nei mówie ze to dziadoski sprzęt tylko macie racje moze faktycznie kupić inna kartę dźwiekową i potestować w razie czego mozan zwrócić i karte i słuchawki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upierasz się przy wewnętrznych kartach dźwiękowych. Jeśli mogę coś zasugerować, rozważ jakieś urządzenie zewnętrzne.

I jeszcze jedno - nie wierz we wszystko, co przeczytasz (również na tym forum :) ). Świat audio obejmuje wiele kwestii subiektywnych. Ludzie mają różne preferencje, różne potrzeby i (wreszcie) różnią się między sobą słuchem. Coś, co zagrało super komuś innemu, Tobie wcale nie musi przypaść do gustu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, k2cl napisał(a):

Upierasz się przy wewnętrznych kartach dźwiękowych. Jeśli mogę coś zasugerować, rozważ jakieś urządzenie zewnętrzne.

I jeszcze jedno - nie wierz we wszystko, co przeczytasz (również na tym forum :) ). Świat audio obejmuje wiele kwestii subiektywnych. Ludzie mają różne preferencje, różne potrzeby i (wreszcie) różnią się między sobą słuchem. Coś, co zagrało super komuś innemu, Tobie wcale nie musi przypaść do gustu.

Aj nie pomyślałem o karcie zewnętrznej bo do tej pory miałem tylko wewnętrzne:) i wyszło mi z głowy. Masz rację każdy ocenia wg. własnego gustu, lubi coś zupełnie innego. Zatem zrobię jakiś RESEARCH jeśli chodzi o kaarty  i coś kupie , potestuje a jak nei spasuje to oddam

Mam jeszcze pytanie do Państwa :), szczegóły w załączniku.

FireShot Capture 001 - Headphones Power Calculator - Headphonesty - www.headphonesty.com.png

42 minuty temu, Matrix10001 napisał(a):

Aj nie pomyślałem o karcie zewnętrznej bo do tej pory miałem tylko wewnętrzne:) i wyszło mi z głowy. Masz rację każdy ocenia wg. własnego gustu, lubi coś zupełnie innego. Zatem zrobię jakiś RESEARCH jeśli chodzi o kaarty  i coś kupie , potestuje a jak nei spasuje to oddam

Mam jeszcze pytanie do Państwa :), szczegóły w załączniku.

FireShot Capture 001 - Headphones Power Calculator - Headphonesty - www.headphonesty.com.png

Parametry DAC/AMP maja być co najmniej o takich wartościach dla dt 770 250 ohm ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Matrix10001 napisał(a):

 

FireShot Capture 001 - Headphones Power Calculator - Headphonesty - www.headphonesty.com.png

Parametry DAC/AMP maja być co najmniej o takich wartościach dla dt 770 250 ohm ?

 

Na DIY-audio-heaven blogu masz to całościowo omówione. W skrócie tak. takie parametry musi mieć sprzęt aby potrafił bezproblemowo wygenerować 115dB i ta wartość jest pomyślana aby muzyka się mieściła ze swomi pikami.

 

Jakbyśmy chcieli wygenerować maksymalną wartość 120dB to by było znacznie więcej potrzebne, ale nikt tak nie słucha.

 

115dB jest realistycznym scenariuszem, bo większość muzyki ma dynamikę <15dB i jeszcze np. 10dB na ewentualne EQ można odjąć i tym sposobem zostaje 90dB co już jest bardzo głośno, przeważnie słuchamy jeszcze 70dB? mamy spory zakres regulacji głośności.

 

Oczywiście im więcej mocy tym lepiej choć nie ma sensu płacić za moc jeśli słuchawki jej nie wymagają. Po za tym jak masz za duże wzmocnienie przy efektywnych słuchawkach to wtedy niezbyt komfortowo się steruje głośnością jeśli sprzęt ma pokrętło, szybko się robi za głośno. 

 

Jakbyś chciał to miałbym TR-amp na odsprzedaż on daje radę do beyerów bo ma większe napięcie. U mnie leży w szafie i się kurzy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MrBrainwash napisał(a):

115dB jest realistycznym scenariuszem, bo większość muzyki ma dynamikę <15dB i jeszcze np. 10dB na ewentualne EQ można odjąć i tym sposobem zostaje 90dB co już jest bardzo głośno, przeważnie słuchamy jeszcze 70dB?

To jest realizm dla bardzo głośnego słuchania. Ja rekomenduje zakładać maks 105dB a nie 115 nawet uwzględniając 10dB na EQ. Z uwagi na ochronę słuchu. Oczywiście zakładając ze już teraz nie mamy ubytków słuchu. Wtedy trzeba wziąć na to poprawkę.

 

w temacie - maksymalna obsługiwana moc przez dt770pro 250ohm to 100mW, powyżej przetworniki mogą już ulec zniszczeniu. Taki dx3pro+ przy 300ohm jest w stanie dać 250mW. Ma wiec nie tylko duży zapas do zniszczenia słuchu użytkownika ale tez do zniszczenia słuchawek 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioterD napisał(a):

To jest realizm dla bardzo głośnego słuchania. Ja rekomenduje zakładać maks 105dB a nie 115 nawet uwzględniając 10dB na EQ. Z uwagi na ochronę słuchu. Oczywiście zakładając ze już teraz nie mamy ubytków słuchu. Wtedy trzeba wziąć na to poprawkę.

 

O realizmie słuchania napisałem 70dB.

 

110-115dB to tylko po to aby spać spokojnie. To znaczy, że wzmacniacz sobie poradzi z nawet w najcichszej muzyce z dużym podbiciem na EQ i będzie jeszcze miał zapas mocy. Oczywiście można jeszcze do czegoś słabszego podłączyć i będzie grało, tylko może być tak, że będziesz musiał do końca rozkręcać. A jak sprzęt ma słabe pomiary poniżej 80dB zniekształceń i duże szumy to też może to się obić na jakości i przyjemności i korzystania (choć generalnie we współczesnych sprzęch nie powinno być o tym mowy).

Odesłałem też do artykułu gdzie są szczegółowo rozpisane scenariusze na przykładach:

 

https://diyaudioheaven.wordpress.com/tutorials/power-impedance-etc/

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2023 o 23:12, MrBrainwash napisał(a):

 

O realizmie słuchania napisałem 70dB.

 

110-115dB to tylko po to aby spać spokojnie. To znaczy, że wzmacniacz sobie poradzi z nawet w najcichszej muzyce z dużym podbiciem na EQ i będzie jeszcze miał zapas mocy. Oczywiście można jeszcze do czegoś słabszego podłączyć i będzie grało, tylko może być tak, że będziesz musiał do końca rozkręcać. A jak sprzęt ma słabe pomiary poniżej 80dB zniekształceń i duże szumy to też może to się obić na jakości i przyjemności i korzystania (choć generalnie we współczesnych sprzęch nie powinno być o tym mowy).

Odesłałem też do artykułu gdzie są szczegółowo rozpisane scenariusze na przykładach:

 

https://diyaudioheaven.wordpress.com/tutorials/power-impedance-etc/

 

 

Bardzo dobre info

Kupiłem: Creative Sound blasterX G6, Fiio K7 i Zen DAC V2, Fiio i Zen-a , otrzymam jutro a Creative dopiero czwartek lub piątek, będę brał się za testy i sam w realu ocenię co będzie dla mnie najlepsze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Creative Sound blasterX G6 jest super, dźwięk na dt 770 250 ohm i głośnikach jest super. Również przetestowałem FIIO K7 i ZEN DAC v2 do tego Equalizer i bardziej odpowiada mi dźwięk z FIIO K7 niż ZEN DAC, gdyż z ZEN DAC jest taki bardziej ocieplony i jest to super jednak nie przypadło mi to.

 

Odesłałem ZEN DAC a zostawiłem FIIO K7.

Mam jeszcze pytanie, czy do tego SoundBlastera G6 można podłączyć FIIO K7 jako dodatkowy wzmacniacz ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Matrix10001 napisał(a):

 

Mam jeszcze pytanie, czy do tego SoundBlastera G6 można podłączyć FIIO K7 jako dodatkowy wzmacniacz ?

 

 

 

Tak, podłączasz wyjście G6 do wejścia K7. Tylko po co? ;) (pomijając sytuację gdy zmienisz na jeszcze trudniejsze w napędzeniu słuchawki).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności