Skocz do zawartości

iBasso DX200


siara1975

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko porównywanie grajków do sprzętu, który kosztuje ich wielokrotność... I to nie małą wielokrotność jest nieco nie na miejscu. To tak, jakbym pisząc recenzje budżetowych słuchawek dajmy na to w cenie do 400 zł, porównywał je do customów typu LEA czy H8.2 i dziwił się, że coś nie gra...

Tylko @Wulkan porównał jakby w drugą stronę, że coś nie gra w tym droższym. ;)

 

@Paratykus - poprawiłem cytat, bo mi się źle wyciął, a to nie było do Superaty.

Edytowane przez Bernie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tylko porównywanie grajków do sprzętu, który kosztuje ich wielokrotność... I to nie małą wielokrotność jest nieco nie na miejscu. To tak, jakbym pisząc recenzje budżetowych słuchawek dajmy na to w cenie do 400 zł, porównywał je do customów typu LEA czy H8.2 i dziwił się, że coś nie gra...

 

Tylko @Wulkan porównał jakby w drugą stronę, że coś nie gra w tym droższym. ;)

 

 

Dokładnie to zrobił Wulkan.

Chyba niezbyt wielu osobom posiadającym tak drogiego grajka przeszłyby takie słowa przez usta, prawda ?

 

Tak więc uszanowanie Panie Wulkan :D

Edytowane przez paratykus
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem zmodowany firmware i słucham. Play Store działa normalnie, gapless nie działa normalnie.

 

Instrukcja prosta, wystarczą podstawy chińskiego.

 

Jakieś różnice w brzmieniu?

Nie traci się przez to gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wgrałem zmodowany firmware i słucham. Play Store działa normalnie, gapless nie działa normalnie.

 

Instrukcja prosta, wystarczą podstawy chińskiego.

 

Jakieś różnice w brzmieniu?

Nie traci się przez to gwarancji?

 

 

Nie tracisz gwarancji, samo iBasso rekomenduje aplikację Factory Tool do wgrywania firmware za pomocą komputera. Tu robisz to dokładnie tak samo. Wgrałem go wczoraj na chwilę, pobawiłem sie parę godzin i wróciłem do stokowego softu. Na początku wydawało mi się, że jest lepiej, ale im dłużej słuchałem tym mniej byłem pewien, a po powrocie na firmware od iBasso nie zauważyłem żadnej degradacji dźwięku. Napisałem jednak do faceta bo wspomniał w wątku na HF, że robi też inne, głębsze modyfikacje softów i samych odtwarzaczy iBasso. Zapytałem go o ofertę i oto co odpisał. Może kogoś to zainteresuje:

 

"Thank you for your interests with my DX200 projects. Here's information about advanced mods.

1. kernel image optimization. Get much better performance and sound quality improvement with kernel level optimizations

2. Root support for shell script at kernel level. They included su binary but that doesn't seem to work with Superuser or SuperSu from what I tested so far

3. Completed build.prop optimizations for better system and audio performance

4. Sound driver configuration for highest fidelity that will blow your mind

5. System optimizations with shell scripts tuning every aspect of OS (CPU/Kernel/Memory/Storage) for best uncompromised sound quality

6. All apks in ROM are optimized for better performance and more compact

7. MangoPlayer app graphics are mixed with Sony Walkman UI.

I can assure you improvements with this ROM is night and day difference. From over 2 years of research since DX90, I've been improving Android ROM optimizations that can turn any mobile phone into powerful audiophile music player. This is real deal from true highend audiophiles unlike Viper4Android which is audio effect addon for the mass.

Here's some info of my work. I also work on other DAPs too.

$99.95 is for fully modded firmware file for you to flash. In Thailand, I can make an appointment or ask them to send me a device so I can flash it myself without the risk of getting leaked. So sending you my file is a hugh risk of this file being leaked by people sharing my work with his friends so this price is cheap comparing to those risks.

$299.95 is for amp module mod. It'll have firmware upgraded with my tweaks and have opamps and capacitors inside upgraded. Output power slams with great dynamics.

$499.95 is for DX200 including main body mod. It'll have firmware and amp module modded and also have parts inside DAC and power supply upgraded for better sound quality.

$699.95 is for DX200 ultimate mod having all previous tweaks including clock modules upgraded.

My revised design has reference design and sound signature from highend sources like Emm Labs/Esoteric and few others. Modding hardware doesn't include shipping cost to send the product back. I'll provide updated files when new firmware comes out for free.

Regards,

Keetakawee"

Poźniej jeszcze pytałem o go gapless i o baterię po modach, napisał, że czas pracy na baterii bez zmian i że może dodać gapless. Jego brak był właściwie jedynym powodem powrotu do stoka, bo sklep Play działa świetnie. Może miałoby to sens, jeśli znalazło by się kilku chętnych, bo sam na pewno nie zapłacę 100$, szczególnie, że opinii w sieci brak. Zresztą każdy z nas może sobie sprawdzić udostępniony przez niego Purist ROM. Kilkanaście minut zabawy.

I jeszcze sprawa folii/szkła na ekran. Właściciele na pewno zauważyli, że folia zbiera każdy paluch i że jest raczej z tych tańszych. Wczoraj rano zamówiłem szkło na wymiar z 3MK i dziś odebrałem je z paczkomatu. Szybka i łatwa instalacja i jest dużo lepiej. Na szybko chyba też lepsza responsywność ekranu. Na pewno mniej się palcuje i jest lepszy "poślizg". Gorąco polecam - all999 :lol:

https://folie-ochronne.3mk.pl/pl/p/Na-wymiar-do-6%2C9-3mk-FlexibleGlass/35779

Wymiary 61x113 i zaokrąglenie rogów 1mm. Jeśli nie używacie skórzanego etui możecie dołożyć 1mm szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się koncepcja sprzedawania za 4k nieskończonego produktu, w którym ktoś tam może sobie pisać firmware i poprawiać dźwięk, który powinien być ustawiony, ogarnięty i przygotowany przez inżynierów dźwięku iBasso. I potem niekończące się dyskusje, czy lepiej jest na 1.9.12 czy na 1.10.8. Kaman. Albo ktoś potrafi zrobić grajka i wziąć odpowiedzialność za to jak on gra albo robi jakiś construction kit do zabawy - ale jak nie skończył tematu, to niech nie każe sobie za niego płacić tyle ile biorą inni za skończone produkty.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się koncepcja sprzedawania za 4k nieskończonego produktu, w którym ktoś tam może sobie pisać firmware i poprawiać dźwięk, który powinien być ustawiony, ogarnięty i przygotowany przez inżynierów dźwięku iBasso. I potem niekończące się dyskusje, czy lepiej jest na 1.9.12 czy na 1.10.8. Kaman. Albo ktoś potrafi zrobić grajka i wziąć odpowiedzialność za to jak on gra albo robi jakiś construction kit do zabawy - ale jak nie skończył tematu, to niech nie każe sobie za niego płacić tyle ile biorą inni za skończone produkty.

 

Nikt jeszcze nie powiedział, że ten soft brzmi lepiej niż stokowy. Nie podoba Ci się, że iBasso pozwala na takie praktyki? Mi wręcz przeciwnie, bardzo to pasuje :)

Jak mi zasponsorujesz ten soft za 100 baksów to chętnie potestuję i zdam sprawozdanie :D

 

A przy okazji, to jakie to skończone produkty masz na myśli? Tak z ciekawości.

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się koncepcja sprzedawania za 4k nieskończonego produktu, w którym ktoś tam może sobie pisać firmware i poprawiać dźwięk, który powinien być ustawiony, ogarnięty i przygotowany przez inżynierów dźwięku iBasso. I potem niekończące się dyskusje, czy lepiej jest na 1.9.12 czy na 1.10.8. Kaman. Albo ktoś potrafi zrobić grajka i wziąć odpowiedzialność za to jak on gra albo robi jakiś construction kit do zabawy - ale jak nie skończył tematu, to niech nie każe sobie za niego płacić tyle ile biorą inni za skończone produkty.

jakbym czytal swoje przemyslenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu DX200 jest bliskim krewnym smartfonów bo chodzi na mniej ograniczonym Androidzie. Stąd możliwości powstawania ROMów "pichconych" przez zaawansowanych użytowników.

Ale oczywiście główny ROM stokowy powinien być dopracowany. Oczywiście upgrady robi każda firma, Astell też. Chyba jednak tylko iBasso pozwala sobie na zmiany w charakterze dźwięku. Może to ich "znak firmowy" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się koncepcja sprzedawania za 4k nieskończonego produktu, w którym ktoś tam może sobie pisać firmware i poprawiać dźwięk, który powinien być ustawiony, ogarnięty i przygotowany przez inżynierów dźwięku iBasso. I potem niekończące się dyskusje, czy lepiej jest na 1.9.12 czy na 1.10.8. Kaman. Albo ktoś potrafi zrobić grajka i wziąć odpowiedzialność za to jak on gra albo robi jakiś construction kit do zabawy - ale jak nie skończył tematu, to niech nie każe sobie za niego płacić tyle ile biorą inni za skończone produkty.

Obawiam się, że to domena naszych czasów.

Wszyscy jesteśmy beta-testerami.

Bo ma być szybko, bo ma być nowe, nowsze, bo ma być naj.

A nad tym wszystkim ktoś, kto kreuje potrzebę kupienia, o której na razie nie wiesz, że ją masz...

 

Wysoka konkurencja, globalizacja, cięcie kosztów z jednej strony, z drugiej konsument, który szybko się nudzi i chce więcej. Stąd taki dap zaczyna obrastać w usprawnienia stworzone przez specjalistów z marketingu, które będą uzasadnieniem wyższej ceny. A że to wszystko ze sobą później nie pinguje? Będzie kolejna nowość, która to "usprawni" , pod warunkiem, że ją zakupisz. A zakupisz, bo przecież nie wszystko pinguje, a poza tym właśnie pojawiła się kolejna, nowa właściwość...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo podoba mi się koncepcja sprzedawania za 4k nieskończonego produktu, w którym ktoś tam może sobie pisać firmware i poprawiać dźwięk, który powinien być ustawiony, ogarnięty i przygotowany przez inżynierów dźwięku iBasso. I potem niekończące się dyskusje, czy lepiej jest na 1.9.12 czy na 1.10.8. Kaman. Albo ktoś potrafi zrobić grajka i wziąć odpowiedzialność za to jak on gra albo robi jakiś construction kit do zabawy - ale jak nie skończył tematu, to niech nie każe sobie za niego płacić tyle ile biorą inni za skończone produkty.

 

Nikt jeszcze nie powiedział, że ten soft brzmi lepiej niż stokowy. Nie podoba Ci się, że iBasso pozwala na takie praktyki? Mi wręcz przeciwnie, bardzo to pasuje :)

Jak mi zasponsorujesz ten soft za 100 baksów to chętnie potestuję i zdam sprawozdanie :D

 

A przy okazji, to jakie to skończone produkty masz na myśli? Tak z ciekawości.

 

 

Np. Pono, w którym od ostatniego 1,5 roku nie było update'u firmware. W Pioneerze pamiętam chyba jeden przez rok. Grał po nim identycznie, a z DXami pierwsze pytanie, po tym jak powiesz, że go słyszałeś brzmi "na jakim firmware? na 1.x.cośtam ma czystszą górę i niżej schodzi".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo podoba mi się koncepcja sprzedawania za 4k nieskończonego produktu, w którym ktoś tam może sobie pisać firmware i poprawiać dźwięk, który powinien być ustawiony, ogarnięty i przygotowany przez inżynierów dźwięku iBasso. I potem niekończące się dyskusje, czy lepiej jest na 1.9.12 czy na 1.10.8. Kaman. Albo ktoś potrafi zrobić grajka i wziąć odpowiedzialność za to jak on gra albo robi jakiś construction kit do zabawy - ale jak nie skończył tematu, to niech nie każe sobie za niego płacić tyle ile biorą inni za skończone produkty.

 

Nikt jeszcze nie powiedział, że ten soft brzmi lepiej niż stokowy. Nie podoba Ci się, że iBasso pozwala na takie praktyki? Mi wręcz przeciwnie, bardzo to pasuje :)

Jak mi zasponsorujesz ten soft za 100 baksów to chętnie potestuję i zdam sprawozdanie :D

 

A przy okazji, to jakie to skończone produkty masz na myśli? Tak z ciekawości.

 

 

Np. Pono, w którym od ostatniego 1,5 roku nie było update'u firmware. W Pioneerze pamiętam chyba jeden przez rok. Grał po nim identycznie, a z DXami pierwsze pytanie, po tym jak powiesz, że go słyszałeś brzmi "na jakim firmware? na 1.x.cośtam ma czystszą górę i niżej schodzi".

 

 

Masz rację tak było z poprzednimi ich dapami. Ja mam nadzieję, że jeśli chodzi o brzmienie, nic nie będą zmieniać w DX200, bo jak dla mnie tu nie ma co zmieniać. Parę rzeczy obsługowo, ale teraz wszystko działa tak, że odpalasz dapa, wrzucasz kartę i słuchasz. Nie ma problemu. Chodziło mi o to, że fajnie, że pozwalają zapaleńcom tworzyć własne wersje firmware i ja je chętnie sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

I co Pono jest doskonały nie ma wad, które można poprawić?

Odbierać jako minus możliwość poprawek to dla mnie coś nie tak. To tak jakbyś miał telewizor gdzie możesz sobie zrobić głośniej ciszej i nic więcej - radość?

Nie chcesz nie instalujesz. Każda poprawka jest opisana. Potrzebujesz proszę bardzo to poprawka dla ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam nadzieję, że jeśli chodzi o brzmienie, nic nie będą zmieniać w DX200, bo jak dla mnie tu nie ma co zmieniać.

Czy naprawdę nie drażnią Cię wysokie tony i przełom średnica-góra w DX200?
Nie, a słucham głównie na raczej jasnych iemach. Jestem wrażliwy na ostrości i agresywną wyższą średnicę. Tu niczego takiego nie doświadczam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co Pono jest doskonały nie ma wad, które można poprawić?

Odbierać jako minus możliwość poprawek to dla mnie coś nie tak. To tak jakbyś miał telewizor gdzie możesz sobie zrobić głośniej ciszej i nic więcej - radość?

Nie chcesz nie instalujesz. Każda poprawka jest opisana. Potrzebujesz proszę bardzo to poprawka dla ciebie.

 

Pono nie jest doskonały, ale nie pod kątem UI albo dźwięku, tylko pod kątem funkcjonalności (np. streamingu). Dla mnie jeśli ktoś zrobił sprzęt porządnie, to nie są wymagane poprawki firmware'u wydawane z częstotliwością serii z karabinu maszynowego i to jeszcze zmieniające dźwięk. To jasny sygnał, że jesteśmy betatestreami i że ktoś wcześniej nie odrobił lekcji. Wiadomo, że coś można przeoczyć, ale wtedy taki service pack wychodzi raz na jakiś czas i zawiera drobnostki - poprawę literówki itd. a nie zmianę brzmienia, obsługę Tidala i fukcjonalność DACa.

 

Rozumiem jednak, że dla wielu osób takie podejście ma swoje zalety - tak jak niektórzy zmieniają kable, IC, itd, to tutaj można sobie wgrać inny firmware i przez 3 tygodnie cieszyć się, jak on super gra. Ja natomiast nie przepadam nawet za filtrami w DACach. Albo konstruktor wiedział, co chce osiągnąć i grać i nie daje mi miliarda ustawień, albo nie wie i wtedy sam sobie tworzę ten dźwięk. Ja wolę pierwsze podejście.

 

Telewizor mógłby jeszcze zmieniać kanały. Innych funkcji nie używam. Jak gra dobrze, to po co zmieniać?

Edytowane przez hechlok
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja mam nadzieję, że jeśli chodzi o brzmienie, nic nie będą zmieniać w DX200, bo jak dla mnie tu nie ma co zmieniać.

Czy naprawdę nie drażnią Cię wysokie tony i przełom średnica-góra w DX200?
Nie, a słucham głównie na raczej jasnych iemach. Jestem wrażliwy na ostrości i agresywną wyższą średnicę. Tu niczego takiego nie doświadczam.

 

Możliwe, że Layle II się nie zgrały z DX200.

Ale dziwi mnie to, bo to generalnie mięsiście brzmiące słuchawki na średnicy z bardzo różnorodną, ale gładką górą pasma, kolorową barwą i kapitalnie różnicowanym basem - znacznie inne, niż Layle I.

A w połączeniu z DX200 generalnie wyszedł trochę jazgotnik :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam nadzieję, że jeśli chodzi o brzmienie, nic nie będą zmieniać w DX200, bo jak dla mnie tu nie ma co zmieniać.

Czy naprawdę nie drażnią Cię wysokie tony i przełom średnica-góra w DX200?

 

Coś w tym jest mój dx ma jakieś 50 kilka godzin przebiegu na poczatku tego nie słyszałem ale teraz na niektórych nagraniach góra wydaje mi się trochę zbyt ostra na th900 które jednak na moje ucho nie mają jej zbyt dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pono nie jest doskonały, ale nie pod kątem UI albo dźwięku, tylko pod kątem funkcjonalności (np. streamingu). Dla mnie jeśli ktoś zrobił sprzęt porządnie, to nie są wymagane poprawki firmware'u wydawane z częstotliwością serii z karabinu maszynowego i to jeszcze zmieniające dźwięk. To jasny sygnał, że jesteśmy betatestreami i że ktoś wcześniej nie odrobił lekcji. Wiadomo, że coś można przeoczyć, ale wtedy taki service pack wychodzi raz na jakiś czas i zawiera drobnostki - poprawę literówki itd. a nie zmianę brzmienia, obsługę Tidala i fukcjonalność DACa.

 

Rozumiem jednak, że dla wielu osób takie podejście ma swoje zalety - tak jak niektórzy zmieniają kable, IC, itd, to tutaj można sobie wgrać inny firmware i przez 3 tygodnie cieszyć się, jak on super gra. Ja natomiast nie przepadam nawet za filtrami w DACach. Albo konstruktor wiedział, co chce osiągnąć i grać i nie daje mi miliarda ustawień, albo nie wie i wtedy sam sobie tworzę ten dźwięk. Ja wolę pierwsze podejście.

 

Telewizor mógłby jeszcze zmieniać kanały. Innych funkcji nie używam. Jak gra dobrze, to po co zmieniać?

 

 

No ale chyba możemy uczciwie przyznać, że soft w DX200 ma trochę więcej do ogarnięcia niż w Pono, co? Na szczęście iBasso reaguje szybko, kontakt jest bardzo dobry i wszelkie zgłaszane błędy są sprawdzane, a na sugestie są otwarci.

 

Mój TV nie musi zmieniać kanałów, wystarczy, że odpalę na nim Netflix ;)

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja popieram to co mówi hechlok. Niedługo dojdzie do takiej sytuacji, że dostaniesz urządzenie do ręki, ale go nie włączysz, bo producent dopiero soft pisze :). Szczytem bezczelności będzie ten nowy streamer od Chorda, a raczej jego cena jeśli nie będzie on w jakiś sposób poprawiał grania. Chord stwierdził, że softem zajmą się producenci telefonów co jest całkiem mądre, bo jak nie potrafią to po co się za to zabierać, ale cenę dowalili na poziomie Ariesa Mini. Ciekawe..

 

Filtry w DACu są ok, bo to najczęściej nic producenta nie kosztuje, a filtry są w kostce DAC więc warto wykorzystać. Natomiast popieram potępianie rozwiązań ala audio-warzywniak jak to kiedyś majkel określił. Namnożyło się sporo producentów, którzy serwują nam urządzenia ala smak miesiąca. Teraz na modzie są DACe R2R i oczywiście Kingwa z Audio-GD już ma w ofercie. ES9018 już passe jest :). Tak samo nie rozumiem po co np. we wzmaku słuchawkowym robić wyjście na tranzystorach i lampach. Większość się niby cieszy, że mogą się cieszyć z dwóch rozwiązań w jednej budzie, a ja myślę, ze pomijając tranzystory producent mógł kupić lepsze trafa, a tranzystora popełnić w innym modelu wzmaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym DAPie są upgrady softu. Pytanie co chcemy mieć - czy tak jak w większości poprawki i dodawanie funkcji (Tidal, Gapless, odtwarzanie DSD itp.) czy zmiana charakteru grania (musi być słyszalna dla wszystkich). Niedobrze jak FW z brzmieniem , które nam odpowiada ma jakieś inne (poza SQ) niedoróby. A to , które obsługowo nam odpowiada, nie gra tak jak chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam nadzieję, że jeśli chodzi o brzmienie, nic nie będą zmieniać w DX200, bo jak dla mnie tu nie ma co zmieniać.

Czy naprawdę nie drażnią Cię wysokie tony i przełom średnica-góra w DX200?

 

nie może być inaczej bo by pisali że jest misiowaty nie mylić z misiewiczem ;) a to nie przystoi hiendowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że większość specy od softu DX200... pisze tak se a muzo, bo z tym softem nie miała wcale do czynienia

 

DX200 ma dopracowane SQ i pozwala bezproblemowo grać muzykę, daleko mu do softu na poziomie bety - taki X7 doczekał się gapeless, tidal offline na karcie, andka 5 i poprawy SQ po roku... a porządnych AMP modułów po kilku miesiącach od premiery, takie A&K na Tidala i to tylko online czekały... hmmm... szkoda gadać ile

 

w DX200 można poprawić to i owo w UI, ale żadnej tragedii nie ma

 

brak Playstore to raczej wybór iBasso, bo za to się płaci, a player jest konkurencyjny cenowo, za to nie ma żadnego problemu z wgrywaniem apk... robota na kilka minut, korona komuś z głowy spadnie jak sam ściągnie i zainstaluje Tidala w minutę czy dwie?

 

możliwość grzebania w sofcie bez utraty gwarancji - kolejny plus dla iBasso

 

czy nowe softy zmienią coś w dźwięku? był jeden update i nic nie zmienił... a czytam tu już o "sezonowaniu" dźwięku, jakiś zmianach pod coraz to nowe gusta itd. taaa... nawet gdyby iBasso wydał kilka różnie grających softów, to to nie jest problem tylko dbałość o klienta, bo jednemu wigor na górze się podoba, a inny woli relaks... a jak ktoś ma problem z wgrywaniem softu, tidala, spotify itd. to niech kupi sobie Pono, a... i jakby chciał w Pono balans to musi se trzasnąć ponokabel do ponodziurek... a ponostrona jest akurat under construction... :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności