Skocz do zawartości

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Laptop,-mikser-monitory

Na lapku da się zrobić ciszej?

Mam teraz podłączone monitory kablem JACK/JACK czy jak podłączę XLR/JACK uciszę jakoś je ? Bo teraz bardzo na minimum są praktycznie ustawione a na mikserze lekki ruch potencjometrem i jest strasznie głośno. Jakby za czułe były przy takowym podłączeniu.

Poza tym,do tych monitorów nie da się podłączyć złącza jack. One obsługują tylko RCA i XLR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jeszcze podrążyć temat integry (konsumenckiej) jako preampa do głośników aktywnych (cały czas na przykładzie Alpha80). Czy takie podłączenia (niejako podwójne wzmocnienie) nie będzie powodować problemów, zgrzytów? Na przykład sterowanie dźwiękiem (barwą) i poziomem głośności w obu miejscach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Laptop,-mikser-monitory

Na lapku da się zrobić ciszej?

Mam teraz podłączone monitory kablem JACK/JACK czy jak podłączę XLR/JACK uciszę jakoś je ? Bo teraz bardzo na minimum są praktycznie ustawione a na mikserze lekki ruch potencjometrem i jest strasznie głośno. Jakby za czułe były przy takowym podłączeniu.

Poza tym,do tych monitorów nie da się podłączyć złącza jack. One obsługują tylko RCA i XLR

 

W błędzie jesteś popatrz na zdjęcie...

 

Tannoy-40_axssrew.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz podłączone monitory kablem JACK/JACK czy jak podłączę XLR/JACK uciszę jakoś je ? Bo teraz bardzo na minimum są praktycznie ustawione a na mikserze lekki ruch potencjometrem i jest strasznie głośno. Jakby za czułe były przy takowym podłączeniu.

A jakie to są jacki. Mono czy Stereo? Bo teraz doczytałem w instrukcji że ten mikser ma wyjścia niezbalansowane, więc powinien być podłączony jackami Mono, a zmiana na XLR nie ma sensu.

Muszę jeszcze podrążyć temat integry (konsumenckiej) jako preampa do głośników aktywnych (cały czas na przykładzie Alpha80). Czy takie podłączenia (niejako podwójne wzmocnienie) nie będzie powodować problemów, zgrzytów? Na przykład sterowanie dźwiękiem (barwą) i poziomem głośności w obu miejscach?

Co masz na myśli mówiąc "w obu miejscach"? Na monitorach nie ma czym sterować, ustawia się raz i już zostaje na zawsze. A głośnością trzeba sterować gdzie indziej. Teoretycznie pre-ampy sprawdzają się z monitorami, ale jest ryzyko że w połączeniu z Focalami sygnał będzie po prostu za mocny i będą za głośne. Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam kable Mono 4m.

 

Zastanawiam się nad audioboxem, jakimi kablami go podpiąć do moich monitorow ? Kolejna kwestia która mnie nurtuje to taka czy będzie duży przeskok dźwiękowy między tym audioboxem a mikserem a audioboxem a SCARLETT 2I2 2GEN. I czy w ogóle usłyszę różnice? Bo wydawać pieniądze a różnicy nie usłyszę albo nieznaczna to też jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy w ogóle usłyszę różnice?

Nikt tu jasnowidzem nie jest. Ja bym usłyszał, tak jak wiele innych osób. Różnice pomiędzy interfejsami rzeczywiście mogą być niewielkie, dla niektórych niesłyszalne, ale ten mixer to w ogóle jest bez porównania.

 

A interfejsy podłącza się kablami zbalansowanymi, czyli duży jack TRS (stereo) <-> XLR (w tym przypadku męski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam teraz podłączone monitory kablem JACK/JACK czy jak podłączę XLR/JACK uciszę jakoś je ? Bo teraz bardzo na minimum są praktycznie ustawione a na mikserze lekki ruch potencjometrem i jest strasznie głośno. Jakby za czułe były przy takowym podłączeniu.

A jakie to są jacki. Mono czy Stereo? Bo teraz doczytałem w instrukcji że ten mikser ma wyjścia niezbalansowane, więc powinien być podłączony jackami Mono, a zmiana na XLR nie ma sensu.

Muszę jeszcze podrążyć temat integry (konsumenckiej) jako preampa do głośników aktywnych (cały czas na przykładzie Alpha80). Czy takie podłączenia (niejako podwójne wzmocnienie) nie będzie powodować problemów, zgrzytów? Na przykład sterowanie dźwiękiem (barwą) i poziomem głośności w obu miejscach?

Co masz na myśli mówiąc "w obu miejscach"? Na monitorach nie ma czym sterować, ustawia się raz i już zostaje na zawsze. A głośnością trzeba sterować gdzie indziej. Teoretycznie pre-ampy sprawdzają się z monitorami, ale jest ryzyko że w połączeniu z Focalami sygnał będzie po prostu za mocny i będą za głośne. Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

 

 

Czyli wynika z tego, ze żeby wykorzystać monitory aktywne stricte do celów konsumenckich, domowych, trzeba przedefiniować sposób dostarczania muzyki.... np. poprzez wzmacniacz słuchawkowy (z natury rzeczy słabsze wzmocnienie) wyposażony w funkcje pre-amp. I .... ewentualnie spróbować rozwiązania integra+preamp konsumencki .... ryzykując problemy. Ergo rezygnując z "klasycznego" słuchania muzyki poprzez kolumny głośnikowe. Lub dwa zestawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tu na forum bardziej przyjęła się angielska nomenklatura i nie chciałem mieszać. Sam już się pogubiłem jakie jest poprawne określenie w Polsce.

Spoko, po prostu cytując klasyka "nie róbmy z gęby..." ;)

Obejrzyj, utrwali się.

Edytowane przez nietopyrz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... ale niezbalansowane, czyli przez RCA. Nie ma sensu łączyć zbalansowanego z niezbalansowanym (RCA z XLR) skoro w Focalach masz oba wejścia. ...

 

Nie ma czegoś takiego. Symetryczne, niesymetryczne kropka

 

bass wszystkich razi ale z tym nie wygrasz bo jest na topie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

... ale niezbalansowane, czyli przez RCA. Nie ma sensu łączyć zbalansowanego z niezbalansowanym (RCA z XLR) skoro w Focalach masz oba wejścia. ...

 

Nie ma czegoś takiego. Symetryczne, niesymetryczne kropka

 

bass wszystkich razi ale z tym nie wygrasz bo jest na topie

 

Próbować nie wadzi :). Z "bassem" jest taka historia, że ludzie nieobeznani widzą go na sprzętach grających, więc adaptują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhhh przeprowadzka na nowe mieszkanie nie wniosła nic dobrego :( Bas pojawia się dopiero na końcu pokoju przy podłodze :) (akurat kończyłem listwy przykręcać) Natomiast scena jest poezyjna. Hmmm co z tym fantem zrobić ? Albo tak ma być ? :P

 

Kule a na dodatek zaczeły bardzo grać górą :/ kuje w uszka......

 

Ehhh ten mixer to ****o jednym słowem.... albo mam za dobry słuch.....

Edytowane przez licha89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest wielkość tego nowego pokoju? Monitory stawiają bardziej na punktowy, dokładny bas, a Twoje monitory są dosyć basowe jak na 5 cali.
Masz jakiś rysunek obrazujący ich rozstawienie? Pokój umeblowany?

Istotna jest jeszcze odległość monitorów od ściany, bo krąży wiele mitów w tym temacie.

Edytowane przez v-max89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko

 

Beztytulu_axaxhpr.jpg

 

pokój około 3m/5

 

P.S. Zapomniałem dodać pod oknem stolik z telewizorem.

Bas punktowy.

monitory stoją na biurku?

 

Żeby częstotliwości basowe miały pełną swobodę potrzeba pokoju ponad 20m kw., wtedy fala ma się gdzie rozejść, bas jest wtedy mniej pneumatyczny

Jednak w bliskim polu nie ma z reguły potrzeby bardzo mocnego zejścia basu

 

Poza tym będąc poza sweet spotem ( w końcu to ma grać max do 2m) będziesz miał też po części złudne wrażenie większej ilości niskich częstotliwości z braku efektywności środka i góry.

Ważne są również nasze błędne nawyki, które mamy przesiadając się ze sprzętów podkoloryzowanych na bardziej naturalnie grające.

 

Edytowane przez v-max89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź tak właśnie przypuszczałem. Bije się z myślami czy kupując audioboxa będzie różnica na plus czy nie będzie w ogóle.

 

Ale wiesz, że w interfejsach do ok. 500 zł to różnica brzmieniowa będzie marginalna? Największą rolę odegrają monitory i adaptacja akustyczna (o czym wiele osób zapomina). Ja polecam Focusrite Scarlett 2i2, Presonus AudioBox lub Behringer Uphoria UMC22. Ten ostatni działa podobno jako DAC przez OTG ze smartfonami (chyba adikadik o tym wspominał w temacie).

 

Ogólnie to polecam lekturę tego tematu od początku. Wiele Ci to wyjaśni :)

 

Witam. Mam pokój 12m^2 i wzmacniacz dac smsl t1. Podobają mi się głośniki focal alpha 50 . Czy dadzą radę z tym wzmacniaczem czy potrzebują czegoś lepszego?

 

A czytałeś nazwę tematu, w którym piszesz? To są monitory AKTYWNE, czyli takie posiadające wbudowane wzmacniacze. Nie potrzeba im żadnych zewnętrznych wzmaków.

 

Potrzebują za to dobrego DACa. O konkretnych zestawach możesz poczytać przeglądając ten temat od początku. Serio, jest tu masa wiedzy :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pokój 12m^2 i wzmacniacz dac smsl t1. Podobają mi się głośniki focal alpha 50 . Czy dadzą radę z tym wzmacniaczem czy potrzebują czegoś lepszego?

 

A czytałeś nazwę tematu, w którym piszesz? To są monitory AKTYWNE, czyli takie posiadające wbudowane wzmacniacze. Nie potrzeba im żadnych zewnętrznych wzmaków.

 

Potrzebują za to dobrego DACa. O konkretnych zestawach możesz poczytać przeglądając ten temat od początku. Serio, jest tu masa wiedzy :)

 

Kolega trochę źle się wyraził. Ten SMSL T1 to combo DAC/HeadAmp z funkcją PRE. Grać to będzie, ale czy na maksimum swoich możliwości to pewnie nikt nie wie. Ja osobiście pierwszy raz słyszę o tym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności