Skocz do zawartości

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

No to u mnie fostexy służą głównie do multimedialnych zadań. Zejście miałem w nich dobre. Piszę miałem, ponieważ teraz po przeprowadzce mam kłopoty z akustyką nowego pomieszczenia, ale nie jest to problem głośników, bo zejście ciągle jest świetne, tylko nie tam gdzie siedzę...

Ja się za auduofila nie uważam, poprostu lubię muzykę podaną w dobrej jakości, ale większość moich w ogóle się nie interesuje audio i kiedy do mnie przychodzą bardzo chwalą jakość dźwięku, więc chyba nie jest z tych męczących. W porównaniu do do tannoy, focal I innych mają moim zdaniem lepszą scenę i wokale, dlatego je wybrałem. To wszystko odnośnie pm841, pm641 nie słuchałem, ale to również monitor trój-drożny, wiec scena i barwa dźwięku powinny być podobne. Zejście może być trochę gorsze, ze względu na rozmiar woofera.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Niestety Fostex PM641 to 376x249x290mm i 11,4 kg, więc są za duże.

 

Dorzucam do rozważań:

...

Fostex PX5
Wymiary 280x180x210mm,
• Waga: 5 kg

Fluid Audio F5
Wymiary 260x175x195mm,
• Waga: 5 kg

Behringer Nekkst K5
Wymiary 288x197x247mm,
• Waga: 5 kg

...

Adam F5
Wymiary 290x185x230mm,
• Waga: 6,8 kg

Adam A3X
Wymiary 252x150x185mm,
• Waga: 4,6 kg

Małe. 5 lat gwarancji. Niskie jak na 4,5" "mistrzostwo świata". Opcja "stereolink", aby sterować głośnością pary z jednego monitora. Wyłącznik i regulacja głośności z przodu. Dobra stereofonia.


RCF Ayra 5
Wymiary 274x186x266mm,
• Waga: 6,2 kg

Prodipe Pro 5 v2
Wymiary 291x196x228mm,
• Waga: 7 kg
...

Byłbym wdzięczny za opis doświadczeń z powyższymi.

Edytowane przez nietopyrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O PX-5:

Co do serii PX to krótko i dawno ich słuchałem, ale są dobre. Aczkolwiek chyba wolałbym w tej cenie kupić Focal Alpha 50 zamiast PX-5.

 

 

A o serii PX trochę poczytałem i dałem sobie z nimi siana. Odrzuciło mnie wrzucenie sterowania wszystkimi funkcjami do jednego pokrętła, zrealizowane cyfrowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nietopyrz - czegoś tu nie rozumiem... Zależy Ci na zejściu, a chcesz brać mały woofer? Przecież to się wyklucza. Fizyki nie oszukasz.

 

Za 2000 za parę masz idealny kompromis pomiędzy 5" wooferkiem, a 8" wooferem. Nazywa się Focal Alpha 65 :)

A nie schodzisz już z 5-calowych monitorów z ładnym zejściem (Focal Alpha czy Presonus Eris E5) do 4,5" w A3x.

 

Brak w tym konsekwencji, moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nietopyrz - czegoś tu nie rozumiem... Zależy Ci na zejściu, a chcesz brać mały woofer? Przecież to się wyklucza. Fizyki nie oszukasz.

 

Za 2000 za parę masz idealny kompromis pomiędzy 5" wooferkiem, a 8" wooferem. Nazywa się Focal Alpha 65 :)

A nie schodzisz już z 5-calowych monitorów z ładnym zejściem (Focal Alpha czy Presonus Eris E5) do 4,5" w A3x.

 

Brak w tym konsekwencji, moim zdaniem.

Sam wiesz jak jest. Nie ma głośników idealnych przy skromnym budżecie. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :E

Z 65 ten problem, że brak regulacji głośności i są duże. To już prawie rozmiarówka Tannoy 802. No i już nie wiem co myśleć o tym "gęstym" przekazie. Ponoć A3X zaskakują basem, jak na takie maluchy. A jak będzie potrzeba to z czasem uciułam na suba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zdecyduj. Nie będziesz miał zejścia 8" w budzie 5". A stwierdzenie "jak na te rozmiary" to zagadka, bo możesz oczekiwać czegoś lepszego niż grania dopiero od 60Hz. ADAMy zacwhycają górą dzięki wstęgowym tweeterom, ale ich woofery są bardziej "tradycyjne", więc tu cudów nie będzie, choćby marketingowcy rzygali tęczą ;)

BTW, czy nie wspominałeś o ZEROWEJ adaptacji akustycznej? A wiesz, że subwoofery studyjne już takiej wymagają i nie wystarczy wstawić suba pod biurko jak w jakimś 2.1 Logitecha?

 

Przy ciulowej adaptacji chyba lepiej mieć 2.0 z zejściem niż 2.0 pierdziawki + niezaadaptowany subwoofer.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zdecyduj. Nie będziesz miał zejścia 8" w budzie 5". A stwierdzenie "jak na te rozmiary" to zagadka, bo możesz oczekiwać czegoś lepszego niż grania dopiero od 60Hz. ADAMy zacwhycają górą dzięki wstęgowym tweeterom, ale ich woofery są bardziej "tradycyjne", więc tu cudów nie będzie, choćby marketingowcy rzygali tęczą ;)

...

Masz rację. To się decyduję. Powyżej 5 cali wyjść nie mogę. Tak samo jak nie oszukam fizyki, tak samo nie zmienię przyzwyczajeń i ograniczeń pomieszczenia. :P 6-8 calowce to już są potwory, które zajmują prawię połowę pozostałej powierzchni roboczej już i tak nie małego mojego biurka.

Kup Alpha 50 to będę miał porównanie w kwestii tych szumów :D Dźwiękowo mogę je polecić z czystym sumieniem do zastosowań, jak to ująłeś, "multimedialnych".

Pyknęła przekładka w rozważaniach i raczej już o nich nie myślę. Wpierw napaliłem się na Tannoye, ale szumy i rozmiary mnie od nich odbiły. Później Alphy. Teraz zastanawiam się nad A3X (5 lat gwarancji!) i ewentualnie ze względu na cenę nad Pioneerami. A w międzyczasie uzupełniam wiedzę i wpis o linki oraz spostrzeżenia.

Edytowane przez nietopyrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pytać czemu nie A5X skoro na Adamy masz chęć, ale sprawdziłem ich cenę i już wiem :D Myślałem, że są trochę tańsze.

Nom, trzeba byłoby dołożyć z tysiaka albo lepiej. Chociaż przy okazji zauważyłem, że zestaw A5x z subem za 4k można kupić, a to już wygląda na okazję.

 

To się zdecyduj. Nie będziesz miał zejścia 8" w budzie 5". A stwierdzenie "jak na te rozmiary" to zagadka, bo możesz oczekiwać czegoś lepszego niż grania dopiero od 60Hz. ADAMy zacwhycają górą dzięki wstęgowym tweeterom, ale ich woofery są bardziej "tradycyjne", więc tu cudów nie będzie, choćby marketingowcy rzygali tęczą ;)

 

BTW, czy nie wspominałeś o ZEROWEJ adaptacji akustycznej? A wiesz, że subwoofery studyjne już takiej wymagają i nie wystarczy wstawić suba pod biurko jak w jakimś 2.1 Logitecha?

 

Przy ciulowej adaptacji chyba lepiej mieć 2.0 z zejściem niż 2.0 pierdziawki + niezaadaptowany subwoofer.

Przekonałeś mnie... Kupiłem 65. Najwyżej będę kombinował z ustawieniem mebli i dokupię jeszcze jakieś standy. Zawsze też mogę je zwrócić w ciągu 14 dni.

Edytowane przez nietopyrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie dobrzy ludzie.

Po przeprowadzce monitory przestały grać jakbym sobie tego życzył. W załączniku rzut salonu - jak widać jest mocno nieakustycznie, ale nie ma wyjścia i trzeba poprawic to na tyle na ile się da.

W tej chwili monitorki mam ustawione po bokach TV. WIem, że jest troche za wąsko, bo między monitorami mam ok. 170cm, a odleglość odsłuchowa 2-2.4m, w zaleności jak siedzię. Kiedy jestem oparty maksymalnie scena jest dosyć słaba, ale dzięki tylkiej ścianie mam trochę więcej nisich częstotliwośći, natomiast kiedy się wyprostuję i mam głowę w okolicy ławy scena jest bardzo spoko, ale jest chudo... Próbowałem ustawić je szerzej, ale wtedy czary - kompletnie znika bas!. Poczytałem trochę (nawet dużo) i wyglądana na to, że to jeden z tych punktów w którym niskie częstotliwości mają dołek (mniej/więcej połowa długości pomieszczenia + 1/4 długości fali dla 50-80Hz). Niestety nie mogę przybliżyć głośników do kanapy, bo wtedy stałyby w przejściu a na to moja kobieta nie pójdzie...

 

Najbardziej oczywiste wydaje się ustawienie pułapek basowych w dwóch narożnikach po lewej stronie, może jakiś włochaty dywanik między kanapą i głośnikami (podłoga to chyba coś w rodzaju deski barlineckiej) i pewnie jakiś panel na ścianę nad kanapę (wisi juz jakiś obraz, więc może by go wełną wypchać?), tylko czy wtedy nie zrobi się jeszcze "chudziej"?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, tylko pamiętajcie, że to salon z kuchnią i generalnie musi zachować jako takie walory użytkowo estetyczne.

salon.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu przyszły do mnie podkładki w odpowiednim rozmiarze, tak więc mam do sprzedania takie: http://nowsonic.com/en/products/accessories/shock-stop-m/
Daję znać wam pierwszym po starej znajomości, tylko mnie nie podkablujcie :D Jak nikt nie będzie chciał to wylądują w komisie.
Nadają się na pewno do 6,5", może nawet do 8", ale to trzeba by zmierzyć dokładniej. Są naprawdę czarne, a nie jakieś szare jak te z thomanna. Wykonane ze średnio twardej gąbki, używałem je lekko ponad miesiąc, wyglądają prawie jak nówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie dobrzy ludzie.

Po przeprowadzce monitory przestały grać jakbym sobie tego życzył. W załączniku rzut salonu - jak widać jest mocno nieakustycznie, ale nie ma wyjścia i trzeba poprawic to na tyle na ile się da.

W tej chwili monitorki mam ustawione po bokach TV. WIem, że jest troche za wąsko, bo między monitorami mam ok. 170cm, a odleglość odsłuchowa 2-2.4m, w zaleności jak siedzię. Kiedy jestem oparty maksymalnie scena jest dosyć słaba, ale dzięki tylkiej ścianie mam trochę więcej nisich częstotliwośći, natomiast kiedy się wyprostuję i mam głowę w okolicy ławy scena jest bardzo spoko, ale jest chudo... Próbowałem ustawić je szerzej, ale wtedy czary - kompletnie znika bas!. Poczytałem trochę (nawet dużo) i wyglądana na to, że to jeden z tych punktów w którym niskie częstotliwości mają dołek (mniej/więcej połowa długości pomieszczenia + 1/4 długości fali dla 50-80Hz). Niestety nie mogę przybliżyć głośników do kanapy, bo wtedy stałyby w przejściu a na to moja kobieta nie pójdzie...

 

Najbardziej oczywiste wydaje się ustawienie pułapek basowych w dwóch narożnikach po lewej stronie, może jakiś włochaty dywanik między kanapą i głośnikami (podłoga to chyba coś w rodzaju deski barlineckiej) i pewnie jakiś panel na ścianę nad kanapę (wisi juz jakiś obraz, więc może by go wełną wypchać?), tylko czy wtedy nie zrobi się jeszcze "chudziej"?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, tylko pamiętajcie, że to salon z kuchnią i generalnie musi zachować jako takie walory użytkowo estetyczne.

 

Nikt nic?

 

Cholera, bardzo chciałbym rozstawić głośniki trochę szerzej, ale bez utraty niskich... Myślicie, że mógłbym zmontować jakieś panale, a jeśli tak to z czego, żeby "imitowały" ścianę? Postawiłbym je tuż za monitorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Stary, zejście jest dobre, tylko nie tam gdzie słucham... Monitory to pm841.

 

 

Teraz sobie słucham płyty ostrego i tonalnie daje to radę, ale żeby poprawić scene muszę je szerzej rozstawić, a kiedy głośniki nie mają z tyłu ściany kompletnie nie ma dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to normalne że nie będzie dołu jak je wystawisz poza ścianę. Musisz chyba isc na kompromis, albo będziesz słuchał przy ścianie bez takiej jak by się chciało sceny albo dokupisz jakiegoś RELa i sprawa będzie załatwiona. Tylko czy za każdym razem chce ci się rozstawiać szerzej kolumny?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo je zmienisz na takie, które grają lepiej w szerszym polu, albo pogódź się z tym.

 

Sorry, ale bez poprawnego ustawienia nie będziesz miał poprawnego grania. Nie oszukasz konstrukcji monitorów BLISKIEGO pola, niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REL to sub?

 

Właśnie dlatego pytam czy mógłbym zbudować jakiś panel, którym poszerzyłbym tą ściankę.


REL to sub?

 

Właśnie dlatego pytam czy mógłbym zbudować jakiś panel, którym poszerzyłbym tą ściankę.

 

edit

 

Albo je zmienisz na takie, które grają lepiej w szerszym polu, albo pogódź się z tym.

 

Sorry, ale bez poprawnego ustawienia nie będziesz miał poprawnego grania. Nie oszukasz konstrukcji monitorów BLISKIEGO pola, niestety.

 

Nie no, ja rozumiem, że one grają poprawnie do 2m odlegości odsłuchowej, tylko nie wiedziałem, że potrzebują ściany z tyłu do odpowiedniej reprodukcji basu i dlatego tera kombinuję z czymś co mógłbym postawić za nimi, kiedy je szerzej rozstawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale chyba skupię się na adaptacji pomieszczenia. Wiem, że monitory które mam potrafią naprawdę fajnie zagrać niskim i głębokim basem nawet oddalone o 2-2.2m, bo tak było w poprzednim mieszkaniu. W nowym miejscu zejście też jest mega, szczególnie w sypialni :D, czyli musi być to kwestia akustyki salonu/pozycji odłuchowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle ścianki co TRÓJKĄTA RÓWNOBOCZNEGO (narzekałeś też na scenę). Jak masz mniejszą odległość między monitorami niż między każdym monitorem, a pozycją słuchacza to i sonicznie nie będzie szału. Co do "ścianek" to owszem - 8" monitory bliskiego pola niezbyt nadadzą się do nagłośnienia całego salonu z dużą przestrzenią dookoła. Masz fatalny układ pomieszczenia dla nich (sorry :P )

Subwoofer może tu przyjść z pomocą, ale to dodatkowe pieniądze. Od siebie polecę potwory od JBL i Presonusa: JBL LSR 310 S i Presonus Temblor T10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie potrafię się dobrze wyrazić. Mi nie chodzi o nagłośnienie całego salonu, tylko o poprawę dzwięku w tam, gdzie jej słucham. Mogę rozstawić monitory szerzej o jakieś 0.5m i jakieś 20cm bliżej i wtedy scena jest już super, tylko nie ma basu z mojej pozycji odsłuchowej (za to gdzie indziej jest go aż nadto). I stąd pytanie czy mogę sobie wymodzić i z czego jakieś panele które akustycznie będą działały jak ta cienka ścianka za telewizorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my Ci tutaj nie pomożemy.

Na odległość nie da się zrobić pomiarów (płatnych, btw) i ocenić co i gdzie rozstawić przy tak niekonwencjonalnym ułożeniu pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności