Skocz do zawartości

Jak to w końcu jest z impedancją ?


loleman

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem już zmęczony przekopywaniem internetu w tym temacie. Może ktoś pomoże mi zamknąć ten temat raz na zawsze.

 

Artykuły w internecie mówią często sprzeczne rzeczy. Często pojawia się zdanie, że słuchawki powinny mieć 8 razy więcej ohmów niż urządzenie, do którego są podłączone. Inne głosy mówią, że idealna sytuacja jest wtedy kiedy słuchawki i wyjście mają dokładnie tyle samo ohmów.

 

Jak to w końcu jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8x więcej jest zasadą dla słuchawek, w przy kolumnach podobnie tylko tam wzmacniacza podaje ile ma ohm i taką powinniśmy podłączyć wartość stad ta równa wartość

 

jak zawsze brak dokładności w powtarzaniu tego co się słyszało daje takie efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co mam teraz szukać ile ohm na wyjsciu ma dany playerek i sprawdzać ile ohm maja słuchawki? Nie mogę kupić słuchawek bo podoba mi sie ich brzmienie z moim telefonem?

 

Nie każdy ma możliwość sprawdzić brzmienie przed zakupem. Zwłaszcza jeżeli dany model słuchawek występuje w bardzo różnych wersjach impedancji i chcesz wybrać te właściwą bez wyrzucania kilku stówek w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon na pewno nie będzie miał wysokiej rezystancji wyjściowej. Problem dotyczy głównie wzmaków stacjonarnych jak combo Aune T1 (10Om) albo mobilny AK100 (bodajże 22Om).

 

Nie każde słuchawki źle reagują na wysokoomowe wyjścia (mówiąc o takich które zasady 1/8 nie spełniają). Jest coś takiego jak wykres impedancji od częstotliwości. Przy niezachowaniu zasady 1/8 najgorzej wypada bas, bo dla niskich częstotliwości pow. 100Hz impedancja jest najniższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze powiedz mi który producent udostępnia ile ohm ma na wyjściu jego sprzęt?

Jak wiesz ile maja to proszę o info - Ipod Cllasic 160GB, Shuffle 3G, Samsung SGS3 LTE, Cowon E2 i Sony A840 bo ja jakos nie moge się doprosic o te dane.


AK100 problem mocno wyolbrzymiony. Nie mający zupełnie wpływu na brzmienie. Miał wpływ na samopoczucie różnych osób od wykresów i obliczeń matematycznych.


Nie kupuj słuchawek powyżej 100ohm do sprzetu portable i bedzie ok. Nie popadaj w paranoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zasada 1 do 8 to taka chyba bardzo ogólna zasada. Bo słuchawki w różnych częstotliwościach mają różny przebieg impedancji. Ale to trzeba kogoś prawdziwie obeznanego w temacie zapytać.

Na innerfidelity był jakiś czas temu artykuł wyjaśniający dlaczego w przypadku wzmaków nie zawsze dobre jest dążenie do zrobienia impedancji wyjściowej poniżej 1 ohm, fakt, że nie dotyczy ten artykuł bezpośrednio słuchawek to jednak obrazuje skomplikowaność zagadnienia.

 

W skrócie moje poprzedni customy miały 16 ohmów a z ipodem video 5g, który ma 5 ohmów, gadały bardzo dobrze, nie dostrzegłem żadnych ubytków na basie.

Edytowane przez shakur1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady ze trzeba wszystko teraz analizowac... ale jednak jak beda sluchawki 8, 16... ohm no to wiadomo ze jak mamy lampe o wysokiej imedancje to mozemy sie przejechac - pomimo ze w sklepie nam sie podobaly. Wiec zwracac uwage na ten parametr warto.

AK100 - no widzisz, dla mnie nie wyolbrzymiony, bo z wieloma sluchawkami, z tym moimi ulubionymi obecnie xba-h3 byla kupa straszna, co wlasnie przypisuje jego wysokiej impedancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon na pewno nie będzie miał wysokiej rezystancji wyjściowej. Problem dotyczy głównie wzmaków stacjonarnych jak combo Aune T1 (10Om) albo mobilny AK100 (bodajże 22Om).

 

Nie każde słuchawki źle reagują na wysokoomowe wyjścia (mówiąc o takich które zasady 1/8 nie spełniają). Jest coś takiego jak wykres impedancji od częstotliwości. Przy niezachowaniu zasady 1/8 najgorzej wypada bas, bo dla niskich częstotliwości pow. 100Hz impedancja jest najniższa.

Mój SGS2 ma na przykład 48 Ohm (wtf), nie wiem na ile to prawdziwe info, ale chyba w trzech miejscach widziałem taką informację :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xba-h3 - nie znam nie wypowiem się, ale wielu osobom dawałem do posłuchania obie wersje i nikt nie wiedział czego słucha. Bo nie było znaczącej różnicy. Rożnica mogła wystąpić przy bardzo nisko ohmowych słuchawkach poniżej 10ohm - bas robil sie wtedy jednostajny. Wszystko od 16 w góre co byłem w stanie podłaczyc gralo ok.


 

Telefon na pewno nie będzie miał wysokiej rezystancji wyjściowej. Problem dotyczy głównie wzmaków stacjonarnych jak combo Aune T1 (10Om) albo mobilny AK100 (bodajże 22Om).

 

Nie każde słuchawki źle reagują na wysokoomowe wyjścia (mówiąc o takich które zasady 1/8 nie spełniają). Jest coś takiego jak wykres impedancji od częstotliwości. Przy niezachowaniu zasady 1/8 najgorzej wypada bas, bo dla niskich częstotliwości pow. 100Hz impedancja jest najniższa.

Mój SGS2 ma na przykład 48 Ohm (wtf), nie wiem na ile to prawdziwe info, ale chyba w trzech miejscach widziałem taką informację :D

 

To co sobie do niego podłączysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój SGS2 ma na przykład 48 Ohm (wtf), nie wiem na ile to prawdziwe info, ale chyba w trzech miejscach widziałem taką informację :D

No widzę, jakiś wyjątek. Większość SGSów ma poniżej 4Om. iPhone 4 niecały 1Om.

To jeszcze powiedz mi który producent udostępnia ile ohm ma na wyjściu jego sprzęt?

Jak wiesz ile maja to proszę o info - Ipod Cllasic 160GB, Shuffle 3G, Samsung SGS3 LTE, Cowon E2 i Sony A840 bo ja jakos nie moge się doprosic o te dane.

AK100 problem mocno wyolbrzymiony. Nie mający zupełnie wpływu na brzmienie. Miał wpływ na samopoczucie różnych osób od wykresów i obliczeń matematycznych.

Producenci wzmaków itp. zwykle podają taką informację. Producenci odtwarzaczy MP3 niekoniecznie. Można prosto zmierzyć tą wartość, ale po co? Nie lepiej ocenić na słuch? Nie każde słuchawki mocno cierpią z wysokoomowych źródeł.

Nie kupuj słuchawek powyżej 100ohm do sprzetu portable i bedzie ok. Nie popadaj w paranoje.

Nie, nie będzie. HE560: 35Om. Do portable? Niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xba-h3 - nie znam nie wypowiem się, ale wielu osobom dawałem do posłuchania obie wersje i nikt nie wiedział czego słucha. Bo nie było znaczącej różnicy. Rożnica mogła wystąpić przy bardzo nisko ohmowych słuchawkach poniżej 10ohm - bas robil sie wtedy jednostajny. Wszystko od 16 w góre co byłem w stanie podłaczyc gralo ok.

 

Telefon na pewno nie będzie miał wysokiej rezystancji wyjściowej. Problem dotyczy głównie wzmaków stacjonarnych jak combo Aune T1 (10Om) albo mobilny AK100 (bodajże 22Om).

 

Nie każde słuchawki źle reagują na wysokoomowe wyjścia (mówiąc o takich które zasady 1/8 nie spełniają). Jest coś takiego jak wykres impedancji od częstotliwości. Przy niezachowaniu zasady 1/8 najgorzej wypada bas, bo dla niskich częstotliwości pow. 100Hz impedancja jest najniższa.

Mój SGS2 ma na przykład 48 Ohm (wtf), nie wiem na ile to prawdziwe info, ale chyba w trzech miejscach widziałem taką informację :D

 

To co sobie do niego podłączysz?

Nic, bo mam DX-a, ale swego czasu słuchałem na nim moich customów i nie było źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze powiedz mi który producent udostępnia ile ohm ma na wyjściu jego sprzęt?

Ostatnio Audiotrak zauważyłem podał coś takiego na zapytanie na ich oficjalnej stronie: LINK

0 Ohm na 6,3mm jack, i 33 Ohm na 3,5mm jack. (Prodigy Cube)

Oby więcej takich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co mam teraz szukać ile ohm na wyjsciu ma dany playerek i sprawdzać ile ohm maja słuchawki? Nie mogę kupić słuchawek bo podoba mi sie ich brzmienie z moim telefonem?

 

ale dokładnie tak jest, stąd mamy na forum wątek "o synergii" :) oczywiście na to nakładają się jeszcze inne czynniki, np. moc odtwarzacza vs skuteczność słuchawek, charakterystyka przenoszenia słuchawek vs charakterystyka źródła etc. ale nawet ten pojedynczy parametr jest nie do zignorowania...

co oczywiście nie znaczy że należy ten parametr demonizować, można mieć go na uwadze, to wszystko ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu sie porypala komuś rezystancja z impedancja. Ak100 ma 22 ohm rezystancji. Fcl ma10. Nie wiem jak w ak, ale fck ma 0,3 ohm impedancji przy 1khz i 50ohm. Bo impedancja wynika ze wzoru reaktancji i zmierzyc możemy jedynie jej skladowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu sie porypala komuś rezystancja z impedancja. Ak100 ma 22 ohm rezystancji. Fcl ma10. Nie wiem jak w ak, ale fck ma 0,3 ohm impedancji przy 1khz i 50ohm. Bo impedancja wynika ze wzoru reaktancji i zmierzyc możemy jedynie jej skladowe.

Żeby nie było bałaganu:

Rezystancja: to jest to, o czym mówił autor tematu, nazywając ją impedancją. Znamy rezystancję słuchawek i rezystancję wyjścia wzmacniacza. Rezystancja słuchawek powinna być ogółem 8x większa od rezystancji wyjścia wzmacniacza.

Nie każde jednak słuchawki reagują tak samo na sytuację, gdy ta zasada nie jest zachowana. Jest tak dlatego, że impedancja układu zależy od częstotliwości. I teraz zależnie od tego, jaka jest impedancja dla danej częstotliwości, to jej część rzeczywista (rezystancja) będzie zachowywać się różnie.

Tylko że np. na innerfidelity pomiar impedancji jest, ale przy obciążeniu 600 ohm impedancji a nie rezystancji. Błąd w nazewnictwie, jak widać zdarza się i tym znanym jak Tyll.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystancja wyjścia wzmacniacza nie ma najmniejszego wpływu na dumping fakctor. Zupełnie jak rezystancja słuchawek :)

Impedancja słuchawek jest zmienna w zależności od częstotliwości, i to ona wpływa na impedancję wyjscia. Stąd mamy problemy z kontrolowaniem słuchawek przez wzmacniacz.

 

Czasami aby ogarnąć ten problem stosuje się rezystory w kablu słuchawkowym. Rezystory montowane na wyjściu wzmacniacza zabezpieczają:

1. Słuchawki - bo wygaszają stałe składowe w sygnale

2. Wzmacniacz, bo indukujący prąd przy podłączaniu lub wyłączaniu słuchawek jest wygaszany przy tych rezystorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze powiedz mi który producent udostępnia ile ohm ma na wyjściu jego sprzęt?

Jak wiesz ile maja to proszę o info - Ipod Cllasic 160GB, Shuffle 3G, Samsung SGS3 LTE, Cowon E2 i Sony A840 bo ja jakos nie moge się doprosic o te dane.

AK100 problem mocno wyolbrzymiony. Nie mający zupełnie wpływu na brzmienie. Miał wpływ na samopoczucie różnych osób od wykresów i obliczeń matematycznych.

Nie kupuj słuchawek powyżej 100ohm do sprzetu portable i bedzie ok. Nie popadaj w paranoje.

 

Tak czy siak, pierwszy soft AK100 był skopany. Fatso kiedyś wspomniał jak rozwiązali to softowo, większym napięciem z aku czy cuś tam :)

 

Te 8 razy więcej to podobno minimum, ideał to 1/50 czy tam 1/100 :) Nie wszystkie słuchawki na to reagują, najgorzej z armaturami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności