Skocz do zawartości

creative aurvana live-słuchawki otwarte z drewnianą obudową.


safor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Właśnie wpadłem na pomysł, by odmienić moje CAL!e. Chciałbym pobrać z nich przetworniki i zaaplikować do kompletnie nowej obudowy. Jak narazie jestem otwarty na propozycje i pomysły. Ogólne cechy nowej konstrukcji:

 

-konstrukcja otwarta

-przetworniki ustawione bardziej z przodu, grające od frontu do słuchacza(skierowane na małżowinę uszną)

-drewno jako główny budulec. Myślę o połączeniu twardego i miękkiego liściastego drewna

-lustro akustyczne dla wzmocnienia średnio-wysokich tonów(będzie problem z pomiarami)

 

powodów jest kilka. Obudowa jest złamana z 2 stron w miejscu zawiasów(sklejona kropelką). Skóra na pałąku ciągle wyłazi ze swojego miejsca i panoszy się po słuchawkach. Liczę na przeniesienie akcentu dźwięku na średnie tony, zamiast na niską średnicę z pogranicza basu. Chciałbym też zmienić sposób układania sceny, który na dłuższą metę mnie męczy(źródła dźwięku zbyt blisko, w dodatku mało wyraźne, a zasłaniają dalsze plany).Z wyglądem celuję w design hifimana, czyli duże okręgi z dużą metalową siatką za przetwornikiem. Skórzany pałąk łączony w prosty sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może gdzieś je uwiecznione? Chętnie bym zobaczył.]

EDIT: wszedłem w link z podpisu. Kawał dobrej roboty. Moje nie będą takie ładne chyba.(tym bardziej, że robie całość wraz z pałąkiem i mechanizmami)
Mógłbyś dokładniej opisać zmianę dźwięku?

Edytowane przez safor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może gdzieś je uwiecznione? Chętnie bym zobaczył.]

EDIT: wszedłem w link z podpisu. Kawał dobrej roboty. Moje nie będą takie ładne chyba.(tym bardziej, że robie całość wraz z pałąkiem i mechanizmami)

Mógłbyś dokładniej opisać zmianę dźwięku?

Dawno temu je miałem, nie chcę pisać bajek o dzwięku, ale były to swego czasu moje ulubione słuchawki, i wolałem je od Grado SR60i w drewnie.

 

Jak robisz je w całości w drewnie, to jest szansa że zagrają jeszcze lepiej, uważam że ich przetworniki są bardzo przyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze robiłem wiertarką (wycinanie kształtu nawiercając po obwodzie dziurki), + ręczne szlifowanie, ew na szlifierce taśmowej, w tej chwili toczę i frezuje. Do toczenia można łatwo przystosować wiertarkę, wystarczy jakiś uchwyt do niej, i podstawki pod narzędzia do toczenia. Dobrze się też wytacza za pomocą brzeszczota do metalu w ramce, położonego właśnie na takiej podstawce. Okrągłe kształty można też wykonywać otwornicami do drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki. zastanawiam się właśnie jak połączyć muszle z pałąkiem. Myślałem nad czymś podobnym jak w grado, czyli pręt wychodzący z muszli i przechodzący przez klocek w pałąku. Musiałbym dorwać jakieś wytrzymałe drewno. Myślę nad robinią akacjową.
edit:


muszle będą miały 2.5cm grubości, będą z drewna dębowego, które właśnie zakupiłem. Znalazłem przy okazji w internecie coś ciekawego



edit:
kupiłem dębowe drewno,jutro wycinam z niego pierścienie i zaczynam robić pałąk.

Muszle będą sklejane z połówek(klej skórny), niestety na lite drewno nie było mnie stać chwilowo :)

1.JPG

3.JPG

Edytowane przez safor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od godziny próbuję odkleić przetworniki od ramki. Jest na to jakiś sposób?
edit: przetworniki są solidnie wklejone na jakiś miękki klej, po długich zmaganiach wyciągnąłem. nowe muszle w sumie gotowe do wklejenia przetworników.

Jaki wpływ mają kratki oddzielające ucho od przetwornika? w koss porta pro dodawały niskich tonów i miały kształt bardzo zbliżony do membrany. tutaj są prawie płaskie, a w sennheiserach często są zwykłą płaską celulozą. Ktoś z Was to rozumie?

Edytowane przez safor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze by tak okleic w srodku plaska powierzchnie magnesu czyms pochlaniajacym dzwiek, by usunac troche poglosu i sprawic, ze dzwiek bedzie wyrazniejszy? Bylbym chyba pierwsza osoba, ktora okleja wnetrze przetwornika :)

 

Sluchawki po pierwszych odsluchach. Na pierwszy rzut ucha brakuje troche wysokich tonow, przestrzen rownie blisko, ale przesunieta do przodu, bardziej poukladana. Impet dzwieku jest teraz na srednicy. Zero sybilantow, wokale wycofane ale mniej cyfrowe. Calosc wydaje sie duzo cieplejsza, analogowa, lagodniejsza. Gdyby tylko udalo sie je troche rozjasnic..

DSC_0135.JPG

Edytowane przez safor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkleiłeś membrany, i drivery przeżyły? Jestem pod wrażeniem :D Rozjaśnić słuchawki możesz stosując twarde materiały w ich otoczeniu (palisander, aluminium, heban, etc) Miękkie gatunki drewna z reguły dodają basu.

Kratki moim zdaniem powinny mieć minimalny wpływ na brzmienie, tzn być transparentne akustycznie, sciągałem je w CAL! żeby wyciągać przyklejone opiłki z driverów, ale już nie pamietam różnic, było chyba nieco klarowniej.

Aha, w otwartej obudowie moga ciemniej grać, zamknięcie może troche wypchnąć górny środek i zaostrzyć górę - czyli rozjaśnić.

Jaki masz rozmiar muszli? Tzn średnicę i grubość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, żeby "wygrzewanie" miało taki ogromny wpływ na dźwięk? Wychodząc do dziewczyny miałem słuchawki, które wcześniej grały może ze 2 minuty. Było ciemno, wyraźnie, dość przestrzennie. Potem słuchawki służyły jako przenośne głośniczki do telefonu przez jakieś pół godziny. Wracając do domu nie poznałem tych słuchawek. Wysokie tony są spowrotem. Mam wrażenie, że są bardzo zróżnicowane względem brzmienia, żywe. Przestrzeń rozszerzyła się wgłąb i w górę. Niech pograją tak dłużej, jestem ciekawy czy coś się znów zmieni.
apropo oddzielania membrany od reszty... podczas wyciągania ze starej obudowy chyba uszkodziłem jeden przetwornik. Urwałem uzwojenie cewki wychodzące do styków w przetworniku, więc zdjąłem membranę, wyprowadziłem uzwojenie jeszcze raz i zlutowałem spowrotem(zdj w załączniku). W sumie nie jest to trudne w CAL. Membrana ma metalową otoczkę, która ładnie odchodzi od reszty.

Na headfi czytałem dziś trochę o modyfikacjach słuchawek. Większość opiera się na rozproszeniu odbić wewnątrz obudowy oraz między przetwornikiem a uchem. Większość ma też bardzo podobny skutek-wyraźniejszy dźwięk. Pomyślałem, że skoro moje są całkiem otwarte, to poprawić mogę jedynie komorę między uchem a przetwornikiem i.... przetwornik w środku. Myślę nad skutkami.

EDIT: po dalszych odsłuchach bardzo mnie korci, żeby spróbować tej modyfikacji. Obym nic nie popsuł.

 


W trakcie operacji... Trzymajcie kciuki :D

10836241_763009350419616_742500187_n.jpg

DSC_0139.JPG

DSC_0141.JPG

Edytowane przez safor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz zmienić w brzmieniu tych przetworników? Możesz to zrobić zmieniając warunki pracy membrany. Sprawdź efekt jaki da zaklejenie jednego z tych otworków po bokach z tyłu przetwornika. Powinno poprawić się zejście basu i zmniejszyć ilość wyższego, rozjaśnia też trochę średnie tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chciałbym uzyskać bardziej naturalne brzmienie. Nie męczące, zrywne, żywe, przestrzenne. Ciężko sprecyzować.

jeden przetwornik już po operacji :D

Docelowo na magnes powędrowały 2 warstwy chusteczek trójwarstwowych. Klejone na budapren i kropelkę "kropelki". Teraz drugi (ten który wcześniej popsułem.

DSC_0142.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakleiłeś otwór pośrodku magnesu - efekt będzie podobny, do tego co napisałem wyżej, tylko pewnie mocniejszy, bo otwór większy :) Pewnie sporo wyższej średnicy przybędzie, efekt - wokale ze ściśniętym gardłem i zwiększona precyzja brzmienia, ale mało naturalnie. No chyba, że to otwarcie muszli zniweluje ten efekt, bo właśnie otwieranie w tę stronę działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jeśli ktoś ma na sprzedaż 1 sztukę to będę kontynuował ten mod...

tu masz ofertę http://forum.mp3store.pl/topic/123544-kupie-2-przetworniki-noweuzywane-ze-sluchawek-cal/?p=1149286 - użytkownik Luqart

 

Na przyszłość taka rada, żebyś nie bawił się w rozbieranie przetworników, lepiej zmienić mu warunki pracy z zewnątrz (otwory o których wcześniej wspomniałem).

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem 2 pary akg k430 na dawcę przetworników. Niestety dogadanie się w sprawie CAL okazało się dość trudne, a szkoda..
W weekend prawdopodobna kontynuacja lub nowy wątek do czasu zdobycia przetwornika CAL. Nie mogę znaleźć informacji o średnicy przetworników z k430. Może ktoś z Was wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Bardzo możliwe, że niedługo będę porównywał bezpośrednio w tych samych warunkach pracy przetworniki CAL, koss porta pro, akg k430 i k420(jeśli okażą się różne) oraz blaupunkt comfort acoustica, jeśli kogoś ciekawi porównanie, napiszę je.
EDIT: AKG właśnie przyszły.

DSC_0146.JPG

Edytowane przez safor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w przetwornikach akg k430 i 420 chyba tylko taka, że w k430 większość otworów za membraną jest zalana klejem. Nie widzę żadnych oznaczeń na nich, ale poza klejem wyglądają identycznie.

Pierwsze odsłuchy i porównania do CAL.

Jest bardzo "plastikowo". Nie wiem jak to ująć. Nienaturalny wokal brzmi trochę jak na tanich pchełkach.Wokalista śpiewa dosłownie centymetry ode mnie, na wysokości mojej brody. Scena dość szeroka, głębi praktyczny brak. Wszystko jakby przykryte od góry jakimś kocem, dopiero daleko po bokach dźwięk uwalnia się trochę w górę i dół. Tam, gdzie na CAL wysokie tony płynnie schodziły do średnicy tworząc spójną całość, tutaj gra osobno-mało naturalna,zamazana średnica cichnie w stronę wysokich tonów. Te z kolei pojawiają się nagle powyżej jakiejś częstotliwości, zdają się być położone niżej niż reszta dźwięku,jakby pod ziemią. Z basem jest dokładnie odwrotnie. Gra dość wysoko, powyżej uszu. Jest bardzo krótki, kopiący, ale z lekkim kartonowym przydźwiękiem.

Możliwe, że w oryginalnej obudowie akg brzmiało lepiej, ale w tej dźwięk nie jest dobry.
EDIT:

Przylutowałem kabel do oryginalnych, nie przerobionych akg.

Faktycznie w fabrycznej obudowie jest trochę lepiej. Dźwięk tu jest bardziej wyrównany, ma więcej detali i nie jest taki natarczywy. Front się trochę oddalił, scena jest węższa ale przyjemniejsza. W całości za to jest dużo mniej ciała, wypełnienia, a szkoda.
Dalsze odsłuchy pozwoliły powiedzieć, że natarczywy dźwięk ma źródło w podbitych częstotliwościach około 600-900hz. Tworzy się z nich jakiś dziwny rezonans w głowie, który wiele zasłania.

DSC_0147.JPG

Edytowane przez safor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności