Skocz do zawartości

FiiO X5


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

No to przyszła pora na opisanie najnowszego softu 2.36.

 

Ponad tydzień temu pisałem, że słyszę zamulenie dźwięku. Jednak po przyjściu do domu zainstalowałem 2.20 i słyszałem dokładnie takie samo zamulenie więc darowałem sobie testowanie tamtego dnia. Teraz po tygodniu słuchania na sofcie 2.36 mogę śmiało powiedzieć, że początkowe podejrzenia zamulenia dźwięku były bezpodstawne i były spowodowane gorszym dniem :wacko: . Dźwięk na 2.36 jest bardzo zbliżony, niemalże identyczny co 2.20. Czasami ciężko jest wskazać różnicę z racji tego, że aktualizacja softu trwa jakiś czas i zdążymy zapomnieć szczegóły. Najlepszym rozwiązaniem było by posiadanie dwóch odtwarzaczy z różnymi fw i wtedy porównanie byłoby najbardziej wiarygodne... Odnoszę wrażenie, że bas nabrał trochę masy na 2.36 i schodzi trochę niżej, górne pasmo jest minimalnie ścięte względem 2.20 ale jest przyjemnie i nie odczuwa się tego negatywnie jak to było na 2.34. Średnica moim zdaniem została nie naruszona, co bardzo mnie cieszy. Dźwięk jest dosyć jasny z lekką nutą ocieplenia, bliżej jest mu do naturalności/ muzykalnośći niż do neutralności. Czy warto dla samego dźwięku przechodzić z 2.20 na 2.36? Wydaje mi się, że nie ma sensu ale jeżeli brać pod uwagę fakt, że Fiio odwaliło kawał dobrej roboty, zmienili brzmienie ostatniej bety (2.34) i dodali kilka udogodnień to przejście na najnowszy soft jest jak najbardziej opłacalne. Te udogodniania to m.in: funkcja odwarzania między folderami, w trakcie odtwarzania utworu jeżeli powrócimy do menu żeby np. zmienić EQ ( który został niezmieniony i jest tym samym beznadziejny) możemy szybko po kliknięciu przycisku wstecz powrócić do odwarzanego utworu ( a nie jak to miało miejsce w 2.20, gdzie trzeba było chodzić po folderach żeby dostać się do obecnie odtwarzanego utworu), kolejnym udogodnieniem jest to, że po wyłączeniu odtwarzacza i ponownym włączeniu powracamy do ostatnio odtwarzanego utworu i jak wciśniemy przycisk wstecz to nie cofa on nas do menu, a do listy utworów ( folderu, w którym znajduje się obecnie odtwarzany utwór). Udogodnień jest jeszcze więcej i zasługują one na pochwałę. Fiio naprawiło praktycznie wszystkie mankamenty sterowania 2.20 ale nadal nie dało rady z playlistami, których jak dobrze wiecie bardzo mi brakuje ;) . Dzisiaj próbowałem zrobić playlistę w folderze root i innych folderach zapisywałem je w różnych rozszerzeniach i wpisywałem #EXTM3U i żadna playlista nie była odtwarzana przez X5, po czym sobie odpuściłem dalsze psucie nerwów :angry: . U mnie zostaje jak na razie fw 2.36 w polskiej wersji (dzięki Mikolaj612 ;) ). Soft działa bardzo płynnie nie ma żadnych spowolnień w sterowaniu jakich można było uświadczyć w fw. 2.34, który od razu zmieniłem ze względu na obsługę. Fiio idzie w dobrą stronę i sterowanie staje się coraz lepsze, teraz jeszcze dopracowanie playlist i nieingerowanie w brzmienie, bo może być ono gorsze jak było w 2.34.

 

Polecam każdemu tę wersję, choćby dla przyjemniejszej obsługi. Dźwiękowo nie odbiega mocno od 2.20 i wychwycenie różnic pomiędzy tymi dwoma wersjami jest bardzo ciężkie. Krótko mówiąc kawał dobrej roboty !

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się włączę w dyskusję. Od świąt jestem szczęśliwym posiadaczem X5 spiętego z Phiatonami 500 Bridge.

 

Co do softu 2.36 - działa, miałem już zapisany soft na karcie czekając na pierwszą gwiazdkę :-) Jedyny objaw zwiechy pojawiał się po przełączeniu aktualizacji biblioteki multimediów na auto - musiałem kilka razy resetować X5. Po powrocie na fabryczne "ręczne" problem zniknął.

 

Moja uwaga co do korektora - czytałem opinie, że jest beznadziejny, ale zastanawia mnie idea tej beznadziejności. Fabryczny dźwięk X5 jest równy ustawieniom własnym po przesunięciu wszystkich suwaczków maksymalnie do góry. Toczka w toczkę to samo. Dziwne, bo dźwięk powinien być korygowany od ustawień fabrycznych w "górę i dół". Nie można dodać wysokich ani niskich tonów w stosunku do ustawień fabrycznych - dla mnie korektor jest nieprzydatny.

 

Ogólnie nie mając porównania z żadnym innym softem wszystko jest dla mnie proste i intuicyjne - bardzo fajny pomysł z tematycznym układaniem biblioteki.

 

Subiektywną ocenę brzmienia zostawiam prawie na koniec:-) "Ku...wa jak to pięknie gra" - nie wiem co powiedzieć więcej :-) Nie wiem czy to placebo czy faktycznie Phiatony wygrzewają się, ale w dzisiejszych odsłuchach brzmi jeszcze piękniej.

 

Na koniec jeszcze jedno zastosowanie FIIO. Po wyjściu lineout podpiąłem pod radio w samochodzie (clarion NX501 na głośnikach Dego i wzmacniaczem Boschmann ZX3). Ze zdziwienia opadła mi przysłowiowa szczęka - sprzęt grał naprawdę nieźle, ale teraz dostał niesamowitego kopa - zero szumów, niesamowita czystość dźwięku, dynamika skrzynki basowej - normalnie mam nowy sprzęt :-) Po podrasowaniu sprzętowym korektorem (delikatnie wyższe tony) mogę tłuc szklanki przy niektórych partiach vokalnych.

 

Panowie,

serdecznie dziękuję, bo to głównie po lekturze tego wątku stałem się posiadaczem tego sprzętu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Phiationy potrzebuję trochę czasu, chcę podpiąć na tych samych utworach pod stacjonarną Yamachę. Jedyne porónanie jakie mam na dzisiaj to do CAL-i na fabrycznych kablach i małych AKG 430 żony - grają oczywiście lepiej, pełnym dźwiękiem, niesamowicie malują wszelkie gitary, trąbki, saksofony, piękna przecyzyjna perkusja - mam jedynie niedosyt sopranu w vocalach - ale stawiam na sposób grania Fiio - dlatego chcę porównać. Generalnie mam je z przypadku, pierwszy odsłuch Fiio miałem na AKG 545 i grało dobrze (inny sklep). Phiationy wziąłem prawie w ciemno po odłuchu na Fiio X1 w sklepie MP3Store - Pan prawie na mnie nakrzyczał za pomysł na kupno AKG - dosłownych cytatów nie przytoczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga czytamy ze zrozumieniem:

X5 + LE gra niezle, ale może być lepiej, wystarczy dołożyć do tegoż X5 wzmaka

X5 z CA gra już gorzej, bo X5 ma manierę której CA nie wybacza. Za to CA gra fenomenalnie w połączeniu, którego LE kompletnie nie trawią.

Ot widać takie koleje losu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja muszę posłuchać gdzieś szufle 4gen i czy ma to sens z hd565. Shuffle 3gen brzmiała bardzo ciepło i z hd565 było bardzo przyjemnie ale o wiele za cicho, po prostu brak jej było mocy.

 

@Fatso możesz w skrócie opisać dźwięk 4gen i czy jest ciepły. Ale to może na PW bo robi się OT ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo różni się x5 od x3? Czy to kwestia preferencji, niuansów, które nie rzucają się mocno czy może różnica jest na tyle duże, że nawet średnio zaawansowany meloman w bezpośrednim porównaniu powie:wow to na prawdę gra sporo lepiej, zdecydowanie warto dopłacić!

 

Jak Wy to widzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności