Skocz do zawartości

Kawa!


eternia

Rekomendowane odpowiedzi

W Lidlu są tabletki do odkamieniania i dobrze działają, czyściłem swojego Siemensa już wiele razy.

 

Co do kawy....... używam ekspresu automatycznego już 5 lat i przerobiłem wiele różnych rodzajów kaw od ponad 20 zł za kg do ponad 100 zł. Różnice oczywiście są, ale niektóre kawy nie są warte swojej ceny. Ostatnio kupuję Segafredo Intermezzo (ta czerwona) i jest według mnie i mojej piękniejszej połowy nie do pobicia w stosunku cena/jakość/smak. Wiadomo, że można lepiej, tylko trzeba płacić 2-3 razy więcej. Taka Lavazza za 50 zł za kg wcale nie jest lepsza bo albo za kwaśna, albo za gorzka, albo czuć stęchlizną bo za dużo nasypali taniej robusty. Ogólnie polecam palarnie Vergnano, Lucaffe i Pasallacqua (trochę droga).

Edytowane przez kony74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może. W grupie jest również uszczelka. Z czasem parcieje i również może mieć wpływ na smak. Tym bardziej, że warunki pracy ma ciężkie z racji temperatury. Najlepiej byłoby zacząć od backflusha. Jednak z instrukcji do Twojego ekspresu widzę, że nie ma on zaworu trójdrożnego co uniemożliwia użycia ślepego sitka z odpowiednim detergentem. Po prostu brak podciśnienia, które po wyłączeniu pompy zassie rozpuszczony proszek z kolby do grupy, do zaworu trójdrożnego i na koniec do tacki ociekowej. Pozostaje czyszczenie filtra i "wylotu bojlera" jak opisuje to instrukcja, czyli odkręcenie prysznica i przeczyszczenie czego się da.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewyczyszczona z osadów kawowych grupa może być przyczyną gumowatego smaku kawy?

 

Oczywiście, tym bardziej niewyczyszczona...

i gumowaty posmak czy zapach wcale nie musi brać się z uszczelek o czym pewnie wielu ma takie mniemanie - "gumowatość" bierze się z syfu i wilgoci ;)

kto odpowietrzał kaloryfery na zimę ten wie, że spuszczana woda pięknie wali oponami a gumowych uszczelek w takim systemie grzewczym tyle co kot napłakał ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niewyczyszczona z osadów kawowych grupa może być przyczyną gumowatego smaku kawy?

 

Oczywiście, tym bardziej niewyczyszczona...

i gumowaty posmak czy zapach wcale nie musi brać się z uszczelek o czym pewnie wielu ma takie mniemanie - "gumowatość" bierze się z syfu i wilgoci ;)

kto odpowietrzał kaloryfery na zimę ten wie, że spuszczana woda pięknie wali oponami a gumowych uszczelek w takim systemie grzewczym tyle co kot napłakał ;)

 

też o gumowy smak raczej bym uszczelek nie podejrzewał :)

objawy osadu kamienia będzie pewnie to że ekspres nie będzie dostatecznie dogrzewał wody i kawa będzie "zimna"

 

po wyczyszczeniu głowicy należy zalać go do pełna i ze 2 razy załączyć go do końca aż cała woda przeleci przez ekspres

Edytowane przez hibi
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ceneo.pl/1168595
Ja mam taki już z 5 lat (do tej pory 1 naprawa za <200 pln) ale we wcześniejszej wersji, sterowany przyciskami bez wyświetlacza. Tak wiem, zelmer, ale to był prezent i okazał się zaskakująco dobry i trwały. Ogólnie ja wyznaję zasadę, że im prostsza konstrukcja tym lepiej, jakbym miał wybierać teraz to rozważyłbym nawet ten najprostszy zelmer po 250. ( http://www.ceneo.pl/1672566)

 

Nie oszukujecie się chyba, że przy cenie ~500 firma na znaczenie i wszystkie Krupsy DeLonghi itd z tej półki będą się różnić jakoś szczególnie jakością? :P Chyba to kwestia trafienia na mniej zły egzemplarz.

 

Jaki jest wasz kawowy faworyt? U mnie pod względem cena/jakoś/preferencje wygrywa chyba Papua Nowa Gwinea (ta tańsza, nie barroida speciality). Fajna, orzeźwiająca ale wciąż całkiem delikatna kwaśność na początku, a później posmak gorzkiej czekolady. :)

 

A z mocniejszych to chyba India Malabar monsunowana. :)

 

edit:

 

Widzę, że piszecie o lavazzie. Minęło już trochę czasu, ale zostało mi jeszcze odrobinę neofickiego (Kościół Świeżo Palonej Kawy) zapału na mikro-posta. Lavazza kosztuje koło 15 zł za 250g? W tej cenie można już trafić coś w palarni( ewentualnie dołożyć do 20zł/250g i tutaj już można wybierać), a taka kawa będzie nieporównywalnie lepsza niż lavazza. Lavazza jest jak seks w prezerwatywie, świeżo palona kawa - bez. Sprawdźcie to. :D

Edytowane przez fuzz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ceneo.pl/1168595

Ja mam taki już z 5 lat (do tej pory 1 naprawa za <200 pln) ale we wcześniejszej wersji, sterowany przyciskami bez wyświetlacza. Tak wiem, zelmer, ale to był prezent i okazał się zaskakująco dobry i trwały. Ogólnie ja wyznaję zasadę, że im prostsza konstrukcja tym lepiej, jakbym miał wybierać teraz to rozważyłbym nawet ten najprostszy zelmer po 250. ( http://www.ceneo.pl/1672566)

 

Nie oszukujecie się chyba, że przy cenie ~500 firma na znaczenie i wszystkie Krupsy DeLonghi itd z tej półki będą się różnić jakoś szczególnie jakością? :P Chyba to kwestia trafienia na mniej zły egzemplarz.

No to może nie ma co przepłacać i dalej podobną jakoś uzyskamy w ekspresie z Lidla za 229zł?

Pewnie znów pojawi się w ofercie, więc trzeba czekać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos kawiarki, mnie właśnie z niej najbardziej kawa smakuje. Włoskie kafeterki Bialetti kosztują grosze, można od nich zacząć przygodę. Illy Moka, Pellini Top - ulubione puszkowe miksy arabiki, plus wybrane singielki bezpośrednio z palarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawiarka czyli taki czajniczek stalowy (aluminiowy) stawiany na gazie ? Miałem coś takiego, jednak kawa mi z niego nie smakowała.

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam kawiarki na płycie elektrycznej. Smakuje mi to słabo, właśnie nie wiem, czym się ludzie tak podniecają. Zupełnie nie czuć tego smaku i aromatu kawy, tak jak z ekspresu ciśnieniowego. Używałem do tej kawiarki już różnych kaw.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak. Bo to trzeba umieć zrobić. ;) Odpowiedni rodzaj kawy (nie każda smakuje z kawiarki), odpowiednie zmielenie i wielkość płomienia to klucz do sukcesu.

Da się na indukcji?

 

 

Firma Bialetti ma modele kawiarek do indukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak. Bo to trzeba umieć zrobić. ;) Odpowiedni rodzaj kawy (nie każda smakuje z kawiarki), odpowiednie zmielenie i wielkość płomienia to klucz do sukcesu.

Da się na indukcji?

 

Da się, tylko nie zawsze kuchenka chce wykryć. Ja musiałem stawiać na kwadratowym palniku. Trzeba uważać z mocą, bo łatwo przypalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W warunkach pracowych używam aeropressa i albo kawy zmielonej w domu na żarnowym młynku, albo sklepowej mielonki.

Dzisiaj przyszedł czas na Lavazze Qualita Oro - 100% arabica.

Aeropressa lubię za to, że potrafiłby nawet z piasku zrobić coś zdatnego do wypicia.

Tymczasem to co wyszło z lavazzy to najgorszy napar jaki w życiu piłem. Paskudna gorycz, nie niosąca w sobie nic, na dodatek z jakimś dziwnym posmakiem.

To tylko potwierdza regułę co do produktów L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie dlaczego segafredo jest taka tania? Zawsze myslalem, ze to klasa premium lub co najmniej srednia, a kosztuje 8-9 zł za paczke, taniej niz jakobs czy inne czibo z dolnej polki. Jest nawet tansza od kaw made in kerfur w ladnych opakowaniach. W sumie tak sobie ja kupuje od roku i zaczalem sie zastanawiac, ze ta cena moze jakas podejrzana...? Moze to jakies zmiotki, nie kawa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności