Skocz do zawartości

Kawa!


eternia

Rekomendowane odpowiedzi

To odchodząc dalej od tematu, polecam zrobić po prostu gorącą czekoladę.

 

Dwie szklanki mleka, szklanka słodkiej śmietanki 18% bądź 30% - jak kto woli - obie wyjdą dobre. Zagotować to. Jak już będzie gorące rozpuścić całą tabliczkę mlecznej czekolady w tym, dodać łyżkę miodu i można odrobinę cynamonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odchodząc dalej od tematu, polecam zrobić po prostu gorącą czekoladę.

 

Dwie szklanki mleka, szklanka słodkiej śmietanki 18% bądź 30% - jak kto woli - obie wyjdą dobre. Zagotować to. Jak już będzie gorące rozpuścić całą tabliczkę mlecznej czekolady w tym, dodać łyżkę miodu i można odrobinę cynamonu.

tabliczka czekolady i jeszcze miód - mój boże śmierć insulinowa na miejscu :o

 

Na zimne wieczory z kolei polecam kakao z miodem - zagotować mleko - dodać naturalnego kakao (nie takiego rozpuszczalnego) i do tego miód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorąca czekolada? Przecież już niedługo będzie lato.

Ale skoro już mowa o niej, to podam Wam moją adaptację przepisu na ten smakołyk pochodzący z kuchni meksykańskiej. Fotka też moja.

<> Składniki (2 porcje):

- 500ml mleka (powinno mieć co najmniej 2% tłuszczu)

- 1 łyżka cukru trzcinowego, lub zwykłego

- 1 tabliczka (100g) gorzkiej czekolady (zawartość masy kakaowej 70%, lub więcej)

-½ łyżeczki waniliowego aromatu do ciast na bazie alkoholu (ten oleisty rodzaj nie połączy się prawidłowo z resztą składników)

- ½ łyżeczki mielonego cynamonu

- szczypta pieprzu Cayenne (opcjonalne)

 

<> Przygotowanie

Czekoladę z grubsza pokruszyć na mniejsze kawałki;

Mleko wlać do rondelka, dodać cukier i na wolnym ogniu doprowadzić do powolnego wrzenia;

Zdjąć z ognia, dodać czekoladę, cynamon, aromat waniliowy i pieprz Cayenne;

Zamieszać drewnianą łyżką, przykryć i odstawić na 5 minut;

Następnie ponownie wstawić na mały ogień i doprowadzić do powolnego wrzenia;

Jak tylko czekolada zacznie się gotować zdjąć z ognia i przeć do filiżanek.

Podawać samą, spienionym mlekiem, lub z bitą śmietaną. Innym ciekawym dodatkiem smakowym może być trochę likieru miętowego, lub po prostu 1 – 2 pokruszone miętowe cukierki typu tic tac.

* Ta czekolada jest bardzo bogata w smaku, jedna porcja zawiera pół tabliczki czekolady. Można ją oczywiście rozcieńczyć, jeśli ktoś woli dodając więcej mleka i odrobinę więcej cynamonu, oraz aromatu waniliowego. Można także zagotować dodatkowe 250ml mleka i podać wraz z gorącą czekoladą na wypadek, gdyby ktoś chciał sobie dolać.

DONE.jpg

Edytowane przez sunnyD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cynamon wsypać razem z kawą i dopiero zalać, zalać kawę, dosypać cynamonu i wymieszać, czy tylko nasypać na wierzch zalanej kawy, jeśli robi to jakąś różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cynamon wsypać razem z kawą i dopiero zalać, zalać kawę, dosypać cynamonu i wymieszać, czy tylko nasypać na wierzch zalanej kawy, jeśli robi to jakąś różnicę?

W mojej opini, aby wydobyć właściwy smak z większości przypraw, w tym i cynamonu należy poddać je obróce termicznej. W tym przypadku zalanie cynamonu wrzątkiem zaliczałoby się do obróbki termicznej.

Słabszy aromat i smak można uzyskać poprzez dodanie go do gotowej już kawy.

"Surowy" cynamon potrafi jednak być rochę cierpiki, piekący wręcz, a to z kolei może popsuć smak niektórym smakoszom kawy. Sparzanie wrzątkiem rozwiązuje ten problem.

Edytowane przez sunnyD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie natomiast jest takie że cynamonu nie można parzyć razem z kawą, a trzeba go dodać na ok 1min przed piciem. Inaczej właściwy smak cynamonu "ucieka" w przypadku cynamonu im krótsza jest "obróbka cieplna" tym lepiej.

 

Czyli najpierw parzysz kawę - dosypujesz cynamonu, energicznie mieszasz, żeby cynamon się dobrze rozprowadził, czekasz chwilkę, dolewasz mleka lub nie w/g uznania i pijesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z moich znajomych do parzonej kawy dodaje mieszankę cynamonu i kardamonu.

Piję sporo kawy, lecz nie jestem zwolennikiem dodawania do niej czegokolwiek oprócz cukru. Taka kawa jest jednak bardzo smaczna. Niestety nie znam proporcji, w jakich dodaje się wspomniane przyprawy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze robię kawę z kardamonem i cynamonem. Kardamonu nie dużo, bo jest bardzo aromatyczny - jedna szczypta, cynamonu sporo :)

 

BTW. Doszły kawy z CafeBorówki zrobiłem sobie na razie Kostarykę i jest przepyszna, polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem dosypać cynamonu przed zalaniem i po zalaniu. Po zalaniu kawa była cierpka i jakaś taka mało smaczna. Za to zalany cynamon dał przyjemny, delikatny smaczek kawie.

A propos cynamonu, wyczytałem, że konsumując rano, przed śniadaniem łyżeczkę miodu i pół łyżeczki cynamonu można pomóc sobie w walce z bólami stawów- ktoś coś wie na ten temat? Placebo, kompletny mit i bzdura, czy może jednak prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cynamonu w ogóle nie lubię. Dominuje wszystkie potrawy, do którego się go doda, zabijając oryginalny smak. Do kawy to kardamon jak już, najlepiej świeżo tłuczone ziarno lub dwa. Mnie bardzo odpowiada smak kolumbijski i kawy słabiej palone. Dobra i tania to Douwe Egberts Gold mielona. Parzona, z zaparzarki czy przez papierek - wchodzi zawsze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem dosypać cynamonu przed zalaniem i po zalaniu. Po zalaniu kawa była cierpka i jakaś taka mało smaczna. Za to zalany cynamon dał przyjemny, delikatny smaczek kawie.

A propos cynamonu, wyczytałem, że konsumując rano, przed śniadaniem łyżeczkę miodu i pół łyżeczki cynamonu można pomóc sobie w walce z bólami stawów- ktoś coś wie na ten temat? Placebo, kompletny mit i bzdura, czy może jednak prawda?

Śmiem wątpić, a pół łyżeczki cynamonu nikt nie przełknie :P (zobacz sobie cinamon chalange na youtube) poza tym cynamon wcinany codziennie uzależnia.

 

Dobra i tania to Douwe Egberts Gold mielona. Parzona, z zaparzarki czy przez papierek - wchodzi zawsze. ;)

Owszem :)

 

PS: Kolumbia z CafeBorówka - obłędny zapach - orzech, wanilia, karmel, lekki cytrus. Smak dość łagodny, ale jakiś taki mało esencjonalny.

Edytowane przez piotrus-g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mały tips dla osób, które słodzą kawę i parzą ją w kawiarence
Słodzimy kawę chwilę przed samym zdjęciem jej z ognia, czyli mniej więcej jak się kawiarenka napełni w jakieś 80% słodzimy, mieszany i nie doprowadzająć do wrzenia (wiadomo kawa nabiera goryczki wtedy). Wtedy cukier się bardzo dobrze rozpuści w kawie i smakuje to jak słodka kawa, a nie kawa z cukrem.

 

I ja zamówiłem z CafeBorówka. Zobaczymy jaka będzą w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mały tips dla osób, które słodzą kawę i parzą ją w kawiarence

Słodzimy kawę chwilę przed samym zdjęciem jej z ognia, czyli mniej więcej jak się kawiarenka napełni w jakieś 80% słodzimy, mieszany i nie doprowadzająć do wrzenia (wiadomo kawa nabiera goryczki wtedy). Wtedy cukier się bardzo dobrze rozpuści w kawie i smakuje to jak słodka kawa, a nie kawa z cukrem.

 

I ja zamówiłem z CafeBorówka. Zobaczymy jaka będzą w smaku.

To ciekawe, będę musiał sprawidzić.

 

Jaką kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności