Skocz do zawartości

Microlab K860 - modyfikacja pałąka


Perul

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno stałem się posiadaczem Microlabów K860. Słuchawki graja ładnie, ale mają feler w postaci źle wyprofilowanego pałąka i na głowach o innym kształcie niż mocno jajowaty leżą bardzo źle. Modyfikacja polega na innym ukształtowaniu blachy wewnątrz pałąka, tak aby był bardziej uniwersalny.

Teraz znając budowę słuchawek myślę, że można się pokusić o wygięcie pałąka bez rozbierania - efekt na pewno nie będzie taki sam, ale jeśli komuś niewiele brakuje do uzyskania komfortu, to powinno wystarczyć, bo naprawdę trzeba poświęcić temu (rozebraniu i złożeniu) sporo czasu.

 

Poniżej instrukcja

 

1. Zdjąć pady najlepiej z obu muszli, żeby się nie uszkodziły.

 

2. Rozkręcamy prawą muszlę - 8 wkrętów z tego 4 ukryte (zdjęcie poniżej)

3484212.jpg

 

3. Odlutowujemy część muszli z przetwornikiem o odkładamy w bezpieczne miejsce.

3484216.jpg

 

4. Rozciągamy "widełki" trzymające drugą cześć muszli i wyciągamy z nich tą cześć muszli - również odkładamy w bezpieczne miejsce ;)

 

5. Odkręcamy wszystkie 6 wkrętów po prawej stronie muszli i po lewej i ściągamy wszelkie wolne plastiki. Przed odkręceniem warto zabezpieczyć taśmą klejącą elementy jak na zdjęciu poniżej, żeby się nie rozłaziły. Ja niestety tego nie zrobiłem, przez co miałem dodatkową zabawę przy składaniu mechanizmu zapadkowego regulacji długości pałąka ;)

3484218.jpg

 

6. Zsuwamy "skórzaną" osłonę z pałąka poprzez wolny koniec (bez muszli). Otrzymamy coś jak na poniższym zdjęciu.

3484213.jpg

 

7. Ściągamy gąbkę od strony głowy, gumę od przeciwnej i plastiki w których chodzi regulacja długości pałąka (wewnętrzny wysuwa się do dołu).

3484215.jpg

 

bez ściągniętych górnych plastików wygląda to tak

3484219.jpg

Na powyższym zdjęciu blacha pałąka poddana już lekkiej "obróbce ręcznej"

 

8. Wyginamy blachę tak by otrzymać kształt jak poniżej - na zdjęciu w porównaniu ze standardowym kształtem i ze zdjętymi plastikami regulacji długości pałąka, czego nie polecam robić, bo tylko czas stracimy ;) .

3484220.jpg

Ogólna zasada kształtowania to wyprostowanie środkowej części pałąka i mocniejsze zagięcie w miejscu otworu. Należy pamiętać, żeby nie zmieniać kształtu poniżej otworów, gdyż wtedy może przestać działać regulacja długości.

 

9. Kolejny etap to wygięcie gumowej części przykrywającej pałąk od wierzchu. Należy rozgrzać nad palnikiem kuchenki gazowej (lub w inny sposób ) i ukształtować, tak aby pasowało to do części metalowej - lepiej zrobić trochę bardziej proste niż pałąk niż za mało.

3484217.jpg

 

10. Teraz już pozostało tylko wszystko z powrotem złożyć

3484222.jpg

 

3484223.jpg

 

11. Efekt finalny jeszcze bez założonych pianek poprawiających komfort

3484224.jpg

 

12. Oraz po założeniu pianek i podłożeniu pianek pod spód padów (to już zrobiłem dziś z rana).

3484225.jpg

 

Słuchawki zrobiły się sporo wygodniejsze - porównywalne z Shure SRH240 (które u mnie tez pianki na pałąku dostały). Wreszcie pasują na normalną głowę :) .

 

UWAGA: Należy bardzo ostrożnie wykręcać a zwłaszcza przykręcać wkręty. Plastiki w słuchawkach są dobrze spasowane (dobre formy), ale są podłej jakości (kiepski plastik) i bardzo łatwo zerwać gwint lub w inny sposób je uszkodzić. Jeszcze tak kiepskiego plastiku w słuchawkach nie spotkałem mimo, że rozbierałem nie tylko "firmówki".

Edytowane przez Perul
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to grają świetnie jak na swoją cenę (i nie tylko swoją). Sygnatura dźwiękowa trafia idealnie w moje upodobania, wreszcie można bez EQ posłuchać. Bardzo łatwo na nich wychwycić wszelkie niedociągnięcia nagrań/kompresję, chyba łatwiej niż na SL HD681 a nie mają tak wyśrubowanego sopranu i bas sporo konkretniejszy (porównanie do Denonów jest jak najbardziej na miejscu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny poradnik! trochę bałbym się tego podgrzewania pałąka

Podgrzewana była jedynie guma z zewnętrznej strony pałąka (oczywiście po zdjęciu). Trzymałem ją około 15-20cm nad palnikiem co chwilę ściągając i sprawdzając czy już dobrze - znaczy czy już daje się trwale wygiąć. Raczej strachu nie ma, bo nawet jakby się nieco przyfajczyła to i tak zostanie schowana ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takiej modyfikacji pokusił bym sie o wymiane kabla, u mnie obowiazkowo leci solone

Kabla może i rewelacyjnego nie mają, ale nie wydaje mi się, żeby były większe różnice niż w CAL po rekablingu, gdzie są to niuanse dla zwykłego zjadacza chleba.

Poza tym miejsce w pałąku jest na niewiele grubszy kabel niż fabryczny (przelotki), a w regulatorach długości wręcz włożenie grubszego jest niemożliwe żeby się trzymał tak jak oryginalny (ale w sumie nie musi). No i jeszcze sprawa, że trzeba mieć ten kabel na rekabling ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takiej modyfikacji pokusił bym sie o wymiane kabla, u mnie obowiazkowo leci solone

Kabla może i rewelacyjnego nie mają, ale nie wydaje mi się, żeby były większe różnice niż w CAL po rekablingu, gdzie są to niuanse dla zwykłego zjadacza chleba.

Poza tym miejsce w pałąku jest na niewiele grubszy kabel niż fabryczny (przelotki), a w regulatorach długości wręcz włożenie grubszego jest niemożliwe żeby się trzymał tak jak oryginalny (ale w sumie nie musi). No i jeszcze sprawa, że trzeba mieć ten kabel na rekabling ;) .

 

Jako EQ czyli idzie solone, mam zapas:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

A ten pałąk to od czegoś "pożyczyłeś" czy samoróbka? Ja mam trochę inną koncepcję a raczej inny pałąk, ale w sumie podobnie, tylko druty inaczej powyginane. Jeszcze pytanie z czego zrobiłeś element pomiędzy drutem a muszlą, bo w muszli są sporo większe otwory niż średnica drutu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojciec mi z pracy przyniósł ochronniki słuchu "Peltor"

peltor_optime_i_1_20110831_1412702997.jpg

 

Element pomiędzy drutem i muszlą to kołki drewniane. Z jednej strony mają powbijane gwoździki tak, aby kołków nie dało się wyjąć od środka. Akurat średnica kołków jest podobna jak średnica uchwytu- widać na zdjęciu z aukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie Ci to wyszło Andrewek :)

 

Też muszę się kiedyś zabrać za wymianę pałąka.

 

Słuchawki po wymianie pałąka na ten z ochronników słuchu są już lekkie i wygodne, można się w nich położyć? (Bo w fabrycznym pałąku za żadne skarby położyć się nie mogę, spadają mi z głowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio w podróży wpadło mi do głowy coś ciekawego..

Co myślicie o tym, żeby przetworniki od Microlabów przełożyć do Superluxów HD661? Można je ostanio tanio wyrwać na forum (80zł), a rozmiary muszli wydają się być podobne do tych od K860.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak od środka wyglądają te superluxy, dobrze gdyby ktoś potwierdził, czy jest gdzie to umiescic pod kątem. Poza tym 80zł na niewybitnie wykonaną obudowę (choc wyraxnie lepiej od microlabów) z brakiem pewności, czy zagra to dobrze... ryzykowne. Ale do odważnych świat należy ;) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności