Skocz do zawartości

Modowanie CAL!


Corvus5

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 180
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Aa sory, jakos to zdanie o padach i Sonolene mnie zmyliło :P Co do samego źródła to szału nie ma i jak będzie szansa to przesiądę się na pliki, ale na razie muszę mieć takie jakie jest.

 

 

 

 

Co do podpowiedzi to po pierwsze: jak to jest z tym lustrem, moja plastikowa płyteczka starczy, czy trzeba czegos lepiej odbijającego???

 

Po drugie: jak to jest z tym oddaleniem lustra, ma być od membrany, czy od magnesu zmierzone???

 

Po trzecie: czy masz może jakieś wzory do tych przepustów między komorami, było gdzieś o tym w temacie, ale nie mogę znaleźć???

 

Ostatnia sprawa: wiesz może jak rozciągnąć to pasmo do góry??? Bas sobie wyreguluję, ale nie wiem co zrobić z górą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa sory, jakos to zdanie o padach i Sonolene mnie zmyliło :P Co do samego źródła to szału nie ma i jak będzie szansa to przesiądę się na pliki, ale na razie muszę mieć takie jakie jest.

 

 

Co do podpowiedzi to po pierwsze: jak to jest z tym lustrem, moja plastikowa płyteczka starczy, czy trzeba czegos lepiej odbijającego???

Jeżeli dobrze pamiętam, to u mnie jest twarda okładka z zeszytu ze sztywno przyklejoną warstwą folii aluminiowej od strony przetwornika.

 

Po drugie: jak to jest z tym oddaleniem lustra, ma być od membrany, czy od magnesu zmierzone???

Oddalenie należy liczyć od membrany: w CAL 0mm między magnesem daje ok 12mm między membraną, a to się przekłada rezonans dla ok 30 [cm * kHz] / (2 * 1,2) [cm]. Z tego wychodzi ileś tam powyżej 10kHz ;)

 

Po trzecie: czy masz może jakieś wzory do tych przepustów między komorami, było gdzieś o tym w temacie, ale nie mogę znaleźć???

Nie mam.

 

Ostatnia sprawa: wiesz może jak rozciągnąć to pasmo do góry??? Bas sobie wyreguluję, ale nie wiem co zrobić z górą.

Chcesz wyżej, to musisz zrobić otwór w płytce i nałożyć ją na magnes, pozbyć się wszystkiego przed przetwornikiem: u mnie jest tylko grill z płytki z przetwornikiem, nic poza tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprasza, że tak cię męczę, ale nie zrozumiałem zdania o górze pasma. Mógłbys to wyjasnić jeszcze raz? Mówisz o płytce dzielącej komory? W sensie, że magnes miałby być w tej drugiej komorze???

Tak, dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, wydaje mi się, że już wszystko wiem, jak dobrze pójdzie to jutro jako tako powinno to grać. Swoją drogą sama zmiana na dwie komory dodała tyle szczegółów, że aż się zdziwiłem, a może to autosugestia... B) no nic trzeba będzie porównać ze stockowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę zaczynam wątpić w uzyskanie oczekiwanego efektu końcowego, spędziłem nad tym dzisiaj z 6h chyba, a poprawa jest tylko nieznacza (o ile można to nazwać poprawą, bo dobrze to to nie jest). Zaaplikowałem zamiast plastiku okładkę z folią, odległosć zmieniona o jakies 2-3mm, ale efektu nie widać za bardzo... już pomijam fakt, że te wykresy są dziwnie podobne do stockowych (przecież to jest rewolucja w obudowie :unsure:). Nie wiem, dlaczego pasmo nie pojechało do przodu, może to kwestia odpowiedniego wygrzania słuchawek, Corvus mógłbys może wrzucić ten plik do rozszerzania góry???

 

PS: Płytkę można jeszcze przesunąć do góry, ale tak jak sprawdzałem to na obecnym miejscu rezonans powinien wyjsć na 13kHz, co daje nam 6,5kHz spadek (w sam raz dla mnie z tego co sprawdzałem). Problem w tym, że nie widać tego na wykresie, a na odsłuchach jedyne co się rzuca "w uszy" to te 10kHz...

 

 

 

Pomiar (tam gdzie jest 1 to początkowa wersja, a tam gdzie 3 to dzisiejsza)

03122010007.jpg

03122010009.jpg

beta2_forum1.jpg

Edytowane przez pacio94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory lepiej bliżej zewnętrznej krawędzi. Komorę przetwornik-płytka należy wytłumić przy obudowie i dać więcej otworów na bas. Komorę płytka-obudowa też wytłumić, a na obudowę od wewnętrznej strony dać coś ciężkiego, żeby tak nie drgała jak normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komorę przetwornik-płytka należy wytłumić przy obudowie

Co to znaczy? Teraz dookoła tej komory jest sporo tego tack'u, mam tam jeszcze coś dokładać??? Bo nie rozumiem, w którym miejscu miałby coś dorzucić.

 

 

 

Komorę płytka-obudowa też wytłumić
Mam tam teraz sporo waty, czy scianki wykleić też tack'iem??? Może zmienić watę na cos innego??? Kupiłes ostatecznie wełnę owczą i Danamatę??? Edytowane przez pacio94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracowałem trochę nad wnętrzem, liczba otworów zwiększyła się do 8, te dodatkowe 4 dałem za twoją radą bliżej brzegów. Wytłumiłem ścianki wacikami (wewnętrzną stroną po rozpołowieniu dla lepszego rozpraszania). Efekty są dość zadowalające, jest postęp, średnica się podniosła. Z tymi wysokimi jest cały czas problem tylko, bez szmatki jest ich dużo, a ze szmatką dźwięk tłumi się strasznie... troszkę jestem zaskoczony tym, że podbicie mam na 6,5kHz tam teoretycznie powinien być dołek :unsure:

 

________________________________

 

EDIT:

 

Mam to :rolleyes: lekkie U na charakterystyce, ale srednica w normie, tak samo jak u ciebie osłabienie przy 1,5kHz (doszedłes do tego skąd to się bierze???), dołek przy 7,5kHz. Teraz tylko muszę znaleźć cos nadającego się na lustro do moda na przestrzeń i dostroić dobrze szmatkę :)

 

beta4_forum1.jpg

Edytowane przez pacio94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

(chyba nie uznacie mnie za archeologa skoro jest na 1 stronie temat ;) )

 

Zrobiłem mod Cypisa (audiohobby), tzn. zaklejenie małej dziurki bass reflexu na przetworniku. Pomyślałem, a co tam, łatwy mod. Byłem przekonany, że nic nie da.

Zakładam słuchawki i szok, słuchawki straciły na bassie, rozjaśniły się, ale szczerze mówiąc grają lepiej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zainteresowałem się tematem, ale nazewnictwo poszczególnych części słuchawek jest dla początkującego co najmniej konfundujące. Mógłby ktoś wytłumaczyć, co to jest muszla, pad i driver? I na czym polega odsuwanie pada? Bez takiej wiedzy jedyny tuning, jakiego mogę dokonać to wsadzenie wacika między "poduszki" (bez rozkręcania czegokolwiek)opisane przez Corvusa gdzieś na początku (co przyniosło nawet sympatyczny efekt, choć mimo wszystko je wyjąłem).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pad- ta skórka co Ci dotyka uszu.

 

muszla- no to co masz na zewnątrz- zobacz jak muszla wygląda- jak wyjmiesz te pady, ze środka głośniczki to będziesz miał pusto (albo i nie, zależy) to wtedy masz same "kadłubki" jakby- czyli muszle.

 

driver- przetłumacz sobie to słowo, no ale wersja dla leniwych- głośniczki w słuchawkach :)

 

pady zdejmujesz prosto- nie bój się. masz potem 2 (albo 3- nie pamietam) śrubki, rozkręcasz i nic nie urwiesz jak będziesz delikatny :)

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawię tu swój zapis o odsuwaniu padów: pewnie miałem na myśli odsuwanie przetwornika przez wypychanie padów. Wiele z tych zmian, które tu opisałem i chyba dokumentowałem czasem pomiarami, w efekcie końcowych nie używam.

 

CAL to specyficzne słuchawki. Przetworniki są dosyć szczegółowe jak na tą cenę, ale cała reszta wokół przetwornika nawala. Z każdym źródłem grają zupełnie inaczej. Przeważnie im droższe, tym lepsze ;) Do 1000zł można próbować skombinować coś przyjemnego, ale za kilka tys. zł już może być bardzo wciągająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawię tu swój zapis o odsuwaniu padów: pewnie miałem na myśli odsuwanie przetwornika przez wypychanie padów. Wiele z tych zmian, które tu opisałem i chyba dokumentowałem czasem pomiarami, w efekcie końcowych nie używam.

 

CAL to specyficzne słuchawki. Przetworniki są dosyć szczegółowe jak na tą cenę, ale cała reszta wokół przetwornika nawala. Z każdym źródłem grają zupełnie inaczej. Przeważnie im droższe, tym lepsze ;) Do 1000zł można próbować skombinować coś przyjemnego, ale za kilka tys. zł już może być bardzo wciągająco.

 

 

na dodatek CAL nie są powtarzalne. Są wersje bardzo średnie, średni i miałem w życiu jedną wybitną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem u siebie jedną parę, dzień później dwie inne. Każda jedna brzmiała na tyle inaczej od pozostałych, że to aż zdumiewające.

Podsumowując jakieś 15 różnych, jakie słyszałem, zazwyczaj starsze egzemplarze brzmią bardziej płasko, spokojniej. Nowsze bardziej V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pewien problem z modem na przestrzeń, tym z "tortem" i płytką w padach. Samo wypchnięcie po przodu działa fantastycznie, ale mam wrażenie, że jednocześnie degraduje nieco wyrazistość, szczegółowość i separację dźwięku. Pewnie to efekt użycia niewłaściwego materiału. Gdak pisała o welurze, podobnym do meszku - wydaje mi się, że właśnie coś takiego kupiłem, ale widocznie welur welurowi nie równy. Jakie materiały mogły by się jeszcze nadać? Najlepiej, żeby byly "jedyne w swoim rodzaju", żeby uniknąć nieporozumień i różnic gatunkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności