Skocz do zawartości

Projekt Mxm - Przenośny Wzmacniacz Słuchawkowy.


modrzew

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt twoje luty wyglądają okronie i to może być głównym powodem niedziałania układu - może być kilka zimnych lutów. Tak jak ktoś już sugerował używaj kalafonii, nie nakładaj też takich dużych ilości cyny. Twój układ wygląda jakby był lutowany cyną bez żadnego topnika, jakiej cyny używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zaproponuję coś podobnego do dwóch podanych poprzednio sposobów, tylko bez wczesniejszego dokładania cyny na pola lutownicze i bez używania taśmy do rozlutowywania. ;) Poza lutownicą z osprzętem przyda się tu tzw. "trzecia ręka", przy jej pomocy ustalamymy położenie płytki (osoby o słabszym wzroku mogą sobie też od razu zamocować na niej szkło powiększające), pozycjonujemy (i przytrzymujemy w rządanej pozycji) układ SMD i lutujemy którąś z jego skrajnych nóżek do płytki - w tym momencie powinna wystarczyć odrobina cyny znajdująca się na polu lutowniczym, nie chodzi tu jeszcze o ostateczne ustalenie układu. Następnie jeśli położenie jest ok i wszystkie nóżki leżą na odpowiadających im polach (jeśli nie, to korygujemy to) to lutujemy (już normalnie z dodaniem cyny) nóżkę po przekątnej do tej przyłapanej jako pierwsza. Teraz możemy zająć się przylutowaniem kolejnych nóżek wraz z poprawieniem pierwszego lutu i wsio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt twoje luty wyglądają okronie i to może być głównym powodem niedziałania układu - może być kilka zimnych lutów. Tak jak ktoś już sugerował używaj kalafonii, nie nakładaj też takich dużych ilości cyny. Twój układ wygląda jakby był lutowany cyną bez żadnego topnika, jakiej cyny używasz?

Jak już pisałem używałem do tego cyny z zintegrowaną kalafonią..

W pon poprawię luty i coraz bardziej myślę, że to właśnie przez C3a przechodzi zniekształcenie...

Czytałem o tym uchwycie modrzew w twoim tutorialu ale jakoś nie widzi mi się to.. Próbowałem jako tego użyć pęsety ale jakoś mi to nie idzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym uchwycie modrzew w twoim tutorialu ale jakoś nie widzi mi się to.. Próbowałem jako tego użyć pęsety ale jakoś mi to nie idzie..

Żeby nie było wątpliwości to mam na myśli dokładnie coś takiego:

trzeciareka.jpg

Tylko warto jeszcze przyszpilić czymś podstawę żeby nie miało się toto szansy przesunąć, bo niestety jest ona zbyt mała i zbyt lekka by zapewnić naprawdę dobrą stabilność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie to kupiłeś??:)

Dość śmieszna historia, bo zwykle samo takie cuś potrafi kosztować jakieś 10-15zł, a będąc kiedyś w Makro napotkałem walizkę z zestawem dwóch lutownic ("zwykłą" i transformatorową) i kompletem akcesoriów (w tym właśnie z "trzecią ręką") za... 29,90zł :)

Oczywiście chińszczyzna, z ciekawości kupiłem i jak za te pieniądze to nie było się za bardzo do czego przyczepić, a dla początkującej osoby jest to zestaw niemal idealny. Chyba już nawet pisałem o tym gdzieś w tym wątku...

aa ja mam takie pytanie czy w przyszłości może będą jakieś zamowienia na płytki albo obudowy ?

Jak będą chętni to może będą. Może mógłbym zamówić jakąś małą partię płytek w przyszłym miesiącu, ale wolałbym widzieć przedtem jakieś realne zainteresowanie niż robić sztukę dla sztuki ;)

Obudowy organizował wcześniej JaroFon, ale można też pewnie zamówić je w warszawskim Semiconie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dzięki za info modrzew bo ja chyba bym w życiu nie znalazł tych obudow hammond..:)

Dość śmieszna historia, bo zwykle samo takie cuś potrafi kosztować jakieś 10-15zł, a będąc kiedyś w Makro napotkałem walizkę z zestawem dwóch lutownic ("zwykłą" i transformatorową) i kompletem akcesoriów (w tym właśnie z "trzecią ręką") za... 29,90zł

Oczywiście chińszczyzna, z ciekawości kupiłem i jak za te pieniądze to nie było się za bardzo do czego przyczepić, a dla początkującej osoby jest to zestaw niemal idealny. Chyba już nawet pisałem o tym gdzieś w tym wątku...

Bardzo śmieszna..:) Mój Ojciec jak był młody to kupił w Makro kilka wiertarek bo była jakaś promocyjna cena... Wszystkie padły po miesiacu..:P

Ale jak się trzyma to ciekawy przypadek..;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą skończyłem..:) Gra..:) Usunąłem C3a i diodę od ładowarki bo tam chyba spaliłem ścieżkę ale wcześniej dobrze zrobiłem i działała..:)

Nawet zrobiłem w obudowie dziurki do wejścia, wyjścia i potencjometru ale nie zbyt estetycznie to wyglądało.. Jak kupię Hammonda to muszę poprosić kogoś by to dobrze wywyiercił..

Dzięki za pomoc..:) A x500 jakby, Ci wysłał MxM'a i obudowę hammonda to zrobiłbyś to..:)?

PS. Nie spodziewałem się, że on jest taki jasny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wsuniesz plytke z takimi lutami do obudowy hammonda to skonczy sie to zwarciem najprawdopodobniej . Obudowa jest aluminiowa i przewodzi prad . Wystarczy ze jakis lut sie zetknie z obudowa i ....

 

Niestety nie zajmuje sie tym projektem juz , wlasnie to wiercenie jest cholernie upierdliwe , zniszczylem dwie obudowy podczas skladania kolejnych egzemplarzy . Trzeba poswiecic mnostwo czasu by wykonac otwory dokladnie i estetycznie , szybciej sklada sie cala reszte wzmaka .

 

I co to znaczy ''jasny'' ?

Masz na mysli brzmienie ? powiedzialbym ze MxM jest raczej przezroczysty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem co mówisz x500 ale jak to innym działa? Bo już nie czaję..

Dzisiaj zaczął grac tylko jeden kanał, znaczy jak ustawię mini-jacka ( nie mogę stwierdzić który to ) to gra dwoma ale momentalmnie puszczę to znowu jeden...

Na początku myslałem, że to interkonnekt ale popróbowałem na kilku i cały czas jest ten problem...

Zamówiłem Hammonda i wyślę go do Jarofona razem z MxM'em.. Wbuduje mi go i poprosiłem by rozwiązał ten problem bo to już przekracza moje mozliwości...

Przylutowywałem te wejścia dwa razy, za kazdym razem od nowa i sprawdzałem, czy przez przypadek coś nie jest skopane... Ciągle nie działa.. Spróbowałem inne gniazda ( bo miałem jeszcze dwa u siebie ) też nie działa.. Nie mam już na to siły i wczoraj nie mogłem zasnąć przez to bo ciągle myślałem co tam jest źle...

x500 luty są poprawione i nie są tragiczne...:)

Jarofon mi to zrobi tylko muszę poczekać aż dostane Hammonda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. AD8397 gra przeźroczysto zasilany z wyższych napięć, z pojedynczej baterii będzie jasno i na twarz.

To by wszystko wyjaśniało - x500 ma chyba u siebie stacjonarną wersję MxM'a, zaś my z krisem testowaliśmy na bateryjnych(ja akurat podpiąłem do cmoy'a na próbę, po czym stwierdziłem że go nie chcę na sterowanie słuchawek w mxm'ie, więc poszedł do masy).

 

btw. muszę się w końcu zabrać i sprawdzić co z moim mxm'em jest nie tak, że skubaniec się przesterowuje - nie chcę znowu z niego wylutowywać op'ampów, a tych dobrych mam teraz niewiele(tle2072 i opa134 grają średnio, ale z braku laku tego pierwszego mam póki co w ampie, opa2604 zostawiając w dac'u)

a najlepiej to zacznę w końcu mxm'a z małymi modyfikacjami i buforem na wyjściu - trzeba coś w końcu do dac'a wpakować xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pGo , jak to przesterowuje sie ? na pewno wzmocnienie masz na 910R i 4,3k ? , jakiego akumulatora uzywasz ? Z samej ladowarki tez masz przester ? hmm ... dziwne to bo zaden z egzemplarzy ktory zlozylem a troche ich bylo nigdy nie mial przesteru nawet w graniu na maxa . Jedyne takie momenty mialem tylko i wylacznie wtedy gdy ''siadal'' akumulator . Mierzyles nap. na zasilaniu scalaka od sygnalu audio ? Jaka ma u Ciebie wartosc ?

 

Dodam ze KAZDY egzemplarz ruszyl od pierwszego wlaczenia bezblednie , zreszta kazdy kto nabyl ode mnie MxM moze go rozmontowac , nie ma nawet ani jednego poprawianego lutu . Jedynie pierwszy prototym przysporzyl problemow ( fatalne gniazda we / wy )

 

Kriso6 , fajnie ze Jaro Ci to zlozy , miales obciac koleczki pod gniazdami we i wy . warto te gniazda docisnac , musza byc zmontowane PERFEKCYJNIE , w koncu bedziesz tam wkladal wtyczki dosc czesto ...

 

pGo , buforek to b.dobry pomysl , sam nawet dodalem taki z fetow ( po dwa na kanal przy ad8066 na audio ) , na ad8397 V-GND bez buforow oczywiscie . Dzwiek nabiera nieco ciepla . I miesci sie to nadal w hammondzie . Mysle ze w ta strone mozna rozwinac MxM i bedzie mk2 ;-)

 

Miales tez racje co do wersji stacjonarnej ktorej uzywam , mam tez pezenosnego MxM . Stacjonarke uzywam wprost z 12V ale mam obecnie tyle innych wzmakow ze MxM trzymam z jakiegos sentymentu i do porownan oraz podrozy pociagami .

 

Co do buforow to 4 fety scisniete ze soba zajmuja tyle ile zwykly opamp ale schematu nie pezytaczam bo Ty sie znasz wiec wiesz jak a inni maja problem z montarzem prostego wzmaka wiec nie warto utrudniac . No chyba ze byloby zapotrzebowanie na nowe plytki . Ale Modrzew pracuje obecnie miedzy innymi nad innym projektem dla mnie i moze jeszcze czyms innym wiec nie bedziemy mu zawracac glowy chyba .... chwilowo przynajmniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kriso6 , fajnie ze Jaro Ci to zlozy , miales obciac koleczki pod gniazdami we i wy . warto te gniazda docisnac , musza byc zmontowane PERFEKCYJNIE , w koncu bedziesz tam wkladal wtyczki dosc czesto ...

Dam mu to do zrobienia bo już nie mam siły.. Za kilka dni przyjzie obudowa więc wyslę mu razem...

Mogą to być we lub wy bo ale nie mam pewności.. W kazdym razie on poprawi kazdy błąd co zrobiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli te Toshiby zostały użyte jako bufor wejściowy. Dobre rozwiązanie, gdyby chcieć użyć op-ampów o dużym prądzie wejściowym, czyli akurat nie AD8066, bo on ma wejścia JFET. Jako bufor wyjściowy te tranzystory to cienizna - maksymalnie 20mA trawią. Dochodzi do tego kolejna droga upływu prądu z baterii. Nie bardzo to widzę w MxMie przenośnym. Zmieniać dźwięk można np. drogą podmiany kondensatora.

 

Najprostszym sposobem na przyciemnienie dźwięku w MxMie jest użyć OPA2613 na masie wirtualnej, obniży to też pobierany prąd z baterii o kilka mA. Wydajność prądową ma nawet większą niż AD8397, ale nie trawi więcej niż 12V zasilania. Dla przenośnego MxMa to nieistotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można wlutować tego OPA2613 zamiast tego ad8397 w masie bez problemów? ...

Ciekawe.. Tylko nie ma go na allegro, ale ja raczej nic już nie będę zmieniał oprócz kondensatorów na Black Gate ale nie ma teraz takiego jakiego można byłoby uzyć na C1...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności