Skocz do zawartości

T50 - Recenzja Z Punktu Widzenia Radiomaniaka


TomPL

Rekomendowane odpowiedzi

Zagajenie :P

Tak sie dziwnie składa, że ciekawe audycje w radiu są nadawane zazwyczaj w nocnych godzinach. A że na dodatek trzeba rano wstać (do szkoły, do pracy itp) to jak sobie z tym poradzić? Nagrywać :D

Kiedyś możliwości były ograniczone - kaseta magnetofonowa, wymagająca ręcznego uruchomienia nagrywania. Teraz mamy więcej opcji i wszystkie z programowalnym czasem nagrywania: kaseta video, komputer albo... player mp3!!! Już pierwsze playery z radiem FM umożliwiały nagrywanie audycji (do różnych formatów plików) ale dopiero kilka lat temu iRiver jako pierwszy (?) wprowadził możliwość zaprogramowania czasu nagrywania. Ponieważ od kiku lat używam do powyższych celów playera IFP-995 (miałem też model ifp-895) recenzja playera iRiver T50 będzie recenzją porównawczą.

 

Uwaga: pierwsza część testowania dotyczy T50 z firmware 1.01 !

 

Odbiór stacji radiowych.

Testowanie tej właściwości przeprowadziłem na tych samych słuchawkach co jak wiadomo jest bardzo istotne bo to właśnie słuchawki robią za antene radiową.

Dźwięk: różnice są identyczne jak przy odsłuchu plików mp3 - T50 ma bardziej płaską charakterystykę, brzmi mocniej ale przez to można nie usłyszeć bardziej delikatnych szczegółów muzycznych. Tym bardziej, że oczywiście equalizer w funkcji 'radio' nie działa. Przy odtwarzaniu plików mp3 można sobie dźwięk podrasować - dźwięku z radia nie da się. Jednakże nagrania radiowe odsłuchiwane potem np. na komputerze czy innym sprzęcie audio nie różnią się jakością od nagrań zrobionych przez model IFP.

Szumy: mam wrażenie, że szum w radiu T50 jest mniejszy niż w modelu IFP. Odsłuch na zewnętrznym sprzęcie audio też to potwierdza. Nie jest to duża różnica ale zawsze miło że jakiś postęp :P

Czułość: tu zdecydowanie lepiej wypada IFP, choć będąc blisko nadajnika nie ma to specjalnego znaczenia (testy przeprowadziłem w terenie otwartym).

0-5 km od nadajnika - oba playery łapią wszystkie stacje i nie mają problemów z dekodowaniem stereo.

10 km od nadajnika - T50 nie zawsze dekoduje stereo, dużo zależy od ułożenia słuchawek a właściwie kabla od słuchawek

30 km od nadajnika - T50 nie potrafi żadnej stacji odbierać w stereo, IFP potrafi, choć ułożenie kabla ma znaczenie a i szumy bywają znaczne

Wniosek: T50 potrzebuje silniejszego sygnału, jednocześnie T50 w przypadku słabego sygnału nawet nie probuje dekodować stereo czyli nie dopuszcza do słuchania "szumiącego" radia :lol:

 

Ręczne nagrywania audycji.

To proste, właczamy radio a potem w stosownym momencie przycisk 'record'. Jak się okazuje nawet rzeczy proste można schrzanić - po naciśnięciu 'record' wskaźnik naładowania baterii potrafi 'spaść' o 2 kreski! W efekcie, w zależnościod poziomu naładowania baterii możemy mieć albo:

- automatyczne przerwanie nagrywania, a właściwie nawet brak rozpoczęcia nagrywania

albo

- wyłączenie się playera

albo

- komunikat 'Battery error - not enough for recording'

albo, wariant najbardziej optymistyczny

- nagrywanie skończy się wcześniej niż oczekiwaliśmy, bo zakładaliśmy ze bateria dłużej wytrzyma

Wnioski są 2:

- nagrywania z radia pożera mnóstwo prądu

- nagrywanie jest źle oprogramowane

I jeszcze taki kwiatek: czasami po rozpoczęciu nagrywania zmienia się balans kanałów stereo w stronę 'na lewo'. Tak jakby ktoś przestawiał pokrętło balans o kilka stopni w lewo. Czasami, nie udało mi się ustalić żadnych reguł na tę okoliczność...

 

Programowanie nagrywania audycji

Bitrate [settings->Recording->FM Setting]: low=64kbps, middle=128kbps i high=256kbps

Opcja 'low' to koszmar nie do osłuchu, opcja 'high' to raczej zbędny luksus i niepotrzebny wydatek miejsca w pamięci. Pozostaje 'middle-128kbps' i coż... może być, wystarczy, choć oczywiście w IFP mieliśmy dużo bardziej rozbudowane możliwości.

Timer [settings->Timer->FM Rec.Reserve]: godzina rozpoczęcia (uważać na AM/PM), długość nagrania do 240 minut - to wszystko identycznie jak w IFP. Nieco inne mamy możliwości ustawienia dnia nagrywania: DAILY, SAT, SUN, MON-FRI, MON-SAT - zabrakło ustawienia wybranego dnia w tygodniu :angry: Bardzo dziwne, że pominęli tę możliwość. Konsekwencje? Jeśli ktoś ma ulubioną audycje radiową np. w czwartek w godzinach 2-4 i wyjezdza na 2-3 tygodnie to nie da rady nagrac, bo musi ustawić: MON-FRI godz. 2 AM 120 minut. Player bedzie nagrywal od poniedzialku do piatku po 2 godziny i pomijając fakt, że nagra zbędne audycje to nie wiadomo czy starczy miejsca na te właściwie i czy starczy baterii!!!

 

Realizacja zaprogramowanego nagrywania audycji.

Zaprogramowaliśmy i jedziemy na, powiedzmy, wycieczkę na Hawaje licząc na to, że po powrocie odsłuchamy nasze ulubione audycje. To się może udać choć niekoniecznie:

- po rozpoczęciu automatycznego nagrywania występują zawirowania z poziomem wskazania baterii identyczne jak przy ręcznym nagrywaniu, co może skończyć się przedwczesnym zakończeniem nagrywania

- po zakończeniu nagrywania player przechodzi w stan 'zamrożenia' - ekran czarny, brak objawów 'zywotności', nie reaguje na próby włączenia, pomaga dopiero restart przez wyjęcie baterii!!! Nie wiadomo czy w tym stanie pobiera jakiś prąd czy nie? Bo jeśli pobiera to... jeszcze gorzej!

 

Na stronie iriver.com do firmware 1.02 znalazłem tylko jedno zdanie opisujace zmiany:

- Upgrade Points

1. Modification of "No Power" after FM advance recording.

 

i to jest pewnie właśnie to 'zamrożenie'='no power' - brak mocy. Swoją drogą - ani słowa o zmianie graficznego interfejsu - niektórzy mogą się po upgradzie zdziwić ;)

 

Po powyższych wynikach stwierdzam, że T50 z firmware 1.01 zupełnie nie nadaje się do celów radiomaniaka.

Oby wersja firmware 1.02 spełniła pokładane nadzieje i nie wniosła innych błędów - i niech moc będzie z toba T50 :P

 

Dalszy ciąg recenzji nastąpi...

Testowanie firmware 1.02 trwa, jest lepiej, ale bywa i gorzej <_<

 

Część II - test z firmware 1.02

 

Producent zadeklarował, że nowy firmware ma już poprawiony błąd 'No Power after FM advance recording' - zobaczymy. Przy okazji, już bez deklaracji zmieniła się grafika na poszczególnych ekranach menu (co nie jest przedmiotem tego testu) a nawet zawartość informacyjna! Producent zawsze wie co klient powinien lubić najbardziej :angry:

 

Odbiór stacji radiowych.

Można jednym słowem - bez zmian. Nowy firmware nie wpłynął na największą słabość radia - czułość. Jest tak samo średnio jak było.

 

Ręczne nagrywania audycji.

Nadal występuje efekt 'spadających kresek' na wskaźniku poziomu baterii - bardzo to irytujące. Aby player powrócił do wyświetlania właściwej(?) wartości konieczne jest wyłączenie i włączenie playera. Przy okazji, mamy teraz mniej dokładne wyświetlanie stanu baterii - tylko 3 poziomy (kreski), poprzednio było 4.

Nadal występuje też efekt zmiany balansu kanałów po rozpoczęciu nagrywania - występuje kiedy chce ale jak już wystąpi to tak się nagra - kuriozalna sprawa <_<

 

Programowanie nagrywania audycji

Zmieniło się jedno, na gorsze - długość nagrania może teraz wynosić maksymalnie 180min (było 240min). Co im strzeliło do głowy żeby to ograniczać?? Przecież i tak, jeśli zabraknie prądu to player przerywa nagrywanie ale zachowuje plik z dotychczasowym nagraniem - znowu kuriozum :(

 

Realizacja zaprogramowanego nagrywania audycji.

Poprawili błąd 'No Power after...' - faktycznie poprawili - działa. Dobrze, że choć to jedno dobrze poprawili i nic przy okazji nie popsuli :lol:

 

Wnioski końcowe.

Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia. W porównaniu do ifp-900 player T50 przegrywa prawie na każdym polu, ale tam był akumulatorek wbudowany i właściwszy byłby test porównawczy z playerem ifp700/800 (niestety już nie dysponuję takim). Podstawowe 'radiomaniakowe' funkcje T50 spełnia, aczkolwiek występowanie tych kilku niedoróbek jest bardzo irytujące:

Największe wady:

- brak możliwości w miarę dokładnego odczytu stanu baterii pod kątem długości nagrania, łatwo się przeliczyć!

- duży prąd pobierany podczas nagrania i w konsekwencji czas łącznego nagrania na jednym aku poniżej 10 godzin

- ograniczenie długości jednego nagrania do 180min

- słaba czułość radia

Największe zalety:

- radio prawie nie szumi

- dobre nagrywanie/kodowanie od razu do plików MP3

- możliwość zaprogramowania nagrań codziennie o wyznaczonej porze od poniedziałku do piątku (soboty)

 

Suplement.

Dołączam wyniki testu poboru prądu playera podczas różnych stanów działania. Chciałem bardzo dowiedzieć się dlaczego są takie zaburzenia podczas nagrywania z radia, a przy okazji wyszło parę innych ciekawych rzeczy:

 

Dla baterii Duracell (Alkaline MN1500):

------------------------Stan-----------Odtwarzanie----Odtwarzanie----Radio---Nagrywanie

------------------------spoczynkowy--MP3(128kbps)---OGG(64kbps)----------z radia

 

Ekran podswietlony---105--------------119---------------119------------117-------226

 

Ekran wygaszony------44----------------52-----------------66-------------67--------165

 

Dla akumulatora Sanyo (Ni-MH 2300 model HR-3U):

------------------------Stan-----------Odtwarzanie----Odtwarzanie----Radio---Nagrywanie

------------------------spoczynkowy--MP3(128kbps)---OGG(64kbps)----------z radia

 

Ekran podswietlony---123---------------159---------------159------------155-------280

 

Ekran wygaszony-------46-----------------68----------------87--------------87-------220

 

Wszystkie wartosci w mA. Volume ustawiony na 10, ustawienie na 20 powodowało zwiekszenie pradu o 2-3mA.

Testy wykonane miernikiem KT 8801 digital multimeter (made in taiwan). Na nieco wyczerpanych akumulatorkach player szybciej odmawiał realizacji funkcji nagrywania gdy był podłączony miernik niż gdy miernika nie było. Stąd zakładam, że wartości prądu są jednak nieco zawyżone/zniekształcone przez miernik, który tez jakiś prąd zżerał.

Różnicę w wynikach dla baterii i aku wyjaśnia poniżej majkel.

 

Wnioski:

- Podświetlenie ekranu to prąd rzędu 50-60mA - w zależności od wyświetlanych informacji.

- Odtwarzanie plików OGG to większy (o 25-30%) wydatek prądowy niż przy odtwarzanie plików MP3.

- Słuchanie radia kosztuje tyle co słuchanie OGG, czyli więcej (o 25-30%) niż słuchanie MP3.

- Nagrywanie z radia to ogromny wydatek prądowy! Prawie 5 razy więcej prądu w porównaniu doodtwarzania MP3. Teoretycznie naładowany akumulator pozwala na około 10 godzin nagrań (aku 2400mA przy prądzie nagrywania 220mA). W praktyce może być jeszcze gorzej, gdyż player odmawia nagrywania przy pewnym zbyt niskim poziomie naładowania akumulatora.

- Biorąc pod uwagę średni prąd 46mA przy odtwarzaniu MP3 podawany przez producenta czas pracy playera około 50 godzin

rzeczywiście może być prawdą - aku 2400mA, prąd 46mA to 52 godziny grania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowanie nagrywania audycji

Timer [settings->Timer->FM Rec.Reserve]: godzina rozpoczęcia (uważać na AM/PM), długość nagrania do 240 minut - to wszystko identycznie jak w IFP. Nieco inne mamy możliwości ustawienia dnia nagrywania: DAILY, SAT, SUN, MON-FRI, MON-SAT - zabrakło ustawienia wybranego dnia w tygodniu :angry: Bardzo dziwne, że pominęli tę możliwość. Konsekwencje? Jeśli ktoś ma ulubioną audycje radiową np. w czwartek w godzinach 2-4 i wyjezdza na 2-3 tygodnie to nie da rady nagrac, bo musi ustawić: MON-FRI godz. 2 AM 120 minut. Player bedzie nagrywal od poniedzialku do piatku po 2 godziny i pomijając fakt, że nagra zbędne audycje to nie wiadomo czy starczy miejsca na te właściwie i czy starczy baterii!!!

Rozwiązanie problemu nagrywania w dowolnym dniu tygodnia jest dość proste. Istnieje możliwość nagrywania co niedzielę (lub sobotę), można to wykorzystać. Wystarczy zmienić datę w taki sposób, by "niedziela" w naszym T50/60 wypadała w rzeczywistości w interesujący nas dzień np. czwartek i po robocie :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa recenzja, tego jeszcze nie było :)

 

> wystarczy, choć oczywiście w IFP mieliśmy

 

no właśnie, mieliśmy możliwość ustawienia "po drodze" conajmniej 160 i 192 - czy warto się tak rozdrabniać? nie wiem... 128kbps przy nagraniu z radia wydaje się być dobrym rozwiązaniem

 

co poza tym? poza tym był jeszcze możliwy wybór próbkowania - np. zejście z 44k na 32k pozwalało na stałe ograniczenie pasma przenoszenia do 16kHz (radio i tak nie gra nigdy wyżej) a poza tym oszczędzało to wysiłku kodekowi MP3 i usuwało trochę szumu... można było nawet zaszaleć i ustawić 24k lub 22k (bo "przecież to tylko radio", poza tym jest to jakiś sposób na pozbycie się szumu)

 

z drugiej strony radio w T50 faktycznie nieco mniej szumi, więc problem szumu częściowo odpada... także nagrywanie samo w sobie działa lepiej (plik wynikowy jest wyższej jakości) niż w przypadku iFP-ka

 

więc w sumie jest prawie remis :)

 

nie licząc możliwości (czy raczej niemożności) ustawienia dnia tygodnia... ale to jest kwestia firmware'u i jakiś update mógłby to poprawić (o ile ktoś zwróci na to uwagę i napisze o tym do irivera)

 

> po zakończeniu nagrywania

 

to jest błąd, jak sam zauważyłeś poprawiony przez nowy firmware

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie problemu nagrywania w dowolnym dniu tygodnia jest dość proste. Istnieje możliwość nagrywania co niedzielę (lub sobotę), można to wykorzystać. Wystarczy zmienić datę w taki sposób, by "niedziela" w naszym T50/60 wypadała w rzeczywistości w interesujący nas dzień np. czwartek i po robocie :D .

Brawo Glymbol! Polak potrafi :D

 

To zakładając, że chcę nagrywać w ten czwartek 16-go... Ponieważ sobota przypada 18-go sierpnia, czyli jak zwykle nastepuje 2 dni po czwartku (ależ Amerykę odkryłem!), musimy przestawić datę o 2 dni do przodu, czyli dzis (14-go) ustawiam date zegara na 16-go i programuję: SAT godz. 2 AM 120 minut. No, nawet nie takie trudne :)

Pamiętam jak trudne były początki, gdy nie wiedziałem jak zaprogramować by nagranie rozpoczęło się 5 minut po północy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak apropo radia w T 50 , to zainspirowany zdjęciem chipu radiowego w nowym Samsungu YP-U3

- miało ono identyczną - niestety kryptonimowaną sygnaturę jak radio w Iriverze T 60 -

policzyłem piny w tym ostatnim i okazało się że jest ich dwadziescia :blink:

( po cztery z kazdego boku + cztery duże na rogach )

 

Wniosek - T 60 ma nowsze i mniejsze radio niż T 50 . W tym ostatnim siedzi chip radiowy Silicon Laboratories,

Si4700 o wymiarach 4mmx4mm w obudowie z 24 nóżkami (24QFN ), natomiast w

T 60 już przedstawieciel drugiej generacji tunerów tej samej amerykańskiej firmy Si4702 ( 3mmx 3mm i 20QFN ) .

I takie samo radio Silicon Laboratories- z 20 nóżkami ,można wypatrzec też na zdjęciu PCB Samsunga YP-U3 .

 

Iriver T60 jest co prawda pierwszym playerem tej firmy w którym zidentyfikowano Si4702

( bo nie tylko w T 50 ale także w Clixie 2 generacji siedział jednak Si4700 ) , ale z uwagi na to

że zdaniem producenta : "tuner Si4702 zachowuje kompatybilność pod względem programowym

z tuneremi FM poprzedniej generacji o oznaczeniach Si4700 " - może byc tak że w nowszych

seriach produkcyjnych Clixa lub T 50 , Iriver będzie montował jednak ten nowszy i mniejszy chip Silicon Laboratories. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, testowanie T50 tak mnie znerwiło, że postanowiłem zmierzyć prąd pobierany z baterii w różnych funkcjach playera. Wyniki są niestety zgodne z oczekiwaniami, czyli okrutnie żre prąd gdy nagrywam z radia, i zamieszczę je w uzupełnieniu testu.

 

Ale chcialbym was zapytać (getz, khron?) czy dobrze mierzę, bo mam bardzo rózne wyniki inne dla baterii alkalicznej a inne dla akumulatorka. Wpiąłem sie z miernikiem prądu (jakby co - cyfrowy) w szereg miedzy plusa baterii a styk plusa w playerze. I np. dla podstawowej czynnosci playera, czyli odtwarzanie pliku mp3 z wyłączonym ekranem otrzymuję:

Dla baterii alk. - 52mA

Dla akumulatora - 68mA

Nie wiem czy to istotne, ale bateria była nówka natomiast akumulatorek sporo już rozładowany (ale oczywiscie player normalnie grał).

Podobne różnice (około 20-30%) występują dla wszystkich innych funkcji playera, zawsze większy prąd gdy aku, jedynie w funkcji spoczynkowej (player włączony ale nic nie gra) różnica była mała: 44mA do 46mA.

Ma ktoś pomysł jak to wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś pomysł jak to wytłumaczyć?

W playerach jest wbudowana przetwornica DC/DC, zwana także PMU (power management unit). Ma ona między innymi za zadanie podnosić napięcie z baterii do tego samego napięcia stałego, bo w przeciwnym razie procek lub DAC by zwariował. Załóżmy, że podnosi do stałego napięcia 2V, z którego procek ciągnie 50mA przy danej operacji. Ponieważ podczas przetwarzania napięcia zostaje zachowany pobór mocy, to im niższe napięcie baterii, tym wyższy pobór prądu z niej, co by iloczyn P = U * I został stały, w tym przypadku = 2V * 50mA. Bateria alkaliczna ma wyższe napięcie z reguły niż NiMH, stąd różnica. PMU musi wyżej "pompować", więc potrzebuje na to więcej prądu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niewiem jak mozna wogole T50/60 porownywac do serii ifp. Radio w T50 gra gorzej niz w komorkach pisane jzu o tym bylo milion razy. A na dodatek K750i lapie mi wiecej stacji niz chwalone plaskie radio w T60. buehehee kon by sie usmial :D A pozatym jesli sie slucha mp3 i radia w omawianym T60, roznice sa astronomiczne, niewiem jak mozna niedostrzec roznicy , to jest smieszna recenzja, niezle sie ubawilem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jak mozna wogole T50/60 porownywac do serii ifp. Radio w T50 gra gorzej niz w komorkach.....

Porównywac mozna a nawet należy, aby osoby nie mające dostępu do sprzętu wiedziały czego się mogą spodziewać - do tego własnie służą testy porównawcze.

A pozatym jesli sie slucha mp3 i radia w omawianym T60, roznice sa astronomiczne, niewiem jak mozna niedostrzec roznicy.....

Nigdzie specjalnie nie porównywałem jakości dźwięku radia z jakością odsłuchu plików mp3 - nie to było celem testu. Poza tym, jak można nie zauważyć, że pisałem o modelu T50 a nie o T60 nie wiem jak mozna nie zauważyć takiej różnicy :P

..... to jest smieszna recenzja, niezle sie ubawilem :D

No proszę, może wyślę na jakiś konkurs satyryczny :) A właściwie to w którym miejscu było śmiesznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mnie niedawno padła bateria w iFP-ku podczas kopiowania (nawet nie zauważyłem)... zrobiło się czarno, zmieniłem na inną - czarno... O_o

 

zmieniłem na jeszcze inną i zaskoczył - wyskoczyło "formatowanie" i zostało tak na parę minut O_o

 

po drodze zdążyłem dwa razy wyjąć i włożyć baterię (bez rezultatu) i znaleźć na MR informację że tak kończą iFP-ki... o_O

 

... aż wtedy zaskoczył (okazało się że potrzebował czasu)... i działa, i nic mu się nie dzieje ^^

 

także uważajcie, bo - jeśli bateria się wyczerpie w czasie ładowania - może czekać was niespodziewany format pamięci odtwarzacza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Czy jeżeli do iRivera T50/T60 dodamy inne niż oryginalne słuchawki to także będą pracowały jako antena czy tylko oryginalne mają taką właściwość? Kupiłem AKG K414P.

Dużo stracę z głośności na 32 ohm słuchawkach?

Mają skuteczność 125 dB czyli dużo:P 414P są bardzo głośne na dodatek zamknięte więc raczej z głośnością nie będzie problemów.

 

Przewód słuchawkowy robi za antenę;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde słuchawki mają wbudowaną antenę. Nie patrz na Ohmy tylko na skuteczność.

 

fajne stwierdzenie z ta wbudowana antenka :)

 

moze lepiej pisac o pelnieniu roli anteny niz o posiadaniu jej "wbudowanej w sluchawki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności