Skocz do zawartości

Co oznacza słowo "technikalia" w żargonie słuchawkowym?


Malcolm777

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, MrBrainwash napisał(a):

Fajne są opisy w tych rankingach:

"[słuchawki] są niby chłodne, ale jednak ciepłe"

 

i od razu wiadomo o co chodzi :lol:

 

Szarlotka na ciepło z lodami na deser też wywołuje u Ciebie podobną dezorientacje?

 

Konstrukcje z kilkunastoma przetwornikami różnego typu potrafią grać niejednoznacznie i łączyć wodę z ogniem. Słuchałeś takich czy tylko tak prima aprilisujesz?

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Spawn napisał(a):

 

Szarlotka na ciepło z lodami na deser też wywołuje u Ciebie podobną dezorientacje?

 

Konstrukcje z kilkunastoma przetwornikami różnego typu potrafią grać niejednoznacznie i łączyć wodę z ogniem. Słuchałeś takich czy tylko tak prima aprilisujesz?

 

Powiedz(lub dopisz) jeszcze, że robią kawę. lol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, euter napisał(a):

 

Kiedyś - przy okazji innej dyskusji - też go zapytałem, czemu nie wypożyczy i nie posłucha sam. Odpowiedział, że nie musi słuchać, by wiedzieć jak jest :) 

Jest mnóstwo, bez liku przykładów, że ludzie posłuchali i mieli sprzeczne opinie. Dołóżmy do tego koany i poezję, a mamy przepis na katastrofę. Ciekawe czy @Spawn próbował zmiksowanej blenderem szarlotki z lodami bo taka jest relacja proporcji wychodzących częstotliwości względem siebie, wszystko idzie przez jedną tulejkę. Niejednoznaczna to nie jest sygnatura słuchawek tylko opis recenzenta. 

 

 

Cytat

Z perspektywy lingwistycznej pojawia się wiele ciekawych rzeczy - m.in. uwidacznia się różnica między:

metaforyzacją pojęciową
(to ta, która towarzyszy nam ciągle, jest atrybutem poznawania i rozumienia świata - np. "spadł kurs złotego")

a metaforyzacją poetycką
(opisy Piotra Ryki).

Chodzi przede wszystkim o nagromadzenie i odległość od siebie elementów przenośni,

czyli tego,

(1) czemu nadajemy metaforyczne znaczenie

i tego,

(2) co te metaforyczne znaczenie ze sobą niesie

(im te elementy są od siebie bardziej oddalone, pochodzą z odleglejszych znaczeniowo "światów", tym metafora jest bardziej poetycka niż pojęciowa).

Metaforyzacja pojęciowa ma walory praktyczne - pozwala nam sprawnie działać w świecie,

z kolei metaforyzacja poetycka opiera się na wzbudzaniu uniesień, emocji estetycznych, które powstają wskutek jej rozszyfrowania,

a to już zależy od wysiłku odbiorcy, jego kompetencji, wrażliwości.

Szczególnie różnice we wrażliwości, które są wypadkową doświadczeń życiowych
(nie tyle chodzi o to, czy ktoś jest bardziej wrażliwy, czy mniej, ile o miejsca, w których ta wrażliwość się "uruchamia"),

wpływają na to, że

przy dekodowaniu metafor poetyckich pojawiają się dużo dużo większe różnice w uchwyconym sensie,

niż

w przypadku metafor pojęciowych, budowanych na bardzo powszechnych doświadczeniach
(np. że rozróżniamy "górę" i "dół", bo nasze ciało ma postawę pionową).

Recenzja jako gatunek wypowiedzi programowo ma być instrumentalna, "praktyczna" - ma dać pogląd na to, czy dany sprzęt spełni oczekiwania czytelnika, czy nie.

Zatem znaczna przewaga metafor poetyckich zaburza tę intencję.

 

Porównanie do szarlotki zdecydowanie łapie się na poetycką metaforę. W tym wyprzypadku nie niosąc żadnej treści, będąc jedynie chwytem retorycznym (to jest przykład bs i gaslightingu). 

 

Konstrukcje z kilkunastoma przetwornikami różnego typu.

 

Omawiane słuchawki nie miały przetworników różnego typu:

 

https://crinacle.com/2019/03/01/oriolus-mellianus-first-impressions-and-measurements/

 

It’s a rather thin-sounding IEM. The tuning does sound balanced but also somewhat underwhelming, with a strong focus on technicalities and not much else. Slightly bright-leaning tonality and benefits from the use of foams as it can take the hit in transient response.

The crispy, almost plasticky BA timbre comes rather strong in the Mellianus, which further solidifies that this is meant to fulfill more of a “monitor” type role rather than a natural listening one. FR-wise, it’s a tuning that I should like on paper but I find myself reaching for something warmer after just a few listening tracks.

 

Mellianus.jpg

 

Jak widać można znaleźć jednoznaczne opisy tych słuchawek. Nawet nasze technikalia się pojawiły zapewne próbując uchwycić subiektywny odbiór pików na średnicy i sopranach. 

 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

Jest mnóstwo, bez liku przykładów, że ludzie posłuchali i mieli sprzeczne opinie. Dołóżmy do tego koany i poezję, a mamy przepis na katastrofę. Ciekawe czy @Spawn próbował zmiksowanej blenderem szarlotki z lodami bo taka jest relacja proporcji wychodzących częstotliwości względem siebie, wszystko idzie przez jedną tulejkę.

Idąc tą logiką, wielo-przetwornikowe słuchawki nie mają sensu, bo wszystko idzie przez jeden kanał słuchowy.

Tymczasem wyobraź sobie, że dźwięki o różnych częstotliwościach idą jakoby "obok siebie", szczególnie gdy nie są zgodne w fazie (nie wiem czy dobrze to określiłem, chodzi o sytuację gdy dźwięk o np. 2x większej częstotliwości co 2 okres pokrywa się z tym niższym). To nie jest szarlotkowo-lodowa zmiksowana breja. Słuchawki mogą mieć ciepły bas i zimne kłujące soprany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, miki_w1 napisał(a):

Idąc tą logiką, wielo-przetwornikowe słuchawki nie mają sensu, bo wszystko idzie przez jeden kanał słuchowy.

Tymczasem wyobraź sobie, że dźwięki o różnych częstotliwościach idą jakoby "obok siebie", szczególnie gdy nie są zgodne w fazie (nie wiem czy dobrze to określiłem, chodzi o sytuację gdy dźwięk o np. 2x większej częstotliwości co 2 okres pokrywa się z tym niższym). To nie jest szarlotkowo-lodowa zmiksowana breja. Słuchawki mogą mieć ciepły bas i zimne kłujące soprany.

 

Nie ma czegoś takiego jak zimny bas i ciepłe soprany. Bo ciepło w muzyce bierze się od basu. Można odciąć bas od reszty pasma po przez określone strojenie.

 

Używa się większą ilość przetworników by osiągnąć określone strojenie - odpowiedź częstotliwościową, a nie że idzie to jakimiś odrębnymi kanałami. 

 

Mówiąc inaczej liczy się efekt końcowy. 

37 minut temu, miki_w1 napisał(a):

Tymczasem wyobraź sobie, że dźwięki o różnych częstotliwościach idą jakoby "obok siebie", 

 

"idą obok siebie" na podstawie czego tak uważasz?

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrBrainwash napisał(a):

Omawiane słuchawki nie miały przetworników różnego typu:

 

Godzinę temu, MrBrainwash napisał(a):

 wszystko idzie przez jedną tulejkę.

Mix 10 przetworników od Soniona i Knowlesa. 4 na górze, 4 na średnicy i 2 na bas połączone przy pomocy 3 drożnej zwrotnicy a dźwięk dostarczany jest przez 4 tulejki.

 

Jako argument wklejasz mi recenzje kogoś innego bo własnego zdania nie posiadasz a jednak próbujesz prowadzić dyskusje. Jak poszukasz to jestem pewien że znajdziesz inne recenzje które pokryją się z moją recenzją ale przecież lepiej wziąć pierwszą lepszą która potwierdza Twoje, no właśnie niewiem co bo zdania nie możesz posiadać tylko to zwyczajne "nie znam się, a się wypowiem".

 

PS

Crinacle używa tylko i wyłącznie jednego dac/ampa więc w jego opiniach trzeba brać uwagę na synergię lub jej brak. Ja w testach używam różnie grających aby wiedzieć jak grają i czego potrzebują same słuchawki a nie cały system.

 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Spawn napisał(a):

 

Mix 10 przetworników od Soniona i Knowlesa. 4 na górze, 4 na średnicy i 2 na bas połączone przy pomocy 3 drożnej zwrotnicy a dźwięk dostarczany jest przez 4 tulejki.

 

Jako argument wklejasz mi recenzje kogoś innego bo własnego zdania nie posiadasz a jednak próbujesz prowadzić dyskusje. Jak poszukasz to jestem pewien że znajdziesz inne recenzje które pokryją się z moją ale przecież lepiej wziąć pierwszą lepszą która potwierdza Twoje, no właśnie niewiem co bo zdania nie możesz posiadać tylko to zwyczajne "nie znam się, a się wypowiem".

 

PS

Crinacle używa tylko i wyłącznie jednego dac/ampa więc w jego opiniach trzeba brać uwagę na synergię lub jej brak. Ja w testach używam różnie grających aby wiedzieć jak grają i czego potrzebują same słuchawki a nie cały system.

 

Tematem jest opis recenzencki, a nie granie poszczególnych słuchawek. Swoje zdanie wyraziłem i podparłem przykładem. 

5 minut temu, Spawn napisał(a):

 

Mix 10 przetworników od Soniona i Knowlesa. 4 na górze, 4 na średnicy i 2 na bas połączone przy pomocy 3 drożnej zwrotnicy a dźwięk dostarczany jest przez 4 tulejki.

 

To już kolejny temat. Wszystkie to armatury, była mowa o typie a nie producencie. Wszystko i tak trafia do jednego kanału słuchowego, te wszystkie zabiegi nie czynią cudu, co najwyżej wpływają na sygnaturę. I to właśnie słyszymy. 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

 

Tematem jest opis recenzencki, a nie granie poszczególnych słuchawek. Swoje zdanie wyraziłem i podparłem przykładem. 

 

Tutaj jest moja recenzja https://www.audionervosa.pl/2019/04/oriolus-mellianus-recenzja-zywe-srebro.html?m=1 Oczywiscie może Ci się nie podobać i możesz mieć swoje inne zdanie na temat samych słuchawek więc najbardziej dowaliłbyś mi jak byś napisał swoją recenzje bo póki co to pokazałeś tylko że umiesz używać wyszukiwarki.

 

27 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

 

Wszystko i tak trafia do jednego kanału słuchowego, te wszystkie zabiegi nie czynią cudu, co najwyżej wpływają na sygnaturę. I to właśnie słyszymy. 

 

Dlatego profesjonalne monitory do produkcji to są konstrukcje jednodrożne. Aaa, nie! Zazwyczaj też są wielodrożne ze zwrotnicami i połączeniem dynamicznego woofera i wysokotonowego AMT. Ale po co jak to trafia do jednego kanału? Pomidor i ogórek też smakują tak samo bo trafiają do jednej gęby?

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

Btw. Kto Ci sprzedał bajkę że "idą obok siebie" możesz wskazać źródło. Czy to tylko efekt bogatej wyobraźni?

Teoria propagacji fal dźwiękowych i ich interferencji. Przykład poniżej. Nie mówię że te fale rozchodzą się niezależnie od siebie, to uproszczenie. One jakoby przechodzą przez siebie nawzajem.

A - dźwięk o tej samej częstotliwości zgodny w fazie ulega wzmocnieniu. B - przeciwny w fazie, ulega wygaszeniu.

Ale już C i D - fala dochodząca do naszego ucha (tym nieszczęsnym wspólnym kanałem słuchowym) posiada cechy składowe jednej i drugiej fali pierwotnej.

PHYSICS_SOUND_ART_04_Sound_wave_interference_Sine_wave_interference_Wave_addition_v3.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, miki_w1 napisał(a):

Ale już C i D - fala dochodząca do naszego ucha (tym nieszczęsnym wspólnym kanałem słuchowym) posiada cechy składowe jednej i drugiej fali pierwotnej.

PHYSICS_SOUND_ART_04_Sound_wave_interference_Sine_wave_interference_Wave_addition_v3.jpg

Sorry za mój ton, już poprawiłem moje pytanie do Ciebie. 

 

Z tego co sam napisałeś wynika to co ja już opisałem, uzyskujesz inną charakterystykę, ale liczy się efekt końcowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zmianę tonu. Możemy się nie zgadzać ale szanujmy się.

 

Oczywiście, że liczy się efekt końcowy, ale ten efekt będzie pewną wypadkową składowych fal. Jeśli mamy piękny równy dźwięk (sinus) i nałożymy na niego drugą falę z wyższymi harmonicznymi, to będą one słyszalne w fali wypadkowej. Zauważ jednak, że to największe opadające zbocze ulega wygładzeniu przez składowa sinusoidalną.

 

Nieważne czy mowa o jednym, pełnopasmowym przetworniku, czy zespole przetworników o węższym paśmie, cechy każdego pasma będą wpływać na falę dochodzacą do ucha. Równy mocny bas i dzwoniące soprany? Jak najbardziej możliwe.

 

Screenshot_2023-04-02-10-47-03-589-edit_org.mozilla.firefox.jpg

Edytowane przez miki_w1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, miki_w1 napisał(a):

Dziękuję za zmianę tonu. Możemy się nie zgadzać ale szanujmy się.

 

Oczywiście, że liczy się efekt końcowy, ale ten efekt będzie pewną wypadkową składowych fal. Jeśli mamy piękny równy dźwięk (sinus) i nałożymy na niego drugą falę z wyższymi harmonicznymi, to będą one słyszalne w fali wypadkowej. Zauważ jednak, że to największe opadające zbocze ulega wygładzeniu przez składowa sinusoidalną.

 

Nieważne czy mowa o jednym, pełnopasmowym przetworniku, czy zespole przetworników o węższym paśmie, cechy każdego pasma będą wpływać na falę dochodzacą do ucha. Równy mocny bas i dzwoniące soprany? Jak najbardziej możliwe.

 

Screenshot_2023-04-02-10-47-03-589-edit_org.mozilla.firefox.jpg

 

Poniosło mnie bo z jakiegoś powodu jestem uczulony na typów którzy zamiast wymieniać się argumentami i do nich stosownie odnosić stosują retorykę. Tak jak to robi @Spawn

 

Mocne soprany i bas w jednym stojeniu to co innego niż słuchawki jednocześnie chłodne i ciepłe. Po za tym mówimy o tym samym. Choć niektóre Twoje sformułowania uważam za niefortunne. 

 

 

Rozumiem, że ktoś rozwija swoją poetycką duszę używając bujnych opisów i ma jakieś swoje prywatne specjalne wrażenia z obcowania z taką parą. Nic do tego nie mam. Mówię tylko, że to dla mnie jest nie-informatywne. A sam opis niejednoznaczy i taki trochę bezużyteczny jeśli chciałbym się czegoś dowiedzieć.

 

A gdybym sam posłuchał to już nie potrzebowałbym recenzji. Nikt nie zagwarantuje mi, że usłyszę coś tak jak autor recenzji, a moje doświadczenie z tym forum jest takie, że często mam odmienne wrażenia. 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

Poniosło mnie bo z jakiegoś powodu jestem uczulony na typów którzy zamiast wymieniać się argumentami i do nich stosownie odnosić stosują retorykę. Tak jak to robi @Spawn

 

Moim argumentem jest recenzja którą napisałem najlepiej jak potrafiłem 4 lata temu. Co jest Twoim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, miki_w1 napisał(a):

I to ostatnie zdanie jest najlepszym wnioskiem z tej dyskusji. Niestety, często na forum obserwuję zjawisko "nie słuchałem, ale się wypowiem". Nie będę wytykał palcami 😉

 

Ja nie kupuję tego argumentu o słuchaniu. Wolisz zastosować lek przebadany czy taki od znachora "sprawdzony osobiście"?

 

Te wypowiedzi o tym co sie usłyszało to raczej rekreacja niż poważne źródło informacji. 

 

Oczywiście jak ktoś chce do tego podchodzić inaczej to jego sprawa. 

10 minut temu, Spawn napisał(a):

 

Moim argumentem jest recenzja którą napisałem najlepiej jak potrafiłem 4 lata temu. Co jest Twoim?

Nie wiem dokładnie o jakiej tezie mówisz do której miałby stosować się argument, ale jeśli klasyfikować uniwersalnie to Twoim argumentem jest zatem dowód anegdotyczny, a moim dane dotyczące psychoakustyki, gdzie fale nakładają się na siebie co prowadzi do zmieniania charakterystyki ostatecznego efektu, a powiedzieć że coś jest jednocześnie chłodne i jednocześnie ciepłe to tak jakby powiedzieć, że coś ma jednocześnie dużo basu i mało basu. Jako ekspresja wrażeń może to mieć dla Ciebie jakieś znaczenie, ale według mnie nie jest informatywne. Choć z pewnością może pobudzać czyjąś wyobraźnię, więc jeśli ktoś tego szuka.... to wiadomo. 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

Nie wiem dokładnie o jakiej tezie mówisz do której miałby stosować się argument, ale jeśli klasyfikować uniwersalnie to Twoim argumentem jest zatem dowód anegdotyczny, a moim dane dotyczące psychoakustyki, gdzie falw nakładają się na siebie co prowadzi do zmieniania charakterystyki ostatecznego efektu, a powiedzieć że coś jest jednocześnie chłodne i jednocześnie ciepłe to tak jakby powiedzieć, że coś ma jednocześnie dużo basu i mało basu. Jako ekspresja wrażeń może to mieć dla Ciebie jakieś znaczenie, ale według mnie nie jest informatywne. Choć z pewnością może pobudzać czyjąś wyobraźnię, więc jeśli ktoś tego szuka.... wiadomo. 

 

Dziękuję za ten szczegółowy retoryczny opis chociaż wystarczyło by zwykłe: "nie mam argumentów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Spawn napisał(a):

 

Dziękuję za ten szczegółowy retoryczny opis chociaż wystarczyło by zwykłe: "nie mam argumentów".

 

Dziękuję za retoryczną odpowiedź, która pominęla wszystkie argumenty. :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrBrainwash napisał(a):

 

Dziękuję za retoryczną odpowiedź, która pominęla wszystkie argumenty. :)

 

Ja rozumiem że jak się myśli że się wie wszystko to można uwazać że jeden wykres częstotliwości mówi wszystko i wygodnie jest zignorować odpowiedź impulsową, crosstalk, wykres wodospadowy, przesunięcia fazowe, nieliniowość impendacji itd itp. 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Spawn napisał(a):

 

Ja rozumiem że jak się myśli że się wie wszystko to można uwazać że jeden wykres częstotliwości mówi wszystko i wygosnie jest zignorować odpowiedź impulsową, crosstalk, wykres wodospadowy, przesunięcia fazowe, nieliniowość impendacji itd itp. 

 

Nie zauważyłem w recenzji Twojej omówienia tych elementów. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego wiedząc wszystko je zignorowałeś.

 

Natomiast znalazłem:

 

Wiem, że może to zabrzmieć jak jakiś bełkot.

 

Czyli jednak zgadzasz się co do jakości opisu. Temat uważam za wyjaśniony. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

 

Nie zauważyłem w recenzji Twojej omówienia tych elementów. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego wiedząc wszystko je zignorowałeś.

 

Brzmienie wszystkich tych mierzalnych i niemierzalnych parametrów opisałem najlepiej jak umiałem.

 

47 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

Natomiast znalazłem:

 

Wiem, że może to zabrzmieć jak jakiś bełkot.

 

Czyli jednak zgadzasz się co do jakości opisu. Temat uważam za wyjaśniony. :)

 

 

Tak, już wtedy wiedziałem że nie wiem i nie potrafie wszystkiego do czego się przyznałem w tym miejscu. Samokrytyka rozumiem to rzecz negatywna? 4 lata później nadal schodze ze szczytu pewności siebie i nie wiem kiedy i czy wogóle rozpoczne kiedyś ponowne wznoszenie.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności