Skocz do zawartości

Cowon D2 - Recenzja


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 144
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

O cholera... poczekam jeszcze na Vtec V39 i potem oba odsłucham i coś wybiorę spośród nich (no chyba, że Meizu przemówi na korzyść).

 

To jakiej on jest masy, że niewygodnie go nosić na szyi? Ja tak właśnie planowałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

recenzja meizu m6 też będzie... ale w jeszcze późniejszym czasie ;]

 

co do masy - tak "na rękę" porównywalna jest do masy Nokii E50 - dla mnie zbyt wiele, żeby sobie tym szyję obarczać (nie żebym cokolwiek na szyi nosił ;] )... poza tym można się nabawić siniaków od obtłukiwania torsu kantem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję, że na ostateczny wybór i tak wpływ będzie miał odsłuch wszystkich trzech (M6, D2, V39). Bo z tego co czytam, to wszystkie one prezentują podobny poziom - ale dość już bo schodzę na offtopic. Dzięki za szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jedna z najprofesjonalniej napisanych recek, jaką czytałem w życiu, gratuluję :)

I tutaj też się podpiszę.

Ale nie do końca mogę się zgodzić z pełnym obiektywizmem. Trochę ta recenzja przypomina mi reklamę sprzętu ( chociaż dlaczego nie reklamować dobrych wyrobów).

Jednak na pewno nie jest tak:

"radio w D2 jest naprawdę niezłe - odbiera czysto, nie gubi sygnału, nie szumi... hmm... cóż więcej można powiedzieć -"

Należało by powiedzieć tak - radio w D2 jest kiepskiej jakości, by nie powiedzieć złej ( nie potrafi prawidłowo wyszukiwać stacji podczas automatycznego strojenia, słaba czułość, zła selektywność, brak ARW lub AGC jak kto woli co daje, że słabsze stacje szumią a silniejsze są przesterowane, gubienie pilota STEREO - jednym słowem totalna porażka. )

 

Nie przekonuje mnie również porównywanie dźwięku typu "odtwarzacz ustawiony na płasko".

Przecież EQ ustawiony na NOR - normal czy ustawiony na 0, 0, 0, 0, 0 w ustawieniach użytkownika to jedno z ustawień eqalizera czyli wcale nie oznacza programowo wyłączonej funkcji EQ i tak naprawdę zależy tylko od tego jak ją oprogramowali inżynierowie w iAudio lub od tego jakich słuchawek używamy czy wreszcie jak kto odbiera dźwięki.

 

To też już nie aktualne: "nie da się za to zmienić kolorystyki jako takiej (ta jest zawsze niebieska)"

Mamy skórki które wszystko zmieniają.

 

Jednak jakość odtwarzanego dźwięku na pewno jest lepsza od CLIX-a iriver-a czy T60, a z dobrze ustawionymi "dopalaczami" dorównuje IFP które to miałem okazję bezpośrednio porównać.

Ponieważ iAudio pracuje cały czas mam nadzieję że, kolejne firmware poprawi te i inne błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż akurat aporpo radia nie mogę się zgodzić? Bo jak widać Khron u siebie w domu, a ja w Warszawie - i nie mamy żadnych problemów ze strojeniem, odbieraniem itp...

 

Co do EQ.. to super, ale jednak EQ w każdym playerze są inne / działają inaczej. A EQ na zero jednak rokuje że będzie jako tako zbieżnie... więc niezgadzać się możesz, ale jest to najadekwatniejsze co można robić.

 

 

Zmiana skórek jest defkato powiązana z utratą gwarancji, więc uwzględnianie tego w recenzji, jest chyba bez sensu? Skoro Cowon tego nie zapewnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jakość odtwarzanego dźwięku na pewno jest lepsza od CLIX-a iriver-a czy T60, a z dobrze ustawionymi "dopalaczami" dorównuje IFP które to miałem okazję bezpośrednio porównać.

Ponieważ iAudio pracuje cały czas mam nadzieję że, kolejne firmware poprawi te i inne błędy.

 

no to jednak ja sie pod tym nie podpisze...jak by nie ustawic "dopalaczy", jakich sluchawek nie uzyc, nawet sluchajac nagran we flac'u - nie gra tak dobrze jak ifp'ek.

 

mam oba jakis czas i...d2 laduje na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jednak ja sie pod tym nie podpisze...jak by nie ustawic "dopalaczy", jakich sluchawek nie uzyc, nawet sluchajac nagran we flac'u - nie gra tak dobrze jak ifp'ek.

 

mam oba jakis czas i...d2 laduje na allegro.

No tak. Mój IFP-ek jakiś czas temu wylądował na Allegro ( bo miał za mało pamięci, gorsze radio, itp). Jak widzisz każdy ma inne priorytety. Poza tym grał doskonale chociaż we flac-u nic nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Mój IFP-ek jakiś czas temu wylądował na Allegro ( bo miał za mało pamięci, gorsze radio, itp). Jak widzisz każdy ma inne priorytety. Poza tym grał doskonale chociaż we flac-u nic nie mam.

 

zgadza sie, wlasnie nt.roznych priorytetow pisalem :)

 

ps. flac - oczywiscie tylko na d2 (mam z wlasnych cd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż akurat aporpo radia nie mogę się zgodzić? Bo jak widać Khron u siebie w domu, a ja w Warszawie - i nie mamy żadnych problemów ze strojeniem, odbieraniem itp...

Być może iAudio "wypuścił" felerną serię w której radio jest złej jakości. O tej przypadłości pisałem już kilka razy i kilku użytkowników również to potwierdziło. ( pierwszy egzemplarz D2 wymieniłem na nowy właśnie na żle działające radio, drugi wcale nie gra lepiej)

Zmiana skórek jest defkato powiązana z utratą gwarancji

No tak. tak samo jak firmware 3.50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam oba jakis czas i...d2 laduje na allegro.

Dzieki;] A ja parę dni temu pytałem w komisie czy ktoś nie sprzedaje, hehee.

 

Co do radia to ja będę musiał się z nim lepiej 'zapoznać', bo po dodaniu drugiego presetu zniknął piewszy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do EQ.. to super, ale jednak EQ w każdym playerze są inne / działają inaczej. A EQ na zero jednak rokuje że będzie jako tako zbieżnie... więc niezgadzać się możesz, ale jest to najadekwatniejsze co można robić.
Tak tylko większość populacji jednak używa EQ bo tak jest zbudowane ucho ludzkie, że trochę gorzej odbiera niskie i wysokie częstotliwości (a zczególnie u takich ramoli jak ja). Ja mam taki referencyjny kawałek zwykły mp3 128kb/s dosyć dynamicznie nagrany. I w zasadzie słuchając go na różnych odtwarzaczach bez użycia EQ czy ustawiony na Flat, normal czy jak go tam zwał wypada całkiem nieźle wręcz porównywalnie. Schody się zaczynają gdy EQ zostaje ustawiony np podbite basy i wysokie. W taki sposób nie zdało testu kilka odtwarzaczy m.in dwie SANSY. Dlatego uważam, że porównywanie dobrego sprzętu "na płasko" trochę mu ujmuje.Ale każdy ma swoje indywidualne odczucia - czytaj odsłuchy. :rolleyes:
jurekl > Nie wiem skąd masz D2, ale jeśli z Polski to masz dokładnie tą samą serię co ja i Khron. Szukał bym winnych raczej gdzie indziej.
z MP3store
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurekl

 

> nie do końca mogę się zgodzić z pełnym obiektywizmem

 

nie ma czegoś takiego jak "pełen obiektywizm" :) poza tym starałem się (jak w każdej mojej recenzji/moim opisie) skupiać się raczej na punktach krytycznych (czyli na tym, czego zwykle nie ma w innych recenzjach) niż tylko i wyłącznie na chwaleniu (bo to w każdej recenzji jest... wystarczy choćby cnet poczytać - tam każdy odtwarzacz ma tyle samo punktów w testach :) )

 

> na pewno nie jest tak

 

nie twierdzę że radio w D2 to najlepsze radio jakie słyszałem, ale mam też przed soba na biurku odtwarzacz VTec MP640 - jeśli radio w D2 określił bym jako "kiepskie" to dla MP640 zabrakło by skali...

 

poza tym miej na uwadze iż oceniam je w kategoriach "jak na odtwarzacz" a nie w "porównaniu z prawdziwym radiem" (takim o wymiarach 50x30x50cm i zewnętrzną anteną)...

 

... poza tym mieszkam 4 kilometry w linii prostej od nadajnika - a na to nie mam wpływu ;)

 

> porównywanie dźwięku typu "odtwarzacz ustawiony na płasko"

 

jest tak, ponieważ nie chcę porównywać ustawień equalizera tylko dźwięk sam w sobie...

 

z jednej strony nie jestem w stanie ustawić wszystkich odtwarzaczy "żeby grały tak samo" (co generalnie nie jest możliwe), poza tym najbardziej lubię słuchać muzyki właśnie bez equalizera (staram się kupować takie słuchawki, żebym potem nie musiał ich "korygować" żeby w ogóle dało się ich słuchać)

 

z drugiej są odtwarzacze mające lepszy equalizer, a są odtwarzacze mające gorszy... ale nie to jest w tym przypadku przedmiotem recenzji... a chcąc zachować spójność opisu dźwięku (wiem że inne słuchawki to inny dźwięk), ale lepsze to niż nic

 

> Mamy skórki które wszystko zmieniają

 

gwarancję też zmieniają... anulują konkretnie ;) co prawda wspomniałem o zmianie czcionki (z przypisem że nie wiem co z gwarancją), ale wydawało mi się to mniej inwazyjne i bardziej konieczne niż zmiana całego "wystroju"

 

> tak samo jak firmware 3.50

 

z takim firmwarem dostałem... widać ktoś przedemną chciał zobaczyć "co to właściwie jest za firmware"

 

> tak jest zbudowane ucho ludzkie, że trochę gorzej odbiera niskie i wysokie częstotliwości

 

to jest oczywiste, ale nie jest to przedmiotem recenzji... zresztą CX300 mają trochę podbite zarówno bas jak i górę (X3 są dość "płaskie")

 

> Ja mam taki referencyjny kawałek zwykły mp3 128kb/s

 

jedno zdanie, dwie sprzeczności... hmm... "referencyjny" ~ "MP3 128kbps"

 

---

 

tak w ogóle miło bym widział Twoją recenzję (nawet żeby od biedy miała to być moja "z przypisami") - zawsze jestem ciekaw alternatywnego punktu widzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurekl

 

tak w ogóle miło bym widział Twoją recenzję (nawet żeby od biedy miała to być moja "z przypisami") - zawsze jestem ciekaw alternatywnego punktu widzenia :)

Ale tak jak na początku napisałem, że się pod nią podpisuję czyli uważam ją za najlepszą jaką do tej pory miałem okazję przeczytać na temat D2 (a te trzy punkty to moje alternatywne odczucia oparte o cztero miesięczne katowanie D2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"radio w D2 jest naprawdę niezłe - odbiera czysto, nie gubi sygnału, nie szumi... hmm... cóż więcej można powiedzieć -"

Należało by powiedzieć tak - radio w D2 jest kiepskiej jakości, by nie powiedzieć złej ( nie potrafi prawidłowo wyszukiwać stacji podczas automatycznego strojenia, słaba czułość, zła selektywność, brak ARW lub AGC jak kto woli co daje, że słabsze stacje szumią a silniejsze są przesterowane, gubienie pilota STEREO - jednym słowem totalna porażka. )

 

@Jurekl - żądasz niemożliwego - pomijając że w playerach mp3 jak i telefonach komórkowych

montuje się ( bez wyjatku ) faktycznie bardzo tanie chipy radiowe - kosztujące 2 - 2.5$

to one są i tak lepsze niż jakość zbieranego sygnału radiowego które możesz im zapewnić przy pomocy

prowizorycznej anteny za którą robi przewód słuchawkowy . W przypadku konwencjonalnego

sygnału radiowego dobrą jakość sygnału może zapewnić tylko i wyłącznie duża -najlepiej dipolowa antena zewnętrzna.

 

Pytanie gdzie ją nosić - chyba na berecie zamiast antenki ? :D

Warto zwrócić uwagę że krótki prowizoryczny kabelek (lub jak to się mówi drucik )

także w przypadku radiowych tunerów stacjonarnych nie zapewni dobrego odbioru wszystkich stacji FM

(choć w pobliżu stacji nadawczych może dawać poprawne efekty) to wszyscy wiemy jak

przypadkowe jest to rozwiązanie > ułożeniem przewodu w inny sposób ( i w róznych

miejscach pomieszczenia) powoduje czasami diametralną zmianę odbioru sygnału radiowego.

 

Nigdy żadne konwencjonalne radio bez anteny z prawdziwego zdarzenia nie będzie bardzo

dobrze odbierać i z prawami fizyki nie ma się po prostu co kopać . Z faktami zresztą też nie

> Automatic Gain Control czy Automatyczną regulację wzmocnienia zbieranego sygnału miały chyba wszystkie

radia produkowane po II wojnie światowej > Sanyo w Cowonie D2 ma więc je także.

 

Co nie zmienia faktu że z takich układów nic więcej nie da sie wycisnąć - w Korei D2 sprzedawane

są w wersji z tunerem cyfrowym DMB/DAB - i to jest przyszłość dla radia . Jakość sygnału cyfrowego nie

może być bowiem lepsza lub gorsza - w przeciwieństwie do konwencjonalnej propagacji fal

radiowych to jest rozwiązanie zero-jedynkowe - tuner albo odbiera sygnał cyfrowy i gra bardzo dobrze

(najlepiej jak potrafi ) , albo nie odbiera wcale ... i milczy .

 

Ostatnia sprawa - przester audycji radiowych > jest on niestety spowodowany często przez

praktykę samych stacji które zupełnie niemożebnie kompresują muzykę którą puszczją w eter

( tzw efekt "loudness war" albo "loudness race") W słabej jakości boomboxach czy radiach

i głośnikach samochodowych tego często nie słychać , ale nawet w słabych słuchawkach natychmiast.. :angry:

(ucho jest w przypadku słuchawek jest niestety znacznie czulsze na wszelkiego typu zniekształcenia czy clipping)

 

Jeżeli masz okazję to sprawdz na dobrym stacjonarnym tunerze jaka olbrzymia różnica jakościowa

na niekorzyść sygnału z spłaszczoną dynamiką jest pomiędzy wiodącymi rozgłośniami komercyjnymi

> Radio ZET czy RMF FM a publicznym Programem III PR .

 

Nie przekonuje mnie również porównywanie dźwięku typu "odtwarzacz ustawiony na płasko".

Przecież EQ ustawiony na NOR - normal czy ustawiony na 0, 0, 0, 0, 0 w ustawieniach użytkownika to jedno z ustawień eqalizera czyli wcale nie oznacza programowo wyłączonej funkcji EQ i tak naprawdę zależy tylko od tego jak ją oprogramowali inżynierowie w iAudio lub od tego jakich słuchawek używamy czy wreszcie jak kto odbiera dźwięki.

 

Właśnie dlatego że po jednej ( mastering , realizacja nagrania ) jak i po drugiej stronie

stronie ( charakterystyka słuchawek czy kolumn ) mamy do czynienia z brakiem liniowości ,

to charakterystyka samego zródła dzwięku ( wzmacniacz , player , tuner ) musi być linearna

 

W przypadku tego typu urządzeń istnieje jasna definicja "pasma przenoszenia".

> jest to pasmo w którym nie następuje spadek wzmocnienia o 3dB , a najczęściej

taka charakterystyka jest płaska jak stół i mieści się w widełkach (+ - ) 0.5 -1 dB

 

Natomiast dla głośników czy słuchawek takie normy nie obowiązują . Tam rzeczywiscie

jest wiele podbić i dołków . Niektóre słuchawki mają pasmo przenoszenia ze spadkami 14dB ,

a w środku pasma nierównomierności dochądzące do 20dB- i mimo to ten fakt ich nie

dyskwalfikuje - uchodzą za bardzo dobre a nawet znakomite .

 

Gdyby jednak podobny brak lineraności miało także zródło , to w zasadzie

nie sposób by było dobrać charakterystyki kolumn do poszczególnych

wzmacniaczy, czy słuchawek do głośników > znalezienie odpowidniej

synergii sprzętowej przypominałoby grę w Totolotka .

 

Dlatego linearność pasma przenoszenia bez włączonej korekcji i dopalaczy jest tak ważna

- jakiekolwiek urządzenie tego typu (DAP , PMP ) które na EQ flat w paśmie 50Hz -15kHz

ma piki czy dołki powyżej 3dB to urządzenie po prostu zle zaprojektowane

i nie trzymają jakichkolwiek norm . Na szczęscie Cowon na pewno do nich się nie zalicza . :)

 

cowond2fryp6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, @jurekl ma rację co do radia. Egzemplarz amerykański 2GB miał je beznadziejne. Stereo nie istniało odsłuchowo, to było jakieś "mono plus" i to w USA, gdzie można złapać ponad 20 stacji z mocnym sygnałem i czystym odbiorem. Czułość radia gorsza niż w iRiverze iFP. To naprawdę jeden z najgorszych radioodbiorników, jakie słyszałem w odtwarzaczach mp3. Z konkurencji, clix 1/2 i Meizu M6 potrafią wyraźnie lepiej.

Co do brzmienia - tak jak KHRoN napisał - bas krótki, kopiący, szczegółowy dźwięk, barwny ale nie ciepły, scena mogłaby być szersza, a największy zarzut to ów brak intymności i obcowania z muzyką. Wszystko gra jakby za niewidzialną szybą, nie ma namacalności dźwięku. 37mW na kanał daje znać o sobie na słuchawkach o wyższej impedancji, od powiedzmy 50 ohm, bo na 32-óch PX100 charczy od 47/50 przy głośnych basowych kawałkach. Z punktu widzenia niezniekształconego dźwięku ifp gra głośniej na PX100 niż Cowon D2. Na HD 595 jest odwrotnie, i dobrze, bo da się D2 słuchać na nich bez wzmaka bez dyskomfortu.

O dopalaczach się nie wypowiem wiele, bo były aktualizowane przez firmware, ale z tych starych sprzed korektora parametrycznego to mi się tylko MP Enhance podobało czasami, i nieco częściej Stereo Enhance, reszta typu BBE, 3D, Mach3Bass itp. bezsensowne. Pudy im do SRSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to w sumie D2 jest zwycięzcą większości testów a nie Clix2.... co widać po pewnych współczynnikach ;) Jestem ciekaw jak to będzie, bo ocenie D2, Clix2, LG FM37 są wszystkie w teście HiFi i Muzyka - dlatego może wyniknie z tego jakieś ciekawe porównanie :)

 

 

Grunt, że są już na rynku playerki (właśnie owe wspomniane czy nawet T60), które można polecać bez obawy każdemu jednemu użytkownikowi, dla których rozwodzimy się nad "dziwnymi niuansami" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności