Skocz do zawartości

Jaki DAC w przedziale cenowym od 15 do 30k zł.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Myślałem, że zakończyłem budowanie mojego toru słuchawkowego, ale cały czas mi chodzi po głowie nowy DAC.

 

Obecnie używam Matrix X Sabre Pro Mqa z którego bądź co bądź jestem bardzo zadowolony, niemniej jednak chciałbym spróbować jakiegoś DACa R2R. Ciekawość wzięła górę (choć z zakupem mi się nie spieszy). 

 

Na czym mi najbardziej zależy, to na nieco podbitym, mocniej uderzającym basie, muzykalnosci, dynamice, czystości, przejrzystości, umiarkowanie dużej scenie (tak aby za bardzo nie oddalić średnicy) i neutralności (byle nie był jasno grający). Góra NIE może być ostra, ale ma być obecna (wciąż gładka). Muzyka której słucham, to głównie rapy, rock, elektronika, tak więc dolne pasmo MUSI być podkreślone. To jest priorytetem. DACi, które mają braki pod tym względem z miejsca odpadają.

 

DAC będzie parowany z neutralnie grającym Niimbusem US5 Pro. Ma on znakomity technicznie, bardzo zwarty, punktowy bas, ale jakby był nieco mocniejszy, to byłoby idealnie. Troche mi brakuje tej siły uderzenia.

 

DAC razem ze wzmacniaczem będzie podłączany interkonektami XLR, ale gniazda RCA do podłączenia drugiego wzmacniacza też będą mi potrzebne.

 

Mam też konwerter USB Matrix X Spdif 2 który chciałbym sobie zostawić. Tak więc IIS mile widziane.

 

Cenowo i gabarytowo najbardziej by mi pasował Sonnet Morpheus, ale nie jestem pewien, czy pod względem basu nie będzie lepszym wyborem HoloAudio May. Zresztą w ogóle nie jestem pewien, czy któryś z powyższych spełni moje oczekiwania i tutaj licze na Wasze podpowiedzi :)

 

Inne propozycje, sugestie bardzo chętnie rozważę.

 

Dziękuję i pozdrawiam, 

 

Michał. 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w temacie Morpheus'a najpełniej mógłby wypowiedzieć się @vonBaronMiałem Morpheus'a przez dłuższy czas, ale w innym setupie, łączyłem go z Milo. W takim zestawieniu bas nie był podbity, brzmienie było dość neutralne i analogowe. Z Niimbusem słuchałem przez chwilę. Wydaje mi się, że też raczej nie uwypuklał dołu, ale mogę się mylić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z @vonBaron jestem w stałym kontakcie. Być może nawet uda mi się go odwiedzić za jakiś czas i posłuchać Morfeusza. Dużo mi też już pisał o tym DACu za co jestem mu wdzięczny. W każdym razie najbardziej interesowało by mnie porównanie np. Morfeusza z Mayem oraz z Denafrips Terminator II i Rockne Wavelight. Tyle tylko, że takie porównanie jest wręcz niemożliwe i muszę liczyć na jak najwięcej informacji od właścicieli tych DACów, forumowiczów, recenzentów, czy tych, którzy choć przez chwilę ich słuchali. A może oprócz powyższych jest jeszcze jakiś inny DAC o którym nie wiem, a jest wart zainteresowania (mając na uwadze moje sprecyzowane wymagania). 

 

20 minut temu, tommir napisał:

Z Niimbusem słuchałem przez chwilę. Wydaje mi się, że też raczej nie uwypuklał dołu, ale mogę się mylić.

No właśnie tego się obawiam, że wcale nie będzie lepiej pod tym względem jak mam obecnie z Matrixem.

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie uroda, można by polecić Lampizator Amber 3, bardzo poważany na świecie producent DAC z Polski. Chwalony za wysokiej klasy brzmienie, różne możliwości konfiguracji, w tym lampy. Poczytaj sobie o nim, ale nie patrz jak wygląda😉

Edytowane przez dj1978
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcem stycznia do sprzedaży trafia nowy flagowy model od Sonnet'a : Pasithea. Może warto poczekać na recenzje i wziąć go pod uwagę, ma być lepszy niż Morpheus. Pewnie będzie to bezpośredni rywal Holo May KTE. Cenowo wyjdą podobnie, koło 6 tys EUR.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kridzu tak, wiem, czytałem o nim na Head Fi w temacie Morfeusza. Jest to jakaś opcja, tym bardziej, że z zakupem mi się absolutnie nie spieszy i mogę poczekać. W każdym razie dzięki za przypomnienie 👍 

 

@dj1978 Tobie oczywiście również dziękuję. Wieczorkiem sobie poczytam co mi tam zaproponowałeś. 

 

 

 

Tak już nawiasem jeszcze pisząc muszę nawiązac do mojej rozmowy w innym temacie, zdaje się z kolegą @saudio, ktory pisał, że któryś z Chordów ma mocniejszy bas od Niimbusa, a ja na to, że nie narzekam na bas w Niimbusie. Tutaj chcialbym to skorygować, choć o narzekaniu z mojej strony nie ma mowy. Juz tłumaczę o co chodzi... Ostatnie parę dni odłożyłem słuchanie z Niimbusa w kąt i wróciłem do sluchania na Pathosie Aurium (tak aby sobie coś urozmaicić i znów trochę poczuć tego ciepełka oraz barwy w dzwieku) i tutaj rzeczywiście czuć siłę uderzenia basu co mi się bardzo podoba, zwłaszcza w co poniektórych utworach, które tego basu potrzebują. Faktem jest natomiast, że ten bas jest gorszy technicznie, bardziej zaokrąglony i nie jest tak zwarty jak w Niimbusie. Niimbus ma technicznie dużo lepszy bas, jestem zachwycony jego jakością i kiedy trzeba to potrafi uderzyć, ale wiem, że można lepiej, w sensie mocniej. Przy czym nie naruszając niczego co się dzieje na średnicy. Takie mam nieodparte wrażenie :) Uwielbiam Niimbusa za to, że pokazał mi jak może pięknie i muzykalnie, czysto, przejrzyście, dynamicznie, holograficznie, a zarazem technicznie brzmieć muzyka, ale rzeczywiście ten bas mimo, że jest świetny jakosciowo, to mógłby uderzać odrobinkę mocniej.

 

Jest jeszcze inna możliwość. Mianowicie wymiana okablowania zasilającego. Zauwazylem, że moje kable zasilające Wireworld Silver Electra trochę ujmują jeżeli chodzi o siłe basu, ale za to dodają dużo powietrza, przestrzeni, czystości, sceny i pod tym względem są znakomite. Dużo lepsze aniżeli stockowe. Nawet wokal w porównaniu ze stockiem brzmi lepiej, czyściej. Dlatego mimo wszystko chciałbym je sobie zostawić. Nie chcę mi się znów bawić w wymiane okablowania. Myślę, że jak już korygować ten bas, to nowym DACiem. Zmiana wzmaka nie wchodzi w rachubę - jestem zakochany w brzmieniu Niimbusa :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz budżet do wydania, to może iść jeszcze nieco inną drogą - zostawić Matrixa, sprzedać Pathosa i kupić w jego miejsce ENLEUM AMP-23R. Wzmak ma szlachetny rodowód, ma bardzo dobre opinie, zwłaszcza jeśli chodzi o nasycenie, bas i rozmach. Kolega @saudio zdaje się jest w nim zakochany😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie, Niimbus skradł moje serce i jest nie do zastąpienia :) Jedynie ten bas chciałbym bardziej uwydatnić. A jak nowy DAC doda jeszcze inne rzeczy, poprawi się względem Matrixa, to już w ogóle będę w 7 niebie (przy czym raz jeszcze powtórzę, że z Matrixa jestem bardzo zadowolony, ale przypuszczam, że można lepiej). 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napędzi również skuteczne kolumny, a do tego pójdzie krok do przodu dźwiękowo. Łagodniejsza bardziej szczegółowa góra, precyzyjniejszy bas, nieco większa scena zwłaszcza na głębokość, większe bryły instrumentów lepiej odseparowane, co dziwne lepiej to słychać na Abyssach niż Susvarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie i fajnie, ale ja nie chce łagodniejszej góry. Góra w Niimbusie jest idealna. Podkreślona, zaznaczona, ale w żadnym wypadku nie jest ostra. Scena i średnica też super. Do tego detal, przejrzystość, czystość i niesamowita dynamika. Mocy ma też wystarczająco dużo pod moje słuchawki. Ogolnie rzecz biorąc jest pięknie, a może być jeszcze piękniej :) Już nie wspomnę o tym, że mam kable zbalansowane XLR i musialbym to wszystko sprzedawać i kupować SE. Strata czasu i pieniędzy. Wolę zmienić DAC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem kiesyś DACa, który złagodzi mi górę na dużym stereo. Chłopaki na forum polecili Holo Audio (dzięki VonBaron). Miałem szczęście bo z drugiej ręki pojawił się Spring 1 lv3, kupiłem i jestem bardzo zadowolony. Góra w moim systemie teraz jest jedwabista.

Zadowolony jestem na tyle, że jeżeli mieli byśmy dystrybutora Holo w Polsce to pożyczył bym Spring 3 do porównania i jeżeli okazał by się jeszcze lepszy Spring 1 trafił by na bazarek.

Edytowane przez waski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich informacji wynika, że Holo Audio wejdzie wkrótce na pl. rynek i będzie dostępne w złotówkach :) Nie wiem, czy mogę zdradzać w jakim sklepie będzie dostępna oferta, więc tego nie zrobię. Niemniej warto poczekać 👍 

 

Pamiętam Twój temat, kiedy kupowałeś DACa. Mnie bardzo interesuje May KTE, czyli flagowy model tego producenta. Tyle tylko, że to ogromny kloc, ale nie ukrywam, że jeżeli tak gra jak mówią, to mogę przymknąć oko na gabaryty ;) Ciekawe tylko jak wypada bas w porównaniu z innymi DACami. 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MichalZZZ napisał:

Wszystko pięknie i fajnie, ale ja nie chce łagodniejszej góry. Góra w Niimbusie jest idealna. Podkreślona, zaznaczona, ale w żadnym wypadku nie jest ostra. Scena i średnica też super. Do tego detal, przejrzystość, czystość i niesamowita dynamika. Mocy ma też wystarczająco dużo pod moje słuchawki. Ogolnie rzecz biorąc jest pięknie, a może być jeszcze piękniej :) Już nie wspomnę o tym, że mam kable zbalansowane XLR i musialbym to wszystko sprzedawać i kupować SE. Strata czasu i pieniędzy. Wolę zmienić DAC. 

"Idealna" tak się mówi dopóki się nie posłucha bardziej "idealnej" ;)
W Niimbusie chyba możesz podnieść poziom basu przez zmianę ustawienia uziemienia obudowy, gdzieś o tym czytałem że tak się dzieje chyba na head-fi.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Idealne" też w dużej mierze zależy od osobistych preferencji dotyczących dźwięku, czyli poprostu gustów muzycznych :) Nie wnikam co jest lepsze, czy Niimbus US5 Pro, czy Enleum AMP-23r, bo zapewne zdania będą pod tym względem podzielone, kiedy więcej ludzi skorzysta z możliwości posiadania Enleum i zrobi sobie porównania. Czas pokaże. Ja też chętnie kiedyś bym posłuchał, bo zapewne jest to świetny wzmak, niemniej jednak na obecną chwilę jestem zachwycony Niimbusem i tutaj nie widzę potrzeby zmiany. Może kiedyś. 

 

Dzięki wielkie za info. co do uziemienia. Nie znam tematu, ale poszukam o co to chodzi 👍

Edytowane przez MichalZZZ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widzę, że to wyższa szkoła jazdy i muszę podpytać bardziej doświadczonych ludzi na ile jest to bezpieczna operacja, bo po takiej informacji w instrukcji boję się tam grzebać :D Nie wiem też na ile ma to wpływ na gwarancję... 

 

Please note that with jumpers not in the ex-works position

EMC emission might occur,

for which the user is responsible only

So, only change these settings when you know what you are doing !!

 

Tak czy siak dziękuję @saudio. Bawiłeś się tymi zworkami może? Albo Ty @vonBaron

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MichalZZZ napisał:

Dobra, widzę, że to wyższa szkoła jazdy i muszę podpytać bardziej doświadczonych ludzi na ile jest to bezpieczna operacja, bo po takiej informacji w instrukcji boję się tam grzebać :D Nie wiem też na ile ma to wpływ na gwarancję... 

 

Please note that with jumpers not in the ex-works position

EMC emission might occur,

for which the user is responsible only

So, only change these settings when you know what you are doing !!

Nie bój się. Przestaw. Nic się nie stanie. 

1000_F_163763768_ZpQdwHYI8XEeImuWYbyUP9t

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, MichalZZZ napisał:

Dobra, widzę, że to wyższa szkoła jazdy i muszę podpytać bardziej doświadczonych ludzi na ile jest to bezpieczna operacja, bo po takiej informacji w instrukcji boję się tam grzebać :D Nie wiem też na ile ma to wpływ na gwarancję... 

 

Please note that with jumpers not in the ex-works position

EMC emission might occur,

for which the user is responsible only

So, only change these settings when you know what you are doing !!

 

Tak czy siak dziękuję @saudio. Bawiłeś się tymi zworkami może? Albo Ty @vonBaron

 

Nie bawię się z prądem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności