Skocz do zawartości

Melodyjna muzyka NU i Smooth JAZZ oraz okolice


saudio

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ sam bardzo lubię ten typ muzyki dlatego zakładam osobny temat,

wydaje mi się, że jest parę osób na forum, które mogą być zainteresowane.

Chodzi o melodyjną i przyjemną do słuchania muzykę jazzową połączoną z elementami muzyki elektronicznej.

Ale nie tylko, melodyjny jazz też potrafi być taki, zwłaszcza z moim ulubionym instrumentem kontrabasem :)

 

Moje propozycje i polecanki w tym temacie to:

 

Lars Danielsson

- Libera Me

- Melange bleu

- Tarantella

- Liberetto

- Liberetto II

Danielsson Możdżer

- Pasodoble

Danielsson Możdżer Fresco

- The Time

- Between us and the Light

Charlie Haden Pat Metheny

- Beyond the Missouri Sky

Charlie Haden Antonio Forcione

- Heartplay

Charlie Haden

- Night and the City

Wolfgang Haffner

- Acoustic Shapes (Shapes)

- Round Silence

- Heart of the Matter

Jan Lundgren trio

- European standards

Stefano Bollani Jasper Bodilsen Morten Lund

- Stone in the Water

Jasper Bodilsen

- Short Stories for Dreamers

Magnus Ostrom

- Thread of Life

Poul Motian

-Lost in a Dream

Ulf Wakenius

- Love is Real

- Forever You

- Notes from the Heart: Music of the Kheit Jarrett

Nils Landgren

-Sentimental Journey

Dhafer Youssef

- Digital Phropecy

- Divine Shedows

- Abu Nawas Raphsody

Iiro Rantala string trio

- Anyone with a Heart

Iiro Rantala

- My History of Jazz

Ketil Bjornstad Svante Henryson

- Night Song

Ketil Bjornstad ....

- The Sea

... i parę innych

 

Sorki trochę tego się uzbierało, no ale po prostu lubię taką muzykę, może nie wszystkie prepozycie

są świetne, ale wszystkie warte posłuchania. Jeżeli znacie podobną muzykę to zapraszam do tego tematu.

Edytowane przez saudio
  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mnie "zaszczepiłeś" Daniellsonem, którego do tej pory znałem tylko z sesji z Możdżerem. Konkretnie płytką "Liberetto II" ( popraw literówkę ).

Nie mogę się od tej płyty oderwać. Bardzo mnie to ucieszyło, bo szukałem od dłuższego czasu jakiegoś odpowiadającego mi nurtu w którym mógłbym się zanurzyć.

 

Tradycyjnego i nowoczesnego jazzu nie trawię za bardzo. Jest dla mnie zbyt drapieżny, zbyt nerwowy, a ja szukam po prostu odprężenia, bo mam bardzo zwariowane życie.

 

I Liberetto II było dla mnie jak objawienie - bardzo Ci dziękuję. Również za tę listę. Mam co zgłębiać, eksplorować i poznawać.

 

Wielcem zachwycony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ sam bardzo lubię ten typ muzyki dlatego zakładam osobny temat,

wydaje mi się, że jest parę osób na forum, które mogą być zainteresowane.

Chodzi o melodyjną i przyjemną do słuchania muzykę jazzową połączoną z elementami muzyki elektronicznej.

Ale nie tylko, melodyjny jazz też potrafi być taki, zwłaszcza z moim ulubionym instrumentem kontrabasem :)

 

Moje propozycje i polecanki w tym temacie to:

 

Lars Danielsson

- Libera Me

- Melange bleu

- Tarantella

- Libretto

- Libretto II

Danielsson Możdżer

- Pasodoble

Danielsson Możdżer Fresco

- The Time

- Between us and the Light

Charlie Haden Pat Metheny

- Beyond the Missouri Sky

Charlie Haden Antonio Forcione

- Heartplay

Charlie Haden

- Night and the City

Wolfgang Haffner

- Acoustic Shapes (Shapes)

- Round Silence

- Heart of the Matter

Jan Lundgren trio

- European standards

Stefano Bollani Jasper Bodilsen Morten Lund

- Stone in the Water

Jasper Bodilsen

- Short Stories for Dreamers

Magnus Ostrom

- Thread of Life

Poul Motian

-Lost in a Dream

Ulf Wakenius

- Love is Real

- Forever You

- Notes from the Heart: Music of the Kheit Jarrett

Nils Landgren

-Sentimental Journey

Dhafer Youssef

- Digital Phropecy

- Divine Shedows

- Abu Nawas Raphsody

Iiro Rantala string trio

- Anyone with a Heart

Iiro Rantala

- My History of Jazz

Ketil Bjornstad Svante Henryson

- Night Song

Ketil Bjornstad ....

- The Sea

... i parę innych

 

Sorki trochę tego się uzbierało, no ale po prostu lubię taką muzykę, może nie wszystkie prepozycie

są świetne, ale wszystkie warte posłuchania. Jeżeli znacie podobną muzykę to zapraszam do tego tematu.

Czapki z głów. Dobre naprawdę zestawienie.

Jak czas pozwoli postaram sie kiedyś coś dorzucić od siebie czego być może brakuje wg mnie choć ńie musi sie podobać ogółowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mnie "zaszczepiłeś" Daniellsonem, którego do tej pory znałem tylko z sesji z Możdżerem. Konkretnie płytką "Liberetto II" ( popraw literówkę ).

Nie mogę się od tej płyty oderwać. Bardzo mnie to ucieszyło, bo szukałem od dłuższego czasu jakiegoś odpowiadającego mi nurtu w którym mógłbym się zanurzyć.

 

Tradycyjnego i nowoczesnego jazzu nie trawię za bardzo. Jest dla mnie zbyt drapieżny, zbyt nerwowy, a ja szukam po prostu odprężenia, bo mam bardzo zwariowane życie.

 

I Liberetto II było dla mnie jak objawienie - bardzo Ci dziękuję. Również za tę listę. Mam co zgłębiać, eksplorować i poznawać.

 

Wielcem zachwycony :)

Sprawdzałeś album "Rising Son" by Takuya Kuroda(mam nadzieję, że nic nie przekręciłem)? Płyta kozak, bardzo fajnie wchodzi.

Liberetto II też świetne, trochę melancholijne i nie do końca jazzowe, bardzo kojarzy mi się z Law and Fist Możdżera.

Jeden z ulubionych kawałków to: Passacaglia!

 

Swoją drogą " I Tima" przywołuje mi na myśl(szczególnie trąbka) utwór Strachów, chyba "Szklana Góra" albo "Kazimierz Wierzyński" - nie w sensie, że ktoś od kogoś zrzynał, poprostu takie nieodparte skojarzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mnie "zaszczepiłeś" Daniellsonem, którego do tej pory znałem tylko z sesji z Możdżerem. Konkretnie płytką "Liberetto II" ( popraw literówkę ).

Nie mogę się od tej płyty oderwać. Bardzo mnie to ucieszyło, bo szukałem od dłuższego czasu jakiegoś odpowiadającego mi nurtu w którym mógłbym się zanurzyć.

 

Tradycyjnego i nowoczesnego jazzu nie trawię za bardzo. Jest dla mnie zbyt drapieżny, zbyt nerwowy, a ja szukam po prostu odprężenia, bo mam bardzo zwariowane życie.

 

I Liberetto II było dla mnie jak objawienie - bardzo Ci dziękuję. Również za tę listę. Mam co zgłębiać, eksplorować i poznawać.

 

Wielcem zachwycony :)

Jak Liberetto to posłuchaj Haffnera Round Silence i Jaspera Bodilsens Short stories for dreamers, no i Ulfa jak lubisz gitarkę, te 3 jego płytki to perełki

do słuchania, może nie jest to jego własna muzyka ale aranżacja itd. polecam szczególnie.

 

Wieczorkiem posprawdzam propozycje.

Edytowane przez saudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cut and paste i blue print jak dla mnie wystarczająco blisko nu :) tylko długaśne to utwory :)

Teraz nie pamiętam nazwiska artysty, ale myślę, że podejdzie Ci zespół Lebowski z saksofonistą (chyba Marcus Stockhausen, albo jakoś tak) - jak dla mnie ten utwór można podciągnąć pod bardzo gładkie NU :)

Tytuł utworu to chyba "goodbye my joy".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja dodam jeszcze od siebie bo zapomniałem

Dominic Miller

- Ad Hoc

Do tego mało Nu ale bardzo fajne granie nastrojowe tak jak pisałem bardzo lubię kontrabas zwłaszcza w mistrzowskim wykonaniu czyli

Charlie Haden Hank Jones

- Steal Away

Za to lubiłem Hadena szkoda że już nic nie zagra, a to co jest w dorobku jest piękne np.

Enrico Pieranunzi Charlie Haden Paul Motian

- Special Encounter

No i takie mało spotykane zestawienie

Ketil Bjornstad w duecie z Davidem Darlingiem

- Epigraphs

 

No i na WojtekC przypomniał mi o wokalistyce wprawdzie już pisałem o

Nilsie Landgrenie

- Sentimental Journey

Facet może głosu nie ma ale tworzy taki fajny klimat tym co robi z głosem,choć zrozumiem tych dla których

jest niestrawny :) I tak wokalnie to jeszcze bardzo ładnie nagrana płyta Etty Cameron z Nikolajem Hess z przyjaciółmi - Etta

 

Nie zapominając o żonie Larsa na zakończenie i podsumowanie mogę polecić jej płytę

First Conversation - Caecilie Norby nagrała jeszcze kilka innych, no ale w zasadzie posłuchać można jeszcze

Arabesque, reszta już mniej fajna choć w większości gra Lars to już nie ma takiego klimatu.

Fajnie zrobić takie podsumowanie bo można przypomnieć sobie dobrą muzykę.

 

Panowie i Tord i Tingval trio itd. jak najbardziej tak jak nieodżałowany EST ale one już są trochę bardziej jazzowe,

jak najbardziej warte posłuchania, ale jak dla mnie póki co nie kupiłem ich płyt, no poza EST :)

Możemy ich zaliczyć do "podobna muzyka" ;)

Edytowane przez saudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Snusmumriken

Daniellson to bardzo mocno jest właśnie modern jazz, nie wiem jak będzie się o nim mówić za 50 lat, ale nu? Możdżer to samo.

 

Bardzo słaba łatka, bo za dużo artystów można podpiąć, niby sprecyzowanie, a tak naprawdę nic się za tym nie kryje. Już pomijając to, że za njudżezowców można uznać Davisa i Coltrane.

 

Youssef to typowy fusion.

 

Haffner bardziej w smoothy...

 

W każdym razie autor tematu sprecyzował, że ma być melodyjnie i elektro,

 

To może smooth?

 

Sorry winnetou za upierdliwość, ale uważam debaty o gatunkach za całkiem ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem i podpierając się wiedzą z zakresu teorii literatury (w przypadku muzyki też działa), każdy wykonawca (twórca) stwarza sobie swój własny podgatunek w gatunku głównym, mały worek w większym worku. Dlatego, nie rzadko zdarza się, że zamiast po gatunkach, danego wykonawce można poznać po cechach jego utworów podobnych do utworów innych twórców lecz umieszczonych w innym gatunku. Aby nie odchodzić od tematu... melodyjnie... jazzująco i elektro... John Surman - Saltash Bells.

Edytowane przez PEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniellson to bardzo mocno jest właśnie modern jazz, nie wiem jak będzie się o nim mówić za 50 lat, ale nu? Możdżer to samo.

 

Bardzo słaba łatka, bo za dużo artystów można podpiąć, niby sprecyzowanie, a tak naprawdę nic się za tym nie kryje. Już pomijając to, że za njudżezowców można uznać Davisa i Coltrane.

 

Youssef to typowy fusion.

 

Haffner bardziej w smoothy...

 

W każdym razie autor tematu sprecyzował, że ma być melodyjnie i elektro,

 

To może smooth?

 

Sorry winnetou za upierdliwość, ale uważam debaty o gatunkach za całkiem ciekawe.

A ja wręcz przeciwnie wolę słuchać muzyki jak mi się podoba, a nie dywagować jaki to gatunek i czy to bardzie to czy tamto.

Zauważyłem że jest parę innych osób na forum, które mogą być zainteresowane odkryciem czy przypomnieniem danego wykonawcy

i dlatego jak wiem że coś jest ładne lub ciekawe to warto się tym też podzielić i dlatego założyłem ten temat.

Tak w sumie to mogłem napisać tytuł "muzyka która mi się podoba i podobna" :)

Edytowane przez saudio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - uważam ten wątek za potrzebny. Bo w all that jazz, pomimo że blisko mi do fanatyzmu w sprawach jazzu, czasami trafiają się kawałki tak modern, że muszę być w rewelacyjnym nastroju, żeby zmęczyć cały utwór. Można jedynie zmienić tytuł tego wątku na coś w rodzaju "melodyjny jazz" czy jak tam :)

Może uda się przekonać nastoletnich basssśssolubnych dubstepowców do innej muzyki podając jazz właśnie w tak lekkostrawnej postaci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie wątek bardzo potrzebny. Dywagacje o odmianach jazzu - nie, bo zamordują wątek.

 

Muzyka ma Grać, a w jakim ona jest worku to dla mnie sprawa drugorzędna.

Jak mnie coś wkręci, sam sobie wyszperam, poczytam i poszerzę swoją wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem basolubnym dubstepowcem i lubię słuchać jazzu.

Co do tematu, niech @saudio się wypowie, co ma tu być wrzucane i jakie kryteria musi spełniać.

Toć i ja pani Stirling posłucham :) Ciebie nie trzeba nawracać.

A co do strawnego jazzu- Cezik "Ona tańczy dla mnie jazz cover".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności