Skocz do zawartości

Rock Progresywny


kamokeg

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Jakoś tak przegapiłem link z oświadczeniem Riverside, zwróciłem uwagę dopiero dziś jak podlinkowali do artykułu w TeamRock.

 

Zespół nie zawiesza działalności, ale też nie będzie poszukiwać nowego gitarzysty w miejsce tragicznie zmarłego Piotra Grudzińskiego. Oficjalnie będą kontynuować w 3-osobowym składzie, dobierając czasami do nagrywania w studiu i ewentualnych koncertów gitarzystę sesyjnego. Prace nad nowym materiałem ruszą w 2017 roku, a pierwszy koncert od śmierci gitarzysty zagrają w lutym 2017 w rocznicę jego śmierci.

 

Tutaj cały tekst: http://www.riversideband.pl/pl/news/item/and-there-where-three-again

 

Dla mnie osobiście wraz ze śmiercią Grudzińskiego skończył się pewien rozdział w historii zespołu. Uwielbiałem te jego solówki, dzięki nim zakochałem się w tej muzyce. Podobno chłopaki fascynowali się brzmieniem elektronicznym z pogranicza ambientu, możliwe, że zespół jako trio pójdzie w tym kierunku. To może być nawet ciekawe, ale jednak to już będzie kompletnie inne brzmienie...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o nowym kawałku Opeth? Są elementy rocka progresywnego lat 70. i 80., ale odnoszę wrażenie że jakoś gorzej to wypada zarówno od eksperymentalnego "Heritage", jak i bardziej przystępnego "Pale Communion". Ale kto wie, może zaskoczą i nagrają mimo wszystko dobry, czwarty progresywny album w swojej karierze :)

 

Swoją drogą, każdy z tych rockowych albumów skierowany jest do fanów innego grania progresywnego:

Damnation - przestrzenne, spokojne, melodyjne granie, lżejszy King Crimson, późniejsze Pink Floyd

Heritage - muzyczne szaleństwo z momentami spokoju, sporo eksperymentów (genialny Haxprocess), generalnie stary dobry KC i wczesny PF

Pale Communion - połączenie wcześniejszych z Goblinem

Nowy album: ??? Czyżby Pale Communion połączone z metalem??

 

Nie wiem czy mam złudy , ale bas to brzmi fatalnie buczy i nieczytelny jest dla mnie( Shure 840, Takstar ) , DR tego numeru to tylko 7 , przepaść do dwóch ostatnich płyt .

http://dr.loudness-war.info/album/view/115986

tak to wygląda, mastering znowu zaczyna kuleć czy jak ?

Edytowane przez Robert73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale masz rację. Słuchałem wersji recenzenckiej, raczej bez różnic w stosunku do finalnej, zresztą jest oficjalny stream i tam brzmi tak samo. Bas nagrany jest fatalnie. Mi to nie przeszkadza, bo na płytach z lat 70. także jest sporo niedociągnięć brzmieniowych. Ale byłoby miło gdyby twórcy przykładali się do brzmienia. Są takie super sprzęty grające, a grają skopane płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Wilson. Ale nie wychwalał bym go, potrafi zrobić coś dobrze ale nie wszystko mu wychodzi. Zwłaszcza remixy starych płyt, np. Yes brzmią fatalnie. Poza tym podejrzewam, że Akerfeldt chciał uzyskać taki "vintage" sznyt poprzez miks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mastering jak mastering, mnie się Sorceress podoba, aczkolwiek chyba Pale Communion nie przebije. Choć do pełnego osądu potrzeba trochę więcej odsłuchów :)

Tymczasem łapcie nowy Riverside:

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem jak powinien brzmieć vintge, ale włąśńie na słuchakach leci Genesis z 1976 i brzmi to całkiem pozytywnie a to "tylko" remaster.

Przy okazji ktoś wie jak z brzmieniem nowej płyty Marillion?

Edytowane przez elemeledudek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy znacie gościa - Jordi Kuragari. Mniej więcej osłuchałem to co dotychczas stworzył i jak to się mówi "dupy nie urywa" i zbytnio nie zachęca do sięgania po więcej, ALE jest jeden kawałek, który prezentuje moim zdaniem bardzo wysoki poziom:

https://www.youtube.com/watch?v=uaIDt0UjiRk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Wilson. Ale nie wychwalał bym go, potrafi zrobić coś dobrze ale nie wszystko mu wychodzi. Zwłaszcza remixy starych płyt, np. Yes brzmią fatalnie. Poza tym podejrzewam, że Akerfeldt chciał uzyskać taki "vintage" sznyt poprzez miks.

Podejrzewam, że taki efekt jest zamierzony, żeby brzmienie było cięższe, a jednocześnie gładkie i właśnie takie vintage. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to jak nisko są nastrojone gitary - to sprawia, że mamy aż trzy elementy zamieszkujące dolne pasmo: stopa, gitary i bas. Spójrzmy na intro, które jest bardzo proste aranżacyjnie i moim zdaniem brzmi świetnie, dopiero gdy w kolejnych utworach dochodzą kolejne elementy aranżacyjne i robi się gęsto odczuwamy takie zamulenie. Przy takim ustawieniu to niemalże niemożliwe sprawić by całość brzmiała jednocześnie spójnie i czytelnie. Tutaj wybrano brzmienie spójne, ale nieczytelne - mimo to krążka słucha się całkiem przyjemnie. Moim zdaniem nie jest to taki dramat jak inne współczesne produkcje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mastering jak mastering, mnie się Sorceress podoba, aczkolwiek chyba Pale Communion nie przebije. Choć do pełnego osądu potrzeba trochę więcej odsłuchów :)

 

Tymczasem łapcie nowy Riverside:

za pierwszym razem wrażenia nie zrobiła, ale..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podobno Wilson. Ale nie wychwalał bym go, potrafi zrobić coś dobrze ale nie wszystko mu wychodzi. Zwłaszcza remixy starych płyt, np. Yes brzmią fatalnie. Poza tym podejrzewam, że Akerfeldt chciał uzyskać taki "vintage" sznyt poprzez miks.

Podejrzewam, że taki efekt jest zamierzony, żeby brzmienie było cięższe, a jednocześnie gładkie i właśnie takie vintage. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to jak nisko są nastrojone gitary - to sprawia, że mamy aż trzy elementy zamieszkujące dolne pasmo: stopa, gitary i bas. Spójrzmy na intro, które jest bardzo proste aranżacyjnie i moim zdaniem brzmi świetnie, dopiero gdy w kolejnych utworach dochodzą kolejne elementy aranżacyjne i robi się gęsto odczuwamy takie zamulenie. Przy takim ustawieniu to niemalże niemożliwe sprawić by całość brzmiała jednocześnie spójnie i czytelnie. Tutaj wybrano brzmienie spójne, ale nieczytelne - mimo to krążka słucha się całkiem przyjemnie. Moim zdaniem nie jest to taki dramat jak inne współczesne produkcje.

 

dokładnie

bardzo dobry album

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z serii wspomnień znakomitego proga lat 70. Szkocka grupa Cressida w klimatach Caravan, generalnie canterbury.

https://www.youtube.com/embed/wa8V1e0U20g

 

Warto też wspomnieć bardziej jazzujący progresywny zespół Happy The Man:

Edytowane przez miki_w1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A jak wychodzi cała płyta? Czytałem jednym okiem pozytywną recenzję, w której porównywali ją nieco do "Walking on a Flashlight Beam" Lunatic Soul, którą bardzo sobie cenię. Mam to chcieć? W sensie nowego Riverside'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam nową płytę Van Der Graaf Generator, najprawdopodobniej jest to ich pożegnalny album. Jak dla mnie, to najlepsze kilkadziesiąt minut muzyki, jakie stworzyli od czasu "Present", czyli od ponad dziesięciu lat.

Na zachętę przesyłam piękny i posępny "Almost The Words".

 

Edytowane przez Nolife
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mastering jak mastering, mnie się Sorceress podoba, aczkolwiek chyba Pale Communion nie przebije. Choć do pełnego osądu potrzeba trochę więcej odsłuchów :)

 

Tymczasem łapcie nowy Riverside:

 

Nigdy wcześniej nie słuchałem tego Riverside i muszę przyznać, że realizacja ich płyt miażdży. Nie słyszałem wcześniej tak przestrzennie zrealizowanego rocka :) Słucham ich już od kilku dni, na razie pojedynczych kawałków. Polecacie jakiś konkretny album na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności