Skocz do zawartości

SSD w 4-ro letnim laptopie Acer, firmware, podłączenie, dylemat w wybo


JuRik99

Rekomendowane odpowiedzi

Instalując Windows mam do wyboru obydwa dyski (mimo tego, że w biosie coś jest zrąbane), klikam na HDD i ikonka niżej - nowy, żeby zmieniło mi typ na podstawowy a SSD nie ruszam, żeby zainstalował się na nim system. Jednak po kliknięciu przycisk "nowy" przy zaznaczonym dysku HDD sama tworzy mi się z niego ta partycja rozruchowa...

Nie wiem czy to jasno opisałem ;/

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej to ze w information nic nie widać..skoro oba dyski są widoczne w boot i przy instalacji to czego więcej chcieć? Zostaw hdd w spokoju podczas instalki, zainstaluj system na ssd a partycje z HDD zrobisz pod zainstalowanym już windowsem w 2 kliknięcia. Jest narzędzie co się zwie "Zarządzanie dyskami" - wpiszesz "partycje" w menu start i bedzie na samej górze, wchodzisz, znajdujesz na dole dysk hdd, klikasz prawym coś w stylu utwórz i w 3 sekundy masz partycję. W win7 wszystkie partycje które są widoczne i aktywne, niezależnie czy są systemowe czy nie, muszą być "Podstawowe". Dlatego na ssd nic nie idzie;P

Edytowane przez canar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co poradzisz?:) Moja rada- Instaluj system na ssd, ustaw tak żeby się bootowało z ssd (czyli na ide jak rozumiem) a jak będzie Ci faktycznie brakowało prędkości i AHCI będzie miało to poprawić(da to coś w sata 2 i przy Twoim chipsecie?) to będziesz flashował bios:P Ja bym tak zrobił. Ewentualnie baw się dalej z innymi taśmami jeśli masz gdzie podpiąć dysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to partycja rozruchowa stworzyła się na HDD??? Sama??? :)

 

instalator windows tworzy tą partycję (jako przygotowanie pod rozruch uefi), niestety faktycznie potrafi ją stworzyć na fizycznie pierwszym dysku a nie na dysku który został wskazany

 

ja mam ten sam "problem" ale z lenistwa - mam dwa dyski w laptopie, nawet mam dwie zatoczki na dysk, ale nie chce mi się odwrócić kolejności, a i tak bootuję się z SSD :)

 

oczywiście wszystko działa, poza tym że windows uparcie trzyma część plików na fizycznie pierwszym dysku (sic!), zwłaszcza że przez chwilę miałem zainstalowanego windowsa na obu dyskach naraz... co skończyło się tym, że jak wyczyściłem pierwszy dysk, to wyleciało część na szczęście mniej ważnych plików z systemu zainstalowanego na drugim dysku (na ssd)

 

więc na bazie własnego doświadczenia nie polecam instalacji windows (gdzie nie mamy 100% pewności co gdzie wyląduje, w szczególności bootloader i partycja rozruchowa) na fizycznie drugim dysku :)

BTW to co napisałem dotyczy windows 7

Znalazłem tylko poszczególne wersje biosu do pobrania ( http://www.acer.pl/ac/pl/PL/content/drivers/-;04709703925;- ), programu do aktualizacji nigdzie nie widzę ...

 

najprawdopodobniej sugeruje to że ma wystarczyć standardowy program do flashowania (albo sprawdź czy nie ma opcji wprost w biosie)

[dopisek] LOL pobrałeś plik z biosem i sprawdziłeś co jest w środku? w środku jest gotowa aplikacja przeprowadzająca update wprost z poziomu windows :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozpakowałem ten plik i faktycznie są tam 2 pliki .exe - jeden w folderze Windows a drugi w folderze DOS. Jednak w pliku readme jest napisane aby kliknąć "AFUWIN.exe", żeby aktualizować bios ale pliku o takiej nazwie tam nie ma :)

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kliknij którykolwiek aż uzyskasz pożądany rezultat. Niewłaściwy plik po prostu nie uruchomi instalatora i tyle.


 

Jak to partycja rozruchowa stworzyła się na HDD??? Sama??? :)

 

instalator windows tworzy tą partycję (jako przygotowanie pod rozruch uefi), niestety faktycznie potrafi ją stworzyć na fizycznie pierwszym dysku a nie na dysku który został wskazany

 

ja mam ten sam "problem" ale z lenistwa - mam dwa dyski w laptopie, nawet mam dwie zatoczki na dysk, ale nie chce mi się odwrócić kolejności, a i tak bootuję się z SSD :)

 

oczywiście wszystko działa, poza tym że windows uparcie trzyma część plików na fizycznie pierwszym dysku (sic!), zwłaszcza że przez chwilę miałem zainstalowanego windowsa na obu dyskach naraz... co skończyło się tym, że jak wyczyściłem pierwszy dysk, to wyleciało część na szczęście mniej ważnych plików z systemu zainstalowanego na drugim dysku (na ssd)

 

więc na bazie własnego doświadczenia nie polecam instalacji windows (gdzie nie mamy 100% pewności co gdzie wyląduje, w szczególności bootloader i partycja rozruchowa) na fizycznie drugim dysku :)


BTW to co napisałem dotyczy windows 7


Znalazłem tylko poszczególne wersje biosu do pobrania ( http://www.acer.pl/ac/pl/PL/content/drivers/-;04709703925;- ), programu do aktualizacji nigdzie nie widzę ...

 

najprawdopodobniej sugeruje to że ma wystarczyć standardowy program do flashowania (albo sprawdź czy nie ma opcji wprost w biosie)


[dopisek] LOL pobrałeś plik z biosem i sprawdziłeś co jest w środku? w środku jest gotowa aplikacja przeprowadzająca update wprost z poziomu windows :)

 

 

KHRoN: wyjścia są dwa, odpalić instalator Windowsa z dyskiem SSD we właściwej zatoce, albo wyjąć HDD podczas instalacji i włożyć go, gdy system już stoi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie rozwiązanie Rolanda jest najprostsze - wyjmij HDD, instaluj system na SSD, potem włóż HDD i w BIOS ustaw start z SSD.

 

Natomiast AHCI musi być koniecznie - lepiej będzie SSD pracował.

 

W BIOSie z reguły ustawienia dla SATA podzielone są tak jakby na dwie części - czyli na przykład jak mamy komputer stacjonarny to 2 porty możemy ustawić AHCI, a dwa pozostałe jako zwykłe IDE. Natomiast jako, że masz laptopa, to może być inaczej, albo dla drugiego portu IDE na stałe, niestety musiałbym widzieć każde menu, żeby Ci powiedzieć, co trzeba ustawić i czy się da.

 

Często jest też tak, że nie każdy port jest tak samo szybki, więc może się okazać, że byłoby jednak wskazane podłączenie Plextora w miejsce HDD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były problemy ale w końcu wszystko zrobiłem jak chciałem :D
Jak ten dysk zapi****la to głowa boli ! :D
Wszystkim jeszcze raz dziękuję za pomoc ! :)
Zrobiłem sobie 2 partycje i nie ma totalnie żadnych problemów.
Powiedzcie tylko - czy kiedyś jakby mi zabrakło miejsca na jednej z partycji to mogę bez problemu urwać trochę GB z drugiej i dorzucić do tej pierwszej? :)
Bo kiedyś tak robiłem na HDD a jestem ciekawy czy tu też tam mógłbym zrobić :)
Pozdrawiam wszystkich serdecznie !

Edit:
Ten HM55 jest faktycznie fatalny (wynik z AS SSD w załączniku)

as-ssd-bench PLEXTOR PX-128M5 2014-02-14 00-51-28.png

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

KHRoN: wyjścia są dwa, odpalić instalator Windowsa z dyskiem SSD we właściwej zatoce, albo wyjąć HDD podczas instalacji i włożyć go, gdy system już stoi.

 

jasne, ale tak jak powiedziałem jestem zbyt leniwy żeby to zrobić ;) problem polega na tym, że mam laptop asus więc mimo dwóch zatoczek na dyski nie mam drugiego... heh, jak to nazwać... "elementu metalowego trzymającego dysk" :) więc jedna z zatoczek jest oficjalnie bezużyteczna, bo nie dostałem metalowej blaszki kosztującej hurtem najprawdopodobniej mniej niż 1 cent :)

 

a że "na szybko" okleiłem zatoczkę drugą tak żeby lżejszy dysk ssd się tam trzymał bez tego metalowego elementu, więc teraz nie tylko chodzi o odkręcenie kilku śrubek ale również o odrywanie tych naklejonych zabezpieczeń...

... anyway, gdybym miał kiedyś czas, to na pewno to zrobię - na dłuższą metę w ten sposób nie da się pracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczepię się do tematu, śledziłem na bieżąco, a dziś przyjechał do mnie Plextor M5S :)
Mam w biosie zaznaczony tryb IDE, jeszcze ssd nie podłączyłem.
I pytanie krótkie, kiedy ten tryb mam zmienić? Jak będzie hdd odpalone, to się podobnoż sypnie system, jak ssd z systemem to już po ptakach.
Mam pewien zamysł, że odepnę hdd, podepnę ssd, włożę płytę windowsa i tuż przed instalacją windowsa wejdę w BIOS - tak będzie okej? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę już stary temat ale mam jeszcze jedno pytanie :)
Korzysta ktoś na SSD z takiego programu jak AVG Tuneup ? :)
Bo w sumie fajnie się trzyma dzięki niemu porządek ale gdzieś na necie wyczytałem pojedynczy post, że może bardziej zaszkodzić dyskowi niż pomóc i nie wiem czy go nie wywalić :P

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzysta ktoś na SSD z takiego programu jak AVG Tuneup ? :)

 

według opisu program ten wykonuje m.in. defragmentację, zaś niepotrzebna defragmentacja (niepotrzebne zapisy) skracają żywotność dysków ssd - w przypadku dysku ssd nie ma znaczenia* czy dane są zdefragmentowane czy nie

 

*) oczywiście nie mówimy o ekstremalnych przypadkach, mówimy o "warunkach codziennych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja ostatnio kupiłem Goodram c50 z myślą o starszym laptopie asusa i polecam przesiadke. K50c to słaba maszyna, Caleron 1,2 (1,5 po ustawieniu max wydajności w biosie) 2gb ram i grafika sis, nawet przeglądanie internetu nie było przyjemne. Z ssd w końcu chodzi dobrze, wszystko uruchamia się błyskawicznie więc jak ktoś ma nieco lepszą maszyne to polecam, sam przęłożyłem go do stacjonarki gdzie działa lepiej. Co do programu AVG to też odradzam, poleciłbym jedynie CCleanera lub inny program usuwający jedynie śmieci. Sam wyrzuciłem Advanced System Care właśnie przez niepotrzebną defragmentacje. Prócz tego oczywiście AHCI i wyrówawnanie programem Paragon Alligment Tool, po tym ostatnim zabiegu dysk dostał ładnego kopa (przynajmniej w benchmarku :D ) Wyniki pod Sata 2.

przed.jpg

po.jpg

Edytowane przez gumiak9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności