Skocz do zawartości

SSD w 4-ro letnim laptopie Acer, firmware, podłączenie, dylemat w wybo


JuRik99

Rekomendowane odpowiedzi

A najlepszy stosunek cena/jakość będzie miał pewnie kingston v300, na allegro 120gb za 270 zł już z przesyłką :) Posiadam, polecam, logo windowsa widać 3 sekundy;)

Ostatnio był wielki test ssd na jakimś portalu i tam był polecany ten dysk jako dobry wybór cena/jakość.

Edytowane przez canar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym jeszcze jedno pytanie do Was :)

Korzysta ktoś z Win8 bądź 8.1?

 

 

IMO nie ma powodu przesiadać się z 7 na 8

 

najważniejszy powód jest taki, że co drugi windows jest ****owy, a 8 wypada właśnie w tym slocie :)

 

mniej istotny powód jest taki, że skoro działa, to po co kombinować? żeby przekonać się na własnej skórze że "kafelków" nie da się używać na codzień? żeby użerać się ze sterownikami? :)

to samo było z XP i Vistą - nie było powodu do przesiadki, połowa rzeczy z grami i filmami na czele nie działała, dopiero po wielu latach pojawił się 7 na którym dało się pracować a w praktyce był "tym, czym Vista powinna być od dnia zerowego"

 

co więcej - śmieszna sytuacja - microsoft wycofał się z wersji 8.2... zostanie wydany service pack/update 1 do wersji 8.1 a wersja 8.2 zostanie wydana w przyszłym roku jako windows 9 :)

A najlepszy stosunek cena/jakość będzie miał pewnie kingston v300, na allegro 120gb za 270 zł już z przesyłką :) Posiadam, polecam, logo windowsa widać 3 sekundy;)

Ostatnio był wielki test ssd na jakimś portalu i tam był polecany ten dysk jako dobry wybór cena/jakość.

 

lepiej dopłacić parę złotych do trwałości i prawdziwej wydajności, niż decydować się na półśrodek...

W nowym firmware samsung wprowadził możliwość pracy w trybie rapid mode, który zapewnia jeszcze większą wydajność dlatego chłopaki mają rację, że to będzie bardzo dobry wybór :)

 

używam tego - głowy nie urywa, ale być może faktycznie działa nieco lepiej

Wszystkie ustawienia systemu na SSD zrobi za Ciebie Samsung Magician w kilku kliknieciach :P

 

to jest jeden z lepszych programów narzędziowych dla sprzętu jakie widziałem - robi dokładnie to co ma robić, bez zbędnego przepakowania ******łami :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super :D SSD wybrałem, z HDD wezmę WD Scorpio Black, który umówiłem również w Krakowie i zostanie mi tylko kieszeń :D

Wczoraj się trochę naszukałem po necie i dobrze, że nie zamawiałem jeszcze żadnej bo muszę się na 100% upewnić czy to jest 12,7mm czy 9,5mm :)

Wiem tylko tyle, że napęd podłączony jest przez SATA II co mnie cieszy bo HDD w kieszeni nie straci na wydajności :D

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie odpalilem magicana sobie, ssd ma przepracowane 7600h, a hdd prawie 18000 ... spoko

 

dla SSD dość istotnym parametrem jest sumaryczny zapis... mój ma... 1.7TB od zeszłego roku (sic!) O_O

przy czym sam dysk ma 128GB z czego 20GB jest pozostawione niespartycjonowane, na dysku mam windows (80GB) i ubuntu (20GB)

... czy tam 120GB, w sumie to nie pamiętam nawet :3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

BTW kilka uwag odnośnie higieny pracy z SSD:

- na SSD nie trzymaj danych tymczasowych (np. swapa) - ssd się zużywa, szkoda zużyć go w taki sposób

Tu jeszcze dodam od siebie:

- usunąć pamięć wirtualną na dysku C (SSD),

- przenieść zmienne środwiskowe (TEMP) na HDD.

- w programach, które mają możliwość, również przerzucić TEMPy na HDD.

 

 

no właśnie, jak to jest, czy wszystkie TEMPy na ssd nie przyspieszają pracy? Przecież po to jest ssd, żeby przyspieszyć pracę ;-) mam na myśli scratch disks w Photoshopie i Windowsowego tempa. I pamięć wirtualną.

 

\\jeśli przyspieszają, to nie dajmy się zwariować, od tego jest dysk ssd, żeby było szybko. a jeśli przyspieszać nie przyspiesza, a zużywać się zużywa, to wtedy tak.

Edytowane przez Jackzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki temp to zapis a działanie systemu to odczyt. Im mniej jest zapisów tym responsywnosc systemu i programów jest lepsza, bo korzystają one z odczytu.

Na prędkość dysku warto zwrócić uwagę nie podczas samego zapisu ale właśnie na zapis/odczyt równocześnie. I tu juz nie jest tak kolorowo jak podają producenci.

Oczywiście, nie dajmy się zwariowac, ale ja na przykład zawsze przerzucam tempy na inna partycje czy dysk, z tego właśnie wzgledu.

Druga sprawa, to zywotnosc- ile plików temp nam zostaje podczas korzystania z przeglądarki czy instalacji czy nawet samej pracy programów? Jestem tego masa i co poniektórzy czyszczą je odpowiednimi programami' gdyż sa juz do niczego niepotrzebne. Na SSD generuje to niepotrzebne zużycie dysku, z racji tego, ze jest pamięcią flash, ma krótsza żywotność niż tradycyjne dyski talerzowe.

Sa to oczywiście w dużej mierze działania "na wyrost" i fajnie by było, jakby ktoś się wypowiedział, komu faktycznie SSD juz siadl.

My póki co cieszmy się szybkością i oby służyły nam jak najdłużej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, jak to jest, czy wszystkie TEMPy na ssd nie przyspieszają pracy? Przecież po to jest ssd, żeby przyspieszyć pracę ;-) mam na myśli scratch disks w Photoshopie i Windowsowego tempa. I pamięć wirtualną.

 

\\jeśli przyspieszają, to nie dajmy się zwariować, od tego jest dysk ssd, żeby było szybko. a jeśli przyspieszać nie przyspiesza, a zużywać się zużywa, to wtedy tak.

 

 

oczywiście ŻE przyspieszają i część z nich jak najbardziej warto trzymać na SSD jeśli nie masz wystarczającej ilości RAM-u :)

 

tylko że ceną za to przyspieszenie jest szybsze zużycie samego dysku SSD :)

więc może taniej będzie... dokupić więcej RAM-u, który kosztuje mniej niż SSD a będzie szybszy niż SSD, żeby te programy nie miały powodu używać TEMP/SWAP? :)

nie jest i nie bedzie to wieczne urzadzenie, a czy mi sie "zuzyje" pol roku szybciej, bo bede go uzytkowal w normalny sposob zamiast super oszczednego nieuzywania .... bywa, sie kupi nastepny

 

problemem jest nie to że dysk SSD się zużywa, tylko jak się zużywa - może się okazać że jednego dnia dane na dysku SSD staną się nieczytelne :(

 

ja tak miałem... :(

 

dysku SSD nie da się odratować tak jak HDD - jakimiś skanami czy programami do odzyskiwania danych elegancko pomijając po prostu pojedyncze uszkodzone sektory :( z mojego dysku udało się uratować jakieś 20MB (sic!) czyli w praktyce straciłem wszystko co tam trzymałem

poza tym naprawdę taniej i prościej jest kupić więcej RAM-u niż kolejny dysk SSD :) ram się nie zużywa, jest o rzędy wielkości szybszy, a jak jest go pod dostatkiem, to pliki TEMP nie są konieczne w pierwszej kolejności :)

jakby ktoś się wypowiedział, komu faktycznie SSD juz siadl.

 

mi siadł :) dlatego wszystkich ostrzegam żeby "nie dać się ponieść prędkości" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ramu się zgadzam, ale tak się zastanawiam, czy kupno wypasionego dysku ssd jest uzasadnione w przypadku podpinania go do SATA2? Ja tam bym się do czteroletniego laptopa nie szarpał i kupił tańsze SSD :) Chyba, że w przyszłości dysk wyląduje gdzie indziej. A co do utracenia danych, to np. dla mnie nie ma to znaczenia, skoro na ssd są tylko aplikacje i system;) Dokumenty, muzyka, filmy, zdjęcia leżą na HDD a na ssd tylko to co pracuje;)

Edytowane przez canar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ramu się zgadzam, ale tak się zastanawiam, czy kupno wypasionego dysku ssd jest uzasadnione w przypadku podpinania go do SATA2? Ja tam bym się do czteroletniego laptopa nie szarpał i kupił tańsze SSD :) Chyba, że w przyszłości dysk wyląduje gdzie indziej. A co do utracenia danych, to np. dla mnie nie ma to znaczenia, skoro na ssd są tylko aplikacje i system;) Dokumenty, muzyka, filmy, zdjęcia leżą na HDD a na ssd tylko to co pracuje;)

 

W tym momencie tańszy SSD jaki brałbym pod uwagę to Kingston V300 z tym, że jest on trochę wolniejszy, posiada gorszy firmware a w sklepie, gdzie planuje kupić samsunga kosztuje 285zł więc wydaje mi się, że nie ma co chować 5dych w kieszeni skoro jeśli miałbym kiedyś sprzedać lapka to SSD sobie zostawię i wrzucę do innego kompa już z SATA III :)

No nie wiem, takie moje zdanie. Chyba, że ktoś ma inne argumenty przemawiające za kupnem takiego Kingstona to proszę pisać :)

Ramu mam 6GB i nie widzę potrzeby jej rozszerzania bo wydaje mi się, że na bank wyraźnej różnicy wydajności nie będzie :P

 

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w moim 3-letnim lapku SSD w wersji mSATA i chwalę sobie takie rozwiązanie, bo zostają mi nadal 2 zatoki na HDD, gdzie mam zrobiony RAID-0. Na dysk systemowy w formie talerzówki już nigdy nie wrócę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dopłacanie" do dysku ssd to nie tylko coraz większy numerek przy "SATA", ale również lepsza technologia w jakiej jest wykonany (chodzi typ komórek pamięci oraz upchnięcie coraz większej ilości bitów do jednej komórki pamięci, co powoduje większą podatność na przypadkowe uszkodzenie danych)

 

jeśli ktoś wychodzi z założenia że wszystkie dane trzymane na dysku SSD i tak są zbywalne a jednocześnie nie wymaga maksymalnej wydajności, to nie tylko można kupić dysk o 30zł taniej (różnica od samsunga do tego kingstona, który się tu przewija) ale wręcz można zaoszczędzić ponad 100zł kupując znacznie starszy model, w szczególności używany :)


a nawet taki dysk będzie wydajniejszy niż HDD :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nic, kupuj używaj, ciesz się i zapomnij:)

 

KHRoN: Wyolbrzymiasz:) Co do dysku sprzed lat, to jednak bym ich nikomu nie polecił, z tego względu, że ich żywotność faktycznie bywa kiepska. Kontroler w v300 jest juz wystarczająco dobry i na tej stronie można zobaczyć ile nowoczesnych dysków(można powiedzieć większość?) na nim pracuje i nikt nie ma do nich zastrzeżeń:

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/wielki_test_30_dyskow_ssd_120_gb_jaki_ssd_kupic?page=0,0

 

Inna sprawa, że myślałem, że różnica jest bliżej 100zł bo taka wydaje mi się kiedyś była:) W przypadku 30 zł nie ma się chyba co zastanawiać.

Edytowane przez canar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko :) Znalazłem też na necie sporo porad po Waszych postach także nie ma najmniejszego sensu :)

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Spoko że nas informujesz tylko po co? To już lepiej podziel się tymi radami jak inni dzielili się z Tobą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności