Skocz do zawartości

SSD w 4-ro letnim laptopie Acer, firmware, podłączenie, dylemat w wybo


JuRik99

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, koniec poszukiwań! Nowego Samsunga 830 ciężko dorwać w kwocie, którą dysponuje a używanego nie chce :)

Dlatego biorę plextora i już daję odpocząć wyszukiwarce google :P

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz plextora, sam mam polecam :) Aczkolwiek Samsung też nie jest zły, rozpatrywałbym tylko te dwie marki osobiście na chwilę obecną :) AHCI sobie ustaw w biosie i zgłoś się PW, podeślę Ci poradnik innych ustawień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz brać Plextor M5S, zanim kupiłem ten dysk wiele się naczytałem, nikt nigdy jeszcze na niego nie narzekał, sam zastanawiałem się między Samsung 840 pro a nim, lecz niewielka różnica w wydajności a za to wielka różnica w cenie przesądziła na korzyść Plextora

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując plextora 256GB i Samsunga 250GB i przeglądając poszczególne wyniki ten pierwszy praktycznie w każdej pozycji przegrywa z samsungiem...

Tak szczerze i osobiście to nie przekonuje mnie ten M5S, chociaż Wasze argumenty na temat MLC i TLC są bardzo mocne

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://us.hardware.info/reviews/4178/10/hardwareinfo-tests-lifespan-of-samsung-ssd-840-250gb-tlc-ssd-updated-with-final-conclusion-final-update-20-6-2013

Już się boje co się stanie z moim SSD za 214 lat :o

Serio Ci mówię, bez względu czy weźmiesz Samsunga czy Plextora i tak będziesz bardziej niż zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dlaczego masz na siłę kupować produkt, z którego masz być niezadowolony?

 

za plextorem przemawiają takie argumenty jak pamięć MLC (zamiast TLC) i kontroler Marvell 88SS9174-BLD2 który - ponoć - jest "sprawdzoną i pewną konstrukcją" (np. w dyskach ssd intela), minusem na pewno są gołe wyniki testów

 

za samsungiem przemawiają z kolei takie argumenty jak to że jest jednym z dwóch największych producentów pamięci flash (stosuje swoje własne pamięci) i tworzy własne kontrolery specjalnie dla własnych dysków, minusem jest fakt że jest to "tylko" pamięc TLC

 

dodatkowo samsung ma naprawdę rewelacyjną aplikację do obsługi dysku z poziomu systemu windows (od optymalizacji systemu, przez konfigurację i update dysku aż po tryb rapid)

 

innymi słowy kupując tego plextora m5s albo samsunga 840 evo tak w sumie niewiele ryzykujesz, ani jeden ani drugi to nie jest jednoznacznie zły dysk, złym wyborem było by przykładowo wzięcie dysku "firmy krzak" bo kosztuje 2x mniej niż pozostałe albo świadome wzięcie dysku OCZ na czipie SandForce, które padają jak muchy :)


czyli bierz co TOBIE odpowiada i z czego SAM będziesz zadowolony :) najwyżej będziesz sobie pluł w brodę że wziąłeś dysk OCZ bo oczytałeś się jakie cuda robi kontroler SF, a w praktyce okazało się to padu i utraty danych warte ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nauczcie się CZYTAĆ dane.

 

Masz Plextora niszczącego Szajsunga:

 

http://www.anandtech.com/bench/SSD/273

 

ale to nie jest model M5S tylko M5M :)

 

M5S ma wynik "tylko" 500, a M5M i M5 pro mają wynik "aż" 520 :)

samsung ma twardo obłożone top 10, modele 840 Pro oraz nawet 840 EVO z wynikiem idącym w mocne 510 ;)

 

(cokolwiek te punkty w praktyce znaczą ;D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najwyżej będziesz sobie pluł w brodę że wziąłeś dysk OCZ bo oczytałeś się jakie cuda robi kontroler SF

Tak BTW OCZ ostatnio ogłosił upadłość, Toshiba ma przejąć oddział odpowiedzialny za SSD. Niestety gwarancja obejmować będzie tylko wybrane produkty. Szkoda, w komputerze siedzi OCZ ModxstreamPRO 500W i bardzo sobie chwale.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ludzie nauczcie się CZYTAĆ dane.

 

Masz Plextora niszczącego Szajsunga:

 

http://www.anandtech.com/bench/SSD/273

 

ale to nie jest model M5S tylko M5M :)

 

M5S ma wynik "tylko" 500, a M5M i M5 pro mają wynik "aż" 520 :)

samsung ma twardo obłożone top 10, modele 840 Pro oraz nawet 840 EVO z wynikiem idącym w mocne 510 ;)

 

(cokolwiek te punkty w praktyce znaczą ;D )

 

I co ma mnie obchodzić te 6-10 punkcików, Roland bitwa na punkciki jest dobrą dla gimnazjalistów. Czym jest te 10 do 500 ? niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co ma mnie obchodzić te 6-10 punkcików, Roland bitwa na punkciki jest dobrą dla gimnazjalistów. Czym jest te 10 do 500 ? niczym.

 

dlatego napisałem "cokolwiek te punkty w praktyce znaczą"... a sednem wypowiedzi było to, że osoba która zwróciła uwagę na uważne czytanie wskazała inny model ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o cyferki jak się może Wam wydawać tylko o zakup na przyszłość.

Biorąc samsunga i przy kupnie nowego kompa za X lat wykorzystam jego pełny potencjał, ciesząc się dobrym firmware przy okazji a kupując plextora nie muszę martwić się o zużycie bo niby kości lepsze ale nic poza tym. A sami wklejacie wyniki i testy pokazujące bardzo długą żywotność zarówno MLC jak i TLC, więc albo w jedną albo w drugą :P

 

Mimo wszystko koniec sprzeczania się :)

Postanowiłem wczoraj, że kupuje plextora dlatego jutro jadę do sklepu i gdzieś mam te wszystkie durne benchmarki. Już na podstawie smartfonów i romów do nich dawno stwierdziłem, że są one totalnie niemiarodajne :)

 

Dlatego podsumowując - wielkie dzięki za zainteresowanie i pomoc!

Czekam teraz na kieszeń a jutro ruszam na zakupy :)

Wyhaczyłem okazyjnie WD Scorpio Black i liczę, że wszystko razem będzie dobrze współgrać ;)

Ale o tym później jak już postawie komputer na nogi.

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o bawienie się w benchmarki i z nich czerpanie wiedzy na temat szybkości dysku, to strata czasu, trzeba patrzeć na testy w programach z których korzysta się na co dzień, a to już nam obrazuje nieco sytuacje. Z tego co pamiętam z początku ten dysk będzie pracować pod SATA II, czyli i tak nie wykorzystasz maksymalnych prędkości podanych przez producenta, czy też benchmarki, ale i tak będzie to ogromna różnica w porównaniu z HDD. Za nim ten dysk choć trochę straci swojej żywotności, to już wyjdą dyski szybsze, bardziej pojemne i tańsze, a zapominamy o najważniejszym, czyli niezawodności, jak najmniejszej awaryjności, kiedyś klienci OCZ się o tym przekonali ;) Pamiętaj o aktualizacji dysku, często są dodawane bardzo ważne poprawki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ up

 

Ale napisz to koledze JuRik99, bo on się bardzo przejął tymi cyferkami +/- 1%.

ok

 

Kolego @JuRik99 uwierz te kilka punkcików bo i tak zrobisz woow, nie myśl co za kilka lat bo za kilka lat będzie nowa lepsza technologia na tyle tanio że znowu opłaca się zmienić pomimo ze stary ssd żyje i ma się dobrze, albo będzie koniec świata i nic nie kupisz :D

Kup używaj ciesz się i tyle. Może to Cię nauczy dystansu to testów punkcików i pierdół które więcej mocą niż dają pożytku, naprawdę daj sobie na luz będziesz o wieeele zdrowszy jak przestaniesz sie przejmować takimi ******łami :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak coś kupuję to jest to samo :D czyli testy, opinie itd... Ale faktycznie masz rację i w pełni się z Tobą zgadzam na temat tego co napisałeś :)

Jednak wydaje mi się, że upłynie trochę czasu zanim będę podchodził do takich rzeczy mniej poważnie :P

Teraz wiem, że muszę to zmienić jak najszybciej :)

O temp czy swap już pisaliscie więc nie ma co tego ponownie przytaczać ale muszę zapytać o jeszcze jedno.

Do tej pory oprócz defragmentatora dysków korzystałem jeszcze z jakiś cleanerów czy innych podobnych programów, które naprawiały rejestry, usuwały pozostałości po przeglądarkach czy Office itd itd. Już wiem, że w przypadku SSD mogę zapomnieć o defragmentacji jednak jak ma się sprawa tych "cleanerów"?

I czy korzystacie z antywirusów?

 

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak jak ma się sprawa tych "cleanerów"?

I czy korzystacie z antywirusów?

 

a jak ma się mieć sprawa? Jak wywalisz dobrze, jak nie wywalisz drugie dobrze... Póki nie będzie kompletnego syfu, to różnicy w wydajności raczej nie zauważysz. A antywirus choćby windowsowy niech tam sobie siedzi. Dużo komputerowych pytań jak na to forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cleaner to coś zupełnie innego niż defragmentacja

 

defragmentacja służy rozkładaniu danych na fizycznej powierzchni dysku (której dyski ssd oczywiście nie posiadają), więc szkoda je obciążać dodatkowymi zapisami które niczemu nie służą

 

cleaner zaś czyści system ze śmieci - śmieci zawsze warto się pozbyć :)


antywirus zawsze się przyda (wystarczy zupełnie darmowy Microsoft Security Essentials, prawie go nie czuć a zawsze pomoże jak podłączysz jakiegoś przypadkowego pendrive'a czy pobierzesz jakiś przypadkowy plik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki :)

 

Kolejna sprawa:

Posiada ktoś u siebie ten lipny chipset HM55?

Plextora kupiłem i zacząłem czytać o klonowaniu systemu itp. rzeczach, lecz zwróciły moją uwagę wypowiedzi na temat tego, że HM55 strasznie obcina zapis/odczyt 4k a takowy chipset właśnie posiadam.

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pewnie będę instalował Windowsa także od razu sprawdzę jak się ma wynik 4k.

Wczoraj już widziałem jakieś tweaki do HM55 naprawiające ten problem i byłem ciekawy czy ktoś z Was ich używał

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

No to można zacząć modernizację :D

e7abe6an.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem jednak wrzucić SSD do kieszeni po DVD a nie w miejsce starego HDD, ponieważ SSD nie ma dokładnie takiego samego kształtu przy miejscu połączenia go z płytą główną (wystaje tam podkładka gumowa, która nie pozwala wpiąć SSD do końca)

 

Edit:

Sluchajcie, mam problem i potrzebuje pomocy...

Podpiąłem dyski tak jak napisałem w poście wyżej i wziąłem się za instalację Windowsa jednak partycja rozruchowa ( ta 100MB ) stworzyła się na HDD a nie na SSD.

To wbiłem do biosa zobaczyć co się dzieje.

Co zauważyłem?

Przy trybie AHCI w zakładce boot widnieje tylko dysk WD natomiast plextora nie ma. A przy IDE jest na odwrót.

To wyjąłem HDD, żeby zobaczyć co się wtedy stanie. Przypominam, że SSD siedzi w kieszeni zamiast DVD.

Wchodzę do biosa i niezależnie czy ustawię AHCI czy IDE, bios widzi SSD w zakładce boot jednak w zakładce information nie ma nic...

Załączam zdjęcia owej sytuacji.

Myślicie, że problem tkwi w tym że SSD siedzi w kieszeni zamiast w miejscu starego HDD?

Bo jeśli tak to muszę wywalić tą podkładkę gumową, która uniemożliwia wpięcie SSD do końca :/zusyhe5y.jpg

apygyteh.jpg

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności