Skocz do zawartości

SSD w 4-ro letnim laptopie Acer, firmware, podłączenie, dylemat w wybo


JuRik99

Rekomendowane odpowiedzi

weź dysk samsunga - różne rzeczy można usłyszeć o urządzeniach samsunga (w tym o dyskach talerzowych), ale ssd robią naprawdę porządne, zwłaszcza te modele z wyższej półki

 

ja mam 840 Pro kupiony po tym jak po mniej niż roku padł mi OCZ Agility 3, którego serwis nie zdecydował się wymienić (sic!) na nowy tylko oddał mi pieniądze (sic!) żebym kupił zupełnie inny dysk

w pracy mamy skatowane już przez lata modele 830 (jeszcze wersje 64GB), nie ma z nimi żadnego problemu jak dotąd

BTW kilka uwag odnośnie higieny pracy z SSD:

- na SSD nie trzymaj danych tymczasowych (np. swapa) - ssd się zużywa, szkoda zużyć go w taki sposób

- na SSD nie trzymaj niczego co nie wymaga wydajności - szkoda miejsca, ssd mają małą pojemność

- często robi się tak że instalujesz sobie na ssd np. po jednej grze (20GB i więcej), w którą akurat grasz a nie wszystkie naraz jak robiło się w czasach HDD 2TB :)

- dysków SSD się nie defragmentuje (just sayin')

- nie zapełniaj dysku SSD - nie chodzi o fragmentację logicznej struktury danych, tylko o zużycie fizycznych komórek pamięci które muszą rotować zapisy

- jeśli masz taką możliwość, pozostaw np. 10GB niespartycjonowane - dysk wykorzysta to "puste" miejsce do rotacji zapisów, co wpłynie zarówno na wydajność jak i wolniejsze zużycie jeśli istniejące partycje zaczną się mocno zapełniać

 

 

 

BTW kilka uwag odnośnie higieny pracy z SSD:

- na SSD nie trzymaj danych tymczasowych (np. swapa) - ssd się zużywa, szkoda zużyć go w taki sposób

- na SSD nie trzymaj niczego co nie wymaga wydajności - szkoda miejsca, ssd mają małą pojemność

- często robi się tak że instalujesz sobie na ssd np. po jednej grze (20GB i więcej), w którą akurat grasz a nie wszystkie naraz jak robiło się w czasach HDD 2TB :)

- dysków SSD się nie defragmentuje (just sayin')

- nie zapełniaj dysku SSD - nie chodzi o fragmentację logicznej struktury danych, tylko o zużycie fizycznych komórek pamięci które muszą rotować zapisy

- jeśli masz taką możliwość, pozostaw np. 10GB niespartycjonowane - dysk wykorzysta to "puste" miejsce do rotacji zapisów, co wpłynie zarówno na wydajność jak i wolniejsze zużycie jeśli istniejące partycje zaczną się mocno zapełniać

Tu jeszcze dodam od siebie:

- usunąć pamięć wirtualną na dysku C (SSD),

- przenieść zmienne środwiskowe (TEMP) na HDD.

- jeżeli zapiszujesz pliki na pulpicie (np pobrane a później je usuwasz), to pulpit też można przenieść na HDD,

- w przeglądarce (np Firefox) przerzucić pliki temp do RAMu,

- w programach, które mają możliwość, również przerzucić TEMPy na HDD.

 

 

Jak macie pisać takie bzdury to nie piszcie nic, potem przez takie pier... (przepraszam, ale żaden inny zwrot tutaj lepiej nie pasuje) trudno mi kogoś do SSD przekonać i się mity powielają.

Po pierwsze Samsunga 840/EVO nie brać. TLC to porażka. Ostatnio był test, kilka SSD i w tym EVO. Wszystkie przeżyły kilkaset TB, Samsung zaczął się sypać przy 100TB zapisu (owszem to ogromna ilość i tak, ale po co się ograniczać pamięciami o tak małej trwałości). Inna sprawa to 830 (sam go mam) i 840 Pro. Tam trwałość jest świetna.

 

Kolejna sprawa - jedyne co należy zrobić to wyłączyć defragmentację. Teoretycznie Windows sam to robi jak wykrywa SSD, praktycznie u mnie tego nie zrobił. Zdefragmentowanie SSD nie ma najmniejszego wpływu na wydajność i faktycznie go zużywa.

 

Natomiast TEMP, cache przeglądarki SWAP i tym podobne - definitywnie zostawić na SSDku. Po to on jest, żeby zasuwał. Jak kupujecie auto to jeździcie tylko po drogach bez dziur i każdej czynności jaka by miała eksploatować samochód unikacie? No bez jaj.

 

Nawet sobie nie wyobrażacie jakiego kopa dostała każda przeglądarka WWW - właśnie dzięki temu, że na SSD mam cache - nie ma w zasadzie żadnych zacięć.

 

Mam półtorej roku swojego Samsunga, codziennie komputer działa. Zapisane 2.7TB. Krótko mówiąc oszczędzanie SSD to głupota.

 

Jak najbardziej warto zostawić parę wolnych GB, ale również bym się nie przejmował. Mamy TRIM od tego i coraz lepsze firmware.

 

Był jeszcze temat Windowsa 8. Również 8.1 jak najbardziej polecam, jak komuś Metro nie pasuje to Classic Shell i zapominamy o temacie, natomiast sam system jest po prostu szybszy, wydajniejszy, bardziej dopracowany. Używam zarówno w domu jak i w pracy.

 

Na przyszłość to autorowi radzę pytać na forach, na których jest mniej pseudo informatyków. Ja jak szukałem SSD, to poczytałem ten temat: http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/ (nic z forum wspólnego nie mam, więc żadna reklama).

Tylko nie czytać drugiego posta - nieaktualny, natomiast pierwszy to fajne FAQ.

Edytowane przez Luk@s
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam Luk@s, malo zapisales w te poltora roku.... ale w sumie tak, jak juz pisalem, nie widze sensu w przenoszeniu takich i takich folderow na hdd, bo sa czesto i intensywnie uzywane przez programy... no chyba o to chodzi, zeby dostep do nich byl szybki, bo sa czesto uzywane?

 

skoro twierdzisz, ze dyski evo padaja po 100TB zapisanych danych, no to hmm... z moim uzywaniem mialbym dysk na 50lat, chyba nie najgorzej za 300 czy 400zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie nie zrozumiałeś, albo ja Ciebie :) Zapisałem mało, a jak pisałem nie przenoszę na HDD nic - wszystko jest na SSD (TEMP/SWAP itp.). To ile bym zapisał jakbym to poprzenosił. Pewnie połowę tego. To był właśnie przykład, żeby się nie przejmować.

 

Oczywiście, że te 100TB to bardzo dużo, ale skoro w podobnej cenie (4zł różnicy) można mieć Plextora, który TLC nie używa, to po co się pakować w Samsunga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc widzisz ile wypowiedzi tyle opinii i trudno się zdecydować... Zarówno Samsunga jak i Plextora mam na miejscu w Krakowie ale w porównaniu ich obydwu oprócz kości, Samsung jest praktycznie pod każdym względem lepszy. Faktycznie te kości TLC są takie lipne?

Co do rad na innych stronach to są takie same jak Wasze więc po co mam to tutaj dublować? :)

Napisałem to tylko po to bo już nie widziałem do czego trzeba się stosować mając SSD a do czego nie :)

Teraz już wiem dlatego nie drążę tematu jednak po wypowiedzi Luk@sa znowu pojawił się dylemat... A miałem dysk kupować jutro.

 

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak, na pewno z Samsunga będziesz również zadowolony, po prostu gdybym miał wybierać między czymś z TLC a bez, to wybrałbym ten drugi dysk, ale wiem jak jest jak coś mamy na miejscu, bo też lubię iśc do sklepu, kupić i już mieć.

 

Jeśli tylko nie masz serwera i Twój komputer nie pracuje 24h na dobę mieląc cały czas dyskiem, to pewnie nie doczekasz i tych 100TB (zresztą to tylko przykład, może inny egzemplarz podziała lepiej, może gorzej). Na pewno TLC są mniej sprawdzone, bo krócej na rynku.

 

Z drugiej strony ja osobiście nigdy bym nie zaufał pamięci flash i po prostu zacząłem robić kopie zapasowe. Wtedy człowiek jest spokojny.

Dojście do zużycia SSD to nie problem, bo nagle nie straci się całych danych, tylko zaczną się błędy. Gorzej jak właśnie te dane znikną, o czym chyba KHRoN pisał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie nie zrozumiałeś, albo ja Ciebie :) Zapisałem mało, a jak pisałem nie przenoszę na HDD nic - wszystko jest na SSD (TEMP/SWAP itp.). To ile bym zapisał jakbym to poprzenosił. Pewnie połowę tego. To był właśnie przykład, żeby się nie przejmować.

 

Oczywiście, że te 100TB to bardzo dużo, ale skoro w podobnej cenie (4zł różnicy) można mieć Plextora, który TLC nie używa, to po co się pakować w Samsunga.

 

e no, normalnie, bez ironii to napisalem, po prostu malo zapisales, wiec przenoszenie czegokolwiek "bo sie ssd zuzywa" nie ma sensu, ewentualnie jak ktos ma manie testowania ssd po 24/7 jakimis benchmarkami to wtedy moze zapsiac wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak, na pewno z Samsunga będziesz również zadowolony, po prostu gdybym miał wybierać między czymś z TLC a bez, to wybrałbym ten drugi dysk, ale wiem jak jest jak coś mamy na miejscu, bo też lubię iśc do sklepu, kupić i już mieć.

 

Jeśli tylko nie masz serwera i Twój komputer nie pracuje 24h na dobę mieląc cały czas dyskiem, to pewnie nie doczekasz i tych 100TB (zresztą to tylko przykład, może inny egzemplarz podziała lepiej, może gorzej). Na pewno TLC są mniej sprawdzone, bo krócej na rynku.

 

Z drugiej strony ja osobiście nigdy bym nie zaufał pamięci flash i po prostu zacząłem robić kopie zapasowe. Wtedy człowiek jest spokojny.

 

Dojście do zużycia SSD to nie problem, bo nagle nie straci się całych danych, tylko zaczną się błędy. Gorzej jak właśnie te dane znikną, o czym chyba KHRoN pisał

 

Napiszę mniej więcej jak korzystam z kompa albo jak będę miał zamiar po kupnie SSD:

Studiuje budownictwo, więc czasu na gry za bardzo nie mam. Bardzo dużo pracuje na takich programach jak AutoCAD, MathCAD, Office, Robot itp, które jednak do niewymagających nie należą dlatego zaczęło mnie denerwować ich mozolne włączanie, działanie i zapisywanie projektów.

Jak już pisałem na SSD planuje zainstalować system + wszystkie potrzebne mi programy i ewentualne gry. Do tego doliczyć jeszcze trzeba dropboxa, na którym trzymam wszystkie dokumenty i materiały na studia. Jest ich co prawda około 30GB ale nic poza tym.

Reszta multimediów będzie na HDD, więc przerzucać tony plików na SSD nie będę (co najwyżej projekty, pdfy itp).

Laptop w ciągu dnia sporo godzin jest włączony ale nigdy nie działał 12h non stop a własnego serwera nie posiadam.

 

Nasunęła mi się jeszcze jedna rzecz odnośnie montażu. SSD ma zastąpić HDD, który z tego co wiem jest grubości 9,5mm a SSD ma 7mm dlatego wydaje mi się, że te sanki będą potrzebne mimo tego co pisaliscie na początku, że nie będą konieczne...

Mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno AutoCAD będzie dużo generował zapisów, ale jak dużo - nie mam pojęcia - nie pracuję w takich aplikacjach.

 

Co do montażu - każdy notebook ma przecież inaczej montowany dysk. Wyjmij i zobacz sam jak to jest zrobione i wtedy powinieneś się sam domyśleć czy coś trzeba więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

weź dysk samsunga - różne rzeczy można usłyszeć o urządzeniach samsunga (w tym o dyskach talerzowych), ale ssd robią naprawdę porządne, zwłaszcza te modele z wyższej półki

 

ja mam 840 Pro kupiony po tym jak po mniej niż roku padł mi OCZ Agility 3, którego serwis nie zdecydował się wymienić (sic!) na nowy tylko oddał mi pieniądze (sic!) żebym kupił zupełnie inny dysk

w pracy mamy skatowane już przez lata modele 830 (jeszcze wersje 64GB), nie ma z nimi żadnego problemu jak dotąd

BTW kilka uwag odnośnie higieny pracy z SSD:

- na SSD nie trzymaj danych tymczasowych (np. swapa) - ssd się zużywa, szkoda zużyć go w taki sposób

- na SSD nie trzymaj niczego co nie wymaga wydajności - szkoda miejsca, ssd mają małą pojemność

- często robi się tak że instalujesz sobie na ssd np. po jednej grze (20GB i więcej), w którą akurat grasz a nie wszystkie naraz jak robiło się w czasach HDD 2TB :)

- dysków SSD się nie defragmentuje (just sayin')

- nie zapełniaj dysku SSD - nie chodzi o fragmentację logicznej struktury danych, tylko o zużycie fizycznych komórek pamięci które muszą rotować zapisy

- jeśli masz taką możliwość, pozostaw np. 10GB niespartycjonowane - dysk wykorzysta to "puste" miejsce do rotacji zapisów, co wpłynie zarówno na wydajność jak i wolniejsze zużycie jeśli istniejące partycje zaczną się mocno zapełniać

 

 

 

BTW kilka uwag odnośnie higieny pracy z SSD:

- na SSD nie trzymaj danych tymczasowych (np. swapa) - ssd się zużywa, szkoda zużyć go w taki sposób

- na SSD nie trzymaj niczego co nie wymaga wydajności - szkoda miejsca, ssd mają małą pojemność

- często robi się tak że instalujesz sobie na ssd np. po jednej grze (20GB i więcej), w którą akurat grasz a nie wszystkie naraz jak robiło się w czasach HDD 2TB :)

- dysków SSD się nie defragmentuje (just sayin')

- nie zapełniaj dysku SSD - nie chodzi o fragmentację logicznej struktury danych, tylko o zużycie fizycznych komórek pamięci które muszą rotować zapisy

- jeśli masz taką możliwość, pozostaw np. 10GB niespartycjonowane - dysk wykorzysta to "puste" miejsce do rotacji zapisów, co wpłynie zarówno na wydajność jak i wolniejsze zużycie jeśli istniejące partycje zaczną się mocno zapełniać

Tu jeszcze dodam od siebie:

- usunąć pamięć wirtualną na dysku C (SSD),

- przenieść zmienne środwiskowe (TEMP) na HDD.

- jeżeli zapiszujesz pliki na pulpicie (np pobrane a później je usuwasz), to pulpit też można przenieść na HDD,

- w przeglądarce (np Firefox) przerzucić pliki temp do RAMu,

- w programach, które mają możliwość, również przerzucić TEMPy na HDD.

 

 

Jak macie pisać takie bzdury to nie piszcie nic, potem przez takie pier... (przepraszam, ale żaden inny zwrot tutaj lepiej nie pasuje) trudno mi kogoś do SSD przekonać i się mity powielają.

Po pierwsze Samsunga 840/EVO nie brać. TLC to porażka. Ostatnio był test, kilka SSD i w tym EVO. Wszystkie przeżyły kilkaset TB, Samsung zaczął się sypać przy 100TB zapisu (owszem to ogromna ilość i tak, ale po co się ograniczać pamięciami o tak małej trwałości). Inna sprawa to 830 (sam go mam) i 840 Pro. Tam trwałość jest świetna.

 

Kolejna sprawa - jedyne co należy zrobić to wyłączyć defragmentację. Teoretycznie Windows sam to robi jak wykrywa SSD, praktycznie u mnie tego nie zrobił. Zdefragmentowanie SSD nie ma najmniejszego wpływu na wydajność i faktycznie go zużywa.

 

Natomiast TEMP, cache przeglądarki SWAP i tym podobne - definitywnie zostawić na SSDku. Po to on jest, żeby zasuwał. Jak kupujecie auto to jeździcie tylko po drogach bez dziur i każdej czynności jaka by miała eksploatować samochód unikacie? No bez jaj.

 

Nawet sobie nie wyobrażacie jakiego kopa dostała każda przeglądarka WWW - właśnie dzięki temu, że na SSD mam cache - nie ma w zasadzie żadnych zacięć.

 

Mam półtorej roku swojego Samsunga, codziennie komputer działa. Zapisane 2.7TB. Krótko mówiąc oszczędzanie SSD to głupota.

 

Jak najbardziej warto zostawić parę wolnych GB, ale również bym się nie przejmował. Mamy TRIM od tego i coraz lepsze firmware.

 

Był jeszcze temat Windowsa 8. Również 8.1 jak najbardziej polecam, jak komuś Metro nie pasuje to Classic Shell i zapominamy o temacie, natomiast sam system jest po prostu szybszy, wydajniejszy, bardziej dopracowany. Używam zarówno w domu jak i w pracy.

 

Na przyszłość to autorowi radzę pytać na forach, na których jest mniej pseudo informatyków. Ja jak szukałem SSD, to poczytałem ten temat: http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/ (nic z forum wspólnego nie mam, więc żadna reklama).

Tylko nie czytać drugiego posta - nieaktualny, natomiast pierwszy to fajne FAQ.

 

 

Absolutnie się zgadzam z Lucasem.

 

Samsung Evo jest szybki w benchmarkach, ale się grzeje i zużywa (dane z tygodnia wertowania for informatycznych). Poza tym praktycznie wszystkie dyski z czołówki subiektywnie działają tak samo - te różnice w prędkości są niemożliwe do stwierdzenia w normalnym użytkowaniu. Np. OCZ jest najszybszy na papierze, ale pada całymi seriami. Plextory M5S są bardzo mało awaryjne, bo są na Marvellu, który ma najlepszy jak dotąd algorytm zarządzania komórkami pamięci. M5Pro już nie jest tak dobry, a jest nieco droższy.

 

Plextor M5S to bardzo polecany napęd - wystarczy poczytać.

 

Oprócz Samsunga i OCZ należy też omijać szerokim łukiem wszelkie Sandiski, Kingstony - kompletna lipa, niektóre są tylko minimalnie szybsze od najlepszych HDD hybrydowych. Godny polecenia, oprócz Plextora jest Intel z serii Speed Demon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest faktycznie z tą prędkością zapisu plextora m5s?

Bo na papierze widnieje wartość 200MB/s co w porównaniu do innych dysków jest marną prędkością...

I jak ma się to firmware Marvella do Samsunga?

 

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak będziesz miał zapis 100MB/s, to będziesz zadowolony z prędkości ssd, ważniejszy jest odczyt i czas dostępu no i prędkość zapisu małych próbek;) Mi zajęło łącznie 2 dni wertowanie internetu i kupno dysku, nie przeżywaj tak bardzo tylko kupuj jeden z polecanych i się ciesz - ja się ze swojego bardzo cieszę, w dupie mam benchmarki, nie obchodzi mnie czy zipa rozpakuje sekunde szybciej czy nie. Różnica w pracy może być bardzo mało zauważalna. U mnie Kingston v300 startuje system w 7 sekund i odrazu możesz odpalić chrome'a, logo windowsa widać 3 sekundy, zipy rozpakowuje migiem, nie żałuję niczego i na nic bym go nie zamienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było takie proste to już bym kupił :D

V300 odrzuciłem a z polecanych w tej chwili przy kwocie, którą chce przeznaczyć zostały mi właśnie plextor i samsung więc wracam do punktu wyjścia :D

 

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było takie proste to już bym kupił :D V300 odrzuciłem a z polecanych w tej chwili przy kwocie, którą chce przeznaczyć zostały mi właśnie plextor i samsung więc wracam do punktu wyjścia :D

 

a wniosek jest taki, że czy kupisz jeden czy drugi będzie i tak w pytkę, nad czym tu się jeszcze zastanawiać

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest faktycznie z tą prędkością zapisu plextora m5s? Bo na papierze widnieje wartość 200MB/s co w porównaniu do innych dysków jest marną prędkością... I jak ma się to firmware Marvella do Samsunga?

???

 

W trybie sekwencyjnym M5S Plextora ma 520MB/s! Czyli tyle, co Samsung.

 

A zapis ma drugorzędne znaczenie. Dowód - w jednej maszynie:

 

1) i7 3630MQ, 8GB RAM DDR3 1600MHz mam Plextora M5S 128GB,

 

2) w drugiej i7 4700HQ przetaktowane na 3,8GHz w Turbo Boost i 16GB RAM DDR3 Extreme 1822MHz siedzi Plextor M5S 256GB, który ma zapis 390MB/s czyli 2x więcej niż M5S 128GB, rezultat: obydwa lapki chodzą dokładnie tak samo, różnice są subiektywnie niezauważalne.

plextor_m5s_tabela_4.png

Edytowane przez Rolandsinger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej czytasz tym mniej wiesz.

1. Idź do sklepu.

2. Spytaj co mają na stanie.

3. Jeżeli mają oba kup tańszy

4. Wróć do domu i podłącz

5. Czego nie weźmiesz i tak będziesz zadowolony

Ani o kilka mega większe transfery ani świadomość że możesz codziennie przez 50 następnych lat zapisywać po kilka terabajtów nie da Ci ogromnych korzyści :P

Edytowane przez BamboszeK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest faktycznie z tą prędkością zapisu plextora m5s? Bo na papierze widnieje wartość 200MB/s co w porównaniu do innych dysków jest marną prędkością... I jak ma się to firmware Marvella do Samsunga?

???

 

W trybie sekwencyjnym M5S Plextora ma 520MB/s! Czyli tyle, co Samsung.

Mi chodziło o szybkość zapisu a nie odczytu :)

 

 

Nie wiem czy zadam prawidłowe pytanie (chyba ostatnie) dlatego z góry wybaczcie :)

Przed instalacją systemu należy w biosie zmienić IDE na AHCI?

Bo będę miał zarówno HDD jak i SSD a wyczytałem, że SSD lepiej pracują na AHCI ale nie wiem jak to wpływa na dysk talerzowy

 

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej obsługuje i jeśli tylko możesz włącz AHCI, zarówno SSD i jak i HDD na tym skorzystają. Tylko nie przełączaj czasem na już zainstalowanym systemie bo Ci się posypie (nie na 100%, ale szansa duża). Jak już będziesz miał SSD i będziesz gotowy do instalacji systemu, to wtedy włącz AHCI wcześniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsunga 840/EVO nie brać. TLC to porażka.

 

ze swojej strony pisałem o 830 i 840 Pro (nie "bez pro") - te są ok, typowe 2bpc (MLC)... 840 to w rzeczy samej zupełnie inny dysk (TLC), 840 evo to coś pomiędzy 840 a 840 pro

Mi chodziło o szybkość zapisu a nie odczytu :)

 

Z prędkością zapisu jest taki problem, że wiele dysków ma ogromną prędkość na początku (początek zapisu) ale nie potrafią jej utrzymać. Generalnie nie chodzi o to że dyski SSD zaczynają w pewnym momencie pełznąć, ale chodzi raczej o to że jeśli nawet w krótkim teście dysk pokazuje XXX MB/s, to nie znaczy że jest w stanie tą prędkość utrzymać non-stop (poza najdroższymi dyskami przeznaczonymi "do zastosowań biznesowych")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się dzięki Wam nauczyłem, uff! :)

Postanowiłem (jednak nie ostatecznie...), że:

840 EVO odrzucę na rzecz plextora :)

Jednak jak czytam o 830 to wypada z pośród tej trójki najlepiej...

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności