Skocz do zawartości

SSD w 4-ro letnim laptopie Acer, firmware, podłączenie, dylemat w wybo


JuRik99

Rekomendowane odpowiedzi

dlaczego dropbox nie może być traktowany jako kopia zapasowa?

 

może być traktowany, ale wyjdzie drożej niż dedykowany system do backupu - np. carbonite to zdaje się $50 za cały rok backupu (wirtualnie bez limitu), sprawdź sobie ile miesięcznie kosztuje dropbox 500GB :)

 

no i dropbox sam w sobie nie robi backupu tylko będzie miejscem, gdzie trzeba jakość dopiero umieścić ten backup... zaś rozwiązanie typu carbonite robi automatyczny backup bo do tego służy

samo "znikanie plików z dropboksa" jest niestety możliwe, ale chyba mało realne... tak czy owak gdyby coś się stało, to dropbox pewnie pokaże zapis w regulaminie "że trudno"... zaś rozwiązania dedykowane w taki czy inny sposób gwarantują że nic nie zniknie

[edit] zapomniałem o niedawnej zmianie cennika na dropboksie, ale nawet po zmianie wychodzi ~2x drożej

[edit2] generalnie może zbyt agresywnie to napisałem - każda kopia danych (w szczególnści w chmurze) to oczywiście backup, tylko że pewne rozwiązania są skuteczniejsze dajmy na to pod względem utrzymywania aktualnej wersji danych, albo po prostu tańsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowie raczej o ilosci danych rzedu 8GB, wiec tylko darmowe rozwiazania mnie interesuja. No wlasnie na tym polega przeciez kopia zapasowa online, ze sa inne ryzyka niz trzymanie w domu. Jak szlak trafi serwery carbonite, to przeciez skutki sa takie same jak na dropboxie, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, poczytajcie o backupach w chmurze na niebezpiecznik.pl

 

Co do chomika to też dziwna sprawa, bo mi kiedyś skasowało stemy z remiksu, jaki robiłem dla dość znanego w USA artysty. Serwis uznał, że to pewnie nielegalne pliki i mi je bezczelnie usunął. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dropboxa wykorzystuję raczej do przerzucenia danych z kompa na kompa/telefon, zbierania zdjęc z telefonu itd. Do backupu naistotniejszych rzeczy wolę zaufać dyskowi zewnętrznemu/pendrive'owi. Oczywiście niezwykle istotne rzeczy typu projekty na studia itd. mam tu i tu - dla pewności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji zmiany sprzętu postanowiłem zrobić małe testy - wydajność SSD w zależności od mobo i konfiguracji. Dysk to Samsung 840 Evo 120GB
Biostar TA790GX A3+, kontroler SATA II SB750, kabel SATA II, brak AHCI wyłączone (brak wsparcia, wsparcie w beta biosie ale crashowało system) - KLIK!
Gigabyte GA-B85-D3H, kontroler SATA III z B85, kabel SATA III, AHCI włączone - KLIK!
W obu przypadkach normalnie kilka programów w tle, gdyby wyłączyć antywirusa pewnie było by jeszcze trochę na plus. Możliwy jest też wpływ świeżej windy ale to nie powinna być jakaś kolosalna różnica.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zapis i odczyt sekwencyjny jest mało istotny, ważne są osiągi na małych plikach. SSD to głównie znikomy czas odczytu na pograniczu błędu statystycznego zazwyczaj wynoszącego ok 0,1ms. Wybierając SSD należy sugerować się oczywiście ogólną opinią, obecnie z najbardziej polecanych SSD 120/128GB to Plextor M6S (i czasami w dobrej cenie są M5S), Crucial MX100 i Samsung Evo. Oczywiście Goodramy i inne dyski też działają, ale te ze względu na dużą popularność i bardzo niski odsetek awaryjności są polecane na forach. Czasami np Cruciala M500 też można wyrwać w bardzo dobrej cenie i wtedy też jest warty uwagi.

 

BamboszeK jak wgrasz kilka programów to wiadomo, że delikatnie system zwolni, ale ogólnie PC z SSD działa praktycznie cały czas tak samo wydajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samsunga dziś znalazłem coś takiego http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/nosniki_ssd_samsung_840_i_840_evo_maja_problemy_z_wydajnoscia

Ja mam Plextor M5 PRO 2 kumpli też i jesteśmy zadowoleni, kolega miał kingstona to okazało się że jakiś element został zmieniony z toshiby na inny a dysk był nadal sprzedawany pod oryginalną nazwą a wydajność znacznie spadła udało się mu go wymienić z dopłatą na Plextora więc Kingstona odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD Tune nie nadaje się do sprawdzania wydajności SSD, ze względu na to, że SSD w porównaniu do HDD osiąga jednakową prędkość od początku do końca (a nie jak w HDD, gdzie ta prędkość spada). Do testowania SSD polecam AS SSD Benchmark

W nowych SSD Kingstona V300 zastosowano asynchroniczne kości pamięci co spowodowało niemalże spadek wydajności o połowę, gdzie pierwsze V300 120Gb osiągały ok 440/130 to nowe o ile dobrze pamiętam prawie o połowę mniej. Na chwilę obecną najbardziej wartymi uwagi SSD są Crucial MX100, Plextor M6S i ewentualnie Samsung EVO (natomiast z używanych, czyli te które można kupić czasami w bardzo fajnej cenie są to Crucial M500, Plextor M5S i ponownie Samsung EVO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekamy, zobaczymy jak samsung to załatwi... ale miejcie na uwadze że 840 i 840 EVO to klasa econo, dyski na poziomie wspominanego na każdym kroku plextora m5s czyli 830 i 840 Pro nie mają takich problemów


[dopisek] tu jest dobry artykuł na ten temat:

 

http://www.pcper.com/reviews/Editorial/Samsung-840-840-EVO-susceptible-flash-read-speed-degradation-over-time

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Bywalec

 

dlaczego dropbox nie może być traktowany jako kopia zapasowa?

 

może być traktowany, ale wyjdzie drożej niż dedykowany system do backupu - np. carbonite to zdaje się $50 za cały rok backupu (wirtualnie bez limitu), sprawdź sobie ile miesięcznie kosztuje dropbox 500GB :)

 

no i dropbox sam w sobie nie robi backupu tylko będzie miejscem, gdzie trzeba jakość dopiero umieścić ten backup... zaś rozwiązanie typu carbonite robi automatyczny backup bo do tego służy

samo "znikanie plików z dropboksa" jest niestety możliwe, ale chyba mało realne... tak czy owak gdyby coś się stało, to dropbox pewnie pokaże zapis w regulaminie "że trudno"... zaś rozwiązania dedykowane w taki czy inny sposób gwarantują że nic nie zniknie

[edit] zapomniałem o niedawnej zmianie cennika na dropboksie, ale nawet po zmianie wychodzi ~2x drożej

[edit2] generalnie może zbyt agresywnie to napisałem - każda kopia danych (w szczególnści w chmurze) to oczywiście backup, tylko że pewne rozwiązania są skuteczniejsze dajmy na to pod względem utrzymywania aktualnej wersji danych, albo po prostu tańsze

 

 

Sam się ostatnio zastanawiałem nad rozwiązaniem typu Carbonite. Z tym, że ja np. potrzebuję jeszcze robić do tego Cold Backup'y (systemu, nie chodzi mi tutaj o dane). Cena za 1tok w Carbonite to mniej więcej tyle, ile kosztuje średniej klasy dysk talerzowy 1TB, więc jest to raczej dobra opcja, zwłaszcza jak komuś się nie chce bawić w RAIDy i tak dalej.

 

EDIT: mają trochę fajnej dokumentacji na stronie :)

Edytowane przez Swordfish_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dlaczego dropbox nie może być traktowany jako kopia zapasowa?

 

może być traktowany, ale wyjdzie drożej niż dedykowany system do backupu - np. carbonite to zdaje się $50 za cały rok backupu (wirtualnie bez limitu), sprawdź sobie ile miesięcznie kosztuje dropbox 500GB :)

 

no i dropbox sam w sobie nie robi backupu tylko będzie miejscem, gdzie trzeba jakość dopiero umieścić ten backup... zaś rozwiązanie typu carbonite robi automatyczny backup bo do tego służy

samo "znikanie plików z dropboksa" jest niestety możliwe, ale chyba mało realne... tak czy owak gdyby coś się stało, to dropbox pewnie pokaże zapis w regulaminie "że trudno"... zaś rozwiązania dedykowane w taki czy inny sposób gwarantują że nic nie zniknie

[edit] zapomniałem o niedawnej zmianie cennika na dropboksie, ale nawet po zmianie wychodzi ~2x drożej

[edit2] generalnie może zbyt agresywnie to napisałem - każda kopia danych (w szczególnści w chmurze) to oczywiście backup, tylko że pewne rozwiązania są skuteczniejsze dajmy na to pod względem utrzymywania aktualnej wersji danych, albo po prostu tańsze

 

 

Sam się ostatnio zastanawiałem nad rozwiązaniem typu Carbonite. Z tym, że ja np. potrzebuję jeszcze robić do tego Cold Backup'y (systemu, nie chodzi mi tutaj o dane). Cena za 1tok w Carbonite to mniej więcej tyle, ile kosztuje średniej klasy dysk talerzowy 1TB, więc jest to raczej dobra opcja, zwłaszcza jak komuś się nie chce bawić w RAIDy i tak dalej.

 

EDIT: mają trochę fajnej dokumentacji na stronie :)

 

 

Jeżeli masz rure od internetu synchro conajmniej gb/gb to ok, można się bawić w takie rozwiązanie backupu systemowego do chmury. Mimo wszystko i tak za cenę kilku rocznych licencji stawiasz u siebie lokalnie nasa, dwa baye z raid1 i załatwiasz szybko backup systemu i plików.

 

ewentualnie nawet jakiegoś kompa kupić poleasingowego, markowego, gdzie płyta pozwala na raid1 i pozostaje praktycznie koszt jedynie dysków.

Edytowane przez bigmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności