Skocz do zawartości

Windows a Linux - jakość dźwięku


ubuntuuser

Rekomendowane odpowiedzi

Mi najbardziej przypasował Mint (wersja oparta na Debianie). Wszystko działa jak należy, przejrzysty i bez głupich udziwnień na siłę uciekających od Windowsa.

 

Bawiłem się Mintem z rok temu - wtedy instalacja sterowników do mojej karty kończyła się wysypaniem X'ów i reinstalką :/ (taka sama zabawa była w Ubuntu i Debianie)

 

Chyba się skuszę na tego SUSła. Pobieranie w toku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinny być dwa czy trzy naprawdę dopracowane distro z pełnym wsparciem oraz filozofią i wizją, a nie ma żadnej.

 

Są dopracowane do konkretnych zastosowań. Od przybytku głowa nie boli. Jeśli możesz coś do dania od siebie tworzysz sobie

system i tak powstają wydania - IMO zaleta wolnego oprogramowania. W window$ie 7/8 nawet drugiego paska nie można dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powinny być dwa czy trzy naprawdę dopracowane distro z pełnym wsparciem oraz filozofią i wizją, a nie ma żadnej.

 

Są dopracowane do konkretnych zastosowań. Od przybytku głowa nie boli. Jeśli możesz coś do dania od siebie tworzysz sobie

system i tak powstają wydania - IMO zaleta wolnego oprogramowania. W window$ie 7/8 nawet drugiego paska nie można dodać.

 

Gdyby Windows należał do wolnego oprogramowania... Marzenia...

 

W Ubuntu wkurza mnie to, że co chwile wychodzi system o numerek wyższy z dodatkowymi udziwnieniami... (sypiący się bez powodu - może też dlatego, że trochę szałaput jestem)

 

Jedyne co to edycje LTS jako tako działają (ale do Debiana im daleko...)

 

Mniej marudziłem na Minta ale jakoś mi nie podchodzi. Może SUSE to to czego szukam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Debiana i przy ustawieniu w DeaDBeef'ie wyjścia przez ALSA bezpośrednio na kartę dźwiękową (a nie na serwer pulseaudio) dźwięk jest taki sam jak był w windowsie. Tylko jest trochę ciszej.
Nie zachodzi też żaden resampling, a 24-bitowe pliki są traktowane jako 24-bitowe pliki.

 

A co do OpenSUSE, całkiem fajna dystrybucja, niestety miałem problemy z grafiką (Dzięki ci AMD za brak wsparcia nowszych wersji X'ów w sterownikach dla starszych kart!), więc musiałem wrócić na Debiana który nadal miał starą wersję X'ów. Dźwięk na niej też był u mnie identyczny jak na windowsie.

Edytowane przez korn36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Debiana i przy ustawieniu w DeaDBeef'ie wyjścia przez ALSA bezpośrednio na kartę dźwiękową (a nie na serwer pulseaudio) dźwięk jest taki sam jak był w windowsie. Tylko jest trochę ciszej.

Nie zachodzi też żaden resampling, a 24-bitowe pliki są traktowane jako 24-bitowe pliki.

 

A co do OpenSUSE, całkiem fajna dystrybucja, niestety miałem problemy z grafiką (Dzięki ci AMD za brak wsparcia nowszych wersji X'ów w sterownikach dla starszych kart!), więc musiałem wrócić na Debiana który nadal miał starą wersję X'ów. Dźwięk na niej też był u mnie identyczny jak na windowsie.

Dzięki za info. W tygodniu postawię SUSE i zobaczymy :)

 

Długo się instaluje? Czy typowe 30 minut jak to Linux?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam Debiana i przy ustawieniu w DeaDBeef'ie wyjścia przez ALSA bezpośrednio na kartę dźwiękową (a nie na serwer pulseaudio) dźwięk jest taki sam jak był w windowsie. Tylko jest trochę ciszej.

Nie zachodzi też żaden resampling, a 24-bitowe pliki są traktowane jako 24-bitowe pliki.

 

A co do OpenSUSE, całkiem fajna dystrybucja, niestety miałem problemy z grafiką (Dzięki ci AMD za brak wsparcia nowszych wersji X'ów w sterownikach dla starszych kart!), więc musiałem wrócić na Debiana który nadal miał starą wersję X'ów. Dźwięk na niej też był u mnie identyczny jak na windowsie.

Dzięki za info. W tygodniu postawię SUSE i zobaczymy :)

 

Długo się instaluje? Czy typowe 30 minut jak to Linux?

 

Już nie pamiętam dokładnie, ale raczej blisko 30 minut.

 

Edytowane przez korn36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety albo stety to Nvidia GeForce GT325M (Nvidia Optimus - druga karta to jakaś zintegrowana Intela - na Ubuntu pracuje tylko Nvidia)

Próbowałeś zainstalować Bumblebee do przełączania między intelem a nvidią?

Na intelu powinne być niższe temperatury.

https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee#Installation

Edytowane przez korn36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak kombinować, amarok czy kilka innych programów daje radę równie dobrze co foobar, który osobiście nigdy mi przez wine nie działał (uruchamiał się ale nie było dźwięku, bawić z tym mi się nie chciało).

A ile tutaj kombinowania? Więcej czasu zmarnowałem szukając jakiegoś sensownego odpowiednika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie by było sporo kombinowania, zarówno mając Audigy 2 jak i creative X-FI usb w foobarze poprzez wine nie miałem dźwięku. Pewnie był jakiś sposób żeby to obejść, ale olewałem to, bo na linuxie są wcale nie gorsze playery :)

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie nie napisałem, że foobar2000 jest najlepszy. Po prostu sporo osób przyzwyczaja się "na dobre" do f2k. Dziwi mnie trochę ten problem z dźwiękiem. Ja u siebie (Mint + MAYA U5/integra) nie miałem problemów. Brat korzystał z Ubuntu i Minta z integrą i którymś Xonarem (chyba DX/XD) i też wszystko działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem wrażenie że Windows gra lepiej. Jednak już od kilku lat nie używam tego systemu :-) i nie mogę znów sprawdzić. To co mnie denerwuje to że na Debianie jest ciszej niż na Ubuntu i nie potrafię tego zmienić.

 

Wysłane z Nexus 4

 

pod linuksem jest taki śmieszny efekt, że nie potrafi poprawnie (?) ustawić głośności

 

konkretny przykład:

- podpinam x-moda pod ubuntu

- karta jest wykryta ale nie widnieje jako "wyjście dźwięku" (sic!)

- z terminala restartuję sounsystem: pulseaudio -k

- karta już gra ale cicho (nawet na max głośności)

- przy pomocy pokrętła zjeżdżam głośnością aż do zera

- od razu jadę głośnością w drugą stronę i ustawiam ile chcę

- karta gra czysto i mocno

wiem że brzmi to jak audiovoodoo, ale być może ten sam efekt ("gra cicho i mizernie") w ten sam sposób da się zniwelować na innych kartach dźwiękowych, jadąc głośnością do zera (wtedy resetuje się jakiś licznik/zmienna?) i następnie ustawiając już "poprawną" głośność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja też miałem wrażenie że Windows gra lepiej. Jednak już od kilku lat nie używam tego systemu :-) i nie mogę znów sprawdzić. To co mnie denerwuje to że na Debianie jest ciszej niż na Ubuntu i nie potrafię tego zmienić.

 

Wysłane z Nexus 4

 

pod linuksem jest taki śmieszny efekt, że nie potrafi poprawnie (?) ustawić głośności

 

konkretny przykład:

- podpinam x-moda pod ubuntu

- karta jest wykryta ale nie widnieje jako "wyjście dźwięku" (sic!)

- z terminala restartuję sounsystem: pulseaudio -k

- karta już gra ale cicho (nawet na max głośności)

- przy pomocy pokrętła zjeżdżam głośnością aż do zera

- od razu jadę głośnością w drugą stronę i ustawiam ile chcę

- karta gra czysto i mocno

wiem że brzmi to jak audiovoodoo, ale być może ten sam efekt ("gra cicho i mizernie") w ten sam sposób da się zniwelować na innych kartach dźwiękowych, jadąc głośnością do zera (wtedy resetuje się jakiś licznik/zmienna?) i następnie ustawiając już "poprawną" głośność

 

U mnie też integra gra ciszej na Linuksie. Odrobinę ale ciszej. Na szczęście nie jest to aż tak dokuczliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też integra gra ciszej na Linuksie. Odrobinę ale ciszej. Na szczęście nie jest to aż tak dokuczliwe.

 

na x-modzie różnica głośności o ogólnego wrażenia dźwięku jest bardzo wyraźna

 

co więcej, na tej niższej głośności - jeśli użyć dostępnych w panelu dźwięku suwaków - najlepsze co można osiągnąć to cyfrowy przester (sic!) aż do momentu resetu głośności, czyli opisanego wyżej ustawienia głośności na zero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jestem zdania że na iOS gra lepiej wszystko ;) Może dlatego że pracuję na takim systemie w pracy i na nim montuję i masteruję muzykę.

Masterujesz na iPhonie lub iPadzie :blink:?

iOS to system który jest na iPhonach, iPadach, i nowszych iPodach.

Mac OS X to system który jest na komputerach i laptopach firmy Apple.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności