Skocz do zawartości

"Pierdzący" DAC przy zastopowaniu odtwarzania


Undertaker

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

Mam pewien problem z DAC'em DIY by Piotrek608, nie piszę do konstruktora, gdyż sprzęt kupiłem od forumowicza (napisałem już do tej osoby, ale pomyślałem, że warto też zasięgnąć opinii tutaj). Korzystam z DVD jako transportu i dalej jest wspomniany DAC oraz amp (sygnaturka). Generalnie wszystko działa w porządku, ale ostatnio mą uwagę przykuł pewien problem, a mianowicie:

 

Po zastopowaniu odtwarzania DAC powoduje charakterystyczne "pierdzenie" w słuchawkach. Nic poza tym nie ma, choć nie podgłaśniałem poziomu natężenia dźwięku (na elektronice się nie znam, ale lepiej nie ryzykować). Po kontynuowaniu odtwarzania wszystko wraca do normy.

 

W ogóle to podejrzewałem wzmacniacz, ale porobiłem kilka testów (różne kabelki sieciowe, RCA, O2 z FiiO d03k, O2 z bohaterem tego tematu i Q-Audio z tymże, pierdzenie pojawiało się zawsze i tylko gdy w torze był DAC by Piotrek608).

 

Czy jest to coś, czym trzeba się martwić, czy tylko taki swego rodzaju wkurzający "ficzer"?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzaski występują tylko wtedy, jak odtwarzanie muzyki jest zastopowane. Podczas normalnego odsłuchu nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości. Porobiłbym jakieś fotki środka, ale ja to się wolę za nic nie zabierać, nawet do tak błahej dla wielu czynności jaką jest demontaż urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas ale tylko przy zastopowanym odtwarzaniu i to po kilku minutach. Czyli dajmy na to słucham sobie czegoś, robię sobie przerwę na jakąś herbatę, wracam i witają mnie trzaski. Po wznowieniu odtwarzania jest wszystko ok.

 

Zauważyłem też, że przy wyłączaniu DAC'a przez chwile występuje to samo "pierdzenie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odlaczysz kabel cyfrowy od DACa to zaczynia od razu "skwierczec"? Jezeli tak to po prostu slyszysz jak zachowuje sie DAC bez sygnalu. :) Glownym winowajca jest tutaj transport DVD, ktory po kilku minutach spoczynku przestaje wysylac sygnal cyfrowy i DAC traci synchronizacje.

Edytowane przez patrykvel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jak odłączam coax'a od DVD albo DAC'a (ale bardziej to występuje jak się od DVD odłącza), to następuje to trzeszczenie. Zrobiłem znowu testy, przy okazji mi wyszło, że d03k Taishan ten problem nie dotyczy. Przy czym do FiiO mam zasilacz od mikolaja612. Porozstawiałem sprzęt na różne sposoby (PCM61 + Q-Audio) i mi wyszło, że jak kabelki zasilające są blisko, to trzaski są największe (tak niestety mam rozstawione normlanie, bo inaczej nie mam miejsca na biurku), a jak pokombinowałem trochę, to były one mniejsze, udało mi się zredukować do tego, że pojawiały się po bezpośrednim dotknięciu wtyczki coax, tak, że można było w ten sposób wygrywać melodie :D

 

 

Nie wiem, czy to taka specyfika tego DAC'a, czy to wina zasilania, bo z d03k nie ma żadnych problemów.

 

 

A co do DVD, to jest on po modzie spdif u użytkownika tditsr, kupiłem go od razu do przeróbki i nie wiem, jak zachowywał się przed tym.

 

Czyli wychodzi na to, że coś należałoby pokombinować z DVD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to taka specyfika tego DAC'a, czy to wina zasilania, bo z d03k nie ma żadnych problemów.

To się zdarza także w komercyjnych produktach. Po prostu część transportów po zatrzymaniu odtwarzania przestaje wysyłać sygnał S/PDIF zamiast podawać "cyfrową ciszę". SMSL SD-793 też tak miał, a jak pamiętam siedzi w nim ulubiony DIR9001 budowniczego Twojego DACa. Tymczasem układ ten jest najtańszy po prostu, a i pokusiłbym się o twierdzenie "najgorszy". Tyle że ta jego gorszość w przypadku prostych DACów nie ma znaczenia.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest to tylko taki denerwujący szczegół nie mający jakiegoś negatywnego wpływu na inne urządzenia audio w torze? Po prostu nie chciałbym, aby coś się przytrafiło np. słuchawkom z tego powodu. Jeśli nic nie grozi, to w sumie nie ma problemu, najwyżej będę wyłączać DVD'ka na czas przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te trzaski przy braku sygnału są owszem nieco denerwujące, bo wiadomo, człowiek chciałby zawsze, żeby wszystko działało na tip top, ale z drugiej strony jeśli nie wpłynie to negatywnie na resztę elementów toru (tzn. nie popsuje niczego), to trudno, przeboleję. Dźwiękowo zarówno DAC jak i wzmacniacz mi odpowiadają w pełni.

 

Może napiszę do Piotrka608 z audiostereo, ciekawe jak on się do tego odniesie.

Edytowane przez Undertaker43
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności