Skocz do zawartości

Szumy z miniwieży a wzmacniacz słuchawkowy


Undertaker

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

Kupiłem sobie niedawno miniwieżę Sharpa XL-HF151 po dość okazyjnej cenie i generalnie jestem z niej zadowolony, gdyby nie jeden szkopuł: szumy na wyjściu słuchawkowym. Występują one bez względu na głośność, same w sobie nie są jakieś głośne, ale ja słucham raczej cicho/średnio i mimo wszystko to przeszkadza, szczególnie podczas nocnego słuchania. Problem ten występuje przede wszystkim na słuchawkach o niskiej impedancji i wysokiej skuteczności, takie DT250 (250 ohm) nie wyłapują praktycznie żadnych śmieci.

 

 

 

Nie chcę się pozbywać tego sprzętu, gdyż dźwiękowo mi odpowiada. Teraz pytanie może z gatunku głupich, ale na stacjonarce mało się znam: czy jeśli dokupiłbym jakiegoś wzmaka (np. O2) i podłączyłbym do miniwieży, to przy odsłuchu z dziurki O2 szumy powinny zniknąć? Czy potrzebny jest dodatkowo osobny DAC?

 

 

 

Nie chciałbym zmieniać sygnatury dźwiękowej tego Sharpa, bo jak już napisałem, odpowiada mi całkowicie (lekkie neutralne granie z niezamulonym basem i dość szczegółowymi, ale nienatarczywymi wysokimi tonami). Czy ten O2 jest faktycznie przezroczysty, czy jednak bardziej odchudzi mi dźwięk i zmasakruje wysokimi?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jak podłączy słuchawki bezpośrednio pod DACa/kartę dźwiękową w komputerze czy jakie tam ma źródło. Nawet średniej klasy wzmacniacz ma jakieś tam szumy na wyjściu słuchawkowym a co dopiero budżetowa miniwieża...

Edytowane przez paatos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak szumów?

Pytałeś też o DAC przecież. Kup jakiegoś taniego DAC z wyjściem słuchawkowym i lineout, np. FIIO E10. Można go dorwać za 200 zł czasem. Przy okazji poprawisz sobie jakość dźwięku jeśli masz obecnie tylko zintegrowaną kartę :)

Edytowane przez paatos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Miałem kiedyś podobny problem - szumiące wyjście słuchawkowe starego amplitunera. Szum był stały, nie wzrastał stopniowo z głośnością. Zrobiłem coś takiego, co Ty chcesz zrobić, czyli przepuściłem je przez wzmacniacz słuchawkowy (konkretnie przez FiiO E6). Szum amplitunera (który był bardzo nieprzyjemny) praktycznie nie przeciekał przez E6. Przeciekać zaczynał dopiero przy wyższych poziomach głośności FiiO, w które ja nie miałem potrzeby się zapuszczać. Szumiący amplituner odkręcałem na jakieś 30% skali, a w E6 operowałem na najniższych szczeblach (cyfrowy skok, poziomy jakoś od 3-5). Było git, a testowałem na V-Jaysach, które dość mocno wyłapują szumy źródła.

 

Wzmacniaczem słuchawkowym szumów się nie pozbędziesz. Stara zasada : ****o na wejściu = ****o na wyjściu

 

Obaliłem starą zasadę... innowacyjną praktyką. ;)

 

Swego czasu smęciłem o tym tutaj:

http://forum.mp3store.pl/topic/84897-fiio-e6/?p=900537

http://forum.mp3store.pl/topic/84897-fiio-e6/?p=912052

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniaczem słuchawkowym szumów się nie pozbędziesz. Stara zasada : ****o na wejściu = ****o na wyjściu

 

bzdura - szczególnie w opisanym przypadku.

autor pisze, że przy podłączeniu słuchawek o wyższej impendancji problem się znacząco niweluje. np. O2 ma impendancję wejściową, o ile dobrze pamiętam, na poziomie 100 kOmów. taka impedancja powinna "oczyścić" sygnał z szumów i na wyjściu słuchawkowym wzmacniacza słuchawkowego (w tym wypadku O2) nie powinno już szumieć, nawet jeżeli zastosujemy niskoimpedancyjne słuchawki.

 

@Undertaker43 - tak, O2 jest uważany za przezroczysty, nie powinien dodać niczego wychwytywalnego ludzkim uchem od siebie do charakterystyki źródła.

Edytowane przez shady_slim
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie całkiem zapomniałem o tym temacie. Dzięki za odpowiedzi.

 

 

W zasadzie przestałem się martwić szumami, bo AKG K601 (a te stały się ostatnio moją referencją) owych szumów praktycznie nie wyłapują. Coś tam słychać przy zmianie utworów, ale jest to tak ciche, że w zasadzie o tym nawet nie myślę. Tak samo jest w przypadku 400 ohmowych AKG K4 albo jakichś starych Sennków o impedancji co najmniej 150 ohm. Przy 300 ohm HD560 też chyba nic nie słyszę, ale to musiałbym jeszcze zweryfikować jakimś nocnym odsłuchem.

 

 

W ogóle jest ciekawie (albo ja czegoś nie wiem), bowiem takie Beyery DT860 (32 ohm, 97 dB) wyciągały wyraźnie szumy. Pamiętam, że bałem się podłączyć potem AKG K520, które przy takiej samej impedancji mają SPL znacznie wyższy (108 dB). Okazało się, że te drugie nie szumiały prawie w ogóle.

 

 

 

Także, tak jak pisałem - raczej się nie będę przejmował już kwestią szumów. O2 akurat mam teraz przy sobie, tylko nie mam odpowiedniego kabelka żeby go podłączyć do wieży. O ile w ogóle się da, bo ten mój model Sharpa podobno nie może służyć za źródło dźwięku (nie ma odpowiedniego wyjścia). Wychodzi na to, że musiałbym ampa podłączyć do wyjścia słuchawkowego, dobrze rozumuję?

 

 

Tak czy inaczej wątpię, żebym zostawiał O2 specjalnie do tego celu. Bo faktycznie jest transparentny - o ile o to chodziło, że on ma tylko wzmacniać, pogłaśniać sygnał. Kupiłem z ciekawości wraz z iModem, a nie słyszę żadnych różnic między podłączaniem słuchawek (AKG K530LTD, Sennheiser HD560 Ovation). Mając na myśli różnice, chodzi mi o jakąś lepszą stereofonię, wybrzmiewanie instrumentów, cokolwiek. Może to wina kondensatorów w LOD do iModa, sam nie wiem. W ogóle to dyskusja już na inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej wątpię, żebym zostawiał O2 specjalnie do tego celu. Bo faktycznie jest transparentny - o ile o to chodziło, że on ma tylko wzmacniać, pogłaśniać sygnał. Kupiłem z ciekawości wraz z iModem, a nie słyszę żadnych różnic między podłączaniem słuchawek (AKG K530LTD, Sennheiser HD560 Ovation). Mając na myśli różnice, chodzi mi o jakąś lepszą stereofonię, wybrzmiewanie instrumentów, cokolwiek. Może to wina kondensatorów w LOD do iModa, sam nie wiem. W ogóle to dyskusja już na inny temat.

 

Był już taki temat dotyczący O2 i to się źle skończyło :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności