Skocz do zawartości

Głośność W T20


ogorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dziwiłem się postom w których niektóre osoby pisały o zbyt małej głosnosci iRiver wersji Txx.

 

Nie bardzo w to wierzyłem ale i nie polemizowałem.

 

Na drugim meetcie Getz miał T20. Ku mojemu zdumieniu grał cicho.

 

Co wiecej - Getz twierdzi, ze powyzej 20 praktycznie glosnosc nie wzrasta.

 

Wlasnie słucham T20 mojej zony i tak jakbym słuchał totalnie innego playera niż ten GETZ-a.

 

Na HD595 wytrzymałem do 30 w skali do 40. Na Altekach jest wystarczająco głosno.

 

Generalnie zupełnie inny odtwarzacz niz ten Getz-a. Swój kupowalem chyba koniec grudnia albo poczatek stycznia. Kupiony w Polsce. Byl to ostatni egzemplarz T20 FM 1GB u jednego z importerow - po szalenstwie zakupow swiątecznych.

 

Ktos zrezygnował z jego odbioru i w ten sposob stalem sie jego wlascicielem.

 

I teraz pytanie brzmi: Czy istnieją dwie wersje tego odtwarzacza :o:blink:

 

Z tego co pamietam to Getz mial wersje bez radia z nowym firmware.

 

Ja mam MTP firmware 1.55 (jestem leniwy jezeli chodzi o upgrade)

 

MTP mnie nie przeszkadza. Jestem pewien ze Getz potwierdzi moje spostrzezenia - jak tylko uda mi sie z nim spotkac. Niestety teraz mnie nie bedzie kilka dni ale postaram sie z nim spotkac i porowanc nasze T20.

 

KSY na meetcie twierdzil, ze T20 wlasnie gra tak jak Getz-owy.

 

Czyzby byly rozne wersje Txx. A jak tak to po czym je poznać.

 

EDIT >>

 

Moze porownany jeszcze z jednym T20 z mp3store.

To by tłumaczyło diametralnie rózne opinie użytkowników o głosnosci

 

<< EDIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak testowałem T10 to właśnie byłęm zdziwiony jak głośna ona jest, a z kolei jak słuchałem T20 FM od kolegi to była jakby cichsza od T10...może rzeczywiście coś w tym jest :/ może do pewnego czasu produkowali normalne odtwarzacze a teraz produkują z ograniczoną mocą na kanał :/?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwiłem się postom w których niektóre osoby pisały o zbyt małej głosnosci iRiver wersji Txx.

Nie bardzo w to wierzyłem ale i nie polemizowałem.

[...]

I teraz pytanie brzmi: Czy istnieją dwie wersje tego odtwarzacza :o:blink:

Z tego co pamietam to Getz mial wersje bez radia z nowym firmware.

Ja mam MTP firmware 1.55 (jestem leniwy jezeli chodzi o upgrade)

 

oficjalnie jest jedna wersja, wszelkie ewentualne różnice "powinne" wynikać z firmware'u (tak jak w iFPkach)... ja miałem T10 kupionego zaraz na początku (jak jeszcze ciężko było wogóle odtwarzacze serii T dostać :) ) i naprawdę nie grał cicho... nie sądzę jednak żeby "potem" wypuszczono wersję zupełnie różniącą się podzespołami...

 

nawet przy okazji wypuszczenia firmware'u 1.60 zacząłem się zastanawiać, czy T10 nie zaczął grać nieco głośniej (http://forum.mp3store.pl/index.php?showtopic=4663&st=0)

 

w sumie tylko bezpośrednie porównanie może dać odpowiedź...

 

można np. (wszystko robiąc na jednym kompie, jeden po drugim) ustawić oba odtwarzacze "na maksa", puścić ten sam utwór i zobaczyć jak będzie wysterowany line-in w kompie (nagrywając to via audacity)... jakby się zdażył przester (nie sądzę w każdym razie ;] ) to 30/40 i ta sama procedura...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak testowałem T10 to właśnie byłęm zdziwiony jak głośna ona jest, a z kolei jak słuchałem T20 FM od kolegi to była jakby cichsza od T10...może rzeczywiście coś w tym jest :/ może do pewnego czasu produkowali normalne odtwarzacze a teraz produkują z ograniczoną mocą na kanał :/?

 

 

Chyba jednak tak jest. Na Altekach Radzique narzekał na brak mocy. A dla mnie "wystarczająca" głośność to 25. Dojechalem na próbe (w ALtekach) do konca skali ale było to "bolesne" (dosłownie :o) i nie bylem w stanie wytrzymać. Jeszcze mogę potestowac na ruchliwej ulicy ale Getz-a T20 nie miał mocy do Alteków własnie w cichym pomieszczeniu :o

 

EDIT >>

 

Jestem przekonany ze Getz potwierdzi moje spostrzezenia bez nagrywania na comp-a ;)

Ale mozemy tez tak zrobic -> a jak wyjdzie roznica to pytanie co ją powoduje ?

Raczej nie firmware -> bo wszyscy by zauwazyli

 

<< EDIT

 

PS Musze sciszyc Alteki do 22 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... a sprawdzcie firmware w jednym i drugim i porownajcie ?

 

Bo to sie wydaje chyba jedyne sensowne rozwiazanie tego problemu.

 

Getz ma na pewno najnowszy -> ale to na pewno nie to.

 

Jakby ktos przy upgradzie mial ciszej to juz bylyby o tym setki wątków na swiecie ;)

 

BTW. Wrociles - mogles byc na meetce ? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocilem duzo wczesniej, bo w sobote 19.08... ale to i tak nie daloby rade z meetem, a to dlatego

ze mialem pierwotnie wrocic ok 14/15 sierpnia, a musialem zostac dluzej ze wzgledu na egzamin

w piatek 18tego... no i w tym czasie ktos inny poszedl na urlop i po moim przyjezdzie zrobila

sie kumulacja... i przez 4 dni siedzialem non stop od rana do wieczora w pracy.

 

Zreszta i tak nie mialbym co przywiezc na meet. MZ-RH1 dostane na poczatku przyszlego tygodnia (jutro lub w pn wychodzi paczka), a na E500 musze poczekac do wrzesnia... ze wzgledu na moj wyjazd prosilem zeby wstrzymali wysylke... a po moim powrocie okazalo sie ze sa juz out of stock i musze poczekac na nastepna dostawe... zamiast zatrzymac mi 1 egz, dali po prostu zamowienie na 'on hold'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam ze w moich player`ach H1xx rowniez mam rozny poziom glosnosci ale na radio.

 

Moj pierwotny H gra niesamowicie cicho, za to ten zakupiony od raf_kichu gra bardzo glosno.

 

Chodzi o warunki podlaczenia ich do klockow... Odkad sie przeprowadzilem nie mam kablowki ani zadnej innej anteny radiowej zebym ja mogl podlaczyc do amplitunera i radio slucham wlasnie z player`a podlaczonego zwyklym kabelkiem do amplitunera poprzez wejscie sluchawkowe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dyskowych Sony serii NW-A i HI-MD blokada głosności założona jest "pod firmware`m"

- czyli w Service Mode --> trzeba go tylko otworzyć i przestawić charakterystyke wyjscia

audio (SP SET) z "on" na "off". Robi sie wtedy z 2.9 mW "całe" 5mW na kanał :D (nawiasem mówiąc

wydaje mi się że Sony wtedy gra nieco głośniej niz oba Irivery -czyli zarówno T 20 jak i IHP-120)

 

Ingerencja w charakterystykę Service Mode Sony jest niezalezna od firmware - kiedy przeprowadzamy

upgrade firmware`u np. z wersji 1.0 na 3.0 (NW-1000) poziom wyjscia pozostaje nadal na poziomie

5mW. Dopiero kiedy przestawimy z powrotem charakterystykę audio z off na on (oczywiscie znów

w service mode) europejska blokada głośnosci znów zaczyna działać

 

Prawdopodobnie w Iriverach serii T ( jak i w wiekszosci Mp-trójek) tez istnieje takie service mode

z mozliwoscią ingerencji w moc wyjsciową playera. Pytanie tylko, czy można się do niego dostać. ;):huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
nie sądzę jednak żeby "potem" wypuszczono wersję zupełnie różniącą się podzespołami...

nie chce mi sie zaglądać do instuckji obsługi mojego T10, ale w praktycznie każdej producenci piszą, że nie są zobowiązani do informowania klienta o jakichkolwiek zmianach w specyfikacji technicznej urządzenia. Przykład na moim kinie domowych LG: "* Ze względu na proces ciągłego doskonalenia produktu, konstrukcja i parametry techniczne urządzenia mogą ulec zmianie bez uprzedzenia." Dodam, że to zdanie w przypadku mojego sprzętu dotyczy tylko mocy na wzmacniaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogórku - wgrałem na swój player nastepujące pliki które posłużą nam przy

porównaniu głosności w dwóch egzemlarzach T 20 ( z rocznika 2005 i 2006 :) )

 

 

1) http://www.megaupload.com/?d=DMYTS8A2

Michael Nyman - "An eye fot optical theory" 4`16 (ogg Q 8)

2) http://www.megaupload.com/?d=Q5W3OVBD

Bobby McFerrin "Good Lovin" 2`58 (ogg Q 8)

3) http://www.uploading.com/files/IE4IOGV7/14...Around.ogg.html

Tony Bennett "I Wanna Be Around.. -2`10 - (ogg Q 8)

4) http://www.uploading.com/files/0SN5KTQM/15...entine.ogg.html

Ben Webster "My Funny Valentine" 3 `23 - (ogg Q8 )

 

-----------------------------------------------------------

Zamiesciłem alternatywne linki- jezeli jest problem z sciagnaniem z megaupload.com

to możesz te dwa pierwsze pliki ściagnąc teraz także z z www.uploading.com .

 

1 a ) http://www.uploading.com/files/WQ77YEOO/Ny...Theory.ogg.html

 

2 b ) http://www.uploading.com/files/OFUTUG0S/Mc..._Lovin.ogg.html

 

Pliki mają od 4 -do 7 MB :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadeszła pora na wnioski:

 

1) Grają tak samo :o

 

Zostało to sprawdzone komisyjnie przez komisję w składzie Forza i Ogórek.

Forza nastawił fragment jednego z "przekazanych" przez Getz-a utworów.

Ustawił EQ na off i odsłuchiwał na swoich PX100 z pięknym żółtym "modem"

 

Zresztą na słuchawkach dołączonych do mojego T20 też było tak samo.

 

Wnioski:

 

2) Zapewne na meetcie Getz dał mi do posłuchania kawałek muzyki poważne

lub coś podobnego. Kiedyś dostałem od niego kilka przykładowych nagrań.

Faktycznie nagrane są bardzo cicho - co na KARMIE nie stanowi żadnej przeszkody.

 

ten jeden fragment na którym słuchalismy był nagrany z "normalną" dynamiką

(Getz - zabij nie wiem jaki to był fragment - wybierał to Forza)

 

3) Prawdopodobnie dodatkowo na meetcie słuchalismy na wzmacniaczach, KARMAX, X5 i ucho przyzwyczaiło się do dużego poziomu głośności

 

4) Moze Getz mial właczony EQ -> ponoć wtedy odtwarzacz nie daje się pogłaszać "do konca"

 

Reasumując - moja spiskowa teoria nie znalazła potwierdzenia. T20 gra wystarczająco głośno.

Daje się pogłaszac do konca. Przypominam, ze słuchalismy bez SRS i z wyłaczonym EQ

 

Wątek można zamknąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że komisja ( w przeciwieństwie Trybunału Konstytucyjnego

czy NBP-u) nie jest ciałem politycznym i nie stał za nią jakiś tajemniczy układ ? :D

 

( zresztą to się jeszce wyswietli - prawdopodobnie powołamy komisję śledczą

,która przesłucha członków waszej komisji i w krzyżowym ogniu pytań cała

prawda o głośnosci T 20 i tak wyjdzie na jaw :lol: )

 

Ale juz poważniej- to ja myslę , że my z reguły oceniamy głośność odtwarzaczy

sugerujac się poziomem nagrania. Pisałem już o tym, że różnice dB

zapisane w tagach są większe niż róznica dB która jest efektem różnej mocy

wyjsciowej odtwarzaczy. Przypomne że dopiero ( +- ) 6dB odczuwamy jako

wyrazną zmianę , dodanie 3 dB-5dB możemy wychwycic dopiero bo bardzo

uważnych wsłuchaniu się w muzykę.

 

Oczywiście słuchawki reagują na podpiecie pod wiekszą moc wyjściową

bardzo różnie - trzeba uwzględnić i impedencje danego modelu i SPL ,

, i charakterystyke napięciowa- ale dla przykładu róznica mocy

wyjsciowej 5 mW ver 18 mW nie powinna przełoży się na więcej niż 5 dB dla słuchawek

które mają 16 ohm. Podsumowując - to się powinno przełożyć , ale raczej jako słyszalnie

wieksza dynamika dla 18mW, niz jako głosnośc rozumiana dosłownie.

(dynamika rozumiana w tym sensie, że jeżeli głosność 5 minutowego utworu

ma powiedzmy od 89- do 97 dB to player 18mW bedzie bez problemu to

odgrywał , a w odtwarzczu 5 mW dzwieki 96dB bedą "niedociagniete"

i bedą miały - powiedzmy 94dB )

 

Wracając do punktu wyjscia - najcześciej mylimy charakterystykę głośnościową

odtwarzcza z -1) poziomem samego nagrania , 2) podbiciem dzwieku przez EQ,

3) czułoscią słuchawek 4) naszą własną austosugestią , czyli efektem placebo.

 

Moc wyjściowa jest bardzo wazna - ale uwidacznia się ona -1) w utworach o niskim

poziomie głośności 2) przy "napędzniu" wysokoimpedencyjnych słuchawek

( dochodzi tu czynnik całej charakterystyki prądowej 3) na polu zdolnosci

prawidłowego odwzorowania dynamiki -a nie głosności rozumianej sensu-stricto. :)

 

Bardzo się cieszę że mój T 20 jest równie silny, muskularny ( i zdrowy :D ) jak T 20 Ogórka. :rolleyes:

 

Chciałbym zarówno Jemu - jak i Lazio oczywiscie - bardzo podziekować za to porówanie. :):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności