Skocz do zawartości

Wzmacniacz słuchawkowy czy DAC?


Ja2

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedługiego czasu w moim PC używam głośników M-AUDIO Studiophile BX5a oraz karty M-AUDIO AUDIOPHILE 2496.

Problem mój polega na tym, że nie wiem jak rozwiązać sprawę odsłuchu muzyki na słuchawkach (Sennheiser HD-650).

Zastanawiam się czy w moim przypadku jest sens kupować DAC-a czy wystarczy wzmacniacz słuchawkowy lub która opcja jest bardziej optymalna

biorąc pod uwagę jakość dźwięku.

 

Prosiłbym o rady. Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że źródło masz nawet w porządku. Pewnie, że dałoby się lepiej, ale jest ok. Natomiast rozejrzałbym się za jakimś wzmacniaczem, z tej racji że hdki i tak trzeba porządnie napędzić. Nie znam za bardzo tych słuchawek więc nie będę strzelał z nazwami. Kieruj się zasadami synergii lub kup w miarę przezroczysty AMP w stylu klona lehmanna na opach AD8599 takiego jak Lovely Cube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sennheiser HD-650 lubią dobre tranzystorowe wzmacniacze słuchawkowe (które będą odpowiednio trzymać w ryzach wylewający się z senków bas i otworzą nieco przymgloną górę), dobrze zagrają z Forumem608, Moonlight, myślę że wzmacniacz Darka Kuleszy aka QUADIO też by sobie z nim dał rady, ewentualnie Holdegron ale jednym z najciekawszych tranzystorów - jak już wyżej kolega @Syler wspomniał - biorąc pod uwagę stosunek jakość / cena jest jakiś klon Lehmanna. Wzmacniacz taki polecam podłączyć jakimiś analitycznym i chłodno grającym interkonektem z wyjściami RCA karty M-AUDIO (najlepiej czyste srebro - np. takie:

http://cgi.ebay.pl/Valab-Pure-Silver-Litz-Internal-Siganl-Wire-1-Meter-/300574478503?pt=AU_Electronics_Vintage_Electronics&hash=item45fba290a7#ht_980wt_903

zapleść i polutować z dobrymi wtykami)

Edytowane przez johnys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lovely Cube dzieli wyrazny dystans od "neutralnosci" a dzieli go jeszcze wiekszy na AD8599. Lovely Cube jest najlepszym klonem Lehmana BCL jaki mozna kupic z Chin ale dobor komponenetow w tym wzmacniaczu pozostawia do zyczenia, w porownaniu do oryginalu lub klona na czesciach dobranych z glowa jest _wyraznie_ mniej przejzysty, cieplejszy i ospaly. Ma przyslowiowa kotare. AD8599 na pewno nie jest neutralna kostka. Ma skompresowana przestrzen, stlumiona gore, zageszcza dzwiek oraz dociaza (pomijam zalety takie jak dobry PRaT, kostka wedlug mnie jest op-ampem troszke powyzej "op-ampowej sredniej" ). Slowem - jeszcze poteguje cechy przez ktore Lovely Cube nie jest dla mnie "neutralnie brzmiacym" wzmacniaczem.

 

Oczywiscie jezeli ktos ma Grado lub sluchawki grajace w ten desen to moze to sie wydawac na krotka mete fajne bo bedzie "muzykalne i sluchalne", mysle ze jednak w dluzszym okresie czasu kazdemu delikwentowi od tego miodu zrobi sie nie dobrze :) Dobry wzmacniacz to taki, ktore przekaze detale ale i nie bedzie lal tego miodu oraz nie bedzie powodowal ze sluchawki tna po uszach. Z projektu Lehmana na pewno da sie to wycisnac, jednak Lovely Cube moze stanowic do tego jedynie baze.

 

 

Na start powinno sie zrobic to co opisane jest tutaj -> http://www.stekkie.com/?p=156

 

Co do samych HD650 - nie obejdzie sie bez wzmacniacza. Do nich najlepszy jak dla mnie jest jasny i analityczny wzmacniacz. Jezeli ma byc tanio i bez modyfikacji to jakis Holdek lub w ogole cos na TPA6120 bedzie dobre, jezeli chcesz sypnac troche wiecej to jakis przejzyscie grajacy OTLowiec - ale to juz wiekszy wydatek. Taki jest np. Woo Audio WA2 a nie jest (zamulacz) Dark Voice 336. Jezeli planujesz wydac ponad 1K to sensowne sa Black Pearl lub Lake People ewentualnie Vioelectric. Jezeli jestes grzebaczem to mozesz tak przerobic Lovely Cube by takze wpadal w synergie z HD650. Na poczatek chyba jednak najsensowniejsza opcja wydaje mi sie cos na TPA6120.

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD8599 na pewno nie jest neutralna kostka. Ma skompresowana przestrzen, stlumiona gore, zageszcza dzwiek oraz dociaza

 

:blink: wkładałem tą kostkę w różne sprzęty i mam dokładnie odwrotne spostrzeżenia... już na pewno się nie zgodzę z stwierdzeniem "skompresowana przestrzeń"... z kim bym nie gadał na temat AD8599 to wszyscy chwalą właśnie przestrzeń, lepszą otwartość góry tudzież efekt zdjęcia kolejnego koca.... dużo też zależy od tego jak zasilisz tą kostkę, ja mogę powiedzieć jedynie tyle że na w miarę neutralnym źródle podpiętym srebrnymi kablami do Lovely Cube z AD8599, Senki HD650 zagrały jak dla mnie wyśmienicie bez żadnego spowolnienia czy "zmulenia", wręcz przeciwnie wzmacniacz świetnie kontrolował bas tych słuchawek i wyraźnie otwarł górę, a przepięcie tych samych słuchawek z tym źródłem na holdegrona wywołało jak dla mnie grymas na twarzy i chęć szybkiego powrotu do LC.

Edytowane przez johnys
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki wszystkim. Dużo mi się teraz rozjaśniło.

 

Jeszcze jedno pytanie czysto techniczne; ponieważ w karcie jest tylko jedno wyjście RCA i tym wyjściem płynie sygnał do głośników.

Jakie rozwiązanie zastosować, abym nie musiał za każdym razem wypinać przewodów głośnikowych z karty i wpinać przewody wzmacniacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobilem AD8599 w wielu roznych urzadzeniach i na wiele roznych sposobow i zapewniam ze z roznym zasilaniem :)) Zawsze mialem podobne odczucia. Chyba zle mnie zrozumiales bo ja nigdzie nie napisalem o spowolnieniu, wrecz dodalem ze kostka ma bardzo dobry PRaT. Dla mnie w porownaniu do innych dobrych (dobrych tyle co kot naplakal) op-ampow w AD8599 jest po prostu kotarka a gora jest wcale nie za dobrze rozciagnieta. Na sasiednim forum (AH) nie tylko ja mam takie odczucia. Tam dzial DIY jest jednak zdecydowanie wiekszy wzgledem mp3store - tutaj praktycznie nie istnieje. Podnadto - zgadzam sie w pelni z opisem Majkela:

 

AD8599 – this one can do things most other op-amps cannot do' date=' period. It's like a sport car with big supercharged engine and huge carbon brakes. It can accelerate and brake rapidly thus keeping perfect rhythm, pace and timing, proper release and decay and exact texture. It's warmer than the LT, with more delicate, thinner trebles, no nervousness but this strange direction of the soundstage. It feels like it's not completely open towards the listener.[/quote']

 

Proponuję spróbować OPA2228 nie przejmując się co ktoś tam o nim pisze. Dla mnie to jeden z bardzo niewielu op-ampów' date=' który gra w miarę kompletnie. AD8599 do takich nie należy, [/quote']

 

Tutaj opinia kogos innego kto akurat pisal o AD8599

Po odsłuchach muszę stwierdzić że faktycznie ten OPA2228 jest niezły :) wydaje się dość naturalnie grający' date=' na pewno nie mogę powiedzieć że jest przyciemniony w porównaniu z AD8599, jest jaśniejszy, lekko mniej basu, ale jest za to szybszy. Wokal bez takiego misia jak na AD5899. Tak że jak na razie jestem zadowolony z wyboru :) [/quote']

 

Ze wszystkim tutaj w 100% sie zgadzam. OPA2228 jest dla mnie bezapelacyjnie przynajmniej jedna audiofilska ( :D ) klase wyzej niz AD8599. Przestrzen nie jest niczym ograniczona - w AD8599 dla mnie ewidentnie jest. Dodatkowo w koncu schodzi ten koc ze srednicy i gora nie traci szczegolow ktore jakos dziwnie zanikaja na AD8599.

 

Dla mnie AD8599 to taki mily sluchaj-zamulacz gubiacy detale i neutralnosc ale BARDZO DOBRY pod wzgledem timingu i PRaT.

 

Jest kilka staroci ktore okreslilbym jako przynajmniej tak samo dobre + pozbawione dla mnie czytelnego charakteru AD8599 - ale prawdziwie (transparentne) dobre sa najnowsze op-ampy/aktualne projekty lub po prosut swieze a'la OPA2228/228.

 

---EDIT---

 

Ja nie znalazlem sposobu by "otworzyc" gore HD650 w zaden sposob. Ani za pomoca sprzetu ani rekablingu i modow. Dla mnie po prostu sprawa nie do przejscia bo te sluchawki cierpia na autentyczne bezgorze :) Z reszta - jak znamienita wiekszosc produktow Senna.

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fallow ja się zgadzam że OPA2228 jest lepszy od AD8599 jak również zgadzam się że z HD650 grado nie zrobisz wzmacniaczem czy kabelkami, ale wciąż uważam AD8599 za ciekawy i godny rozważenia wybór do HD650 np. w Lovely Cube. :)

 

Dla mnie AD8599 to taki mily sluchaj-zamulacz gubiacy detale i neutralnosc

 

z tym się już nie zgadzam :) no cóż, wszystko w sprzęcie audio jest względne i zależy od indywidualnych odczuć i preferencji :)

 

 

Zawsze możesz kupić wzmacniacz z funkcją przedwzmacniacza. Wtedy puszczasz dalej sygnał na głośniki.

 

no właśnie np. Klon Lehmanna :)

Edytowane przez johnys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) wszystko w sprzęcie audio jest względne i zależy od indywidualnych odczuć i preferencji :)

Z tym zas ja sie w 100% zgadzam :))

 

(...) ale wciąż uważam AD8599 za ciekawy i godny rozważenia wybór do HD650 np. w Lovely Cube. :)

 

I z tym, ze to ciekawy i godny rozwazenie wybor tez :) - chociaz sama kostka nie pokrywa sie z moim wyobrazeniem neutralnego przekazu, sluchawki ani wzmacniacz w wersji "standard" takze :) To juz te Grado maja blizej :)))

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie też odbieram niezmodowany Lovely Cube za grający zza koca. Co więcej, Audiophile 2496 szczytem przejrzystości i szczegółowości zdecydowanie nie jest. Ja bym do HD650 szukał toru grającego dokładnie odwrotnie - jasno i analitycznie.

Edytowane przez Kuba_622
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie też odbieram niezmodowany Lovely Cube za grający zza koca. Ja bym do HD650 szukał toru grającego dokładnie odwrotnie - jasno i analitycznie.

 

to że LC ma ocieplone brzmienie to tak ale żeby grał "zza koca" to się nie zgodzę wcale. Co do analityczności klona lehmanna to też nie mam żadnych wątpliwości co jest bardziej analityczne wśród budżetowych konstrukcji - Lovely Cube pozwala usłyszeć dużo więcej detali na wielu nagraniach. W bezpośrednich porównaniach z uważanymi za "analityczne i detaliczne" wzmacniacze - forum608 i holdegron, oba prezentowały znacznie mniej mniej detali niż Lovely Cube z AD8599 ze słuchawkami Sennheiser HD650 tylko te detale nie wynikały ze sztucznego wyostrzania dźwięku co wbrew pozorom wcale nie służy HD650 ale jest to detaliczność wynikająca z klasy sprzętu i uważam że HD650 idealnie się zgrywają z klonem Lehmanna chyba że ktoś podepnie jakieś totalnie zamulone źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności