Skocz do zawartości

Dobre kawałki i albumy reggae i dance hall


Onelittlejoint

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , szukałem na forum tematów odnośnie muzyki reggae i nic nie znalazłem, nie gadajcie że nikt z was nie słucha jamajskiej nuty. Ja mogę wam polecić troche dobrych kawałków no i albumów , klasyka to oczywiście Marley i Waillersi potem Bob Macferrin , Inner Circle , polskie reggae to Daab , Maleo Reggae Rockers , Bakszysz , Cała góra barwników [takie bardziej ska] Indios Bravos , Vavamuffin. Dobrego Dance hallu też lubię Posłuchać np świetny mix tape Dj'a Tasmy TASMY. Potem Cut killer Ragga killa show. Teraz czekam na wasze propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NR 1 jeżeli chodzi o polskie zespoły to dla mnie East West Rockers. Ras Luty Jeśli słyszysz nawet dobra. poza tym Ostr w kawałku Bujaka Jamajka (czy tam Ostry na Prezydenta) z Dreadsquadem. Składanka Polski Ogień z 2006 roku. A ostatnio wkręcił mi się ten kawałek

normalna wersja też jest niezła, ale ta taka lajtowa :D Cypress Hill by mi pasował do takiej muzyki

Edytowane przez gumiak9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

hehe to moze i ja cos dodam od siebie:)

 

W polsce dancehallu praktycznie nie mamy- ot pojedyncze kawalki, ale jesli chodzi o polska scene rzadza na niej (dla mnie przynajmniej:P):

- LSM Soundystem (z mojego miasta;])

-Junior Stress (z LSMu)

- 3oda kru- malo reggae, ale uwielbiam:)- w trzodzie oczywiscie GS aka ge er u be es o en <---- master

- Kacezet <---- ******sta plytka z dreadsquadem:)

Lubie tez inne zespoly jak ndk, silesian ss, vavamuffin sensithief (znowu lbn:P), jamal, od czasu do czasu lubie basa posluchac- ogolnie duzo tego jest.... jesli chodzi o ewr- ciezkie czasy tak a i owszem, jedyna bron (prosto label)<-- jak dla mnie poracha, 2 piosenki daja rade<- wstaje rano z juniorem i biba nielada, a co do luty i jesli slyszysz nie nie daje rady calkowicie, komercha jak stad do kingston, nie kupuje tego....

 

Z zagranicznych niejamajskich uwielbiam gentlemana (wielki szacun dla tego pana) i Alborosie'go (tworzy i mieszka na jamajce, ale to sycylijczyk:P)

 

Z kraju przodkow- Damian Marley<33 oczywiscie rootsowe kawaalki rowniez- Bob, Wailers, itp.

 

A z dancehallu to tak:

Beenie Man

Sizzla Kalonji (to nie taki stricte dancehall)

Sean paul

Elephant Man

TOK

 

 

no i wiele innych ktorych zapewne pominalem:) mam andizeje ze temat sie rozwinie bo jestem pewien ze znajdziemy kilku milosnikow pozytywnej muzyki.... przy okazji... 2 pazdziernika w lublinie o godzinie 15 na placu zamkowym odbedzie sie lokalny MWK (dla niewtajemniczonych marsz wolnej konopii), potem after party w disco fever, gdzie zagosci kto? kto? kto gra tu? oczywiscie 3oda kru!;D zapraszam

Yhyhyhy!:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nienawidzę polskiego reggae, dla mnie to pieprzona pozerka i trzepanie kasy na gimbusach, coś jak Hemp Gru czy Firma i ich jaranie jointów oraz ****nie policji. z zagranicy lubię klasyki typu Lee Perry no i oczywiście Bob Marley i jego synowie.

Generalizujesz, ale z jednej strony się z Tobą zgadzam. Są tacy, których muzyka opiera się głównie na ganji, rasta i reszcie tego całego pozerstwa. Mam tu na myśli głównie całe to śmieszne EWR z Lutą na czele (polski rastaman, taa...) i Tajpana, który zachowuje się i śpiewa podobnie (zanim zacznie piosenkę to wymieni wszystkie imiona cesarza Etiopii). Głównymi odbiorcami twórczości tych panów są właśnie osoby w wieku 14-17 lat, a często i starsi, którym najwyraźniej imponuje taka, a nie inna muzyka, która sama w sobie jest płytka jak mało co.

Jeśli mówimy o polskim reggae i pochodnych to mogę polecić takie zespoły jak:

Vavamuffin- zespół każdemu raczej znany. Genialny ostatni krążek, w którym warszawiacy nieco odeszli od grania tego, co grali wcześniej i wyszło im to na zdrowie. Twórczość solowa jednego z członków, Pablopavo, to również kawał dobrej muzyki, choć już nie reggae. ;)

Paprika Korps- według mnie jeden z najbardziej niedocenianych zespołów polskiej muzyki reggaepodobnej, że tak powiem. Grają ciekawą mieszankę pulsującego reggae z ostrzejszym brzmieniem gitar. Jeden z moich ulubionych zespołów.

Habakuk- grzechem byłoby nie wspomnieć o tym częstochowskim zespole. Można powiedzieć, że tradycyjne, bujające reggae z ciekawą warstwą tekstową. Kilkanaście wydanych płyt na koncie. Jedne dobre, inne jeszcze lepsze, ale wiadomo, wpadki też się zdarzają. Mam tu na myśli płytę z piosenkami Kaczmarskiego, która mi osobiście w ogóle nie przypadła do gustu, ale, może komuś się spodoba. :)

Izrael- mam nadzieję, że nie trzeba wiele mówić o tym zespole. Istnieje od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Prawdziwe, światowej klasy roots reggae.

Daab- kolejna legenda. Być może nadużywam tego słowa, ale nie znajduję dla niego substytutu, przy pisaniu o zespołach, które rozpowszechniły ten gatunek muzyczny w naszym kraju. Warto posłuchać.

 

 

Z innych zespołów, niekoniecznie grających rege i niekoniecznie polskich polecam:

Balkan Beat Box- bałkańskie instrumentarium, elementy elektroniki, wariat na wokalu, ogień! Tu link:

Vibronics- ekipa trudniąca się składaniem dźwięków, które, przy odpowiednim poziomie głośności są w stanie zamienić waszą wątrobę i żołądek miejscami. Posłuchajta: http://www.youtube.com/watch?v=nggnhaho9zU&feature=related

Kanka- francuski dubmaster. Ciężki, wręcz przytłaczający bas to jego domena. Łapcie:

Z innych, wcale nie gorszych, to: Zion Train, King Tubby, Iration Steppas, Bush Chemist, Lee "Scratch" Perry, Inner Circle, Black Uhuru, Capleton, Dub Incorporation, Dubkasm, Eek-a-Mouse i wielu, naprawdę wielu innych.

Edytowane przez rastahman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Co do polskiego reggae, bardzo cenie sobie Juniora Stressa i Natty B (razem Geto Blasta- no plus jeszczy instrumentali przygrywawcy:D).... <Lubie to>, do tego natural dread killaz i inne, ktore wymienilem. Nowa plya basa to klapa jak dla mnie- jedyna piosenka, ktorej da sie sluchac i nie ma co dzisiec sekund budi baj budi baj bas tajpan dża rastafaraj haile silasi aj imanuel itp hahah:D jesli chodzi ogolnie o kulture rasta w Polsce to nie uwazam tego zxa pozerstwo, przynajmniej nie wszyscy, sam mam dready i pomimo tego ze ciagle mam przez nie przypaly, w szkole, w domu, na ulicy, to nie zrezygnowalbym z n ich bo sa czescia mnie i nie widze tu zadnego elementu pozerstwa, chyba ze jestem gupi! Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie reggae...Popieram opinie jednego z moich przedmówców ze polskie reggae czesto ce****e sie

pozerstwem ale mowimy tu raczej wyłącznie o muzyce ostatnich lat, gdzie spiewa sie o jaraniu,krzyczy joł a mlodzi ludzie prawdziwego reggae po prostu nie znaja I ta tendencja mi sie nie podoba, coraz wiecej ludzi spiewa

poprostu o głupotach(mowimy w wiekszosci o młodych artystach)ale to sa tendencje swiatowe - chyba tak musi byc.Ale patrząc wstecz uwazam ze zdecydowanie mamy sie czym pochwalic, a i co jakis czas trafi sie dobra płyta.Zespoły warte uwagi to napewno :

-daab

-izrael

-bakshish

-bass medium trinity

-dubska

-duberman

-paprika korps

-indios bravos

-habakuk

-jafia namuel

-lion vibrations

-paraliz band

-tabu

 

O zagranicznym reggae to chyba szkoda pisac , lepiej kolejny watek załozyc :)

A co do płyty Habakuka z piosenkami Kaczmarskiego , imho nie jest zła.Brzmieniowo troche monotonna , ale teksty głebokie ,a i pioseneczka Krzyk - pani bardzo ladnie spiewa :)

Edytowane przez RaSta^
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem na szybko cały temat i nie mam pewności czy ktoś już nie wymienił ale zainteresuj się "Bas Tajpan". Świetne kawałki takie jak "Nefretari, Ogień na Rzym, Chwasty, Daj mi ogień, Inwazja..." Gorąco polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem na szybko cały temat i nie mam pewności czy ktoś już nie wymienił ale zainteresuj się "Bas Tajpan". Świetne kawałki takie jak "Nefretari, Ogień na Rzym, Chwasty, Daj mi ogień, Inwazja..." Gorąco polecam.

 

 

To przeczytaj temat jeszcze raz, nie na szybko haha;d

Edytowane przez CiociaSamoDobro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam podobnie jak Ciocia... 3oda jest pr0. Ich płyta bawi do łez. Prosty humor ale jakże skuteczny.

Grubson to inna historia. Usłyszałem ORS... przesłuchałem raz i od razu ->merlin.pl->"do koszyka". A kawałek "Na Szczycie" mi urwał beret... podobnie jak energia w "Nowa Fala".

 

BTW. Czemu nie ma przycisku cytowania? :blink:

 

Edit:

Dobra już wiem, jest "Odpisz". Pomyliłem z drugim forum... :P

Edytowane przez 4ndr3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdaje mi się że i tak prawie nic nowego co już zostało nie na pisze bo sam słucham bardziej tylko polską scenę reggae.

Na początku od czego zacząłem słuchać reggae jest Natural Dread Killaz pierwsza płytka (Naturalnie) mega jak także druga (Ile Lat) która wyszła 2 miechy temu.

Kolejnym jest Junior Stress (LSM) płytka także kozacka.

Bas Tajpana to polecam tylko "Nowy Protest", najlepiej posłuchać całą składankę (Diss na Rząd) gdzie jeszcze kozackie jest "Babilon Szuka", "Aktywacja", "A ty Nie!".

Bob One (Jeden) fajny album ponad połowa płytki jest pozytywna.

Podobny styl ma Ras Luta ale mi jakoś do gustu nie podpada.

Habakuk nie do końca mi podszedł ale polecam "Rasta Trans"

Ze zagranicznych to chyba nie muszę pisać nawet nic więcej jak Bob Marley i też polecenia jest Irie Révoltés.

 

Jeszcze z polskich co teraz cały czas słucham podchodzi 3oda kru oraz GrubSon, którego udało mi się wszystkie płytki po kilku godzinach szukania wynaleźć i nadal nie mogę się nimi nacieszyć.biggrin.gif

4ndr3 jak "Na Szczycie" urwał ci beret to posłuchaj jego pierwszych płytek tam jest trochę miażdżących kawałków.tongue.gif

Edytowane przez Riku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

The Dubbeez

Polecam - bardzo udany występ.

 

 

PS.

Dla mnie te gatunki właściwie istnieją bardziej na żywo niż w studio, ale czasem i nagrań da się słuchać bez znudzenia.

PPS.

Nie wiem, czy "Al Capone" (w wykonaniu irlandzkiego Interskalactic ) by pasowało, bo to jednak inny gatunek.

 

 

 

Bakszysz

(niestety - trudno osiągalne jest nagranie z tv publikowane na składance "Fala").

"Czarna droga" inaczej  (tamta wczesna była świeża i przebojowa).

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się (chyba od pierwszego posłuchania) "Guess Who's Coming To Dinner".

 

Wspomnieć o Black Uhuru trzeba koniecznie.

 

 

 

Specyficzna "maniana" w śpiewaniu, jaka jest u Mesajah (np. w kawałku "Wolne"), chyba często jest w reggae słyszalna ?

*

Ze względu na wkład w pop i rozrywkę muzyczną warto pisać o regionalnym, ale słuchanym jednak globalnie, tym specyficznym "rozgadaniu". 

 

Akurat przypomniał mi się Aswad i nie jako wykonawcy "Don't Turn Around" - znanego z coveru Ace Of Base, ale z innego zgrabnego hitu: "Shine".

Dodatek o "rozgadaniu" : wg mnie reggae ma więcej wspólnego z rapem niż z rockiem.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*

Kolejny kawałek, do którego jest sporo nawiązań w muzyce:

"Baby Come Back"

 

 

O innych wczesnych przebojach : Jimmy Cliffa, Johnny Nasha, Eddy Granta też coś dopiszę.

*

Z wczesnych (dla mnie) ciekawostek były: 

Novo Combo - City Bound

10 CC - Dreadlock Holiday

Blondie - Tide Is High

(do tematu tylko częściowo pasują).

 

Wykonania na żywo są lepsze od nagrań studyjnych, ale piosenki same w sobie są ważne.

*

Get Up Stand Up

No Woman No Cry

Redemption Song

I Shot The Sheriff

Buffalo Soldier

Stir It Up

One Love 

Exodus

Is This Love

Could You Be Loved

- te piosenki znam i lubię.

 

Bob Marley to żywy fenomen kultury.

https://www.rollingstone.com/music/music-lists/bob-marley-greatest-songs-937701/

Mi najbardziej podchodzi groove z "Could You Be Loved".

 

 

PS.

Czemu "Iron Lion Zion" brakuje w 50 ?

To przecież znakomity utwór.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 "I Can See Clearly Now"

Piosenka Johnny Nasha z Texasu,  spopularyzowana najbardziej przez Jimmy Cliffa.

(Więcej w niej "soulu" niż typowego "reggae").

*

"Redemption Song" 

Miks wędrownych grajków w ramach inicjatywy "Playing For Change", a piosenka pochodzi od Boba Marleya.

 

 

 

(Folkowa ballada nagrywana przenośnym sprzętem w różnych stronach świata)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dla żartu powstała "Dża majka", czyli "D'yer Mak'er" Led Zeppelin - a sceniczne popisy Dread Zeppelin to jakby ciąg dalszy.

*

Lepiej coś jamajskiego i politycznego wkleić, np. "Iron Lion Zion".

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 70' wraz z Jimmy Cliffem jeździł w zespole jako kierownik muzyczny i gitarzysta - znany również później - Ernest Ranglin.

Z tamtych lat pochodzi również film "The Harder They Come" (1972).

*

Na scenie - odświętnie ...

"Sinsemilla", "Sponji Reggae", "Red Red Wine" - to również klasyki.

 

(W nagraniach studyjnych zdarza się brak napięcia rytmicznego obecnego na żywo, po prostu "groove" gdzieś znika).

*

PS.

Johnny Nash ("I Can See Clearly Now") jest z Teksasu a Snow z Kanady ("Informer"), ale ich piosenki chyba nadal w temacie pasują ?

 

Edytowane przez xetras
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Graham Gouldman z 10cc świętuje to warto też wspomnieć i jego hit:

https://muzyka.dziennik.pl/news/artykuly/8491978,brian-may-graham-gouldman-teleskop.html

Owszem - majestatyczny pop to jest ale klimat w sobie ma.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

"Stop That Train" (a wcześniej "Tonight") jamajskiego duetu Keith & Tex. Co prawda to styl rocksteady, ale klimat jest - bo to żywe nagranie, a reggae z zasady jest interaktywne.

Polecam!

Rejestracje "wielośladowe" z nakładkami rażą mnie plastikową nudą, a tu jest żywo i coś się dzieje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności