Skocz do zawartości

Porównanie Sennheiser HD201 i HD202


Zarowa

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając ostatnimi czasy tematy o słuchawkach do 100zł na różnych forach napisałem krótkie porównanie słuchawek Sennheiser HD201 i HD202. Często toczona jest batalia, które są lepsze. Na wstępie już napiszę, że słuchałem obu modeli, już wygrzanych i nie na mini wieży w Media Markt, tylko u siebie w domu, na spokojnie, na Xonarze DS.

 

Pełną wersje porównania można też przeczytać na moim blogu ITFans.pl .

Recenzja napisana przez autora bloga itfans.pl, wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Budowa

 

Pierwszą rzeczą która je różni jest budowa ? choć oba modele mają zamkniętą konstrukcje, to HD201 to słuchawki wokółuszne, a HD202 nauszne. HD201, mimo powszechnych opinii, wydawały się niewygodne jedynie przez pierwszych kilka chwil, potem ładnie układały się na głowie i nie były mi straszne nawet pięciogodzinne sesje z małymi przerwami na uzupełnienie płynów i tych płynów spuszczenie :). Materiał z jakiego są wykonane earpady to matowa cerata, bardzo przyjemna w dotyku, ale powodująca niestety po jakimś czasie pocenie skóry wokół małżowin.

HD202 od pierwszej chwili ładnie układa się na głowie. Docisk jest na tyle mocny, że można spokojnie wyjść na miasto, na rowerze przy agresywniejszych ruchach głową mogą nam spaść, (co nie dotyczy HD201, wokółuszna konstrukcja robi z uszu swego rodzaju blokadę, która nie dopuszcza do ześlizgnięcia słuchawek ), jednak po godzinie będziemy ich mieć dość ? błyszczący, śliski i średnio przyjemny materiał z którego są wykonane earpady zaczyna trzeć nieprzyjemnie uszy, a uszy są już zmęczone średnim, nierównomiernym dociskiem.

 

Dźwięk

 

Jak te słuchawki brzmią? Bardzo różnie. HD201 to neutralne słuchawki, ciepłe, nastawione na muzykalność. Rzeczywiście, tak jak powszechna opinia mówi nie mają one za dużo basu, lecz według mnie jest go tyle ile trzeba ? z przyjemnością można oglądać filmy czy grać w gry (a przypominam że jestem teraz właścicielem dość basowych HD485, wciąż HD201 pod względem niskich tonów są dla mnie odpowiednie). HD202 za to, to prawie zupełne przeciwieństwo wokółusznych braci. Mają one dużo mulącego mid basu, który niestety ? zalewa calusieńkie pasmo, niszcząc przyjemność ze słuchania czegokolwiek. O ile można powiedzieć że to też muzykalne słuchawki, to tą przyjemność te słuchawki po części zabijają. Dodam że HD201 radzą sobie pięknie w każdym gatunku muzyki, poza muzyką elektroniczą czysto nastawioną na reprodukcje niskich tonów (np. wykręcający mózg dubstep).

Obie pary są polecane do gier, na allegro sprzedawane z mikrofonem zalmana, często polecanym tutaj na forum. Jak się one w nich sprawują? Tutaj znowu wygrywa HD201 ? są dużo przestrzenniejsze, o ile scena w HD202 pozwalała mi mniej więcej odgadnąć kto jest gdzie, to HD201 bezlitośnie pokazywały mi gdzie stoi przeciwnik. Oczywiście nie na poziomie droższych słuchawek, choćby wcześniej wsponinanych HD485, jednakże w cenie do 80zł pozycjonowanie jest bardzo dobre. Tutaj też warto przywołać basowość HD202 ? ucho ludzkie ciężej radzi sobie z wyczuciem, skąd dobiegają niższe tony, a ponieważ bas w HD202 jest wszędobylski ? werdykt chyba znacie :)

Puenta

 

Cóż można powiedzieć po tym porównaniu? HD202 są do niczego? Zdecydowanie nie! Polecam te słuchawki ludziom oglądającym jedynie filmy, grających w gry (ale nie na słuch, tylko chcących posłuchać wybuchów granatów itp), czy dla początkujących bassheadów. Jednakże jeżeli wymagasz od słuchawek czegoś więcej, grasz na słuch, czy słuchasz muzyki instrumentalnej (chodzi mi tutaj zarówno o gatunki metalowe po muzykę klasyczną) ? HD201 są dla ciebie.

 

 

Pasma przenoszenia są w załączniku.

 

eh150 to odpowiednik HD202, tylko inaczej pomalowany i ze zmienioną nazwą.

 

 

Mam nadzieję że zakończe wojenki HD201 vs. HD202

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie porównanie od początku mogło mieć jedyny werdykt. HD202 to ulepszony brat HD201, dlatego zawsze będzie z nim wygrywał.

 

PS: Nie widzę załącznika

 

FAIL. Podejzewam, ze HD201 graja lepiej, przynajmniej nie ma tego kiepskiego basu. A jesli gora i srednica graja lepiej to one wlasnie wygrywaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie porównanie od początku mogło mieć jedyny werdykt. HD202 to ulepszony brat HD201, dlatego zawsze będzie z nim wygrywał.

w zasadzie porównanie od początku mogło mieć jedyny werdykt. Fiat 126p to ulepszony brat 125p, dlatego zawsze będzie z nim wygrywał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie porównanie od początku mogło mieć jedyny werdykt. Fiat 126p to ulepszony brat 125p, dlatego zawsze będzie z nim wygrywał ;)

Miiistrzowskie... :D

 

A bardziej w temacie. Dla mnie HD201 są jakieś takie puste. Kwestia brzmienia to pewnie wina iPoda bo dla mnie basu maja zero. A na Cowonie E2 nie widzę sensu ich testować acz pewnie było by lepiej. 202 też złe nie są zwłaszcza do chłodnego playera acz... rewelki nie ma. Ale jednak do 100zł oba modele są niegłupim wyborem o czym świadczy ich popularność. Chociaż jakbym ja miał kupić nauszniki do 100zł to padło by na KSC75 albo bym dociułał drugi raz do KPP te parę złotych więcej... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak do 100zł oba modele są niegłupim wyborem o czym świadczy ich popularność.

 

Niekoniecznie. To w tym wypadku swiadczy o tym, że kupujący nie kierują się autentycznymi walorami, tylko tymi, które sobie ubzdurają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... Trzeba pamiętać o tym że jedynymi słusznymi opiniami operują ludzie którzy słyszą dzwięki o częstotliwości >20kHz i <20Hz, ich gust i zdanie na pewne tematy jest niepodważalne, nigdy się nie mylą i mogą wszystkich obrażać bo przecież inny kierują się tylko "ubzduranymi walorami". Nie wspomnę już o tym, że wychwytują różnicę pomiędzy słuchawkami za 1000zł a za 10000 zł, których charakterystyki w normalnym, słyszalnym pasmie są niemalże liniowe (różnią się miejscami o 0.1 dB ale to też przecież audiofil wysłyszy bez problemu).

 

 

A tak na poważnie to zastanawiam się ciągle jak audiofile mogą porównywać słuchawki zamknięte i otwarte. W KPP w autobusie g@#$% słuchać.

 

Z ciekawości jak będę miał trochę czasu przejade się do sklepu i poslucham jak graja niszczące 201. Pewnie stwierdzę że moje 202 grają lepiej bo przecież każdy chwali swoje, bzdurne teorie :)

 

BTW temat nie zakończył i nie zakończy wojenki. Typowo trollowy temat. Ja nadal twierdzę że jak ktoś chcę coś kupić to niech to najpierw sprawdzi. Ja sprawdziłem, kupiłem i jestem zadowolony.

Edytowane przez Jar0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś hd201 i nie widzę problemu w kupowaniu, posiadaniu i uzywaniu ich. W tej chwili słucham na słuchawkach za zawrotną kwotę 12zł 48gr mimo, ze wokół leży lub leżało jakieś 30 sztuk za wiele więcej, więc nie wciśniesz mi kompletnie bezmyślnego zarzutu snobizmu.

 

Chodzi mi o to, co tak na prawdę sprzedaje produkty, a dokładnie o pewne cechy produktu, które wpływają na wybór osób, które nie są w stanie podjąć decyzji racjonalnie (bo np nie orientuja się w dziedzinie i w rynku).

Chodzi mi też o to, ze to działa w obie strony - produkt sprzedaje się samego ale też kupuje swojego konsumenta. Taki konsument potem poleca i wychwala swój nabytek, zeby usprawiedliwić wybór. W końcu osiem dyszek piechotą nie chodzi, więc nie przyznamy, ze wydaliśmy je na kiepski sprzęt.

 

Nie zamierzam przekonywać Cię Jar0, czy Ciebie Borys, że Wasze słuchawki są kiepskie. To jest bardzo w porządku, że Ci się podobają, bo w końcu spełniają swoją funkcję i pewnie oczekiwania jakie w nich pokładałeś. Pytam się tylko dlaczego starasz się je tak usilnie lansować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdziłem, kupiłem i jestem zadowolony.

Tym stwierdzeniem proszę o zakończenie polemiki o gustach, kto co słyszy a czego nie. Każdy kolejny post choćby z cieniem ataku personalnego w tym temacie, zostanie nagrodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności