Skocz do zawartości

Pochwal sie swoim zdjęciem


piotrus-g

Rekomendowane odpowiedzi

no właśnie mi chodzi o tą dobrą jakość :)

Mam starą Minoltę Dynax 500Si i sobir myśle czy by się nie pobawić

Zawsze warto się pobawić, mi od czasu kiedy poszła migawka w Nikonie D200 to zaczołem używać analogów i tak pozostało aż do dzisiaj i bardziej mi się podoba obrazek z analogów.

 

Moim zdaniem to, że te artefakty widać zbyt mocno może znowu wynikać z powodu rozkalibrowanego sprzętu lub złych ustawień w profilach kolorów na karcie. Może coś z gammą przekręcone lub jaskrawością? To, że coś widać na zdjęciu nie oznacza, że jest dobrze ustawiony a tylko że wywleka na wierzch pewne rzeczy, których być nie powinien. Np. u mnie owszem są ale zupełnie niewidoczne i żeby je ledwo zobaczyć musiałem się tam dłuuuugo wpatrywać.

 

UPDATE. Poszedłem sobie odpalić Macbooka Pro(model z 2010), który ma zwykłą słabą matrycę TN i już wiem o jakich artefaktach mówicie :D Założę się, że im bardziej patrzycie pod kątem od dołu tym bardziej to widać, prawda? Tylko to, że to tak mocno widać to jest błąd wynikający raczej z niedoskonałości matryc TN oraz ich okropnych kątów widzenia. Trochę przekłamują.

 

Także, Jackzor - nie ma się czym przejmować. Niektórzy to zobaczą a inni musieliby się tam wpatrywać dość długo, żeby zauważyć a w druku prawdopodobnie w ogóle nie byłoby problemów(btw. z ciekawości wydrukowałem sobie na zwykłej drukarce i było ok).

@misiekkb Większych nie masz może? To z autem mi się podoba i chętnie spojrzałbym na większe ujęcie.

Masz tutaj rację ja też, niech Jackzor się przestanie tym przejmować, gdyż nie o to chodzi w zdjęciach o artefakty, tylko o to co przedstawiają i jak to przedstawiają.

Tutaj masz link do zdjęcia, tam masz pełny rozmiar skanu, jakbyś chciał lepsze, gdyż jakoś tego skanu pozostawia wiele do życzenia, gdyż jest to labowy skan o najgorszej jakości, to bym musiał zrobić, ale to nie będzie odrazu, gdyż skanera w domu nie mam.

 

 

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aallen w Łodzi masz a 19 zł za rolkę skanowanie. Na narutowicza

 

@up= tak samo jak mi. bardziej podchodzi analog. Właśnie jestem na etapie zbierania funduszy do epsona v500. Czym focisz z analoga?

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oh, nie chodzi mi o te konkretne zdjęcie. :)

 

Tylko, w której wersji wygląda to Waszym zdaniem lepiej i jakie zdjęcia wolicie. Obrazek potrzebny jest mi do czegoś innego.

 

Jak zapytam "czarny czy biały?", napiszesz "nie"? :P

Edytowane przez iDaft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenith ET i Canon 300. Przy czym lepsze zdjęcia robi Zenith, ale jest też trudniejszy, gdyż tam prawie wszystko na czuja trzeba nastawić.

 

No to witaj w klubie, zbierania funduszy na Epsona 500.

Co do fotografii to zależy jak to się będzie komponowało z resztą, tutaj bardziej mi się podoba chłodne, gdyż daje klimacik ampowi.

 

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Fajnie, jakby wszyscy mieli porządne i skalibrowane a każdy widział m/w to samo na ekranie...

No właśnie. Jest jakiś program/sposób, który by to ułatwił? Niedawno przesiadłem się na inny monitor i za nic nie mogę go ustawić, żeby miał podobne kolory do poprzednika. Wszystko jest chłodniejsze i jaśniejsze a najgorzej wygląda strona forum - jakby ktoś kolorów odjął z tego paska na którym jest napis "MP3store". Za to zdjęcia wyglądają niczego sobie, ale przyzwyczaiłem się do ocieplania, które serwował poprzedni monitor. Mam tez wrażenie jakby wszystko było przesadnie ostre a przy jasnych kolorach jakby poziome paski (po zbliżeniu się do monitora zanikają więc to na 99% wrażenie). Mój obecny monitor to Samsung 245T a poprzedni Gateway FPD2185W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... Fajnie, jakby wszyscy mieli porządne i skalibrowane a każdy widział m/w to samo na ekranie...

No właśnie. Jest jakiś program/sposób, który by to ułatwił? Niedawno przesiadłem się na inny monitor i za nic nie mogę go ustawić, żeby miał podobne kolory do poprzednika. Wszystko jest chłodniejsze i jaśniejsze a najgorzej wygląda strona forum - jakby ktoś kolorów odjął z tego paska na którym jest napis "MP3store". Za to zdjęcia wyglądają niczego sobie, ale przyzwyczaiłem się do ocieplania, które serwował poprzedni monitor. Mam tez wrażenie jakby wszystko było przesadnie ostre a przy jasnych kolorach jakby poziome paski (po zbliżeniu się do monitora zanikają więc to na 99% wrażenie). Mój obecny monitor to Samsung 245T a poprzedni Gateway FPD2185W.

 

A ten nowy monitor nie jest przypadkiem szerokogamutowy? Poprzedni pewnie był normalny sRGB i dlatego trudno Ci się przyzwyczaić. Monitory szerokogamutowe przeważnie odznaczają się dość intensywnymi, przesyconymi kolorami przy wyświetlaniu standardowej przestrzeni sRGB(np stron www). Pewnie widzisz też sporą różnicę np. w logo YouTube? Przyszarzało? Pomóc mogą Ci trochę dwie rzeczy: 1) używanie przeglądarki www, która pozwala na color managment, 2) skalibrowanie i oprofilowanie programowo samego monitora. Ważne też, że po kalibracji kolory mogą trochę "oklapnąć" ale to wynika z tego, że w takich bardziej domowych monitorach wszystko jest ustawione na "wow" a nie rzeczywiste odzwierciedlanie :)

 

@iDaft Ta zupełnie złotawa to jakoś kojarzy mi się z "szampańskim" iphonem. Pierwsza jakaś dziwny odcień, coś z ekspozycją chyba jest też nie tak. Może podciągnij lekko.

Edytowane przez ticalion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę wtedy- czarno-biały :)

 

Dla mnie to nie wygląda ani w tej ani w tej ;p

 

@up- u mnie Praktika Ltl 3 + Lomo Lc-a

 

Lomo Lc-a :) Czyżbyś się zajmował lomografią?

 

 

... Fajnie, jakby wszyscy mieli porządne i skalibrowane a każdy widział m/w to samo na ekranie...

No właśnie. Jest jakiś program/sposób, który by to ułatwił? Niedawno przesiadłem się na inny monitor i za nic nie mogę go ustawić, żeby miał podobne kolory do poprzednika. Wszystko jest chłodniejsze i jaśniejsze a najgorzej wygląda strona forum - jakby ktoś kolorów odjął z tego paska na którym jest napis "MP3store". Za to zdjęcia wyglądają niczego sobie, ale przyzwyczaiłem się do ocieplania, które serwował poprzedni monitor. Mam tez wrażenie jakby wszystko było przesadnie ostre a przy jasnych kolorach jakby poziome paski (po zbliżeniu się do monitora zanikają więc to na 99% wrażenie). Mój obecny monitor to Samsung 245T a poprzedni Gateway FPD2185W.

 

Perul ogólnie to Gatewaye maja zabardzo podkręcone nasycenie i kontrast. A teraz możesz mieć bardziej naturalny obraz. Samsungów nie skalibrujesz, jedynie co możesz zrobić to profil koloru utworzyć, ale tutaj jak zrobisz dobrze, powiedzmy w miarę ok, gdyż na budżetówkach nie da się zrobić porządnie profilu może obraz Ci się jeszcze bardziej nie spodobać. Możesz użyć programu do tego basICColor display, demo jest pełne na 15 dni, gdzie zrobisz profil koloru, tutaj weź dla Weba, napoczątku przejedź next i zobacz jaki będzie rezultat, jeśli w wyniku będzie we wszystkim czerwony krzyżyk to daruj sobie, a jeśli tylko w White Poin i White, to się cofnij do wyboru Color temperature i wybierz native albo kliknij ma mierzenie. I jak sobie zrobi to akceptujemy, dalej wybieramy srgb, dalej w jasności wybieramy mierzenie i akceptujemy i dalej do testu przechodzimy. Jeśli coś masz jeden punkt na czerwono w raprocie po prawej stronie to mniej więcej dobrze jest. Powiedzmy że może być, ale nie traktujmy tego jako wyroczni, raz ze używamy do mierzenia softwerowego narzędzia, dwa błędy monitora.

Dalej sprawdzamy naszą kalibrację tutaj http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6 interesują nasz pierwsze 4 obrazki. Tak samo możeny regulować jaśność, nasycenie, kontrast, czy co tam mamy z menu monitora. Tylko jedno to może być zupełnie odwrotna rzecz niż ty chcesz, ekran może się jeszcze bardziej mniej kontrastowy zrobić, ciemniejszy, z mniejszym nasyceniem.

 

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, tak jakby. Chociaż ostatnio nie mam kasy na skanowanie tych zdjęć;/ Chociaż głównie Lomo LC-A służy mi jako taki codzienny aparat i się sprawdza. Po za tym strasznie lubię jego obrazek. Nigdy nie wiesz jak coś wyjdzie :) Swoją drogą chyba mam za dużo tych aparatów- 3 analogowe + 2 cyfrowe.

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat moje monitory to ustawiam pod swoje preferencje i nie żarówią po oczach. Praktycznie w każdym mam zjechaną jasność prawie do minimum. Wiem, że to trochę za ciemno (np tutaj 10% jest na granicy zauważenia), ale ja tak lubię, bo oczy mniej bolą a spędzam przed monitorem sporo czasu (z 10h na dobę w dni robocze). Z tym, że opisuje w tej chwili Gatewaya z pracy (FDP2485SW), bo przed nim akurat siedzę. W domowym Samsungu to mi trochę skali regulacji jasności zabrakło, a w sumie bardziej to gammy i musiałem ściemnić w softwareowo - pewnie na testach wypadłby lepiej od Gatewaya.

PS - z tego co czytałem przed kupnem Samsunga to "daje radę", to nie jest budżetówka. Między innymi też dlatego wolałem go kupić używanego niż nówkę "FullHD". Ma kilka profili predefiniowanych z tego co pamiętam: Text, Web, Movie, Games, Vivid, Sport (tego to akurat nie czaję po co - cóż to za sport na kompie?) no i oczywiście Custom. U mnie Custom jest ciemniejszy niż Text, który jest najciemniejszy z predefiniowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sport, pewnie załącza się jakaś dodatkowa funkcja wspomagająca odświeżanie. Nazewnictwo trybów w monitorach jest dość kreatywne i fantazyjne.

 

Custom to w sumie jedyny tryb, jaki powinien Cię interesować. Spróbuj powalczyć z ustawieniami, tak jak napisał misiekkb. Mimo, że "na oko" to będzie raczej ciężko. To dobrze, że masz przyciemniony, ogólnie biel na ekranie powinna jak najbardziej przypominać biel papieru, a wiele osób zapomina że papier nie świeci :) Koniecznie też włącz w swojej przeglądarce Color Managment(w FF jest na pewno, Chrome chyba od niedawna też sobie z tym radzi), jeżeli ten monitor jest szerokogamutowy a wydaje mi się, że jest. To powinno pomóc trochę ze stronami www (np. przyblaknięte logo YT). Próbowałeś może ściągnąć profil kolorystyczny od monitora ze strony producenta? Zwykle udostępniają jakieś ogólne, które powinny być lepsze niż jakiś domyślny z Windows. Dobrze byłoby też zapytać, kto ze znajomych posiada kalibrator i poprosić o pomoc.

Edytowane przez ticalion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem profil ze strony - imo bez różnicy względem domyślnego Windows. Może jakieś niuanse są, ale nawet nie porównywałem, tylko zaaplikowałem jako taki, który powinien być lepszy. Kalibrację zostawiłem sobie "na później" jak będzie więcej czasu, bo póki co straciłem na to co najmniej 20 minut a efekt jeśli chodzi o kolory mnie nie do końca zadowala - znaczy pewnie są prawdziwsze niż na Gatewayu, ale jak dla mnie jest za mało ciepła - wolę nieco przyżółconą kartkę i ciemniejszą gammę.

Color Managment w Operze działa - przynajmniej jeśli wierzyć temu obrazkowi (jest światło zielone), pasy po bokach są (takie jak w "Error" po lewej stronie). Cały czas opisuje Gatewaya, bo Samsunga to będę oglądał wieczorem.

Co do wcześniejszego Gatewaya tego z domu, to kiedyś obrabiałem na nim fotki, które potem szły do wywołania - jeśli chodzi o kolory to efekt mnie w pełni zadowalał, może na odbitkach było ciut chłodniej, ale to też kwestia światła w jakim były oglądane. Poza tym przy obróbce brałem pod uwagę, że monitor ociepla i starałem się trzymać po "ciepłej stronie".

Największe różnice jakie obserwuję między Gatewayami (obydwoma) a Samsungiem są na kolorze Cyjan - na Samsungu nie jest on taki oczojebny (no chyba, że profil "vivid" włączę - wtedy jest bardziej jak i cała reszta). Podejrzewam, że to właśnie przez to górny pasek na stronie forum jest taki wyblaknięty (i jaśniejszy w subiektywnym odbiorze). Niby to co pokazuje Samsung jest bardziej zbliżone do wydruku z Canona iPF600 (mam w pracy) ale przez lata przyzwyczaiłem się, że Cyjan "świeci" (nawet w Samsungu F2380 z którym też mam styczność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo masz ten monitor? Może po prostu jeszcze nie przywykłeś. Zbyt ciepło nie powinno być, najlepiej neutralnie. Daj sobie z jakiś miesiąc na zaadaptowanie i "złooo", które zaatakowało Twoje preferencje kolorów w głowie w końcu zaniknie :D Z drugiej strony - nie widzę, jak to u Ciebie wygląda. Mieszkałbym bliżej to bym podskoczył ze swoim kalibratorem i może by się udało ogarnąć sprawę, a tak trudno stwierdzić.

 

To wyblaknięcie na górze może być właśnie spowodowane monitorem szerokogamutowym i jego problemami z wyświetlaniem przestrzeni sRGB. Teraz jest moda - dużo monitorów ma spore pokrycie przestrzeni Adobe RGB i niby kolory powinny być aż przejaskrawiane na www(ponieważ sRGB jest symulowane a różnie sobie radzą z tym monitory bez 3d LUT). Swoją drogą - próbowałeś na chwilę wyłączyć Color Managment w Operze? Kolory nagle nie dostały przesadnej jaskrawości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Perul
Zrób mały test na samsungu zobaczy czy na 3/4, 1/2 jasności nie masz bardziej nasyconych kolorów, gdyż to może być gradacja kontrastu związana z niską jaśnością. Ale to może być, najlepiej jak zrobisz printscreena, wtedy i tak do pliku zapiszę się mniej więcej tak jak to jest u Ciebie wyświetlane. Gdyż to może jest to że Samsung poprawnie pokazuje, a Gateway nie, jest zabardzo nasycony, to tak jak w audio np słuchawki mają grać płasko np Beyerdynamicy T70, a nie być podbite na basie jak X1. Ja wiem co ty wybierzesz X1. To w ustawieniu obrazu ma być tak samo, tak jak @ticalion wspomniał kartka papieru ma być biały i nie odbijać światła, a nie że odbija światło jak lustro czy być żółta. I lepiej będzie jak monitor będzie miał kolory naturalne, wtedy nie będziesz męczył oczy, gdyż zaduże nasycenie męczy tak samo wzrok jak wysoka jasność. Ale dobra ja bym sprawdził co Ci da basICColor display i spróbował się ustawić pod weba, gdzie zawsze musi być SRGB albo i ręcznie zmieniać ustawiena w monitorze biorąć obrazy kontrolne. Póżniej jak Ci się nei spodoba, bo będzie za blado czy coś innego, ale tak naprawdę liczy się ukazanie pełnego zakresu tonalnego, wtedy masz najwięcej kolorów pokazanych, a wymuszająć sztuczne nasycenie degradujesz tonalność. Ale jakbyś chciał zawsze możesz pojechać trochę z nasyceniem koloru.

I sprawdź zarządzanie kolorem w przeglądarce jak mówi @ticalion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor mam niecały miesiąc, zbyt ciepło to na pewno nie jest, raczej w drugą stronę, chociaz uwzględniając przyzwyczajenie to raczej neutralnie. Color Managment nie próbowałem wyłączać - nie wiem nawet gdzie taką opcję znaleźć.

 

Co do tej jasności to chyba jest tak jak piszesz - z tego co pamiętam, przy większej jasności kolory były bardziej żywe, no ale i monitor za mocno świecił, z resztą nadal bym z gammą w dół poszedł, al ustawienia monitora nie pozwalają już bardziej. Trochę w sterownikach karty pozmieniałem, ale wolałbym to hardwareowo załatwić.

W sumie jedyny kolor, który źle jak dla mnie wygląda to właśnie Cyjan.

 

Może wieczorem znajdę trochę czasu to pogrzebię jeszcze w ustawieniach korzystając z powyższych linków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, tak jakby. Chociaż ostatnio nie mam kasy na skanowanie tych zdjęć;/ Chociaż głównie Lomo LC-A służy mi jako taki codzienny aparat i się sprawdza. Po za tym strasznie lubię jego obrazek. Nigdy nie wiesz jak coś wyjdzie :) Swoją drogą chyba mam za dużo tych aparatów- 3 analogowe + 2 cyfrowe.

Dobrze wiem co znaczy nie mieć kasy na skanowanie zdjęć. Obrazek lc-a jest jak dla mnie jeden z najlepszych, jakie aparaty robią, no i to że nie wiadomo co wyjdzie to jest piękne w nim, wogóle to jest cały urok lomo, co wyjdzie.

 

 

 

Monitor mam niecały miesiąc, zbyt ciepło to na pewno nie jest, raczej w drugą stronę, chociaz uwzględniając przyzwyczajenie to raczej neutralnie. Color Managment nie próbowałem wyłączać - nie wiem nawet gdzie taką opcję znaleźć.

Co do tej jasności to chyba jest tak jak piszesz - z tego co pamiętam, przy większej jasności kolory były bardziej żywe, no ale i monitor za mocno świecił, z resztą nadal bym z gammą w dół poszedł, al ustawienia monitora nie pozwalają już bardziej. Trochę w sterownikach karty pozmieniałem, ale wolałbym to hardwareowo załatwić.

W sumie jedyny kolor, który źle jak dla mnie wygląda to właśnie Cyjan.

Może wieczorem znajdę trochę czasu to pogrzebię jeszcze w ustawieniach korzystając z powyższych linków.

Pogrzeb, zawsze warto, może zjedziesz jasnością, przy dobrym nasyceniu dla siebie. Zbyt duża jasność nie jest dobrze widziana, zwłaszcza w domu i kiedy siedzimy po ciemku, wtedy to już musimy sami zjechać z jasnością. Możesz zjechać z gammą, ale przez profil koloru, w tym programie, którym podałem masz możliwość wyboru jakiej chcesz gammy, program tworzy profile koloru. Hardwarowo zawsze jest lepiej, alce czasami się nie da.

 

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu próbach, dzięki Azahielowi się udało!

TISSOT%203.jpg

Ale jak zwykle coś schrzaniłem, a mianowicie zapomniałem zablokować sekundnik i nie świecić na chromowany element szafy (zdjęci robione w garderobie, bo tylko tam udało mi się uzyskać potrzebną "ciemność". :)

 

Muszę tylko znaleźć innego tissota, bo ten troszkę porysowany (w sumie po 2 latach się nie dziwię) i nie tak ciekawy jak drugi.

Edytowane przez iDaft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki, mimo że idealnie czarnego tła się nie udało to efekt fajny. Wskazówka nie przeszkadza jakoś strasznie, tym bym się nie przejmował. Ja natomiast mam pewną obiekcję - dlaczego zegarek jest położony odwrotnie niż powinien? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@iDaft Ano, całkiem fajne. Tylko zmniejsz do powiedzmy 900px na szerokosci, lekko podostrz i będzie elegancko na web. Nikt go drukować nie będzie, a po pomniejszeniu podskoczy trochę na jakości.

 

[uPDATE] A zresztą... Mam nadzieję, że nie masz mi za złe ale poświęciłem 1:30 min swojego życia i zrobiłem to za Ciebie, minimalnie podciągnałem krzywe, dodałem lekką winietę(naprowadza wzork przy brzegu kadru spowrotem na wzmacniacz) i usunąłem defekty w postaci drobinek kurzu. Można by jeszcze naprostować, ale nie mam czasu.

 

LEPAINOCMEDUM_small.jpg

 

@Jackzor O nie! Jak ziarno to już nikt nawet nie spojrzy na to zdjęcie(nawet jeżeli dodane było specjalnie). A jeszcze może artefakty jakie tam są, jak spojrzeć w monitor będąc z nosem na podłodze :P A poważniej - słup w tle troszeczkę rozprasza.

Edytowane przez ticalion
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności