Skocz do zawartości

Sluchawkowe Boomy i Przyplywy Radosci


fallow

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 134
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W kwestii q-jaysów i paru innych "nowych" na forum modeli jeszcze bym się wstrzymał od głosu. Ja już co najmniej kilka razy słyszałem, że coś gra "jak PX100 albo lepiej" i każda z tych opinii się później zmieniła. DOKŁADNIE to samo mówiono o ex51, potem o X3 i o JBLach, więc nie popadajmy w przesadny zachwyt, bo upłynęło jeszcze zbyt mało wody...

 

Tak naprawdę o boomie tak w górę, jak i w dół decyduje co najmniej kilka czynników i powiedziałbym, że dźwięk jest na samym końcu (bo skoro był boom, to znaczy, że się podobał). Oto kilka z nich:

 

1. Każdy z nas poszukuje pewnego brzmienia. Niektórzy lubią dźwięk agresywny, niektórzy spokojny, niektórzy cenią szeroką scenę, a niektórzy jeszcze coś innego. Potem wystarczy, że swoją opinię, pozytywną lub negatywną, wyrazi osoba z jakimś autorytetem i sporo ludzi zaczyna ją ślepo powtarzać. Może nawet osobiście mieliśmy inne zdanie, ale "skoro autorytet tak twierdzi...". Jest to bardzo niedoceniana prawidłowość znana powszechnie w psychologii i socjotechnice. I żeby było śmiesznie wszyscy jesteśmy na nią bardzo podatni w wielu dziedzinach życia. Znane są nawet przypadki, gdy dopuszczano by w wyniku ewidentnych błędów umierali na stołach operacyjnych ludzie, lub rozbijały się samoloty, bo wszyscy bali się podważyć opinię autorytetów.

 

2. Każdy lubi być odkrywcą. Według mnie dokładnie ten mechanizm zadziałał w przypadku X3 - nikomu nieznana firma wypuściła słuchawki, ktoś powiedział, że są dobre i wszyscy się na hurra rzucili. Niestety po pierwszym rzucie okazało się, że firma raczej nadal pozostanie nieznana, bo gdy czytało się o pomylonych kolorach, awariach, czy zamienionych przetwornikach, można było odnieść wrażenie, że mówimy o chińskiej fabryce podróbek, a nie o poważnej firmie. Gwałtowny spadek nie wynika tu z ich złego brzmienia, choć głosy o nim nieco się stonowały, a w wyniku problemów technicznych.

 

3. Dochodzi konkurencja i nowe opcje - To co rok temu było najlepsze na świecie teraz jest "jednym z wielu" i nie ma się już co zachwycać. Tak było z EP-630 - dokanałówki warte jakiejkolwiek uwagi zaczynały się od ponad 200 zł wzwyż. Nagle pojawiły się o połowę tańsze Epki i ludzie niemal poumierali z zachwytu. Po kilku miesiącach zaczęły się jednak pojawiać alternatywne możliwości i epki spadły z piedestału. Nicby się nie stało, gdyby po prostu zachwyty przeszły w coś w stylu "pomyśl też o EP-630". Zamiast tego jednak zaczęła się ostra nagonka, którą tak naprawdę trudno dziś zrozumieć, bo może EP to nie szczyt marzeń, ale trudno powiedzieć, żeby były żałosne jak na swoją cenę.

 

4. Oportunistyczna teoria względności - wszyscy coś chwalą przez pół roku, a potem trafia się ktoś, kto mówi "A JA UWAŻAM INACZEJ!". Jeżeli to nikomu nie znany KTOŚ, to nic się nie zmienia, ale jeżeli trafi się osoba z siłą przebicia, to nagle wszyscy masowo zmieniają zdanie. Ponieważ w każdym punkcie odnosiłem się do konkretnego modelu, to tu posłużę się JBLami - Pierwszych kilkunastu właścicieli bardzo chwaliło ich dźwięk i w zasadzie do dziś żadna z tych osób zdania nie zmieniła. Dopiero po kilku miesiącach pojawiło się kilka drastycznie odmiennych opinii i w jednej chwili sposób postrzegania tego modelu odwrócił się na chwilę o 180 stopni.

 

Według mnie jest to przypadek nieco trudniejszy do oceny, niż przypadki innych omawianych modeli, bo JBLe ani nie wypełniły pustej niszy (na rynku było wcześniej juz kilka słuchawek z tej samej półki cenowej), ani nie wypłynęły znikąd jak X-trójki. Epkami ludzi zachwycali się, bo nie było w tej cenie niczego innego i nie było wyjścia. Crossroadsami zachwycano się dopóki firma nie zaczęła uprawiać jakichś dziwnych kombinacji (związanych pewnie ze zbijaniem kosztów). Natomiast JBLe po pierwsze miały konkurencję, a po drugie nie wyszło żadne "szydło z worka" jak w przypadku Crossów. Część osób bardzo lubi ich dźwięk, a część go kompletnie nie trawi. To trochę dziwne, bo zwykle ktoś lubi bardziej A, ktoś B, ale pozostaje zgoda co do tego, że obie pozycje są równorzędnie warte uwagi. Z JBL jest tak, że niektórzy uważają je za totalne nieporozumienie z kiepskim basem, wycofaną średnicą i skrzeczącą górą, natomiast inni ludzie twierdzą, że JBL to najlepsze słuchawki dokanałowe wśród "membran".

 

Wszystkie te BOOMy w górę i w dół odkrywają jeszcze jedną przykrą prawdę - jak mało stonowania mamy w wyrażaniu opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachwyt opadł nad V39 z dwóch powodów - obydwu jakościowych:

1) duża ilość awarii i wysyłek do serwisu

2) equalizer nadal charczy przy podbijaniu częstotliwości, co sugeruje małą dbałość o firmware

Czyli generalnie casus CrossRoads - dobry dźwięk w takim sobie opakowaniu. W kwestii iRivera E10 i HD25-1 widzę dwie drogi: obrosną w legendę, albo zacznie się masowe rozczarowanie, ale to po czasie, a o wszystkim zadecyduje ich trwałość i awaryjność. iRiver ifp tę próbę czasu przeszedł, a do tego ośmiesza niejeden nowy produkt, który z punktu widzenia melomana jest często krokiem w tył, bo po co komu FLAC brzmiący jak średniej jakości mp3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki boom był jeszcze jakiś czas temu na SHE9500 ale teraz to powoli zanika. Tak zachwalane przez wszystkich a niestety grają słabo a ich konstrukcja nie powala szczególnie ten odstający kabelek. Myśle że za jakis czas zacznie sie ich pozbywanie przez wiele osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal sporo osób się o nie pyta. W skali bezwzględnej są słabe, ale nie zapominajmy, że zostawiają daleko w tyle takie wynalazki jak EP-630, CX300, K324P. Wystarczy porównać same ich ceny, a SHE są taniutkie. Wiadomo, ze nie wszystkim się będą podobać, ale z drugiej strony czy jest jakiś model tanich dokanałówek, który jest w każdym aspekcie znacząco lepszy? Za to konkurencyjne Panasonici a tym bardziej JVC się kompletnie nie przyjęły. Zresztą sam masz Philipsy, na co mógłbyś je zamienić w podobnym przedziale cenowym? ;) Tu pewnie zacznie się problem, nie? Czemu ich nie sprzedajesz skoro są takie złe? Ja kupionych z ciekawości epek pozbyłem się po tygodniu bo nie byłem w stanie tego słuchać i nie pasowały mi do niczego.

 

Mimo wszystko jak tylko zrobiło się cieplej z dużą ulgą wróciłem do używania K518 zamiast tych dousznych wynalazków... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze był boom bodajże na UR-40.

a co do EP'ek - sam je kupiłem z ciekawości, ale po tygodniu sprzedałem [dudniący bas, wygoda (jak dla mnie) beznadziejna].

wolę jednak nauszne od doków, tylko, że nauszne nie zawsze są tak poręczne jak doki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii q-jaysów i paru innych "nowych" na forum modeli jeszcze bym się wstrzymał od głosu. Ja już co najmniej kilka razy słyszałem, że coś gra "jak PX100 albo lepiej" i każda z tych opinii się później zmieniła. DOKŁADNIE to samo mówiono o ex51, potem o X3 i o JBLach, więc nie popadajmy w przesadny zachwyt, bo upłynęło jeszcze zbyt mało wody...
niedlugo sie to zmieni - juz powoli organizuje sie masowe zamowienie q-jaysow, wiec zapewne posypie sie pelno opini o nich. jako ze mieszkasz dwa kroki ode mnie to sam bedziesz sobie mogl zweryfikowac :P. swoja droga sporo wiecej osob (niz sie wypowiada tutaj na forum) sluchalo q-jaysow, ale jakos siedza cicho :P
Potem wystarczy, że swoją opinię, pozytywną lub negatywną, wyrazi osoba z jakimś autorytetem i sporo ludzi zaczyna ją ślepo powtarzać. Może nawet osobiście mieliśmy inne zdanie, ale "skoro autorytet tak twierdzi...". Jest to bardzo niedoceniana prawidłowość znana powszechnie w psychologii i socjotechnice. I żeby było śmiesznie wszyscy jesteśmy na nią bardzo podatni w wielu dziedzinach życia. Znane są nawet przypadki, gdy dopuszczano by w wyniku ewidentnych błędów umierali na stołach operacyjnych ludzie, lub rozbijały się samoloty, bo wszyscy bali się podważyć opinię autorytetów.
cos w tym jest - ale na pocieszenie powiem, ze na tym forum ja osobiscie czuje wieksza swobode wypowiedzi i nie ma tu az tak wielu postaw autorytarnych jak na innym forum traktujacym o dosc podobnej tematyce - niezmiernie mnie to cieszy. wynika to tez zapewne z ilosci uzytkownikow forum mp3store, ktorych co by nie mowic - jest dosc sporo.
Ponieważ w każdym punkcie odnosiłem się do konkretnego modelu, to tu posłużę się JBLami - Pierwszych kilkunastu właścicieli bardzo chwaliło ich dźwięk i w zasadzie do dziś żadna z tych osób zdania nie zmieniła. Dopiero po kilku miesiącach pojawiło się kilka drastycznie odmiennych opinii i w jednej chwili sposób postrzegania tego modelu odwrócił się na chwilę o 180 stopni.
o ile dobrze pamietam to stalo sie tak po slaskim spotkaniu w ferie - i w tymze tez temacie zaraz po powrocie do domu padlo wiele niezbyt przychylnych opini. Dlaczego az tak negatywnych? Sadze, ze dlatego ze wczesniejsze opinie nie wyrazaly zadnych lub prawie zadnych "ale" w stosunku do wspomnianych JBLi - byly po prostu zbyt idealne i kazdy oczekiwal takiego idealu - zreszta ich cena wowczas tez nie nalezala do najnizszych. Aktualnie faktycznie jest wielu ich przeciwnikow, jak i wielu zwolennikow, ale warto przy tym odnotowac ze te sluchawki cene maja jeszcze powiedzmy do zaakceptowania - z tego co widzialem to jakies 170zl.
natomiast inni ludzie twierdzą, że JBL to najlepsze słuchawki dokanałowe wśród "membran".
jeszcze sa E2, o ktorych sie bardzo zapomina, a z tego co mi wiadomo to tez dynamiki. o nich to jest dopiero malo na tym forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłą rzeczy ktoś, kto kupił idealne słuchawki nie napisze otwarcie, że zmarnował tyle pieniędzy :)

Ja :) Wymiana sluchawek to dla mnie zaden problem, a na te dokanalowe universalne high-endowe wbrez pozorom kupcow jest b.duzo :) nigdy nie siedzialy mi w komisie wiecej niz 2 - 3 dni. Jesli HD 25-1 by mi nie podpasowaly sprzedalbym bez zadnego bolu i mysle bez problemu:) Tak samo podchodze do RS2 ktore bede juz mial lada dzien - jak cos nie bedzie pasowac - komis i nastepne - kupcy sa zawsze.

 

Bo to rzeczywiście dobre słuchaweczki za sensowne pieniądze, biją każdy douszny wynalazek i są do tego niejednokrotnie tańsze.

Tutaj bylbym jednak troche ostrozniejszy z takimi wypowiedziami :) Nawet zdecydowanie bardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj bylbym jednak troche ostrozniejszy z takimi wypowiedziami :) Nawet zdecydowanie bardziej :)

Nie bój żaby, chodziło mi o porównanie KSC-75 z najpopularniejszymi i tanimi klasami słuchawek (pchełki, tanie dokanałówki), a nie z IEMami z wyższej półki. ;) Chociaż jeśli się nie mylę sam niejednokrotnie przyznawałeś rację prostej prawidłowości: za tą samą kwotę można kupić lepsze słuchawki nauszne niż douszne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój żaby, chodziło mi o porównanie KSC-75 z najpopularniejszymi i tanimi klasami słuchawek (pchełki, tanie dokanałówki), a nie z IEMami z wyższej półki. ;) Chociaż jeśli się nie mylę sam niejednokrotnie przyznawałeś rację prostej prawidłowości: za tą samą kwotę można kupić lepsze słuchawki nauszne niż douszne :)

That's right :):) W ogole i w szczegole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba podbity bas... :P

Dobry basik nie jest zły :). Ja tam jeszcze dołożyłem :D

IMO najbardziej im brakuje tej niższej góry, jak to pasmo się podwyższy (i to mocno), to zupełnie inne słuchawki się robią :D

Obniżam też średnicę, bo jest raczej brzydka :)

 

Trochę gniotą, ale nie jest źle, ja mogę długo siedzieć.

 

Co do boomu na epki: kiedy się zaczął, ja nie wchodziłem jeszcze na to forum, za to kolega aktywnie uczestniczył i mnie namówił... później obaj żałowaliśmy :)

Teraz epki sprzedane, a na miasto mam właśnie k26p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO najbardziej im brakuje tej niższej góry, jak to pasmo się podwyższy (i to mocno), to zupełnie inne słuchawki się robią biggrin.gif
masz racje - tez cos takiego praktykowalem i sporo to dawalo - w k24p analogiczna sytuacja ale polecam tam tez wywalic najwyzsza gore, bo jest chamsko podbita.
Obniżam też średnicę, bo jest raczej brzydka smile.gif
wytlum komore za przetwornikiem to sie powinna polepszyc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności