Skocz do zawartości

Custom IEM Prototype


themadcub

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam pytanie, ile kosztowałyby customy grające równie dobrze jak e500/530 ? Bo na przykład livewires kuszą niską ceną (~750 PLN) ale czy nie byłby to krok w tył w porównaniu do e530 jeżeli chodzi o jakość generowanego dźwięku (bo zapewne byłby to krok w przód jeżeli chodzi o komfort noszenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 220
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A ja mam pytanie, ile kosztowałyby customy grające równie dobrze jak e500/530 ? Bo na przykład livewires kuszą niską ceną (~750 PLN) ale czy nie byłby to krok w tył w porównaniu do e530 jeżeli chodzi o jakość generowanego dźwięku (bo zapewne byłby to krok w przód jeżeli chodzi o komfort noszenia).

Naprawde trudno jest mi okreslic cene teraz...Prace trwaja i jest to wszystko jeszcze w fazie eksperymentu (ktory mam nadzieje przyniesie pozytywne rezultaty). Na dzien dzisiejszy to eksperyment. Probuje co moge, zeby sprostac tez custom'owym IEM'om na "polska kieszen", a to skomplikowana sprawa, biorac pod uwage nawet koszt samego materialu...Napewno bede mogl jakos oszacowac, w przypadku gdy wszystko pojdzie ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest conajmniej niemozliwe :). Same materialy kosztowalyby wiecej mysle :).

 

Nie był bym taki pewien. jest firma w stanach która produkuje 3-drożne CUSTOMY w cenie $199 2-drożne za ok 150 i jedno-przetwornikowe za chyba nawet mniej niż 100. Nie pamiętam jak sie nazywa firma wiem że jest z Florydy chyba i gdzieś było o nich mowa na forum. niestety nie mogę tego tematu znaleźć... Google tez zawiódł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak ja bym chętnie spróbował ale:

 

1) stać mnie na jedno przetwornik a chce jak co już dwa

2) custome... nie wiem za dużo kombinacji na początek (odciski... sprowadzenie... jak ja się z nimi dogadam? angielski co prawda jakoś znam ale raczej się nie dogadam...)

3) nie sprawdzone... ale to mały problem jednak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm jak miałbym kiedyś robić upgrade na westone um2 to chyba bym zaryzykował zrobił te customy w 3 drożne wyszło by tyle samo... Z tym że raz: nie zanosi sie na upgrade :) a dwa: poczekamy na to co wykombinuje themadcub. :)

 

Btw. Ciekawe właśnie jak wykonane są te freq-i ...jest to bynajmniej bardzo kusząca alternatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie był bym taki pewien. jest firma w stanach która produkuje 3-drożne CUSTOMY w cenie $199 2-drożne za ok 150 i jedno-przetwornikowe za chyba nawet mniej niż 100. Nie pamiętam jak sie nazywa firma wiem że jest z Florydy chyba i gdzieś było o nich mowa na forum. niestety nie mogę tego tematu znaleźć... Google tez zawiódł.

Juz od jakiegos czasu bylo o tym na head-fi...Nie znam dzwieku jaki maja do zaoferowania oraz pochodzenia materialow. Nalezy tez pamietac o bardzo slabym kursie dolara obecnie. Poza tym to nie jest system trojdrozny, tylko dwudrozny (nawet jesli sa tam 3 przetworniki, badz 2, jest to nadal system dwudrozny). Moje IEM'y jako jedyne posiadaja system troj i czwordrozny- tego nikt nie ma. Poza tym, Freq wyglada na jeszcze jedna z firm celujaca ewidentnie w uzytkownikow "iPodow" (rynek ewidentnie konsumencki i nie spodziewalbym sie zbytniej jakosci/profesjonalizmu tutaj...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES1 Specifications

 

Sensitivity: 114 dB/mW

Frequency response: 40 Hz - 16 kHz

Impedance: 25 ohms

 

The Control FreQ

 

Single Speaker Design

Noise Isolation: 26 db

Sensitivity: 114 dB @ 1mw

Frequency response: 40 Hz - 16 kHz

Impedance: 25 ohms

Driver: Balanced armature

 

Wygląda całkiem znajomo :D ale intryguje mnie w takim razie rozwiązanie 3-drożne:

FreQ: Driver: Three balanced armature drivers with a passive three-way crossover

Westone: The ES3 is the world's first true three-way, custom in-ear musicians' monitor

 

Co jednak od razu można zauważyć to niższą impedancję i niższą skuteczność w 3drożnych u FreQ-a

Podobnie jest z m-audio które robi monitorki z użyciem ...właściwie na licencji UE i jest oczywiście taniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES1 Specifications

 

Sensitivity: 114 dB/mW

Frequency response: 40 Hz - 16 kHz

Impedance: 25 ohms

 

The Control FreQ

 

Single Speaker Design

Noise Isolation: 26 db

Sensitivity: 114 dB @ 1mw

Frequency response: 40 Hz - 16 kHz

Impedance: 25 ohms

Driver: Balanced armature

 

Wygląda całkiem znajomo :D ale intryguje mnie w takim razie rozwiązanie 3-drożne:

FreQ: Driver: Three balanced armature drivers with a passive three-way crossover

Westone: The ES3 is the world's first true three-way, custom in-ear musicians' monitor

 

Co jednak od razu można zauważyć to niższą impedancję i niższą skuteczność w 3drożnych u FreQ-a

Podobnie jest z m-audio które robi monitorki z użyciem ...właściwie na licencji UE i jest oczywiście taniej...

Wszyscy producenci IEM'ow dotychczas uzywaja tylko systemu, co najwyzej, dwudroznego. Jak mowie- to calkiem inna historia. We wszystkich dotychczasowych IEM'ach dzwiek (z 2, 3 czy 4 ptrzetwornikow, ktore sa w srodku) miesza sie wewnatrz polaczonych wylotami przetwornikow (juz w srodku). W moim przypadku dzwiek jest rozszczepiony na wszystkie kanaly niezaleznie i miesza sie od poczatku do konca niezaleznie dopiero w samym kanale. Nie jest wiec do konca prawda, co Westone pisze o swoich ES3 (jak i pozostale firmy)- tak naprawde to nadal dzwiek dwudrozny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś w stanie sprawić, że podczas słuchania "Takk.." poczuję się jak we śnie... sprzedam nie tylko nerkę, ale także lewą w rękę, oko i włosy :)

 

Należy ci się głębokie uznanie.

Dzieki :) (z tego wszystkiego nie zauwazylem postu z wczoraj...). Mysle i mam nadzieje, ze jestem w stanie :) "Taak" to jedna z moich referencyjnych plyt :)- swietna jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek się na chwilę od neta odłączy a tu zewsząd atakują... :D

 

Też się poczułem jak osiołek któremu w żłoby dano . :D

Mówią że od przybytku głowa nie boli , a ja po przeczytaniu tych

najnowszych rewelacji zacząłem nerwowo szukać APAP-u.

 

Z rana mnie głowa bolała i się zastanawiałem dlaczego, a tu taka dywersja na forum :P

 

 

Cóż można powiedzieć, nareszcie świeży powiew w naszej IEMowej parafii. Od dłuższego czasu było dziwnie spokojnie. Widać cisza przed burzą. Duże gratulacje dla themadcub za pracę wkładaną w te projekty, wierzę, że będziemy mieli znaczącego gracza na rynku customów i to w różnych klasach. W twojej pracy widać zaangażowanie, pasję i innowacyjność, będzie się działo...

A i eternality atakuje w troszkę innym segmencie. Znikąd ratunku... Totolotek będzie przeżywał oblężenie forumowiczów :P

Ja w każdym razie czekam na rozwinięcie się sytuacji, a zwłaszcza na całą linię produktów themadcuba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Themadcub, czy informacje o uzytych przetwornikach - ukladzie zwrotnic, filtrow sa tajne :) ?

 

mowiles ze dzwiek z kazdego przetrownika miesza sie w kanale, czyli nie jest to 2+1+1 tylko podzial na 1+1+1+1 ? :)

Czy te 2 woofery sa ustawione tak ze graja to samo aby wyeliminowac rezonans obudowy czy pasmo basu jest miedzy nie podzielone :) ?

Swietna reprodukcja basu zawsze bardzo mnie kusi :)

 

Czy moglbys tez porownac dol, srednice i gore oczywiscie z zaokragleniem do istniejacych modeli IEMow :)? jesli to wykonalne oczywiscie.

 

Ostatnie pytanie do zielonej herbatki :) a w zasadzie to juz z...poniewaz sie konczy ... czy mialoby sens dolozenie drugiego woofera do T2 ? :)

Kierujac sie recenzja z headfi (milkpowder'a) - napisal ze E500 maja wiecej ilosciowo basu niz T2 - i na tym przewaga E500 sie konczy hehe.

 

Czy byloby mozliwe aby dzieki dodatkowemu driverowi T2 mialy takze tyle ilosciowo basu co E500 - oczywiscie zdaje sobie sprawe z tego ze mialoby to takze swoja cene :)

 

--EDIT--

moment, przeciez ten silikon (miekka odmiana) T2 nie wpada przeciez w rezonans tak jak plastikowa obudowa universalnych IEMow .... :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--EDIT--

moment, przeciez ten silikon (miekka odmiana) T2 nie wpada przeciez w rezonans tak jak plastikowa obudowa universalnych IEMow .... :) ?

 

De facto wszystko rezonuje w mniejszym lub większym stopniu, poza tym i tak zachodzi takie coś jak interferencja, też w większym lub mniejszym stopniu, którą themadcub postarał sie zmniejszyć lub też wyeliminować jeśli tak się w ogóle da, wszystko tylko zależy od częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

De facto wszystko rezonuje w mniejszym lub większym stopniu, poza tym i tak zachodzi takie coś jak interferencja, też w większym lub mniejszym stopniu, którą themadcub postarał sie zmniejszyć lub też wyeliminować jeśli tak się w ogóle da, wszystko tylko zależy od częstotliwości.

 

Tak, chodzilo mi o to, ze prawdopodobnie material uzyty w T2 jest na tyle niepodatny na rezonans ze nie ma potrzeby az takiego jemu zapobiegania jak w przypadku w pelni twardej plasitkowej obudowy universalnej. Material w T2 jest przeciez miekki :) wiec sila rzeczy nie bedzie tak prosto wpadal w rezonans ?\\

 

Poza tym to jedna spojna calosc - nie ma doklejanych elementow jak w obudowie universalnej.

 

Tak czy siak, to nie bylo moje glowne pytanie :) czekam z utesknieniem na odpowiedzi na poprzednie :) (porownanie do innych IEMow, uzyte przetworniki etc. oraz dodatkowy woofer w T2, lub moze inny woofer ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzilo mi o to, ze prawdopodobnie material uzyty w T2 jest na tyle niepodatny na rezonans ze nie ma potrzeby az takiego jemu zapobiegania jak w przypadku w pelni twardej plasitkowej obudowy universalnej. Material w T2 jest przeciez miekki :) wiec sila rzeczy nie bedzie tak prosto wpadal w rezonans ?\\

 

Poza tym to jedna spojna calosc - nie ma doklejanych elementow jak w obudowie universalnej.

 

Przecież problem wcale nie leży w tym , że silikonowa lub plastiowa zewnętrzna "obudowa" IEM-u

wpada w ten rezonans , tylko metalowa obudowa samego drivera .

 

Jeszcze raz wklejam , przeciez bardzo sugestywną animację , na której widać wyraznie jak współbieżne ruchy

połączonej ze sobą membrany i armatury przenoszą się na całość przetwornika .

Widać że driver w całości ciągle rusza się ( za ruchem armatury i membrany ) góra-dół , góra dół.

 

stdEF.gif

 

Jeżeli załozymy teraz że w używanym w Etymoticach Er-4 driverze Knowles ED-9689 rezonans

obudowy będący efektem takiego ruchu wypada na 1.1kHz , to będzie on produkował

zniekształcenia harmoniczne na 2.2 kHz , 3.3kHz , 4.4kHz , 5.5kHz itd psując wyraznie jakość dzwięku

 

Są podobno trzy główne metody przeciwdziałanie temu zjawisku :

 

1) Konfiguracja przetworników i łączenie ich w pary ( stosowana w Shure E500 , customowych

UE10 Pro i UE 10 Tripple -fi ) - wtedy rezonansy pochodzące z dwóch blizniaczych wooferów

mogą wzajemnie się wygaszać

 

2) Zupełnie inna budowa nowej generacji przetworników armaturowych - w nich ruch

armatury i membrany nie jest już współbiezny , ale przeciwbieżny - efektem są

znacznie mniejszy rezonans obudowy drivera > a więc także znacznie mniejsze

zniekształcenia nieliniowe dzwięku .

 

pantoEF.gif

 

Niestety , nie potrafię powiedzieć czy jest to konstrukcja driverów armaturowych

która już zostały wdrożone do produkcji , czy dopiero są w fazie projektowania . :huh:

 

3) Wreszcie metoda najprostsza i najczęsciej ponoć stosowana we wszystkich w zasadzie

IEM-ach armaturowych - pasywne filtry dzwiękowe .

Niestety muszę się przyznać że w sumie bardzo niewiele o nich wiem , trudno mi

nawet powiedzieć gdzie się to konkretnie może znajdować .

Bo raczej należy wykluczyć że jest filtr "zabezpieczający " który wiekszość

takich słuchawek poziada zamontowany w końcówce wylotowej ( chcoć i on

w pewnym stopniu wpływa na dzwięk , ale raczej jako filtr dolnoprzepustowy

delikatnie obcinający najczęsciej zbyt ostre wysokie częstotliwości )

Z kolei na przekrojowych rysunkach driverów armaturowych niczego takiego jak

dodatkowy filtr dzwiekowy zamontowany na przykład w charakterystycznej "dyszy" przetwornika

po prostu w ogóle nie widać . :(

 

balanced_armature2.jpg

 

3100_transp_web.gif 3300_transp_web.gif

 

W kazdym razie Knowles oferuje ponoć do swoich przetworników filtry akustyczne

nazwane od kolorów : zielony , biały , czerowny , żółty etc

 

 

Tak czy siak, to nie bylo moje glowne pytanie :) czekam z utesknieniem na odpowiedzi na poprzednie :)

(porownanie do innych IEMow, uzyte przetworniki etc. oraz dodatkowy woofer w T2, lub moze inny woofer ?)

 

Na stronie Soundguardu nadal widnieje informacja że drivery w ACS T2 to Knowles ED-9689 + BK-1957

>> http://www.soundguard.co.uk/musicians.html

 

Może więc być tak że nowej wersji tych słuchawek podmieniono własnie te tajemnicze "kolorowe" filtry akustyczne

, natomiast przetworniki sa ciągle te same . Obawiam się jednak że jest objete ścisłą tajemnicą handlową

i nikt nam nie udzieli odpowiedzi na to pytanie . Themadcub`owi o takich rzeczach po prostu mówić nie wolno. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiscie jest, z tym, ze srodowisko w jakim znajduje sie przetwornik tez ma tutaj istotne znaczenie.

Konstrukcja silikonowa rowniez oddzialuje jako swego rodzaju damper antyrezonansowy.

 

W takim razie mamy pierwszy zasadniczy powód dla której IEM-y customowe

w których drivery "zatopione" są w silikonie mogą grać wyraznie lepiej

niż ten sam układ przetworników w IEM-ach uniwerslanych , gdzie drivery

są najwyżej " resorowane " przez dodatkową plastikową konstrukcję

wewnetrznej obudowy ( np wielodrożne Shure czyli > E5 - na fotografi niżej , oraz

E500 mają właśnie taka plastikową "obejmę" na driverach .

A Westone UM2 - o ile dobrze pamiętam , nie mają nawet tego )

 

CAE759CEEC2AEFF4335FD78004510EB1.jpg

 

Na wspomnianej stronie sa poprostu stare dane jeszcze...

 

W takim razie wszystko jasne . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

 

Eksperyment tanszych IEM'ow (budzetowej wersji), po testach i badaniach, nie przyniosl jak narazie zadowalajacego mnie rezultatu...Owszem, brzmia dobrze, ale ogolna sonicznosc moglaby byc jeszcze lepsza na moj gust (mimo planowanej niskiej ceny). Byc moze powstanie tych sluchawek chwile sie przedluzy- bede eksperymentowal z innymi rozwiazaniami i musze troche poczekac na odpowiednie komponenty. Rozwiazanie dotychczas bylo hybrydowe, kolejne, zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności