Skocz do zawartości

Krótki opis 4 kabli USB A-B


Aro91

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, konrad_a napisał(a):

Ja różnice na kablach USB słyszę na Chord Hugo2 i Dave. Myślisz że w szopie je robią? 

 

 

Tu masz przykładowy diagram 2 kabli "cyfrowych" i co w nich się dzieje na polu analogowym przy zmianie z 0 na 1 i z 1 na 0.

Który kabel myślisz że lepiej gra? Ten na górze, czy ten na dole? Czy może tak samo?

W większości urządzeń USB nie ma precyzyjnej synchronizacji zegarów nadajnika i odbiornika, więc odczyt 0 lub 1 może na osi X może nastąpić praktycznie w dowolnym miejscu. Czasami będzie to 0,4 a czasami 0,6 itp. wystarczy różnica o 0,2 i już masz odczytane 1 zamiast 0.

Widzisz do czego to może prowadzić w przypadku kabla na górze?

 

media-1166737-295166-tmw-eye-freescale-f

 

No nie wiem czy niedomaga. Może po prostu douczyć się trzeba?

Mam nadzieje że po tych rysunkach zaczynasz rozumieć że przesył sygnału cyfrowego w medium analogowym bez korekcji sumy kontrolnej może w oczywisty sposób powodować błędy.

 

Czy ty tu próbujesz mnie obrazić, czy po prostu coś Ci się wymsknęło?

A może podasz jakieś linki i referencje udowadniające naukowo że wszystkie kable transmitujące USB Audio grają identycznie zamiast snuć jakieś insynuacje?

 

Ja jako sceptyk do kabli cyfrowych mogę posłużyć się tym samym argumentem którym posługują się ich miłośnicy i stereotypowi audiofile. A argument brzmi: osobiście słyszę że nie ma różnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pioj napisał(a):

Ja jako sceptyk do kabli cyfrowych mogę posłużyć się tym samym argumentem którym posługują się ich miłośnicy i stereotypowi audiofile. A argument brzmi: osobiście słyszę że nie ma różnicy :)

Masz prawo nie słyszeć, ale czy widzisz i rozumiesz tą różnicę?

media-1166737-295166-tmw-eye-freescale-f

Chcę powiedzieć, że są uzasadnione, logiczne / naukowe przesłanki ku temu żeby 2 kable transmitujące USB Audio grały inaczej:

1. Przesyłamy sygnał cyfrowy w medium analogowym więc mamy problem kodowania i dekodowania najpierw z cyfry do analogu (nadajnik) a potem z analogu do cyfry (DAC, zanim przerobi to za chwilę znowu do analogu).

2. Transmisja jest głównie asynchroniczna (w 1 stronę).

3. Nie ma korekcji błędów sumy kontrolnej / retransmisji (protokół USB Data i Ethernet na wyższych warstwach to mają załatwione, USB Audio nie).

4. Nie ma pełnej sychronizacji zegarów nadajnika i odbiornika (I2S to zdaje się ulepsza, ale w USB Audio jest z tym słabo).

 

Nie ma naukowych przesłanek żeby zapewnić, że 2 kable USB Audio będą grały identycznie. Można "mieć nadzieję". Albo pomierzyć ilość retransmisji / korekcji na takim samym kablu użytym do USB Data i na podstawie ilości błędów aproksymować ile będziemy mieli zniekształceń na wejściu DACa przy USB Audio.

Jeśli ktoś mi pokaże na 2 kablach USB Data zero retransmisji przy transmisji, to jestem w stanie założyć że te kable najprawdopodobniej zagrają tak samo.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

giphy.gif.58d57f35c400015d9f3db27987e65b71.gif

 

31 minut temu, konrad_a napisał(a):

Masz prawo nie słyszeć, ale czy widzisz i rozumiesz tą różnicę?

Masz większe te obrazki żebym mógł zobaczyć o czym one są? I jakieś źródło, że dotyczą kabli usb, a nie jakiejś elektroniki z szopy? No i warto byłoby udowodnić, że człowiek może usłyszeć ewentualną utratę kilku bitów.

Sory. Zwracam honor. Ty masz ten dający oświecenie wzmacniacz lelum polelum. Nie jestem godny dyskusji.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rafacio napisał(a):

Masz większe te obrazki żebym mógł zobaczyć o czym one są? I jakieś źródło, że dotyczą kabli usb, a nie jakiejś elektroniki z szopy?

Proszę:

https://duino4projects.com/eye-diagram-basics-reading-applying-eye-diagrams/

 

https://en.wikipedia.org/wiki/USB_communications

Mask tests, also known as eye diagram tests, are used to determine the quality of a signal in the time domain.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_pattern

Tu jest pokazany podobny wykres w przypadku "impedance mismatch" na wejściu i wyjściu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_pattern#/media/File:Eye_pattern_mismatch.png

 

Widać ile jest możliwych stanów pomiędzy 0 a 1?

 

image.png

 

 

 

 

10 minut temu, Rafacio napisał(a):

No i warto byłoby udowodnić, że człowiek może usłyszeć ewentualną utratę kilku bitów.

Pytanie czy kliku, czy może kilkaset (na sekundę?) i czy utratę, czy zmiany z O na 1 i odwrotnie.

 

10 minut temu, Rafacio napisał(a):

Sory. Zwracam honor. Ty masz ten dający oświecenie wzmacniacz lelum polelum. Nie jestem godny dyskusji.

To taki auto-foch? Do kogoś jeszcze tego typu argumenty trafiają?

 

Na razie nie doczekałem się na jakiś Twój naukowy / merytoryczny wkład do tej dyskusji.

Czekam nadal.

Jakieś linki, że wszystkie kable transmitujące USB Audio powinny grać tak samo? Na jakiej formalnej podstawie? Bo tak byśmy chcieli?

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie wiadomo, że to kable te zakłócenia wprowadzają. Kabel to kabel, prostacka rzecz. No chyba, że ktoś kabel USB zrobił z węglowego van der hula to wtedy faktycznie to tak może hula. Ale tak czy siak: Rozumiem, że to co ponad kreska 0,4096 to 1, a poniżej 0. To przecież dobra transmisja jest.

 

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Rafacio napisał(a):

Nadal nie wiadomo, że to kable te zakłócenia wprowadzają. Kabel to kabel, prostacka rzecz. No chyba, że ktoś kabel USB zrobił z węglowego van der hula to wtedy faktycznie to tak może hula. Ale tak czy siak: Rozumiem, że to co ponad kreska 0,4096 to 1, a poniżej 0. To przecież dobra transmisja jest.

 

Uhm.

A w którym miejscu / momencie czasu na osi "X" następuje odczyt tego czy to jest 0 czy 1?

 

Dalej:

A bajt ma o 8 bitów. Jak pomylisz 0 z 1 na najmniej znaczącym miejscu to masz różnicę odczytu o 1.

Jak pomylisz na najbardziej znaczącym miejscu bajtu to masz różnicę wartości 128 vs 256 przez zmianę tego 1 bita.

 

Tu jest ciekawy wywiad z inżynierem od cyfrowego audio:

https://darko.audio/2016/05/gordon-rankin-on-why-usb-audio-quality-varies/

"Not all USB cables are created equal and it’s the same for devices and even operating systems. Since getting the Tektronix I have tested probably thirty different USB cables on the fifteen computers in my lab. These computers run a variety of operating systems and the Tektronix results vary between computers even when the cable remains the same. Let’s just say it’s not as pretty as I thought it would be.” 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, konrad_a napisał(a):

Uhm.

A w którym miejscu / momencie czasu na osi "X" następuje odczyt tego czy to jest 0 czy 1?

Tego właśnie nie pokazałeś na tych wykresach więc dlatego podejrzewam, że wszystko jest ok, tylko ideologia musi się zgadzać.

Wywiad z człowiekiem który żyje z audiofilskich bajek nie jest dowodem w sprawie.

Oba przebiegi będą tak samo bezbłednie czytane jako 0 i 1 i ten prostokątny i ten nieco mniej idealny. Nadal są bezbłędne. 

IMG_20240126_045148.jpg

Kabel jeśli wprowadzi błąd to będzie to ciągle taki sam błąd. W kablu nie ma ruchomych części, styków itp. No chyba, że to jakiś kabel audiofilski to wtedy c**j wie co tam wsadzili.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój wykres to najprostszy przypadek: 1, 0, 1.

Zastanów się jak będzie wyglądał dla liczby 256, czyli 11111111 i skąd będziesz wiedział którą jedynkę właśnie czytasz.

Pewnie dojdziesz do tego że musisz odczytywać "co jakiś czas" lub "w jakimś rytmie".

To jest właśnie zegar.

I jak zobaczysz na wykresach wcześniej mówimy o zegarach taktujących z prezycją "ps" piko-sekund.

No i teraz żebyś odczytywał dokładnie w tych miejscach co trzeba, to zegary nadajnika i odbiornika muszą być zsynchronizowane z dokładnością rzędu pikosekund.

Pytanie czy są - podpowiedź - nie są.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, saudio napisał(a):

Z tymi pikosekundami trochę przesadziłeś. Największe znaczenie ma separacja zasilania USB, a nie błędy transmisji, to ma największy wpływ na zegar w DACu i sam przetwornik przy przetwarzaniu najmniejszych sygnałów.

Na wykresie są "ps" - nie przeliczałem ręcznie.

Co do separacji zasialania, to podobno Dave ma separację galwaniczną USB, a nadal słyszę różnice na kablach USB, więc nie wiem czy ta separacja ma największe znaczenie.

No chyba że mówisz o separacji / izolacji poszczególnych przewodów w samym kablu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, saudio napisał(a):

100tki ps tak ale nie piko sekundy. To 100krotna różnica. No i na wykresie masz 1,2 gbps.

Tak, zgoda. W tym wypadku potrzeba by było rozjazdu rzędu 50-100ps żeby wyszło inaczej. 

To jednak nadal niewyobrażalna precyzja. Poniżej 1 ms moja wyobraźnia zaczyna wymiękać.

 

14 minut temu, saudio napisał(a):

Izolacja w Dave nie jest jakaś super i nie jest chyba typowo galwaniczna.

Z manuala Dave-a:

https://chordelectronics.co.uk/wp-content/uploads/2016/09/Dave-User-manual-V1.1.pdf

 

image.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2024 o 19:01, Marek_N napisał(a):

Na początek polecę Ci te dwa:

https://pl.aliexpress.com/item/32947178602.html - 4x7 grubszych drucików. Lekko ocieplone brzmienie, dużo lepszy bas, wygładzona ale detaliczna góra, znacznie szersza scena. Takie typowe granie kojarzone z kablami OCC.

 

Śmiejcie się, wieszajcie psy - ale pokusiłem się na ten kabelek, bo i tak szukałem czegoś na wymianę dwumetrowego Baseusa.

 

Wziąłem ten z linka zacytowanego wyżej i, choliba, rzeczywiście ten dźwięk jest jakby odrobinę sążniejszy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Śmiejcie się, wieszajcie psy - ale pokusiłem się na ten kabelek, bo i tak szukałem czegoś na wymianę dwumetrowego Baseusa.
 
Wziąłem ten z linka zacytowanego wyżej i, choliba, rzeczywiście ten dźwięk jest jakby odrobinę sążniejszy.
Jakiej mocy ten Baseus?

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynają się pierwsze śmiechy - to napisze więcej....

 

Tego niebieskiego USB z miedzi OCC kupiłem bardziej z ciekawości. W nowo nabytym DACu optyk grał "lepiej" od USB (defakto był jeszcze większym sucharem, z bardziej rozdzielczą góra). Pozostawała kwestia czy to wina kabla czy dodatkowego układu dekodującego sygnał z USB. Kabelek z Ali był ładny, tani i miał dużo pozytywnych opinii, więc go kupiłem.

 

Po 2 tyg był u mnie - pierwsze podłączenie - gra łagodniej od obydwu (zestawowego USB i optyka), wciąż z dużą ilością aksamitnego detalu. Choć zmiana mimo wszystko dość subtelna. 

 

Pod koniec następnego dnia, "mieląc" wciąż tą samą playliste na Tidalu, stwierdziłem że jednak gra to jakoś inaczej. Wiec szybko założyłem słuchawki na uszy i porównanie ze starym kablem USB - bas, aksamitna góra  i szerokość grania na duży plus. Nowy kabelek jeszcze sobie ewoluował (tak gdzieś do 30 godzin grania). I wszystko było by pięknie ale mam również ciepło grające słuchawki i zaczęło mi to wszystko za bardzo "plumkać".

 

Ok, już wiedząc o co chodzi i czego szukać spojrzałem na Ali na kable srebrzone. Hmm, no tu już tak tanio nie jest, bo cena prawie razy 3. Ale jak to bywa na Ali - w niedługim czasie trafiła się fajna promka i nabyłem takiego srebrzaka za 60% regularnej ceny.

 

Po 2 tyg był u mnie - pierwsze podłączenie - gra jaśniej od niebieskiego, i mimo wciąż mu brak tej ogłady to wiem, że trzeba czekać. Po kilku godzinach poprawił się bas - "o To To.... tak masz grać". Ale nie..... ten leci dalej..... zaczyna mocniej wchodzić ten bas..... coraz więcej basu :(. Ok idę spać, wstaje - gram od rana, jeszcze więcej basu. Pod koniec dnia (kilkanaście godzin grania) porównuje srebrnego z niebieskim - oba grają prawie tak samo :( . Ej no, tyle kasy żeby mieć dwa tak samo grające kable??

 

Szukam dobrego słowa na Head-Fi.org. Uff, goście zza wielkiej wody piszą, że srebro "wygrzewa" się kilka razy dłużej. No to gram i czekam. No i rzeczywiście - po 50h kabelek zyskał wyraźną górę, która po ponad 100h jeszcze bardziej się rozwinęła. Za to bas odrobinkę się "zwinął". Efekt finalny bardzo mi się podoba.

Jest dynamicznie, szeroko, a sekcja dęta jak żywa. O coś takiego mi chodziło :)

 

--

Tak że nawet nie tyle uważam, że kable USB wpływają na dźwięk - powiem więcej - znając dość dobrze playliste i mając porównanie z innymi kablami, słychać jak się "formują" / wygrzewają na początku użytkowania. I gdyby to było tylko "życzeniowe placebo", to nie sądzę żeby szło w przeciwnym kierunku niż oczekiwania....

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wfmsiekierka napisał(a):

Jakiej mocy ten Baseus?

 

Żaden super, standardowy model Cafule przepuszczający QC 3.0 i 480 Mbps danych.

 

 

5 godzin temu, sp5it napisał(a):

Nie ma ludzi zdrowych, są tylko nie zdiagnozowani.

 

Powołując się na definicję zdrowia wg WHO: całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności.

 

Dobrze mi. Mam się za zdrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności