Skocz do zawartości

Audio z PC - DAC + wzmacniacz


Rekomendowane odpowiedzi

Podstawą "systemu audio" ma być PC. Obecnie mam leciwą kartę muzyczną Asus Xonar DX. Czym ją zastąpić, żeby była odczuwalna poprawa dźwięku?

Mam od niedawna słuchawki ATH A990Z - pięknie grają nawet na Xonarze, ale pewnie da się lepiej :)

 

Potrzebuję wyjścia zarówno na słuchawki jak i głośniki. W tej chwili mam Microlab Solo 7C - głośniki komputerowe wyglądające jak kolumny, ale z własnym wzmacniaczem. Docelowo chciałbym je czymś zastąpić - wzmacniacz ma być "gotowy" na przyjęcie "normalnych" kolumn.

 

W jednym ze sklepów otrzymałem takie propozycje - co o tym sądzicie? Chciałbym na ten cel przeznaczyć maks 1500zł.

 

Topping D10S + Topping A50S - około 1400zł

Topping D30 Pro + A50S - 2500zł (poza budżetem raczej)

Topping DX3Pro - DAC bez wzmacniacza - 900zł

Topping D50s - DAC bez wzmacniacza - 1190zł - ale nie ma wyjścia na słuchawki z tego co widzę...

 

Co o tym sądzicie? Pierwsza opcja jest dobra? Odczuję różnicę pomiędzy tym sprzętem a posiadaną kartą dźwiękową na słuchawkach ATH990Z? Głośniki w tej chwili na drugim planie.

Edytowane przez syzygy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, syzygy87 napisał:

Topping DX3Pro - DAC bez wzmacniacza - 900zł

 

to jest DAC ze wzmacniaczem i to całkiem niezłym

mam jego starszego brata (DX5) i wg. Audio Science Review parametrami i dźwiękiem nie powinien się za bardzo różnić

Gdybym teraz miał wybierać to raczej zdecydowałbym się właśnie na DX3 Pro+ i jak zabraknie mocy na kolejne słuchawki to dokupiłbym Topping A90

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@syzygy87Co do odczucia różnicy to zależy od tego jaki masz czuły słuch i wyobraźnię i parametrów samych urządzeń, podobno od impedancji wyjściowej wiele zależy -> Toppingi mają przeważnie znikomą (czyi taką jaka ma być) więc nie podbijają np. basu. 

 

Jeżeli chodzi o sprzęty tej firmy to ja przerobiłem w ostatnim czasie D10s, D30, D50s, E30, D30 Pro a ze wzmacniaczy L30, A50s i A30 Pro, generalnie założenie projektanta tych urządzeń było takie żeby teoretycznie tych sprzętów nie dało się odróżnić brzmieniowo od siebie, tyle w teorii a praktyka praktyką - dla mnie faktycznie grają podobnie. Wydaje mi się że są między nimi pewne różnice ale to ciężko opisywać, w skrócie najciekawiej zagrało mi combo D30 Pro + A30 Pro z tym że w życiu bym nie powiedział żeby różnica była jakaś nie wiadomo jak warta dopłaty względem właśnie już bardziej budżetowego zestawu E30+L30 na przykład. W skrócie - czego byś nie wybrał z Toppinga to źle raczej nie wyjdziesz chyba że sama charakterystyka grania tych urządzeń Ci się nie spodoba -> wtedy pewnie trzeba by skierować uwagę na coś innego po prostu. 

 

Generalnie jeśli ja miałbym wybierać coś dla siebie to zastanowiłbym się nad tym, czy potrzebuję dzielonego toru (czyli właśnie osobnego daca i wzmaka) czy wystarczy mi integra, jak np. DX3 Pro+ który jeszcze niedawno był tu bardzo polecany. Twoje Audio-Techniki przynajmniej sądząc po specyfikacji nie są jakieś nie wiadomo jak wymagające od sprzętu, więc całkiem możliwe że takie urządzenie typu "wszystko w jednym" w zupełności Ci wystarczy. 

A jeśli nie, to wtedy rozważać osobne urządzenia. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Undertaker napisał:

Co do odczucia różnicy to zależy od tego jaki masz czuły słuch i wyobraźnię i parametrów samych urządzeń, podobno od impedancji wyjściowej wiele zależy -> Toppingi mają przeważnie znikomą (czyi taką jaka ma być) więc nie podbijają np. basu. 

To chyba dobrze, bo podoba mi się obecne brzmienie ATH A990Z. Właśnie pytanie na ile odczuję różnicę pomiędzy Asus Xonar DX a tymi Toppingami i czy gra jest warta świeczki.

Czuję różnicę pomiędzy smartfonem a Xonar DX polegającą głównie na tym (oprócz głośności), że ze smartfona jest jakoś ciaśniej i płycej -  brakuje przestrzeni, która jest gdy słuchawki grają z kompa. Np. niektóre instrumenty grają jakby na jednej głośności, podczas gdy z karty muzycznej są bardziej rozsunięte i np. perkusja nie jest tak natarczywa. Czyli jest to innego rodzaju różnica, niż gdy zmieniam słuchawki. Ale tak z ciekawości sobie sprawdziłem tylko przez chwilę, bo te słuchawki są domowe typowo, na ulicy nie będę z nimi chodził.

 

Czyli tego rodzaju różnicy powinienem się spodziewać? :) Pytanie, czy jeszcze coś więcej się wyciśnie z tych słuchawek - sprzedawca w tym sklepie zapewniał, że usłyszę różnicę i moja karta dźwiękowa jest kiepska. A źródło powinno być 3x droższe od słuchawek ;) 

 

46 minut temu, Undertaker napisał:

. Twoje Audio-Techniki przynajmniej sądząc po specyfikacji nie są jakieś nie wiadomo jak wymagające od sprzętu, więc całkiem możliwe że takie urządzenie typu "wszystko w jednym" w zupełności Ci wystarczy. 

Nie są wymagające, grają ze smartfona, wprawdzie ciszej, ale wystarczająco głośno. Tylko jakość jest gorsza - tak jak napisałem powyżej.

 

Godzinę temu, new_oscar napisał:

to jest DAC ze wzmacniaczem i to całkiem niezłym

No tak, faktycznie. I widzę, że ma wyjście na słuchawki z przodu i na głośniki z tyłu. Więc wystarczy tylko wpinać/wypinać jacka, żeby przełączać się pomiędzy słuchawkami a głośnikami?

 

Dziękuję bardzo za odzew, bardzo mi pomagacie, bo jak widać niewiele jeszcze wiem :)

Edytowane przez syzygy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, syzygy87 napisał:

A źródło powinno być 3x droższe od słuchawek ;) 

to w ogóle jest śmieszna zasada :D

 

obecnie DACki i ampy coraz precyzyjniej oddają to co jest nagrane; rzuć okiem na np. https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/topping-dx5-review-dac-hp-amp.32179/

a dokładnie na top ampów i daców - Toppingi wygrywają z 10x droższymi hihg-endowymi/"audiofilskimi" rozwiązaniami

Amir z tamtego forum robi dobrą robotę bo rozwiewa dobrze ten BS o jaki łatwo w tej niszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, syzygy87 napisał:

A źródło powinno być 3x droższe od słuchawek ;)

Pierwsze słyszę :P

 

Na kartach dźwiękowych się nie znam bo nigdy z osobnych nie korzystałem, jak już to słuchałem z integry Realteka i tu faktycznie takie coś grało raczej kiepsko.

Jest więc szansa że usłyszysz sporą poprawę ale czy dźwięk się spodoba to już będziesz wiedział tylko Ty sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, new_oscar napisał:

te osobne, w tym xonar ma dobre parametry: https://www.ixbt.com/multimedia/asus/xonar-dx-2448.shtml

 

No tak, to moja karta. W podsumowaniu ma wszędzie "Excellent"... Wygooglowałem DX3Pro i trochę różnią się te parametry, ale (chyba) nie jakoś kolosalnie... nie znam się ;)

 

Wypożyczę sobie z jakiegoś sklepu tego DX3 Pro+ i posłucham jaka jest różnica.

A pod DX3 Pro+ będę mógł w przyszłości podłączyć jakieś "normalne" kolumny, tzn. wymagające wzmocnienia? Zakładam, że tak, bo to DAC+AMP w jednym.

Godzinę temu, Undertaker napisał:

Jest więc szansa że usłyszysz sporą poprawę ale czy dźwięk się spodoba to już będziesz wiedział tylko Ty sam :)

 

Ktoś jeszcze mi kiedyś powiedział, że wewnętrza karta dźwiękowa będzie gorzej grała, bo jest wewnątrz kompa, gdzie powstają zakłócenia itp., dlatego trzeba uciekać na zewnątrz pudła...

  

Godzinę temu, new_oscar napisał:

ooo, to jest mój temat! dzięki! Z tego co tam czytam, to niekoniecznie jest sens wymieniać xonara ;)  Ale jeszcze się wgłębię.

Edytowane przez syzygy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, syzygy87 napisał:

A pod DX3 Pro+ będę mógł w przyszłości podłączyć jakieś "normalne" kolumny, tzn. wymagające wzmocnienia? Zakładam, że tak, bo to DAC+AMP w jednym.

tak, - możesz wybierać np. pasujące wizualnie PA3s, przez PA5 lub niedawno wydany LA90

 

Cytat

Ktoś jeszcze mi kiedyś powiedział, że wewnętrza karta dźwiękowa będzie gorzej grała, bo jest wewnątrz kompa, gdzie powstają zakłócenia itp., dlatego trzeba uciekać na zewnątrz pudła...

i tak i nie :) teraz zintegrowane rozwiązania gdzie DAC, AMP i jeszcze zasilacz jest pakowany do środka, do bardzo małego pudełka (patrz DX5) i nadal uzyskiwać niesamowite wyniki w czystości dźwięku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ktoś jeszcze mi kiedyś powiedział, że wewnętrza karta dźwiękowa będzie gorzej grała, bo jest wewnątrz kompa, gdzie powstają zakłócenia itp., dlatego trzeba uciekać na zewnątrz pudła...

Porównywałem dawniej Xonara ST do zewnętrznego combo CMA400i i u mnie ciekawiej zagrał Xonar (jako DAC) z lepszymi opampami, do jakiegoś poziomu takie karty bronią się ale wystarczy dobrze zrobiony DAC zewnętrzny za 1500 czy 2000zł i będzie niezła różnica na korzyść droższego. Za pewne Toppingi są dobre i nie zostawią złego wspomnienia

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Aro91 napisał:

Porównywałem dawniej Xonara ST do zewnętrznego combo CMA400i i u mnie ciekawiej zagrał Xonar (jako DAC) z lepszymi opampami, do jakiegoś poziomu takie karty bronią się ale wystarczy dobrze zrobiony DAC zewnętrzny za 1500 czy 2000zł i będzie niezła różnica na korzyść droższego.

Ale jednak ST to chyba lepszy sprzęt niż DX (przynajmniej droższy i lepiej wygląda ;) )

Pewnie prawda jest gdzieś pośrodku - trudno oczekiwać, żeby mój ponad 10 letni DX (chociaż akurat pewnie wiek tutaj żadnej różnicy nie robi) był lepszy od wszelakich DACów/AMPów, ale pytanie od kiedy warto go zastąpić. I czy tę różnicę poczuję na swoich słuchawkach, które nie potrzebują potężnego wzmacniacza, a raczej nie potrzebują żadnego :) 

Dzięki za opinię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ostatecznie kupiłem wreszcie DX3Pro+, testuję sobie i porównuję i jeśli kogokolwiek to interesuje, to jest różnica pomiędzy tym sprzętem a kartą muzyczną Asus Xonar DX.

Dźwięk jest bardziej selektywny, gitary ostrzejsze, bas mniej rozlany, bardziej precyzyjny. Jest jakoś.. wyraźniej :) Trzeba się jednak wsłuchać, nie jest to przeskok nie wiadomo jaki, ale takiego się nie spodziewałem. Nie żałuję, że go kupiłem :) Bardzo dziękuję wszystkim za rady!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

..a może mi ktoś wie, czemu łącząc Toppinga przez USB z kompa mam tylko 48kHz a jak podłączam z telefonu przez BT, to mam 96 kHz? Spotify w jednym i drugim przypadku... Jednak przez BT z telefonu jest ciszej, o jakieś 7-10dB.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..a może mi ktoś wie, czemu łącząc Toppinga przez USB z kompa mam tylko 48kHz a jak podłączam z telefonu przez BT, to mam 96 kHz? Spotify w jednym i drugim przypadku... Jednak przez BT z telefonu jest ciszej, o jakieś 7-10dB.. 
Zainstaluj sterowniki to bedziesz mial wszystkie obslugiwane czestotliwosci/bitrate. Bez nich masz max 24/48

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki nic nie dały, musiałem w windowsie przestawić :) Ale najwyższe ustawienia win są dość wysokie - 32/384 - najlepiej to wybrać? Czy 32/192? Albo 24/192? Jak słucham ze spotify to w ogóle coś da takie wysokie próbkowanie, czy używać go tylko do bezstratnych rippów z CD?

Edytowane przez syzygy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.03.2023 o 18:14, Hustler napisał(a):

Tylko kolumny aktywne, bo to wzmacniacz słuchawkowy.

 

Dzięki! Teraz pod Toppinga DX3Pro mam podpięte aktywne Microlab Solo 7C - jakoś tam grają, nawet jest różnica na Toppingu. To głośniki z czasów studenckich, pewnie będę chciał je w końcu wymienić, ale nie wiem za bardzo jak za to się zabrać... Tzn. czy lepiej w takim razie iść w aktywne, czy dokupić coś pod Toppinga (Topping PA3s?) i podpiąć kolumny wymagające wzmocnienia... Pokój nie taki duży, nie wiem - z 16m2.. Pewnie te Microlaby są za mocne nawet do takiego małego pomieszczenia (110W). Ale to trochę inny temat... :)

Edytowane przez syzygy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@syzygy87 Jak masz już tego Toppinga to ja bym kupił kolumny aktywne, bo będziesz mógł wygodnie nimi sterować korzystając również z pilota oraz zaoszczędzisz miejsce, bo nie będzie potrzeby dokupywania oddzielnego wzmacniacza stereo. Nie wiem też ile chcesz przeznaczyć na nowy sprzęt, ale przykładowo sensowny wzmacniacz klasy D (po latach korzystania z pełnowymiarowych klocków renomowanych marek takich jak Denon, Onkyo, Yamaha itd. zdecydowałem się na takie rozwiązanie, bo fajnie mieć jednak małe, oszczędne, niezwykle funkcjonalne urządzenie, które można w pełni obsłużyć z pilota) jak Loxjie A30 czy SMSL DA-9 to wydatek od 900 do 1200 zł, a do tego jeszcze dochodzi zakup kolumn.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności